نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 342103
طرح عربستان برای قطع وابستگی به نفت
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۰۶
ایسنا نوشت: حکومت عربستان در حال برنامه ریزی برای دوران پس از نفت از طریق تاسیس "بزرگترین صندوق سرمایه گذاری دولتی جهان" با اندوخته‌ای به مبلغ دو تریلیون دلار است که مسئولان سعودی می‌گویند تا ۲۰ سال آینده به تدریج محقق خواهد شد.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، بر اساس این طرح قرار است عربستان یک صندوق سرمایه گذاری ملی (Sovereign Investment Fund) به مبلغ دو تریلیون دلار را از طریق فروش دارایی‌های شرکت ملی نفت (آرامکو) تشکیل دهد. این یک اقدام چشمگیر از سوی عربستان متکی به صنعت نفت برای تغییر شکل اقتصادش است.

این صندوق عظیم به حدی اعتبار دارد که می‌توان با آن چهار شرکت بزرگ اول آمریکا یعنی "اپل"، شرکت مادر گوگل موسوم به "آلفابت"، "مایکروسافت" و "برکشایر هاتاوی" را خریداری کرد.

همچنین اعتبارات این صندوق دو برابر بیشتر از صندوق ثروت ملی نروژ خواهد بود که در حال حاضر از آن به عنوان بزرگترین صندوق ثروت ملی در جهان یاد می شود.

هدف از این طرح عربستان تولید درآمد دولتی است تا از آن برای سرمایه گذاری در خارج از این کشور و همچنین در صنایع جدید و توریسم استفاده کرده و به این ترتیب به اقتصادش تنوع بخشیده و وابستگی خود به نفت را کنار بگذارد.

بر اساس گزارش‌ها شاهزاده محمد بن سلمان، پسر ۳۰ ساله ملک سلمان، پادشاه عربستان و جانشین ولیعهد این کشور که بانی این طرح شناخته می‌شود روز پنجشنبه در یک نشست پنج ساعته دیدگاهش برای این صندوق سرمایه گذاری را مطرح کرد.

شاهزاده محمد در مصاحبه‌ای با پایگاه بلومبرگ در شهر ریاض گفت: عرضه اولیه سهام آرامکو و تبدیل سهام آن به صندوق سرمایه گذاری عمومی به طور فنی سبب خواهد شد که به جای نفت سرمایه گذاری به منبع اصلی درآمد دولت عربستان تبدیل شود.

وی تاکید کرد: کاری که اکنون باید انجام دهیم این است که به سرمایه گذاری‌های خود تنوع ببخشیم. بنا بر این در عرض ۲۰ سال ما به کشور و اقتصادی تبدیل خواهیم شد که دیگر به نفت متکی نخواهد بود.

وی افزود: بی‌تردید این صندوق بزرگترین صندوق در نوع خود در جهان خواهد بود. این مهم به مجرد آن که شرکت آرامکو عمومی شود اتفاق خواهد افتاد.

ظاهرا این طرح عربستان واکنشی به کاهش شدید قیمت نفت و احتمالا پی بردن به این است که جهان در تلاش برای فاصله گرفتن از سوخت‌های فسیلی به منظور کاهش میانگین دمای جهانی است. دولت عربستان همچنین به دلیل جنگ خود در یمن و سوریه با هزینه‌های نظامی هنگفتی مواجه است.
 
کلمات کلیدی : عربستان+نفت
 
Canada
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۰۵:۴۰:۰۷
جالب هست. عربها فهميدن و ما هنوز نفهميديم. تحريمها و دوران پس از تحريم بهترين فرصت بود و هست تا ايران را كه زمينه هاي مختلفي براي تنوع اقتصادي دارد را از زير سايه نفت خارج كند. افسوس كه بخاطر منافع شخصي و گروهي محقق نخواهد شد. (3627448) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۰۸:۰۵:۰۹
نگران نباشید، طرحهای اونام مثل طرحهای رهایی اقتصاد ما از نفته (3627507) (alef-11)
 
وحید
Germany
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۱:۵۱:۴۲
همین کوچک دیدن همسایه و رقیب هست که اقتصاد ما را به این وضع انداخته است .

عربستان با عرضه 5 درصدی سهام شرکت آرامکو صدها میلیارد دلار به دست خواهد آورد . به نظر شما اگر ما سهام شرکت ملی نفت رو عرضه کنیم کل سهم 100 درصدی آن چه قیمتی خواهد خورد ؟؟

ده ها سال هست که نگاه ایرانی ها به کشور های همجوار خود اینگونه است که مدیران آن ها همگی خوش گذران بوده و فقط با پول نفت خود به سفر های خلرجی گران قیمت میروند و ماشین های میلیاردی سوار می شوند و مردم آن هم با پول باد آورده نفت فقط میخورند و میخوابند !

ما که مدیران مان همگی ساده زیست هستند و مردم بسیار فعالی داریم وضع مان چگونه است ؟

یک صنعت مادر پیشرفته نداریم ، کل صنعت خودرو سازی ( که قبل از ساخت اسقاطی و فرسوده هستند ) از رده خارج هست .

مشکلی نیست ، آن چیزی که در مردم ایران زیاد است صبر می باشد ، 20 سال دیگر هم صبر میکنیم و میبینیم که آنها کجا هستند و ما کجائیم . (3627955) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۰۹:۱۸:۱۰
20 سال بعد ما همایش اجرا نشدن سند 1404 هستیم و یک همایش در جهت اینکه فروش نفت به 2 میلیون بشکه در روز برسد و همایش چطور از اقتصاد نفتی خارج شویم .... ( شرکت کنندگان مدیران دولتی ) (3627629) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۳:۳۹:۱۰
هر جا کم بیارند از جیب مردم جبران می کنند.
مالیات بر حقوق - ارزش افزورده - مسکن - و چند برابر قیمت جهانی فروشی خودرو و اینترنت و ... + عوارضهاشون (3628277) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۴:۲۴:۳۹
البته فكر كنم 9 سال صحيح باشد 9=1395-1404 (3628413) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۰۹:۲۲:۳۸
چه خیال خامی .

در آینده جهان ملتی پیروز است که با اتکا بر نیروی دانش و تلاش و پشتکار خود در صنعت و کشاورزی و علوم زندگی کند . کشور هایی مانند ژاپن آلمان آمریکا و بسیاری از کشورهای پیشرفته . سرمایه مالی اصلاً منبع قابل اتکای دائمی آنهم برای کشور بی عرضه ای مانند عربستان و نوچه هایش نیست چون ظرف دو سوت آمریکا تمام دارایی این صندوق را به صورت فروش سلاح و با ترفند های مختلف از دست عربستانیهای راحت طلب و ایادیش خارج خواهد کرد . (3627632) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۶:۵۹:۵۷
البته اين نظر شما است و براى من محترم است ولى اشتباه محض و از روى احساسات ننوشتى نه عقل و منطق شما مقاله را يك بار ديگر بخوانيد لطفا و بيبين عرب ها چكار كردن و از خواب غفلت و خودپسندى و غرور بيدار شو (3628835) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۰:۳۴:۴۵
نخیر دوست عزیز وقتی عربها با پول ما بیابان های دبی را تبدیل به سرزمین گردشگری میکنن . این کار براشون چیزی نیست . درضمن بهترین مغز های جهان رو با پولش میخره .

هیچ وقت فکر کردیم با این همه پول چرا اختلاس ندارند ؟!

خدا کنه ماهم بیدار شویم و سرمایه هایمان را صرف تولید / و توریست با کیفیت کنیم. (3627751) (alef-11)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۱:۵۵:۳۱
فکر میکنم محمد پسر سلمان در بیان هدف خود یک "ر" را جا انداخته باشه!!! منظورش تروریسم بوده احتمالا!!!!
"هدف از این طرح عربستان تولید درآمد دولتی است تا از آن برای سرمایه گذاری در خارج از این کشور و همچنین در صنایع جدید و توریسم استفاده کرده" (3627968) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۲:۴۵:۲۹
حداكثر مي شويد دوبي ،
ولي اقتصاد واقعي در نيويورك ،لندن ، توكيو ، هنگ منگ و شانگ هاي خواهد بود و نه اينها .
ضمنا"‌ نام آرامکو ماههاست كه مرتب خبرساز مي شود ، خريد پالايشگاههاي امريكا توسط اين شركت و احتمال فروش آن ، باعث مي شود اين شركت كه حالا در فكر ايجاد بزرگترين صندوق سرمايه گذاري جهان است ، تبديل به مهمترين شركت جهان مي شود ،
چنين چيزي براي خاورميانه بسيار خطرناك است ، مطمئن باشيد براي تحقق اين نقشه ها حاضرند كل خاورميانه را به آتش بكشند (3628101) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۳:۰۱:۵۳
انشالله ال سعود بر چیده میشه و به 20 سال اینده نرسند.. الهم العن ال سعود (3628160) (alef-11)
 
Oman
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۳:۱۰:۱۹
آن چه را که مردم عربستان باید بدانند
---
مردم عربستان باید بدانند که با هزینه شدن صدها میلیارد دلار بی زبان از پول آنان توسط آل سعود در جنگ افروزیهای جاه طلبانه ی این خاندان و در راه اندازی کشتار و ویرانگری و تخریب و رشوه دهی در طول ده ها سال در منطقه و جهان و رسیدن کفگیر به ته دیک داراییها ؛ چنین طرحهایی بجز فلاکت و بد بختی برای آنان بازده دیگری نخواهد داشت و انان را تا ده ها سال به خاک سیاه فقر و مذلت و درماندگی خواهد نشاند و سایه سنگین حاکمان خودکامه بی خرد را بر سر آنان نگه خواهد داشت؟؟؟!!! (3628183) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۳:۲۹:۱۸
احتمال موفقیت عربستان در این مورد از ما بیشتر است. چون عربستان اختلاسگر و دزد ندارد. (3628239) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۳:۵۳:۳۳
چرا راست ميگن ميخوان اين كار را بكنند ولي به روش ديگه
يعني با عرضه بسيار وسيع نفت در چند سال نزديك تا پس از اين چند سال ديگه هيچ نفت و گازي براي عرضه نمانده باشد آنوقت خب بار خود را بسته اند و هركدام از اين خانواده مفتخور و كثيف آنقدر پول جمع كرده اند كه تا عمر زمين باقي هست دارند تا بخورند و بريز و بپاش كنند
ولي انتظار نداشته باشيد كه با روشي كه مورد نظر ما هست عدم وابستگي شان را از نفت و گاز نشان بدهند چون اگر پول نفت و گاز كه نباشد آنوقت حكام جائر عربستان نمي توانند لحظاتي زندگي كنند (3628325) (alef-11)
 
کاوه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۴:۰۷:۱۴
آرزو بر بی درایت ها و القاعده ای ها عیب نیست (3628359) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۴:۲۵:۲۹
دمش گرم....دستی دستی داره گور سعودی را می کنه (3628416) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۶:۴۵:۱۹
چه بخور بخوری دارد راه می اندازد بدبخت مردمی که به این چشم اندازهای سرتاسر شارلاتانی دل خوش می کنند (3628803) (alef-11)
 
درویش
Ukraine
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۱۹:۲۷:۵۸
مقامات کشور ما مطالعه کنند
با وجود فرمان رهبری به حرکت در جهت عدم وابستگی به نفت رییس جمهور در جواب نمایان شدن پوچی برجام میگوید: فراموش نکنید که اگر برجام نبود یک بشکه نفت هم نمیتوانستیم صادر کنیم.
پس اوج هنر مسئولین ما فروش منابع و تامین هزینه ها است. (3629110) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۱۶ ۲۳:۰۹:۰۴
کشوری که کشاورزی ندارد هرگز حرفی برای گفتن ندارد (3629447) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۹ ۱۲:۵۶:۴۳
ایران هم اگر طرح اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبری رو اجرا کند خیلی زودتر وبهتر از این کاری که عربستان میخواد انجام بده از شر وابستگی به نفت خلاص میشه (3854860) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.