نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500008
درباره سلفی نامتعارف برخی نمایندگان مجلس با موگرینی؛
به دشمن متمایل نشوید
احمد توکلی، ۱۷ مرداد ۹۶
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۹
«وَلَا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ – کوچکترین تمایل قلبی به کسانی که ستم کرده اند نداشته باشید که آتش شما را خواهد گرفت»(هود - 113)

قسمتی از مذاکرات انجمن مقدس ملی اصفهان به تاریخ 4 صفر المظفر سنه 1325 قمری
«آقا میرسید حسن قمشه (آیت‌الله مدرس): سربازهای فوج چهارمحال به واسطه حقوق دو ساله خود پناه به قنسولگری روس برده‌اند و آبروی دولت و ملت را به کلی از میان برده‌اند.
آقای ثقه‌الاسلام (آیت‌الله حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی): صحیح است بعضی از سربازهای فوج چهارمحال به تحریک سلطان عباسقلی که پیش‌تر در فوج بوده و فعلاً معزول است به قنسولگری روس رفته‌اند و اینها هم سرباز نبوده‌اند، جدید هستند باید جدا انجمن از وزیر جنگ حکم اخراج آنها را بخواهد که کسان دیگر مرتکب چنین کاری که اسباب بر باد دادن شرف ایرانیان است نشوند.» *

1.  روز 14 مرداد، روز تحلیف ریاست جمهوری که با روز پیروزی مشروط خواهان مقارن بود، در مجلس شورای اسلامی رفتار باورنکردنی و حیرت‌آوری از تعداد معدودی نماینده سر زد که همه ایرانیان وطن‌دوست را شرمنده ساخت. مقصودم اشتیاق زایدالوصفی است که این چند نفر در سِلفی گرفتن با خانم موگرینی نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای از خود نشان دادند.

2.  تشریفات یا پروتکل در مناسبات خارجی از ارکان دیپلماسی شناخته می‌شود و آن قدر مهم است که عدم رعایت آن گاهی به قطع ارتباط بین دو کشور می‌انجامد. قواعد و فرهنگ رفتاری بین دیپلمات‌های دو دولت از مناسبات داخلی بین سیاستمداران یک کشور متفاوت و رسمی‌تر است. برای همه مناسبات قاعده‌ای وجود دارد، اینکه میزبان چه باید بکند و یا مهمان چه رفتاری را در هر مرحله باید از خود نشان دهد و شأن و شئونات طرفین چگونه باید رعایت شود، همه معلوم است. گرچه تصلب وجود ندارد ولی آن قدر عمومی هست که به شکل پروتکل مکتوب و مورد توافق بین المللی شده است.

3.  نخستین ملاک صحت رفتار یک سیاستمدار در ارتباط با یک دیپلمات خارجی تأثیر آن رفتار بر منافع ملی است که مهمترین آن‌ها عزت ملی، خوشنامی و احترام ملت اوست. وقتی از کم ارزش شدن گذرنامه ایرانی در فرودگاه‌های خارجی انتقاد می‌شد و یا از اهانت به اتباع ایران در گمرکات خارجی صدای اعتراض بلند می‌شود، ریشه در همین عزت ملی دارد. عزت ملی، علاوه بر حسن ذاتی، اسباب اقتدار است و در جهان پرتخاصم امروز بی اقتدار ملی زندگی انسانی مقدور نیست.

4.  نماینده مجلس در جایگاه سیاستمدار قرار دارد. سفر او با گذرنامه سبز انجام می‌شود. او پس از نمایندگی عزت و حرمت ملت را نیز نمایندگی می‌کند. حق ندارد رفتاری بکند که تحقیرآمیز باشد؛ و اگر مرتکب شد باید چنان موجی از تقبیح و برائت راه بیفتد که نشود خدای ناخواسته به‌جایی برسیم که در مشروطه رسیدیم که جمعی از مشروطه خواهان به سفارت انگلیس پناهنده شدند و از دیگ سفارت پلو خوردند و از این مشروطه خواهان انگلیسیِ آبستن، رضاخان قلدر زاییده شد. اگر غیرت مدرس و حاج‌آقا نورالله در برخی سران و مستفرنگ‌های آن زمان بود و خواسته و ناخواسته بیگانه گرایی موجه نمی‌شد، کار به بیگانه‌پرستی نمی‌رسید که عده‌ای برای حفظ و کسب مطامع دنیا به «قنسولگری روس» پناه آورند و «آبروی دولت و ملت را به‌کلی از میان» ببرند و «اسباب بر باد دادن شرف ایرانیان» را فراهم سازند.

5.  این معدود نماینده همه‌جا باید با ملامت مردم و روشنفکران آگاه و وطن‌خواه روبرو باشند و در مجلس، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان آن‌ها را بازخواست کند و اگر به این نتیجه رسید که کار آن روز از روی غفلت و حال امروز، حالِ ندامت است (که امید است بوده و باشد) به عذرخواهی از ملت و تعهد به عدم تکرار در آینده بسنده کند. وگرنه به اشد وجه برخورد نماید. رئیس محترم مجلس نیز که حافظ آبروی نهاد قانون گزاری، قانون گزار و قانون است طبعاً به تکلیف مهم خویش در تقبیح حادثه عمل می‌فرماید.
 
کلمات کلیدی : سلفی موگرینی+سلفی+موگرینی+سلفی نمایندگان+مراسم تحلیف+تحلیف روحانی
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۴۰:۵۹
آقای توکلی.
تیترتون جالب نیست. اولا نه خانم موگرینی دشمن هستن نه این نماینده ها بخاطر گرفتن چندتا سلفی این انگ بهشون میچسبه.
(4511109) (alef-2)
 
سید
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۱۸:۱۰
انگ نیست برادر ننگ است و باید بابت این تحقیری که شدیم عذر خواهی کنند (4511305) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۰:۳۹:۴۰
نه تنها ننگ نيست بلكه سلفي گرفتن بصورت عرف درامده است اين سر وصداها بازيهاي سياسي
است ، انچه ننگ و عيب است هياهويي است كه عده اي براي از بين بردن ابرو مجلس و ملت ايران
راه انداخته اند . (4511721) (alef-11)
 
موکل
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۲۱:۲۹
حرف آقای توکلی درسته . این رفتار به معنی خود باختگی و خود کوچک بینی است . ابروی یک ملت را این چند نماینده غافل بردن اونوقت بعضی ها تو چشم ملت نگاه میکنن و از این رفتار غلط دفاع میکنند (4511312) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۲۴:۲۵
اگر فکر کردید با یک لبخند دشمن، از دشمنیشون کم میشه، خیال باطل کردید. بعد از این همه دشمنی هایی که با ما داشتن تا الان چیکار کردن که بگن از کردشون پشیمون هستن. چرا یکی از این کشورهای اروپایی نمیگه ما نباید به صدام سلاح شیمیایی میدادیم و بهتره جبران کنیم کارمون رو. نگید مرتضی جان. دشمنی اونا نیاز به اثبات نداره (4511319) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۲۷:۲۱
کاش این مجلسی های ما یک بیانیه قاطع اعتراضشون رو نسبت به نقض برجام نشون میدادن. ایشون گفتن طرفای مذاکره کننده به عهدشون پایبند بودن. واقعا جواب این حرفشون لبخند و سلفی گرفتن و ... است. اینا قراره از حقمون دفاع کنن. اینا که برا تفریح نرفتن مجلس که سلفی بگیرن. سلفی گرفتن برا زمانیه که حقشون رو گرفته باشن و در موضع قدرت بوده باشن. (4511329) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۲:۳۴:۰۶
مگر دشمن شاخ و دم دارد ؟
ایشان چگونه دوستی هست که درست قبل از سفر به ایران از تحریمهای آمریکا علیه ایران حمایت می کند؟ (4511618) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۷:۲۵:۵۵
تمام اشكال كارتون همينه كه اون حضرات رو دوست ميپنداريد، نه برادر من، دوست نيستند و ما بايد دائما هوشيار باشيم اگر ميخواهيم موفق باشيم (4512655) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۱:۲۸:۵۸
اره خانم موگرینی دوسته؟!!!!!!!!!!!!!!!! که از بانیان ان قراداد ننگین بود. (4515630) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۴۲:۳۹
از دید من سلفی گرفتن هیچ مشکلی ندارد و یک امر شخصی است. (4511112) (alef-2)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۱۹:۲۵
شخصی؟ چرا نمیرن با مردم تو کوچه خیابون سلفی بگیرن ؟مجلس و نمایندگی ملک شخصی نیست . باید اداب دیپلماتیک را رعایت میکردن (4511307) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۰:۴۰:۲۴
زياد ناراحت نشو سلفي گرفتن مد شده است ... (4511723) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۶:۲۸:۴۱
ملاک و معیار در هر مساله ای قانون و مقررات است هیچ قانونی نداریم که عکس یا سلفی گرفتن در مجلس مشکل دارد همه نماینده ها ده ها عکس از داخل مجلس گرفته اند حتی تصاویر زنده تلویزیونی هم گرفته و پخش میشوند. ملاک و معیار بلاشک قانون است و عکس گرفتن هم یک عمل کاملا جایز است هیچ مشکلی نه قانونا نه شرعا ندارد.
بازم تاکید می کنم ملاک در هر قضاوتی قانون است وقتی مساله ای پیش می اید مثلا همین مساله بلافاصله شما باید بپرسید قانون چه میگوید؟ ایا عمل مورد نظر جرم است؟ پاسخ میشنوید که خیر نه تنها جرم نیست بلکه روزانه ده ها عکس در آن محل گرفته میشود.
تکرار می کنم معیار قـــــــــــــــــــــــــــــــانون است (4511825) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۲۰:۳۹
باور کنید این امر برای نمایندگان ملت یک امر شخصی نیست. چرا میخواهید با دلایل باطل کارشون رو به هر نحوی توجیه کنید. اینها باید مایه عزت ما باشند. کمی غرور باید در وجناتشان باشد. (4511310) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۲:۳۰:۴۲
مگر این آقایان نماینده اهل و عیلشان در مجلس هستند که سلفیشان در مجلس کار شخصی باشد؟! (4511613) (alef-2)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۵۳:۲۰
واقعیت اینه کهبعضی ها به غرب تمایل دارن- حالا هی توی ظاهر قایمش کنید (4511125) (alef-2)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۰۷:۱۵
بعضی ها؟ یه نگاه به فرهنگ و سبک زندگی کشور خودمون بندازین ببینین در جهت غربی شدن بوده یا عربستان سعودی شدن. درستش اینه که بگیم بعضی ها به غرب تمایل ندارن! (4511295) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۶:۵۲:۲۱
پلو نخورده این میکنند وای اگر بوی پلو بدماغشان بخورد. (4511202) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۱۴:۲۰
دستپاچگی و عدم درایت و عزت نفس از سر و روی سیاست خارجه و نمایندگان لیستی !!!!! میبارد .
هیچ اعتمادی به اینها نیست . (4511239) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۷:۴۲:۱۵
مثل همیشه عالی بود آقای توکلی.چقدر جاتون تو مجلس خالیه نماینده حقیقی ملت. (4511267) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۱۷:۲۳
دارین بزرگش می کنید که ماهیگیری سیاسی کنید (4511303) (alef-2)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۱۶:۰۰
وقتی حیثیت یک ملت در میان است لطفا مساله را کوچک نکنید چون زمینه تکرار تحقیر را دوباره فراهم می کنید (4511394) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۸:۴۹:۳۹
به نظرم باید اصلاح طلبان و آقای خاتمی نسبت به لیستی که تایید نموده است موضع قاطعی اعلام کرده و این افراد را پایین بکشند زیرا آبروی یک حزب و جناح مطرح است. حزب کارگر انگلیس همین کار را با تونی بلر کرد زمانی که دید این شخص با آبروی حزب کارگر انگلیس بازی کرده است. (4511367) (alef-2)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۶:۳۰:۲۴
چاره ای نیست همه چهره های اصلی رد صلاحیت شده بودند اگر اینها نبودند لیست باید خالی باقی می ماند (4511826) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۱۰:۲۳
کار نمایندگان مجلس نادرست و ناشی از نداشتن شاخصه های دولتمردی بوده ولی لقب دشمن دادن به مهمانانی که خودمان دعوت کرده ایم هم خیلی جالب نیست. (4511389) (alef-2)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۲۵:۰۶
کجای متن به میهمانان و خانم موگرینی گفتن دشمن؟ کلمه دشمن در تیتر اشاره به واقعه ای تاریخی دارد . نه میهمانان خارجی تحلیف (4511404) (alef-2)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۱۷:۲۰
متن عالی بود و من کل آن را تایید می کنم ولی تیتر بسیار بد بود. خانم موگرینی مهمان ما بود و در مذاکرات نقش مثبتی ایفا کرد و اکنون در حفظ برجام نیز از هخیچ کوششی فروگذار نکرده است پس وی دشمن نیست که اگر چنین بود نباید اساسا دعوت می شد. ولی هرچه در مورد رفتار دور از شان نمایندگان که در حد و حدود دولتمردی نیستند گفته شد صحیح است.
یک سوال جدی هم اینجا وجود دارد و این است که ایران را چه شده است که این چنین کسانی سر از صندوقها بر می آورند. جناحی نکنید که از هر دو جناح شدیدا سطح نمایندگان ملت تنزل کرده است. به نظرم مشکل انجاست که حق انتخاب را آنچنان تنگ کرده اند که عصاره اش می شود این انسانهایی که در سطح نمایندگی نیستند ولی مردم چاره ای جز رای دادن به انها ندارند. (4511397) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۹:۱۹:۲۹
هرچند کار نمایندگان آبرو ریزی بود چون خانم بودند ایشان! اما به کاربردن لفظ دشمن در اینجا خنده دار و کاملا بی ربط است! (4511400) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۳:۴۷:۵۹
کمکی که خانم موگرینی در پیشرفت برجام نمود نه تنها حاضرین در جلسه بلکه تک تک ما که حضور نداشته ایم با افتخار مایل بودیم با ایشان عکس سلفی بگیریم بهر صورت از حاضرینی که عکس سلفی با ایشان گرفته اند تشکر میکنیم که بصورتی پیام تشکر ما را از  نقشی که ایشان در پیشبرد برجام داشته اند به ایشان رسانده اند (4511690) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۱:۲۰:۲۷
هیچ مشکلی نداشت شما شلوغش کردین (4511763) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۳:۰۲:۱۳
اقای توکلی
خانم موگرینی مهمان ما بودند و شایسته نیست که دشمن خطاب شوند
سلفی گرفتن نمایندگان کار جالبی نبود ولی مورد مذمت هم با شدتی که شده نیست شاید چون ایشون خانم بودند ولی واقعا چرا این نمایندگان با اقایانی که نماینده کشور های افریقایی بودند سلفی نگرفتند؟ (4511804) (alef-11)
 
طالبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۹:۲۴:۲۳
این شیوه عکس گرفتن ودر این موقعیت بسیار هم زشت وناپسند بود وحتی مراسم بزرگ تحلیف را تحت الشعاع قرار داد. و اجازه نداد از حضور 105 کشور دراین مراسم تبلیغات جهانی صورت گیرد زیرا در بیرون از کشور مان نیز تبعات منفی زیادی علیه ایران داشت .پس موضوع را جناحی نکنیم وملی بنگریم . آبروریزی شرم آوری بود .که باید این چند نماینده خجالت بکشند وتوبه کنند . (4511986) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.