نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452507
انقلاب کارآفرینی با دانشگاه‌های نسل سوم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۸
اگرچه طی سال های اخیر حوزه کارآفرینی در ایران رونق گرفته ولی با توجه به ظرفیت های طبیعی، بازار مصرف و البته نیروی متخصص تحصیل کرده، همچنان شاهد رشد آرام کسب و کارهای نوظهور هستیم که البته نبود دانشگاه های نسل سوم مهمترین عامل این امر است.

امیر راکبی در خبرآنلاین نوشت: در دنیا دانشگاه‌های نسل سوم علم را در جهت کسب ثروت استفاده می‌کنند و درواقع موضوع کلاسیک علم بهتر است یا ثروت را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان خود حل کرده اند درواقع این مجموعه ها از نگاه سنتی ارائه دانش آکادمیک فاصله گرفتند و به تامین نیاز جوامع روی آورده اند.

بالا بودن نرخ بیکاری بین فارغ‌التحصیلان و سهم پایین آنها در ایجاد اشتغال مبین این امر است که شیوه های نظیر مقاله نویسی دانشجو در دانشگاه های نسل اول و دوم باید جای خود را به اقدامات عملی در حوزه کارآفرینی در دانشگاه های نسل سوم دهد تا بدین ترتیب شاهد فارغ التحصیلان کارآزموده ای شویم که به جای تمایل به جذب در ادارات دولتی، درصدد راه اندازی کسب کار خود باشند.

دانشگاه های نسل سوم علم را کاربردی و با پاسخ دادن به نیازهای اقتصادی جامعه، از دانش و شاخه های بین رشته ای ثروت می آفرینند به عبارتی دانشجویان، علاوه بر  نیاز سنجی بازار، در قالب شرکت های دانش بنیان خدمات علمی و پژوهشی را تجاری می کنند.

فرآيند توسعه کسب و کار و ایجاد مشاغل جدید باید به روش علمی انجام شود؛ در سال‌های گذشته بحث توسعه کمی در آموزش عالی بیشتر مورد توجه قرار می ‌گرفت، اما اکنون باید توجهات به کیفیت آموزش‌ها و حرکت دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌ های کارآفرین و نسل سوم باشد، چرا که دانشگاه های پیشتاز در حال گذار از نسل سوم و ورود به دانشگاه های نسل چهارم هستند و ما همچنان نسل اول و دوم دانشگاه ها را در کشور تجربه می کنیم.

در گذشته هر ۱۰۰ سال دانش بشری دو برابر میشد و با مرور زمان این تغییرات هر ۲۵ سال یکبار رخ ‌داد؛ اما در عصر کنونی هر ۱۲ ساعت یکبار دانش بشر دو برابر می‌ شود و همین امر نقش دانشگاه ها به عنوان بازیگران اصلی کسب و کار را نشان می دهد.

درواقع باید گفت؛ درصورت تسریع حرکت دانشگاه ها به سمت دانشگاه های نسل سوم، انقلابی در حوزه کارآفرینی کشور رخ می‌دهد.
 
کلمات کلیدی : کارآفرینی+دانشگاه نسل سوم
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۰۰:۰۰:۵۰
الان هر 12 ساعت دانش بشر دو برابر میشه؟؟!! باشه! (4194048) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۰۱:۲۵:۰۱
آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی را که مشتی نخبه علمی نوشته اند ببین سپس حرف بزن. (4194119) (alef-11)
 
نادر
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۰۸:۴۹:۳۹
کارآفرینی در ایران بی فایده است. چون هنوز کسی رو که دعوت میکنن برای آموزش، خودش کارمند دولته و بعد از کلاس ها میگه: ببینید بچه ها تا وقتی توی ادارات رانت هست، شما که هیچ، از شما بزرگتراش هم هیچ کاری نمیتونن بکنن. (4194280) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.