نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 409000
فردی که حتی به پرداخت بدهی ۱۳۰۰ میلیاردی فکر نمی‌کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۱
در حالی برخی حامیان دولت می‌گویند عمده تخلفات صورت گرفته در صندوق فرهنگیان مربوط به دولت قبل است، برخی نمایندگان مجلس مطرح می‌کنند، چرا این مسئله را تاکنون اطلاع‌رسانی نکرده بودند و چرا مسئولان فعلی صندوق ذخیره وضعیت تخلفات در دوره فعلی را نمی‌گویند.

به گزارش تسنیم،‌ صندوق ذخیره فرهنگیان سرمایه خود را با کسر از حقوق معلمان و سهم دولت به دست آورده است و طبق اعلام مرکز پژوهش‌های اقتصادی صندوق ذخیره فرهنگیان، دارایی‌های اعضا در صورت‌های مالی این مؤسسه به بیش از 7700 میلیارد تومان افزایش ‌یافته است، در چنین شرایطی که صندوق باید به بهبود معیشت معلمان کمک می‌کرد، این روزها به‌دلیل فسادهای مالی در صدر اخبار قرار دارد.

مسئولان صندوق ذخیره فرهنگیان در حالی در ساختمان 220 میلیارد تومانی ــ شهاب‌الدین غندالی میرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان اردیبهشت امسال در نشست خبری با رسانه‌ها به ارزش 220 میلیاردی ساختمان این صندوق اشاره کرد ــ در میدان ونک تهران که بیشتر به یک برج شباهت دارد، مدعی خدمت‌رسانی به معلمان هستند که این روزها اخبار خوشایندی از آنجا به گوش نمی‌رسد.اخباری که از فساد مالی 8 هزار میلیارد تومانی، دریافت پاداش‌های میلیونی و وام‌‌های بدون بهره توسط مدیران و اعطای تسهیلات میلیاردی بانک سرمایه به برخی افراد خاص بدون دریافت وثیقه‌های لازم حکایت دارد.

جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس شورای اسلامی در رابطه با وضعیت اخیر صندوق ذخیره فرهنگیان می‌گوید:‌ تنها در سال 94 بانک سرمایه ــ زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان ــ بیش از 1500 میلیارد تومان خسارت و زیان دیده است و فقط یک نفر حدود 3 هزار و 900 میلیارد ریال به بانک بدهکار است. 90 درصد تسهیلات بانک سرمایه به 30 نفر ارائه شده و 10 درصد وام خرد برای فرهنگیان با سود بسیار بالا بوده است. بسیاری از بدهکاران بانک سابقه بد مالی دارند و حتی بازداشت هم بودند. این بانک 7 هزار میلیارد تومان معوقاتی دارد که غیرقابل وصول است. جریانات سوءاستفاده کننده از قدرت به این بانک فشار آورده‌اند و بسیاری از اموال بانک را به تاراج بردند.

27 شرکت زیرمجموعه صندوق فرهنگیان در عرصه‌های مختلف از بورس، بیمه، بانک، پتروشیمی و ماشین‌سازی مشغول به فعالیت هستند و حدود 760 هزار نفر از معلمان کشور عضو آن هستند که ماهانه 19 میلیارد تومان فقط از محل حقوق معلمان به حساب صندوق واریز می‌شود اما این صندوق در عرصه خدمت رسانی به فرهنگیان موفق نبوده است.

طبق اعلام نمایندگان مجلس فساد 8 هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان صورت گرفته است و نخستین بار حسین مقصودی سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی از این موضوع پرده برداشت.

در حالی که شهاب الدین غندالی مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان که طی سه سال اخیر مدیریت این صندوق را بر عهده داشت، در رابطه با تخلفات صورت گرفته بازداشت شده است،‌ محمدعلی نجفی وزیر اسبق آموزش‌وپرورش در گردهمایی تشکل‌های فرهنگیان که با حضور فخرالدین دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش برگزار شده بود،‌اعلام کرد:‌ 8 هزار میلیارد تومانی که مطرح می‌شود، عمدتاً مربوط به وام‌هایی است که پرداخت شده و برای آن وثیقه‌های مطمئن اخذ نشده است و اینگونه نیست که این پول را آقای غندالی خورده باشد که باید در این رابطه شفاف‌سازی شود.

وی ادامه داد: تمام مشکلات مالی صندوق ذخیره فرهنگیان مربوط به این دولت نیست و بخش کمی مربوط به این دولت است، بنده اسامی افرادی را که وام‌های کلان دریافت کرده‌اند می‌دانم که باید اسامی آنها اعلام شود بنابراین هیئت مدیره فعلی صندوق ذخیره باید اطلاعات روشنی را به فرهنگیان ارائه دهد.

در حالی که برخی افراد با نظراتشان تلاش می‌کنند،‌ حجم انبوه تخلفات صورت گرفته را به دولت قبل نسبت دهند این سؤال برای افکار عمومی جامعه و فرهنگیان بی‌پاسخ مانده که اگر اینگونه است چرا مسئولان فعلی آموزش‌وپرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان در طول سه سال گذشته این مسئله را اطلاع رسانی نکردند؟!

آنگونه که از گفته‌های آقای نجفی برداشت می‌شود، بخشی کمی از تخلفات مربوط به دوره فعلی است پس چرا در رابطه با آن نیز سکوت اختیار کرده‌اند و هیچ کدام از مسئولان آموزش و پرورش و اعضای هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان حاضر نیستند بگویند در طول سه سال گذشته بر این صندوق چه گذشته است؟ مگر دولت یازدهم با شعار پاکدستی فعالیت خود را آغاز نکرد؟

جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران نیز طری روزهای اخیر با اشاره به پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و اعلام اینکه اخیراً برخی افراد حامی دولت طی مصاحبه‌هایی توجیه کرده‌اند اقدامات مذکور توسط متهمان این پرونده، مربوط به دولت سابق است، اظهار کرد: بارها گفته‌ام فساد گذشته و حال ندارد و دولت باید پیشگام مبارزه با فساد باشد؛ حتی اگر مربوط به دولت قبل باشد.

‌جعفری با انتقاد از انتصاب برخی افراد مسئله‌دار در مناصب مهم‌ افزود: به آقای فانی وزیر وقت آموزش و پرورش گفتم که مدیر قبلی را بردارید اما با تأخیر و در آخرین روز وزارت اقدام کرد. عده‌ای می‌گویند 8000 میلیارد اختلاس شده است با بررسی مشخص شد این مبلغ معوقات بانکی و تسهیلات بلاوصول و سر رسید صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه است.

آنچه که در پرونده صندوق ذخیره و بانک سرمایه _زیرمجموعه این صندوق ــ دارای اهمیت است، پرداخت وام‌های کلان به 30 فرد خاص است. این افراد بدون دریافت وثیقه‌های مطمئن وام‌های میلیاردی دریافت می‌کردند در شرایطی که معلمان برای دریافت وام‌های خُرد باید چند ضامن بیاورند.ــ  مرتضی حاجی که خود از اعضای هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان در دوره فعلی است در این رابطه گفته بود: برخی افراد رقم‌های درشت از بانک سرمایه وام دریافت کرده‌اند که بازپرداخت به موقع نداشتند به عنوان مثال برخی 300 یا 500 میلیارد وام از بانک دریافت کرده‌اند که آن را به موقع پرداخت نکرده‌اند و این افراد با همه بانک‌ها کار می‌کنند.

خلأیی که امروز در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان به شدت احساس می‌شود، شفافیت با معلمان است. صندوق این روزها با گذشت 20 سال از زمان تأسیس با سرمایه‌ای که از محل واریز فرهنگیان و سهم دولت به دست آورده به بزرگترین هلدینگ اقتصادی کشور تبدیل شده است که 27 شرکت در عرصه‌های مختلف زیرمجموعه آن فعالیت می‌کنند؛ حال حق مسلم فرهنگیان است که به صورت شفاف برای آنها بازگو شود که در این صندوق و شرکت‌های زیرمجموعه چه می‌گذرد؟

حسین مقصودی سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در این رابطه اعلام کرد:‌ از این بابت که برخی افراد، تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان در دوره فعلی را پذیرفته‌اند باید خوشحال بود چرا که در ابتدا اصل تخلفات را قبول نمی‌کردند و حتی آقای حاجی عضو هیئت امنای صندوق فرهنگیان با دفاع از عملکرد آقای غندالی اعلام کرد تخلفی صورت نگرفته است.

وی افزود: هم‌اکنون نیز برخی آقایان مدعی هستند، عمده تخلفات مربوط به دولت قبل است حال این سوال مطرح است که چرا در این مدت تخلفات را افشا نکردند و پس از اینکه مجلس بخشی از تخلفات را اعلام کرد، می‌گویند عمده تخلفات مربوط به دولت قبل است.

سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت:‌ چرا هیئت امنای صندوق فرهنگیان، آقای فانی، آقای بطحایی و حتی آقای حاجی در طول این سه سال سکوت کردند، پشت پرده این سکوت چیست؟ مسئولان فعلی که در باب انداختن تقصیرها به گردن دولت قبل و افشاگری کم نگذاشتند و به اصطلاح سوزن را به میخ تبدیل و آن را اعلام کردند چرا تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره و بانک سرمایه را نگفتند؟

مقصودی ادامه داد:‌ افرادی که می‌گویند عمده تخلفات مربوط به دولت قبل است اینگونه نیست بلکه تحلفات مربوط به دولت‌های قبل هم است حتی زمانی که آقای حاجی وزیر آموزش‌وپرورش بود.

وی با اشاره به اینکه انتظار می‌رفت مسئولان فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان قبل از آنکه کمیته تحقیق و تفحص به موضوع ورود کند، مشخص می‌کردند چه تخلفاتی در صندوق صورت گرفته است، گفت:‌ مسئولان در این رابطه صداقت داشته باشند و کلی‌گویی نکنند که بخش کمی از تخلفات مربوط به دولت فعلی است عملاً اعلام کنند چه تخلفاتی صورت گرفته است.

سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به سوء استفاده مالی در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان بیان کرد:‌ به یک نفر800 میلیارد تومان وام پرداخت کرده‌اند که با سود آن 1300 میلیارد تومان می‌شود اما وثیقه‌های مطمئن دریافت نکرده‌اند. بنده با این فرد صحبت کردم اصلاً به فکر بازپرداخت وام نیست چرا که وثیقه‌های مطمئنی دریافت نشده است.

مقصودی گفت:‌ می‌گویند فساد 8 هزار میلیارد تومانی رخ نداده چرا که این رقم از دارایی صندوق بیشتر است این سخنان عوام فریبی است،‌ باید بگویم که رقم فساد در صندوق ذخیره و شرکت‌های وابسته به آن حدود 8 هزار میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: یک معلم برای دریافت وام 4 یا 5 میلیون تومانی باید ضامن بیاورد اما به برخی افراد خاص وام‌های کلان بدون دریافت سند و وثیقه‌های مطمئن اعطا شده است؟ چرا این افراد آزادانه در حال گذران زندگی خود هستند؟

سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به اینکه آقای غندالی در دولت یازدهم به عنوان یکی از گزینه‌های وزارت آموزش‌وپرورش مطرح بود، گفت:‌ هیئت امنای فعلی صندوق و مدیرعامل سابق برچه اساسی بستگان خود را به کار گرفته‌اند، رئیس هیئت مدیره ماشین سازی اراک از بستگان وزیر سابق است حتی مدارکی وجود دارد که به آموزش‌وپرورش درخصوص وقوع فساد در صندوق گوشزد شده بود اما به آن توجهی نشده است.
 
کلمات کلیدی : صندوق ذخیره فرهنگیان، آموزش و پرورش
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۰۸:۵۲:۵۸
این فرد جلوتر از زمان است چون می داند این مشکل یک راحل بیشتر ندارد او را

آزاد می گذارند تا پول را پس دهد واین مدت آزادی بی نهایت است (3996510) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۱۰:۱۲:۱۳
این اقایان هرماه از حقوق فرهنگیان که نان شب هم نیازمنده هستن کم میکنند و خیلی راحت این به دولت گذشت ربط می دهند چرا شما روز اول که این صندوق تحویل گرفتی عنوان نکردی وامهای کلان به مدیرکل ها و خودروهای خارجی دادن به.مدیران بالا برای ان که صدای معلم ها را خاموش کنند چند تا ماشین درب داغون ان هم در هرناحیه دوتا قره کشی.کردن دادن چند سال هست که این اقایان سودی به ماها ندادن واخروسرهم اختلاس ها که شد برای انکه ورشکست نشوند امدن عضو شدن در صندوق اجباری کردن اگرهم صدا را با لا برند لیدرها ی خودشان سریع به جوسازی در مورد معلم ها انجام میدهند اقا بدو اینها ضد انقلاب هستن و...اقا روحانی باید تکلیف معلم ها در این جریان شفاف سازی کند واگر از طرف فرهنگیان دانه رای نخواهد اورد (3996589) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته