نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 169601
مدينه شهر بي دفاع + عکس
علیرضا بازارگان، 9 مهر 91
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۵۷
در بیست سال اخیر، حدود نود و پنج درصد (۹۵%) ساختمان های قدیمی مکه و مدینه تخریب شده اند. ساختمان هایی که بیش از هزار سال ایستاده بوده -و بسیاری از آن ها دریچه هایی به تاریخ و شرایط رشد و نمو سال های ابتدایی اسلام بودند- با خاک یکسان شده و به جای آن ها هتل ها، مراکز خرید و ساختمان های مدرن بنا شده اند.

خانه ای که پیامبر در آن به دنیا آمد، بعد از نابودی به یک کتابخانه تبدیل شده است.خانه ای که در آن حضرت خدیجه زندگی می کرد، اکنون دستشویی عمومی است.

از هفت مسجدی که پس از پیروزی مسلمانان در نبرد خندق ساخته شده است، فقط دو عدد باقی مانده است. امسال نیز پس از موسم حج و خروج حجاج از عربستان، مسجدی که در آن حضرت محمد (ص) اولین نماز عید را خواند در لیست ساختمان هایی است که خراب خواهد شد.

در کشورهای دیگر دنیا آثار باستانی و تاریخی از با ارزش ترین سرمایه های یک ملت به حساب می آیند. در بیست سال اخیر -یعنی در دوره ای که اکثر تاریخ اسلام در مکه و مدینه به دست وهابی نابود شده است- دو هزار ساختمان تاریخی در لندن نجات داده شده اند {۱}. در بوئنوس آیرس آرژانتین هر ساختمانی بیش از هفتاد سال سن داشته باشد از تخریب در امان است {۲}. حتی کشورهای آفریقایی هم در صدد حفظ تاریخ خود هستند {۳}.

ساختمان ها تاريخي و بافت شهرهاي قديمي دريچه اي به سوي درك هويت تاريخي يك ملت است. یکی از برتری های بسیار مهم تاریخی اسلام نسبت به دیگر آیین ها وجود آثار باستانی و تاریخی از سالیان نخست پیدایش و گسترش دین است. دین های دیگر به ندرت می توانند به یک ساختمان به عنوان بنایی اشاره کنند که از روزهای ابتدایی دینشان وجود داشته است. قدیمی كليسا در دنیا که به طرز شگفت آوری از آن نگهداری می شود بیش از دویست سال پس از مسیح ساخته شده است. حضرت مسيح حتي از قاره اي كه اين كليسا در آن ساخته شده است عبور نكرده است، ولي مسيحيان به خوبي درك مي كنند اين گونه بناها به سان اثر انگشت دين آن هاست. این در حالی است که آل سعود در حال تخریب ساختمان هایی هستند که با گوشت و پوست تاريخ اسلام تنيده است مهمترين اتفاقات زندگي پیامبر عزیز در آن ها اتفاق افتاده است. اقدامات خاندان سعود شاید چیزی کمتر از اقدامات اسرائیل در تخریت تعمدی آثار باستانی مسلمانان نداشته باشد {۴}.

اینکه مسلمانان جهان ریشه کن شدن آثار باستانی دین خود را نادیده می گیرند حیرت آور است. مسئولین وهابی عربستان تیشه به ریشه ی تاریخ اسلام می زنند و مسلمانان در سکوت نظاره گرند. آیا این گناه بزرگی نیست؟

اين فاجعه يك اختلاف شيعه و سني نيست. آل سعود به مرقد ابوبكر و عمر و عمثان هم رحم نكرده است. اين واقعه، يك نبرد همه جانبه عليه تاريخ است. گويي براي مسئولين عربستان هيچ تفاوتي نمي كند اگر بنايي از روزهاي آغازين اسلام براي مشاهده ي آيندگان وجود نداشته باشد. ساختمان هايي كه هر خشت از آن ها عزيزترين لحظات تاريخ بشريت را در خود جاي داده اند، به آساني در هم كوبيده مي شوند.

تخریب بناهای بودایی توسط طالبان در زمانی نه چندان دور به سراسر دنیا مخابره شد و فریاد خشم دنیا را در آورد. حال که سال هاست بولدزرهای مکه در حال فعالیت اند و خانه ای که در آن پیامبر وحی را دریافت کرد نیز نابود شده است، آیا کسی هست که برایش مهم باشد؟ {۵}{۶}

{۱} http://www.english-heritage.org.uk/about/news/two-decades-۲۰۰۰-historic-buildings-saved-in-london/
{۲} http://www.councilforthenationalinterest.org/islamophobia/item/۱۰۷۴-history-erased-۱۹۵۰s-israeli-project-to-destroy-historical-sites
{۳} http://www.argentinaindependent.com/life-style/thecity/new-law-protects-buenos-aires-historical-buildings/#hide
{۴} http://www.iccrom.org/pdf/ICCROM_ICS۰۸_CulturalHeritageandLaw_en.pdf
{۵} http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/the-destruction-of-mecca-saudi-hardliners-are-wiping-out-their-own-heritage-۸۰۲۳۹۹۲.html
{۶} http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/medina-saudis-take-a-bulldozer-to-islams-history-۸۲۲۸۷۹۵.html
 
۱۳۹۱-۰۸-۰۹ ۱۵:۴۲:۲۵
مکانهایی هستند که از مدینه هم قدیمی تر هستند و دست پرتوان خالق اون رو ساخته که پیامبران و امامان بالاتر است
کره زمین
بارها گفته ام چرا کره زمین که خداوند آفریده تخریب میکنید چرا این همه ساخت و ساز میکنید کسی گوش نمیده
هر جواب و اندیشه ای که به ذهن شما در رابطه با این سئوال برسه همون جواب و سئوال از دید یک ناظر غیر احساسی و عقلی درباره مطلب شما به ذهن میرسه (1006919) (alef-4)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۱۰:۴۴:۵۱
اگرچه دغدغه شما بسیار ارزشمند است. تاکید می کنم بسیار ارزشمند است ولی علت اهمیت موضوع بیان شده با موضوع شما کاملا متفاوت است. اهمیت زمین و جلوگیری از تخریب آن به دلیل مسائل زیست محیطی ا ست. زمین که نابود شود زندگی سخت شده و آثار مخرب به جای میگذارد. ولی این مساجد گویای بسیاری از نکات تاریخی است و سندی است که برای اثبات بسیاری از جریاناتی که رخ داده است می تواند مفید باشد. در اکثر بقاع اسلامی نقش حضرت علی که همواره در جوار پیامبر بوده بطور کاملا روشنی وجود دارد. حذف این بقاع مساویست با عدم ایجاد سوال پیرامون پررنگی حضور علی در تاریخ معاصر با پیامبر. و چه خوب وهابی این را متوجه شده اند. وقتی مسجدی نباشد کسی هم به محل جنگ خندق نمی رود چون مسجدی برای بازدید وجود ندارد. و وقتی که کسی به خندق نرفت از افضل عبادت ثقلین با خبر نمی شود. (1007620) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۰۹ ۱۶:۴۰:۳۹
واقعا این کار وهابی ها همانند کاری است که یهود با مسجدالاقصی می کند. (1006998) (alef-4)
 
بیت المقدس
۱۳۹۱-۰۸-۰۹ ۲۳:۱۲:۱۲
یهودیان که مسجدالقصی رو تخریب نکردن ولی وهابیون تخریبهای سهمگین باستانی زیادی رو انجام دادند..ضمنا وهابیون رو اصلا نباید سنی دونست.
نه تنها یهود این مکان مقدس رو تخریب نکرده بلکه این باهوشها ازش محافظت میکنن بعنوان مقدسات و آثار باستانی و توریسم و یا حداقل عدم اعتراض و انتقام مسلمین کرانه باختری و غزه.. (1007286) (alef-4)
 
boragh
۱۳۹۱-۰۸-۰۹ ۱۷:۱۱:۲۳
خدا لعنتشون کنه
اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و اهلک اعدائهم اجمعین
به امید روزی که همه مسلمانان زیر پرچم معز الاولیاء و مذل الاعداء حضرت ربیع الانام ،صاحب العصر و الزمان،حجة بن الحسن العسگری،حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) یکی شده و پیروزیمان را بر کفار و معاندین جشن بگیریم.
الهی آمین (1007034) (alef-4)
 
طرفدار اسلام اصل
۱۳۹۱-۰۸-۰۹ ۲۳:۱۵:۲۸
به جای اینکه بگیم خدا لعنتشون کنه بهتر نیست بگیم خدا هدایتشون کنه؟!..چرا همش مرگ مرگ مرگ؟؟!!..ب
خدا اسلام دین خشنی نیست ولی مسلمونای افراطی سبب شدن دنیا فکر کنن اسلام دین تندرو و خشنیه و حتی فکر کنن اسلام دین تروریستاست!!..سعی کنیم بجای نفرت عشق بورزیم. (1007289) (alef-4)
 
عباس مهدوی
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۰۸:۰۸:۲۳
به نام خندا
با سلام
به نظر شما در مورد علمایی که با وجود تسلط به قرآن و حتی روایات و اثبات انحراف وهابیت حتی توسط عالمان بزرگ سنی باز هم به خاطر مطامع دنیایی نه تنها بر وهابیت منحرف اصرار می‌کنند بلکه تن به مزدوری آمریکا و اسرائیل داده‌اند تا آنجا که اشغال 40 ساله‌ی جزیره‌ای استراتژیک توسط اسرائیل برایشان مهم نیست ولی به خاطر یک جزیره‌ی بی‌اهمیت با یمن مشکل دارند! فتوای قتل شیعیان را می‌دهنئد و برای سقوط دولت‌های عراق و سوریه تروریست تربیت می‌کنند ولی در مقابل کشتار فلسطینی‌های سنی سکوت می‌کنند و... چه با ید کرد؟
شما با این طرز تفکر لازم است به خدا هم ایراد بگیرید که چرا فرمود: «بریده باد دست ابولهب» و نفرمود:«هدایت شده باد ابولهب!»
یا علی (1007430) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۱۰:۴۵:۵۸
دوست عزیز لعن با مرگ زمین تا آسمون فرق می کنه! ضمنا لعن در قرآن وجود دارد و قرآن هم کتاب اسلام است. (1007622) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۱۵:۲۵:۲۱
داداش خدا هم کفار و مشرکین رو تو قران لعن گرده و مرگ بر اونها گفته " قل موتو بغیضکم و....". لذا مرگ بر گفتن -البته در جای خودش- صحیحه. ولی در کل با شما موافقم. خیلی جاها نیازی به مرگ بر گفتن و لعن کردن نیست، میشه با کلمه زیبای خدا هدایتشون کنه اوج رحمت خدا رو رسوند.
والسلام علی من اتبع الهدی (1008027) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۰۹ ۱۷:۱۳:۳۵
لااقل برای من مهم هست.
من در همان سالی که به حج عمره مشرف شدم، از دیدن حجم عظیم تخریبها دل و جانم به درد آمده بود. باور کنید در مسجد پیامبر دنبال زیربناهای خاکی بودم که بناهی جدید بر روی آن استوار شده بود و افسوس می خوردم که چرا این میراث اسلامی اینگونه به بهانه توسعه آماج تخریب شده است. چند باری هم با روحانی کاروان صحبت کردم. اما ایشون هم چندان مخالف نبود. میگفت برای پذیرای از حجاج میلیونی این کارها لازمه. و چقدر از زیبایی ظاهری فضاها تعریف کرد.
خب من چه باید می کردم و می گفتم؟!!
شما هم مطمئنا این نظر را منتشر نمی کنید. خب وقتی همه چیز فدای مصلحت می شود، انتظاری بیشتری نمی رود!! (1007038) (alef-4)
 
سلام
۱۳۹۱-۰۸-۰۹ ۱۷:۲۳:۲۰
سلام
از "آل صعود" به جای "آل سعود" در متن، به علت اشتباه نگارشی است یا اینکه منطقی پشت آن است؟!!
باتشکر (1007045) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۰۹ ۲۰:۱۳:۱۳
روزی که ابرهه از عبدالمطلب پرسید چرا برای آنکه مکه را خراب نکنم به من التماس نمیکنی گفت مکه خدایی دارد که آنرا حفظ میکند. شما هم به جای مدینه که حافظان با ارزشی نزد خدا دارد به فکر کوی و برزنهای تهران و دیگر شهرها باشید که بدست قوم ظالم بساز بفروش افتاده است. (1007183) (alef-4)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۰۰:۲۴:۵۱
این ماجرا هایه تخریب اماکن مقدس تا کجا قرار ادامه پیدا کنه و سکوت ما تا کی ادامه خواهد داشت (1007339) (alef-4)
 
United States
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۰۰:۳۷:۴۶
صلاح مملکت خویش خسروان دانند (1007347) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۱۰:۴۶:۵۲
این آثار مال مسلمانان است نه عربستان (1007625) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۰۷:۳۴:۳۳
بعضیها سطح فکریشو چقدر پاییینه.هر چیزی سر جای خودش مهمه.اصلا خوب نیست وقتی درباره موضوعی صحبت میکنی به جای اینکه به اون موضوع بپردازن میان میگن چرا اینو نمیگی چرا اونو نمیگی. (1007412) (alef-4)
 
وحید
Hong Kong
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۱۳:۱۵:۳۴
اتفاقا کلی فکر پشت این تخریبها هست، صبر کنید 30، 40 سال دیگه می گن پیامبر یک افسانه بوده و گر نه همچین ادم مقدسی مکان زندگیش باید معلوم باشه، محل عبادتش و ...
علت تخریب این هست که بگن اسلام هیچ تاریخی نداره همان طور که می گن اگر مسیح واقعی بود اثری ازش موجود بود (1007874) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۱۴:۴۹:۳۱
مضرات وهابیون به اسلام بسیار بشتر از صهیونیستها است. متاسفانه (1007988) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۱۶:۳۹:۴۲
فرقی بین بنا های باستانی و اسلامی وجود ندارد. شما که قدر بناهای باستانی ایران را نمی دانید لازم نیست وامسیبت ای تخریب مدینه را بردارید. یادتون نرفته که اول انقلاب کلی از مقبره ها و مجسمه ها را تخریب کردید. یا عده ای قصد تخریب تخت جمشید را داشتند. در بیان مسائل اول یک سوزن به خودتون بزنید بعد یک جوال دور به آل سعود. (1008096) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۱۰ ۱۹:۰۴:۴۶
فراموش نکنید در ایران ما هم کم نیستند آثار باستانی که به عمد تخریب میشوند (1008196) (alef-4)
 
مهدی
United States
۱۳۹۱-۰۸-۱۱ ۰۰:۲۶:۵۶
حالا مگه کتابخونه بده؟! (1008342) (alef-4)
 
احمد
۱۳۹۱-۰۸-۱۱ ۰۲:۲۹:۰۳
سلام : درهرکشوری اگرافکار عمومی موافق یامخالف موضوعی باشد حاکمان نیز تسلیم خواست مردم خواهندشد اگرمعتقدیم که کاراشتباهی است که هست چرا باداشتن این همه امکانات تبلیغی، مثل ماهواره واینترنت ،بازبانهای مختلف ،وبا منطق و دلسوزی ،باعث روشن شدن افکار عمومی بخصوص مردم عربستان ،نمی شویم؟ چرا با زبانی صحبت نمی کنیم که افراد غیر مغرض ، از آن استقبال کنند و برحکّام سعودی فشار بیاورند تا دست از تخریب بردارند؟ تجربه نشان داده با زبا ن تند وتیغ دار ،کسی به خواسته اش نرسیده است ، بله این اماکن مربوط به یک کشور نیست متعلق به کل دنیای اسلام است به نظر این حقیر باید پرچم الیوم یوم الملحمه را برزمین نهاد وبا منطق الیوم یوم المرحمه ،افکارعمومی دنیای اسلام را نسبت به این خطر ، روشن کرد . به عنوان مثال از طریق یک کمپین ونظرسنجی ....... یا فشار ازطریق کشورهای عضو کنفرانس اسلامی و و ...... (1008378) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۱ ۱۱:۱۷:۰۱
حفظ آثاري كه تاريخ اسلام را يادآوري مي كند و به خصوص اينكه پيوند بازمان حيات پيامبر اعظم خورده است بر مسلمين واجب است. لذا بيش از همه بر دولت بر دولت هاي اسلامي كه از تريبون و امكانات كافي برخوردار هستند واجب است كه اين مساله را در مجامع بين المللي و اسلامي مطرح نموده و عليه سعودي ها اقامه دعوي نمايند. زيرا اين امر چيزي نيست كه سعودي ها بر اساس تفسير خود از اسلام آن انجام دهند. اين سرزمين هاي مقدس متعلق به همه مسلمين است. (1008531) (alef-4)
 
هادی
۱۳۹۱-۰۸-۱۲ ۱۹:۰۶:۲۱
سلام
با دقت نظر به ابنیه تخریبی و آثاری که از تعرض در امان مانده ،می شود یک اقدامی بس خطر ناک را دریافت چرا که آثار سالم ، بناهایی مثل قلعه های یهودیان است که بعد از فتح اسلام از وجود آنها پاک شد . حال به جرات می توان گفت دست صهیونیزم از آستین وهابیت گماشته بیرون آمده تا با بهانه ای تاریخی مرزهای منفور خود را در خاور میانه گسترش دهد. (1010249) (alef-4)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۱۴ ۰۹:۵۵:۲۸
چرا این همه تخریب آثار باستانی که تو مملکت خودمون داره انجام میشه و روز به روزم داره بیشتر میشه نمی بینید؟ از زیر آب رفتن قبر کوروش کبیر تا بیل مکانیکی انداختن به جون طاق بستان کرمانشاه و ... و ... و (1011438) (alef-4)