نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 421709
کمک ۵۵۰ هزار یورویی ژاپن به ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۸
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران شامگاه چهارشنبه به وقت محلی در نشست مطبوعاتی مشترک خود با همتای ژاپنی اش در توکیو اظهار کرد: ما در این جلسه  فهم مشترک خوبی در مورد استفاده از وام ینی (واحد پول ژاپن) برای توسعه و نوسازی دو نیروگاه حرارتی و همچنین برای فعالیت های علمی و فناوری در آینده داشتیم.به گزارش خبرنگار الف، وی در ابتدای سخنان خود بار دیگر با تشکر از میزبانی دولت و ملت ژاپن از هیات بزرگ سیاسی، بازرگانی و علمی ایران در سفر به توکیو تصریح کرد: ایران و ژاپن منافع مشترک بسیاری در همکاری های سیاسی، اقتصادی و همچنین وجود صلح و امنیت و ثبات در مناطقی که در آن )مستقر هستند، دارند و برای این همکاریها می توانیم نقشه راهی را ترسیم کنیم؛ همانطور که در ملاقات آقایان حسن روحانی و شینزو آبه روسای جمهوری دو کشور بر آن توافق شد.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان به برگزاری نشست مشترک تجار و کارآفرینان ایرانی و ژاپنی در صبح امروز (چهارشنبه) اشاره کرد و گفت:  در جریان این نشست همکاریهای خوبی بین بخش خصوصی دو کشور انجام شد.ظریف با تاکید بر اینکه روابط فرهنگی و تجاری ایران و ژاپن قدمتی چند قرن و شاید بیش از هزار سال دارد، تصریح کرد: این روابط بر اساس احترام متقابل ادامه پیدا می کند.

وزیر امور خارجه ایران به گفت وگوی 55 دقیقه ای خود با همتای ژاپنی اش اشاره کرد و یادآور شد: در جلسه عصر امروز در باره مسائل دوجانبه صحبت کردیم و در ادامه مذاکرات خود در «ضیافت شام کاری» در مورد مسائل منطقه  از جمله ضرورت مبارزه مشترک با افراطی گری و تروریسم موجود در منطقه  گفت وگو کنیم .

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در بخش دیگری از سخنانش به صحبت های خود و همتای ژاپنی اش در مورد همکاریهای اقتصادی ایران و ژاپن اشاره کرد و یادآور شد: دراین جلسه فهم مشترک خوبی در مورد استفاده از وام «ینی» برای توسعه و نیروگاه حرارتی و همچنین انجام فعالیت های علمی و فناوری در آینده داشتیم که قدم خوبی و رو به جلویی است.

وی ادامه داد: همچنین گفت وگوهای مفیدی برای استفاده از تسهیلات فاینانس توسط ژاپن برای رفع موانع صورت گرفت که امیدواریم راه برای استفاده این تسهیلات فراهم شود.

ظریف در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه مایلم بار دیگر دعوت خود را برای سفر جنابعالی به تهران اعلام و از میزبانی شما تشکر کنم، ادامه داد: همینطور همکاری در پروژه های مشترک به نحو ایران و ژاپن و سایر کشورهای منطقه از جمله افغانستان و برای نمونه پروژه های مربوط به بندر چهابهار از دیگر محورهای گفت وگوی ما بود.فومیو کیشیدا " وزیر خارجه ژاپن که بعد از دیدار محمدجواد ظریف با وی در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، یادآور شد: در این جلسه موضع کشورمان را در حمایت از برجام توضیح و بر حمایت از آن و استمرار و پایبندی بر اجرای برجام تاکید کردیم.

به گزارش الف، وی در  همین رابطه افزود: به اطلاع دکتر ظریف رساندم که کشورمان به عنوان حمایت و پیشتیبانی از برجام تصمیم گرفته است از طریق سازمان بین المللی انرژی اتمی در زمینه ایمنی هسته ای کمک مالی به مبلغ 550 هزار یورو را به ایران اختصاص دهد و در زمینه پادمان هم مبلغ یک میلیون و 500 هزار یورو را هم تخصیص خواهیم داد.

کیشیدا یادآور شد: این همکاری و توافق دوجانبه با آقای ظریف در ماه اکتبر سال گذشته حاصل شده بود که قرار است عملیاتی شود.

وی گفت: ما در مورد روابط دوجانبه به درک مشترکی رسیده ایم که در حوزه های گسترده، مطمئن و عملی همکاری‌ها حاصل شده است.

کیشیدا با اشاره به انعقاد موافقت نامه حمایت از سرمایه گذاری و برگزاری شورای همکاری ایران و ژاپن گفت : در زمینه پیشرفت همکاری ها و ایجاد با ثبات و اجرای مطمئن برجام شاهد پیشرفت هایی هستیم .

وی گفت: مضاف بر آن آخرین وضعیت مربوط به همکاری از جمله چگونگی طرح نوسازی دو نیروگاه حرارتی ایران بررسی شد که اگر تحقق پیدا کند اولین پروژه همکاری با استفاده از اتاق مشترک در 20 سال اخیر خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : ظریف+ژاپن+وزیر امور خارجه ژاپن
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۵:۴۵:۱۲
تیتر غلط است و ۵۵۰ هزار بعلاوه یک ملیون پانصد هزار یورو است. (4055803) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۶:۱۸:۲۸
شوخی میکنی.
هزار یورو؟ جدا؟
بعد ظریفم قبول کرده؟ (4055899) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۶:۲۱:۱۲
عالی! دم دکتر ظریف عزیز گرم. واقعا توی زمین فوتبال با زدن گلهای اساسی به حریف ( دشمنان) حرف خودش رو میزنه ، برعکس جماعت دلواپس ، و همواره به دنبال منافع ملی کشوره.
خدا به ایشان و همه همکارانشان عزت و سلامتی بده انشاء اله . (4055905) (alef-13)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۲۰:۱۴:۱۰
550 هزار یورو! فقط و فقط! (4056247) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.