توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 325805
رییس جمهور چین وارد ریاض شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۴
رییس جمهور چین روز سه شنبه با هدف مذاکره با مقامات عربستان برای رفع تنش آن کشور با ایران، وارد ریاض شد.

شی جین پینگ، رییس جمهور چین امروز به عنوان نخستین ایستگاه سفر خاورمیانه ای خود به عربستان، ایران و مصر وارد ریاض شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از ریاض،این خبرگزاری، سفر رییس جمهور چین به ریاض را نخستین سفر وی به خاورمیانه خواند و افزود: پینگ در این سفر بی سابقه قصد دارد علاوه بر جلب سود اقتصادی هنگفت از خاورمیانه، میان دو قدرت موثر این منطقه بحران زده، یعنی ایران و عربستان نیز بری رفع تنش های بوجود آمده میانجیگری کند.

این گزارش با اشاره به تنش بوجود آمده بین ایران وعربستان وقطع رابطه دیپلماتیک دو کشورواجرایی شدن برجام افزود: رییس جمهور چین درست سه روزپس از اجرایی شدن برجام به چنین اقدامی دست زد تا از فرصت های اقتصادی پیش رو در ایران بهره برداری کند.

ژو فنگ، استاد مطالعات بین المللی دانشگاه پکن در گفت وگو با فرانس پرس گفت: اگرچه سفر رییس جمهور چین پیش از اجرایی شدن برجام برنامه ریزی شده بود، امااو به ریاض و تهران می رود تا دو کشور را برای رفع تنش های فی مابین تشویق کند.

وی دراین خصوص افزود: اگرچه رییس جمهور چین تلاش خود را برای حل بحران انجام خواهد داد، اما بی تردید نمی تواند نقش اصلی را دراین میان بازی کند، چرا که چین طی چند ماه اخیر چندین بار میزبان مقامات و هم مخالفان دولت سوریه بود که این امر در جای خود خوشآیند ریاض نیست.
چین بارها بر راه های دیپلماتیک حل بحران سوریه تاکید کرد اما در عین حال موضع همدلانه ای را با رییس جمهور سوریه حفظ کرده است و حتی قطعنامه های سازمان ملل علیه رییس جمهور سوریه را نیز وتو کرده است.
چین بزرگترین وارد کننده نفت خاورمیانه است و ثبات در خاورمیانه درست آن چیزی است که پکن دنبال آن است.
پیش از این نخست وزیر پاکستان نیز برای میانجیگری بین ایران و عربستان به ریاض سفر کرده و امروز وارد تهران شده است.
 
کلمات کلیدی : چین+ایران+عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.