توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 158108
گفته‌ها و ناگفته‌های روزنامه‌های صبح کشور
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۴۳
فضای روزنامه‌های امروز صبح کشور بر خلاف دیروز، فضایی کاملا سیاسی ـ بین‌المللی را بازتاب می‌دهد. در میان اخبار امروز نشریات کشور، موضوعات سیاسی همچون تکذیب بازجویی از اسفندیار رحیم مشایی، بحران سوریه، جدال اعتبار‌نامه‌ها در صحن علنی مجلس و همچنین گزارش از برنامه ارتحال امام خمینی (ره) به چشم می‌خورد.

به گزارش «تابناک» بیشتر روزنامه‌های صبح امروز کشور، موضوعات سیاسی را در صفحه نخست خود بازتاب داده‌اند. این موضوعات در روزنامه‌های اصلاح‌طلب بیشتر پیرامون تکذیب خبر بازجویی از اسفندیار رحیم مشایی و موضوع اعتبارنامه نمایندگان مجلس دور می‌زند و در روزنامه‌های اصولگرا و نزدیک به این طیف، موضوع بحران سوریه، ارتحال امام خمینی و بحران سوریه را در بر می‌گیرد.

روزنامه ابتکار در صفحه نخست خود، تیتر اول را به موضوع اعتبارنامه نمایندگان مجلس اختصاص داده و «ابهام در سرنوشت ۳۳ نماینده: جدال اعتبارنامه‌ای تهرانی‌ها و شهرستانی‌ها» را تیتر نخست خود کرده است.

این روزنامه همچنین در ستون نگاه ویژه خود، موضوع انتخابات مصر و ابهام در آن را مطرح کرده و در تیتری با نام: جدال اخوان المسلمین و نظامیان در ایستگاه آخر، موضوع رسیدن احمد شفیق به دور دوم انتخابات مصر را زیر سؤال برده است.

این ستون نیز اشاره‌ای به نزدیکی سیاست‌های احمد شفیق به رویکرد حسنی مبارک، تعهد وی به معاهدات بین‌المللی و همچنین نزدیکی وی به نظامیان می‌کند و بر پایه آن، ابهامی را در سالم برگزار شدن انتخابات مصر مطرح می‌کند.

روزنامه اعتماد با قرار دادن عکس اسفندیار رحیم مشایی در هاله‌ای از ابهام، تکذیب بازجویی از وی را از سوی نهاد ریاست جمهوری مطرح کرده است؛ اما تیتر درشت این روزنامه به توصیه علی لاریجانی در نخستین نطق پیش از دستورش در مجلس اختصاص دارد که زیر این تیر واقع شده: قانون شکنی بازگشت به دیکتاتوری است.

اما ستون یادداشت این روزنامه به موضوع انقلاب اختصاص دارد و به قلم عباس عبدی زیر تیتری با عنوان: چه موقع بهار عربی پاییز می‌شود، اعتراض به وضع ناعادلانه موجود و مقاومت در برابر اعتراضات را آغازگر انقلاب معرفی کرده است.

این یادداشت همچنین آورده است که موضوع اعتراض متوجه شیوه‌ها و نه نتایج یا اهداف است و انقلاب معطوف به تغییر شیوه‌های نا‌عادلانه و متوجه برابری در شیوه‌هاست.

در میان نگاه به روزنامه‌های اصلاح‌طلب چشممان به روزنامه برابر خورد که موضوع تکذیب خبر بازجویی از اسفندیار رحیم مشایی را برای تیتر نخست امروز خود برگزیده و همچنین در صفحه نخست خود، به بیان سخنان نوه امام (ره) زیر این تیتر پرداخته است: قرار است بهتر شویم، نه اینکه بد‌تر از قبل شویم.

روزنامه آرمان موضوع اعتبارنامه نمایندگان مجلس را در صفحه نخست خود پررنگ کرده و همچنین به بازتاب سخنان آیت‌الله موسوی اردبیلی با این تیتر پرداخته که: مسئولیت نارسایی‌ها با ماست، ربطی به اسلام ندارد و زیر این تیتر، بخشی از سخنان وی را آورده است که: صادقانه به اشکالات اقرار کنیم و مردم لحن صداقت را می‌فهمند.

این روزنامه همچنین بخشی از صفحه نخست خود را به موضوع تشدید برخورد با چک‌های برگشتی و افزایش مدت رفع سوء اثر از آنها به هفت سال اختصاص داده است.

روزنامه شرق موضوع سوریه را برای تیتر نخست امروز خود برگزیده با این عنوان: دیپلماسی در کما. زیر این تیتر، این نشریه تیتری از سخنان عنان و اولاند را منتشر کرده و به نقل از اولاند آورده است که: مداخله نظامی ممکن است.

این روزنامه همچنین همانند روزنامه اعتماد، عکس اسفندیار رحیم مشایی را در رنگ سیاه و مبهمی قرار داده و ان تیتر را برای عکس برگزیده است: مشایی بازجویی نشده است.

اما با فاصله گرفتن از فضای نشریات اصلاح‌طلب، نگاهی به ملت ما انداختیم. این روزنامه برای تیتر نخست خود، موضوع اختلاس بیمه ایران را برگزیده و مسأله افشاگری‌ها در این رویداد را پررنگ کرده است. همچنین بخشی مهم از صفحه نخست این روزنامه به بازتاب سخنان سید حسن خمینی زیر این تیتر اختصاص دارد که: وحدت ملی از ارکان اندیشه سیاسی امام خمینی بود.

صفحه نخست این روزنامه همچنین موضوع درگیری‌ها در سوریه و جدال اعتبارنامه‌های نمایندگان در مجلس را نیز در بر می‌گیرد.

تهران امروز نیز ذیل تیتری با نام: حمله به سوریه بازی خطرناکی است، موضوع سوریه را در دستور کار صفحه نخست خود گذارده و همچنین سخنان آیت‌الله مهدوی کنی و اعتبارنامه نمایندگان مجلس را نیز پررنگ کرده است.

روزنامه رسالت نیز در صفحه نخست سخنان آیت‌الله مهدوی کنی به مناسبت سالروز ارتحال امام (ره) و واقعه ۱۵ خرداد پرداخته و با تیتری درشت آورده است: آرمان‌های امام با پیروی از رهبری محقق می‌شود. همچنین زیر این تیتر به پررنگ کردن بخشی از سخنان ایشان پرداخته و آورده است که: دولتمردان ثابت کنند که در مبارزه با فساد آشتی ناپذیر هستند.

این روزنامه همچنین موضوع درگیری‌ها در سوریه را با تیتری از سخنان علی لاریجانی در مجلس پوشش داده است.

جمهوری اسلامی، صفحه نخست خود را به سالروز ارتحال امام خمینی (ره) اختصاص داده و همچنین سخنان آیت‌الله موسوی اردبیلی را بازتاب داده است.

اما در تیتری که تقریبا در هیچ صفحه نخست دیگری ندیدیم به نقل سخنان احمدی‌نژاد در همایش تجلیل از فردوسی پژوهان پرداخته با این تیتر که: شاهنامه فردوسی تفسیر قرآن است. در بخشی از سخنان احمدی‌نژاد که جمهوری اسلامی آن را پررنگ کرده آمده: فردوسی و آرش، مرزهای فرهنگی ایران را که عدالت و آزادی و توحید بود ترسیم کردند.

اما آخرین روزنامه امروز که به آن سر زدیم، کیهان بود که تیتر درشت صفحه نخست آن با مخاطب قرار دادن امام خمینی (ره) می‌گوید: وعده تو راست بود، جهان اسلام بیدار شد.

اما بلافاصله در زیر این تیتر، سخنان ضرغامی در همایش امنیت پایدار آمده با این تیتر که: سران فتنه می‌خواستند، یکطرفه به تلویزیون بیایند و بیانیه بخوانند. بخشی از سخنان ضرغامی در این همایش این بوده که: من شخصا با سران فتنه گفت‌وگو کردم و به آن‌ها گفتم شما هم بیایید و گفت‌وگو بکنید؛ اما آن‌ها می‌خواستند یکطرفه بیایند و بیانیه بخوانند.
Share/Save/Bookmark
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته