نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432509
نرخ مصرف انرژی در ایران ۱۴ برابر ژاپن
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۶
نرخ مصرف انرژی در ایران ۱۴ برابر ژاپن و ۴.۴ برابر مصرف جهانی است که طبق اعلام مسوولان برقی این نرخ به اقتصاد کشور فشار می آورد و باعث به خطر افتادن امنیت انرژی و سلامت محیط زیست می‌شود.

به‌گزارش ایسنا، درحالی‌که بالا رفتن مصرف انرژی لزوما به منزله‌ رفاه نیست، میزان مصرف انرژی در کشورهای خاورمیانه نسبت به متوسط جهانی رشد بالایی را تجربه می‌کند، از آمارهای موجود در این عرصه می توان نتیجه گرفت که با وجود رشد مصرف انرژی الکتریکی در کشورهای صنعتی به نسبت کشورهای در حال توسعه، بهره‌وری انرژی در این کشورها در حال افزایش است.

ادامه این روند باعث به خطر افتادن توسعه کشور می‌شود و به گفته محمودرضا حقی‌فام، معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر اگر با توجه به امضای پروتکل‌های بین المللی محیط زیست ایران نتواند مصرف انرژی را مدیریت کند ناچار به پرداخت جریمه‌های بین المللی خواهیم شد.

وی معتقد است که مدیریت صحیح مصرف با تسهیل ورود بازیگران خصوصی شبکه برق و مدیریت بار برای افزایش ضریب بار و مدیریت موثر شبکه می‌تواند در به حداقل رساندن عوامل کاهش بهره وری انرژی و فعال سازی بخش مصرف در مدیریت شبکه های برق، کاهش تلفات، توسعه خدمات مشترکین، توسعه بازار خرید و فروش، کاهش آسیب پذیری شبکه و ...  کمک کند.

وی با بیان اینکه برنامه ما این است که ۵۰ درصد انرژی تحت کنترل هوشمند را تا پیک سال بعد مدیریت کنیم و تلاش بر این است که ۴۵۰ هزار کنتور دیماندی در کل کشور نصب کنیم، گفت:امیدوارم تا بتوانیم به زودی از منابع موجود در کنترل مصرف بهره بگیریم و مدیریت مصرف را به عنوان یک فرهنگ غالب در جامعه رواج دهیم.

یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها، میزان مصرف انرژی است. بر همین اساس اعداد و ارقام کشور در توسعه شبکه در بخش بار و اقلام مطلوب است، اما بهره‌وری و بازدهی‌ تاسیسات و مصرف جای کار دارد چراکه در سال ۱۳۸۴ کل انرژی عرضه شده به نسبت نفت خام ۱.۲ میلیارد بشکه معادل نفت خام بوده که این مقدار  در سال ۱۳۹۲ به ۱.۷ رسیده است.

به‌طور کلی اعداد و ارقامی که در صنعت برق وجود دارد خوب به‌نظر نمی‌رسد و مسوولان صنعت برق نیز از این اعداد ابراز نگرانی‌ کرده‌اند؛ تاجایی که به‌گفته مدیر عامل توانیر اگر اوضاع به همین روال پیش برود در سال ۱۴۰۴ باید کل انرژی تولید شده را در داخل کشور مصرف کنیم.

 وی معتقد است که میزان شدت انرژی در بخش کشاورزی، خانگی، عمومی و تجاری به ترتیب ۳.۲، ۱.۶، ۱.۸ و ۱.۵ برابر متوسط جهانی است که این اعداد اصلا زیبنده صنعت برق ایران نیست.

کردی با اشاره به رایزنی‌های وزارت نیرو با وزارت صنعت در خصوص اصلاح الگوی مصرف در صنایع گفت: ۳۸ صنعت در کشور ملزم به رعایت اصلاح الگوی مصرف شده‌ اند؛ همچنین در مرحله‌ی بعد نیز قرار است به سراغ ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی برویم.

مدیر عامل شرکت توانیر با بیان‌اینکه برخی معتقدند که بهره‌وری زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت‌های حامل انرژی واقعی شود، اظهار کرد: نمی‌توان این موضوع را تنها راه‌حل عنوان کرد، چرا که ما باید بدانیم که به چه نحوی انرژی را در کشورمان استفاده می‌کنیم.

همچنین وضعیت نیروگاه‌های کشور نیز خوب نیست و بیش از ۳۰۰۰ مگاوات از نیروگاه‌ها با ۵۰ سال سابقه علی‌رغم اینکه باید تا کنون از رده خارج می‌شدند همچنان در مدار تولید هستند که همین موضوع نیز موجب کاهش راندمان و افزایش مصرف شده است.

علی‌رغم پتانسیل‌های بالای تولید برق در ایران شاهد کارایی بسیار پایین انرژی های تجدیدپذیر هستیم و نبود فرهنگ سازی و قیمت پایین در این صنعت موجب شده تا مصرف تا حد زیادی افزایش یابد، مبرهن است که اگر دولت قصد دارد در آینده‌ای نه چندان دور دچار مشکل نشود از اکنون باید این وضعیت را ساماندهی کند.
 
کلمات کلیدی : برق خانگی + تعرفه های برق + مصرف انرژی
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۴:۲۵:۱۱
آخه ما چیمون شبیه ژاپن هستش ، تیتر زدی نرخ مصرف انرژی در ایران ۱۴ برابر ژاپن (4105450) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۷:۴۸:۵۴
اصلا اينطور نيست . هركه ميخاهد واقعيت هاي آناري را دراين مورد بداند به سايت enerdata مراجعه كند كه مرتبط با شوراي جهاني انرژي است . اين آمارهاي اعلامي درايران توسط مسئوليني ساخته ميشوند كه توان مديريت بخش را ندارند و توپ را به زمين مردم مياندازند. (4106268) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۱۴:۳۳:۴۳
حتما وسایل و تجهیزات و امکانات آنها 14برابر مدرن تر و استانداردتر هستند. (4105461) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۸ ۲۰:۱۹:۴۴
بخاطر استفاده از فناوری های روز مصرف انرژی در کشور های توسعه یافته منطقی است اکر مابتوانیم یخچال فریزرها وکولرهای گازی رابهینه کنیم ویا خودروهای کشور هایبرید باشد کلی صرفه حوئی خواهیم کرد (4105864) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته