نظر منتشر شده
۴۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 167108
متن کامل سخنراني باراک اوباما در مجمع عمومي
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۶:۳۹
رييس‌جمهوري آمريكا طي سخنراني خود در شصت‌و‌هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مسائل مختلفي از جمله كشته شدن سفير اين كشور در ليبي، وضعيت سوريه، فرآيند صلح خاور ميانه، مداخله‌جويي در برنامه‌هاي هسته‌اي كشورمان و انتشار فيلم موهن به ساحت پيامبر اكرم(ص) پرداخت.

به گزارش ايسنا، در متن سخنان باراك اوباما،‌ رييس‌جمهوري آمريكا كه در پايگاه اينترنتي روزنامه گاردين منتشر شد، آمده است:

«مايلم سخنراني خود را با صحبت درباره‌ي يك آمريكايي به نام كريس استيونز آغاز كنم.

كريس در شهر «گرس‌ ولي» كاليفرنيا به دنيا آمد و فرزند يك وكيل و يك موسيقي‌دان بود. وي براي تدريس زبان انگليسي به مراكش رفت و به مردم آفريقاي شمالي و خاورميانه احترام مي‌گذاشت و عشق مي‌ورزيد. كريس به عنوان ديپلمات از مصر گرفته تا سوريه و از عربستان گرفته تا ليبي سابقه‌ي كاري داشت. كريس فردي بود كه در خيابان‌هاي شهرهايي كه در آن ماموريت ديپلماتيك داشت، قدم مي‌زد و از غذاي محلي اين شهرها مي‌خورد و با مردم تا جايي كه مي‌توانست به عربي صحبت مي‌كرد. كريس در روزهاي اوليه‌ي آغاز انقلاب ليبي به بنغازي رفت. وي به عنوان نماينده‌ي آمريكا در حالي به مردم ليبي كمك كرد كه آنها در حال پشت سر گذاشتن مناقشاتي خشونت‌آميز بودند و به دنبال آن بودند تا آينده‌اي به دست آورند كه در آن حقوق ملت ليبي مورد احترام قرار گيرد. پس از انقلاب ليبي وي به حمايت از تولد دموكراسي نوپا در اين كشور پرداخت و اين در حالي بود كه ليبيايي‌ها مشغول برگزاري انتخابات، ايجاد ساختارها و قوانين جديد و پشت سر گذاشتن چندين دهه ديكتاتوري بودند.

كريس استيونز به كارش علاقه‌مند بود و به كشوري كه براي آن خدمت مي‌كرد، غرور مي‌ورزيد. دو هفته پيش، وي به بنغازي رفت تا برنامه‌هاي مربوط به ايجاد يك مركز فرهنگي و ارتقاي تجهيزات يك بيمارستان را مورد بازبيني قرار دهد. در همين حال، كنسولگري آمريكا در بنغازي مورد هدف قرار گرفت و كريس به همراه سه تن از همكارانش در شهري كشته شد كه براي كمك به آنجا رفته بود. او ۵۲ سال داشت.

من اين ماجرا را براي شما نقل مي‌كنم زيرا كريس استيونز نمونه‌اي از يك آمريكايي است. وي مانند بقيه ديپلمات‌هاي آمريكايي به دنبال ايجاد رابطه ميان فرهنگ‌ها بود و تلاش زيادي براي ارتقاي سطح همكاري‌هاي بين‌المللي به عمل آورده بود. او همواره در كار خود فروتني پيشه مي‌كرد و به اين اصل اعتقاد داشت كه افراد بايد در تعيين سرنوشت خود آزادي داشته باشند و با عدالت، شرف و آزادي عمل زندگي كنند.

حمله به غيرنظاميان ما در بنغازي حمله به آمريكا بود. ما از همكاري و كمكي كه از دولت و ملت ليبي دريافت كرديم، بسيار سپاس‌گزار هستيم. جاي هيچ ترديدي وجود ندارد كه ما به دنبال دستگيري عوامل حمله به كنسولگري آمريكا در بنغازي و محاكمه‌ي اين افراد هستيم. همچنين قصد دارم از رهبران ساير كشورها در منطقه از جمله مصر، تونس و يمن تشكر كنم زيرا آنها اقدام‌هاي بسياري را براي تامين امنيت مواضع ديپلماتيك ما به عمل آورده و خواهان برقراري آرامش بوده‌اند و به همين ترتيب مي‌خواهم از مقام‌ها و سران مذهبي در بسياري از كشورهاي جهان نيز تشكر كنم. با اين همه، حملات هفته‌هاي گذشته تنها حمله به آمريكا نيست. اين حملات در واقع يورش به همان ايده‌آل‌هايي است كه سازمان ملل متحد بر آن بنا شده است. اين حملات يورش به اين طرز فكر است كه مردم مي‌توانند اختلاف‌هايشان را به گونه‌اي مسالمت‌آميز حل و فصل كنند، ديپلماسي مي‌تواند جايگزين جنگ شود و همه بايد به گونه‌اي رفتار كنند كه امنيت شهروندان تامين شود.

ما درباره‌ي توجه به اين ايده‌آل‌ها جدي هستيم اما اين مساله كافي نيست. در واقع مستقر كردن نيروهاي حفاظتي بيشتر در مقابل يك سفارت يا انتشار بيانيه‌ي تاسف‌آميز و يا منتظر ماندن براي اين‌ كه خشونت‌ها پايان يابد، اقدامي درخور توجه و كافي به شمار نمي‌آيد. اگر ما درباره‌ي ايده‌آل‌ها و تحقق آنها جدي باشيم، لازم است درباره‌ي دلايل اصلي‌تر و عميق‌تر اين بحران با صداقت صحبت كنيم.

امروز ما بايد اين موضوع را در نظر داشته باشيم كه آينده‌ي ما توسط افرادي همچون كريس استيونز مشخص مي‌شود، نه قاتلان او. امروز ما بايد اين موضوع را مطرح كنيم كه اين خشونت در ميان اعضاي سازمان ملل متحد جايگاهي ندارد.

كمتر از دو سال پيش، يك تونسي خود را در اعتراض به فساد سركوب‌گرايانه در كشورش آتش زد و اين اقدام وي سرمنشأ بهار عربي شد. از آن زمان به بعد جهان شاهد تحولات بسياري بوده و آمريكا از اهرم‌هاي تغيير حمايت كرده است.

ما تحت تاثير اعتراض‌هاي تونسي‌ها كه به سركوب شدن يك ديكتاتور منجر شد قرار گرفتيم؛ زيرا اعتقادات ما با آرمان‌هاي مردان و زناني كه (در تونس) به خيابان‌ها آمدند، تطابق داشت.

ما بر اعمال تغيير در مصر تاكيد ورزيديم زيرا حمايت ما از دموكراسي باعث مي‌شد تا بتوانيم از مردم‌ جانبداري كنيم.

ما از انتقال قدرت و اختيارات در يمن حمايت كرديم زيرا منافع مردم با توجه به فساد حاكم در دولت تامين نمي‌شد.

ما در قالب ائتلافي گسترده در ليبي وارد مداخله شديم و اين مداخله مطابق با قطعنامه‌ي شوراي امنيت سازمان ملل متحد بود. علت اين مداخله اين بود كه ما توانايي اين را داشتيم كه از كشتار بي‌گناهان جلوگيري كنيم و باورمان بر اين بود كه آرمان‌هاي مردم قدرتمندتر از حكومتي خودكامه است.

در اينجا بار ديگر اعلام مي‌كنيم كه حكومت بشار اسد، رييس‌جمهوري سوريه بايد به پايان برسد تا بدين ترتيب از آسيب ديدن مردم سوريه جلوگيري و فصلي جديد در اين كشور از سر گرفته شود.

ما اين مواضع را اتخاذ كرده‌ايم چون اعتقاد داريم آزادي و حق تعيين سرنوشت به يك فرهنگ خاص محدود نمي‌شود. اينها صرفا ارزش‌هاي غربي يا آمريكايي نيست بلكه ارزش‌هاي جهاني به شمار مي‌رود. به‌رغم چالش‌هاي بسياري كه در مسير حركت به سوي دموكراسي وجود دارد، اعتقاد دارم دولت‌هايي كه از ميان مردم، براي مردم و به وسيله‌ي مردم روي كار مي‌آيند از ثبات، آباداني و موفقيت بيشتري براي تحقق صلح در جهان ما برخوردار خواهند بود.

بنابراين بياييد به خاطر داشته باشيم كه اكنون فصل تحول و پيشرفت است. براي نخستين بار در چند دهه‌ي گذشته مصري‌ها، تونسي‌ها و ليبيايي‌ها در انتخابات آزاد و عادلانه پاي صندوق‌هاي راي رفتند و رهبران خود را انتخاب كردند. اين روح دموكراتيك تنها به جهان عرب محدود نشده است. در سال گذشته ما شاهد انتقال مسالمت‌آميز قدرت در مالاوي و سنگال بوديم و رييس‌جمهوري جديدي در سومالي انتخاب شد. در ميانمار رييس‌جمهوري اين كشور دستور آزادي زندانيان سياسي را صادر و فصلي جديد را در جامعه‌ي بسته‌ي اين كشور رقم زد. فردي كه پيشتر در حبس خانگي به سر مي‌برد(آنگ سان سوچي)، اكنون به عنوان عضوي از پارلمان در ميانمار مشغول به كار است و مردم اين كشور به دنبال آن هستند تا اصلاحات بيشتري اعمال شود. در سراسر دنيا صداي مردم شنيده مي‌شود؛ مردمي كه بر تحقق شرف و حقوقشان براي تعيين آينده‌ و سرنوشت تاكيد دارند.

با اين همه، ناآرامي‌هاي هفته‌هاي گذشته اين موضوع را براي ما يادآوري مي‌كند كه مسير حركت به سوي دموكراسي در مرحله‌ي انداختن راي به داخل صندوق تمام نمي‌شود. زماني نلسون ماندلا گفت آزاد بودن تنها راي دادن نيست بلكه زندگي كردن به گونه‌اي است كه به آزادي‌هاي ديگران احترام گذاشته شود. دموكراسي واقعي مستلزم آن است كه شهروندان به خاطر اعتقاداتشان به زندان نروند و فعاليت‌هاي جامعه بدون پرداخت رشوه ادامه يابد. دموكراسي واقعي به آزادي شهروندان براي ابراز عقايدشان و حق تجمع بدون هيچ واهمه‌اي بستگي دارد. دموكراسي واقعي به حكمراني قانون و اعمال فرآيندي وابسته است كه در آن تحقق حقوق تمامي مردم تضمين شود.

به بيان ديگر، دموكراسي واقعي -آزادي واقعي- دشوار است. افرادي كه در راس قدرت حضور دارند بايد در مقابل تمايل به سركوب افراد مقاومت كنند.

افزون بر اين، همواره افرادي وجود دارند كه با پيشرفت بشري مقابله مي‌كنند؛ ديكتاتورهايي كه قدرت را از آن خود مي‌دانند و به دنبال منافع خود هستند و افراط‌‌گراياني كه به شعله‌ور شدن آتش نفرت و تفرقه كمك مي‌كنند. از ايرلند شمالي گرفته تا آسياي جنوبي، از آفريقا گرفته تا آمريكا و از بالكان گرفته تا اقيانوسيه ما شاهد بروز برخي مناقشات در نظام‌هاي سياسي بوده‌ايم. اين مناقشات با توجه به وجود باورها، اعتقادات و قبايل مختلف در دنيا روي مي‌دهد. در هر كشوري افرادي وجود دارند كه اعتقادات تهديدآميزي براي جامعه دارند. در هر فرهنگي لازم است افرادي كه به آزادي خودشان علاقه‌ي بسياري دارند اين سوال را از خود بپرسند كه تا چه اندازه حاضرند آزادي ديگران را تحمل كنند.

اين مساله‌اي است كه در دو هفته‌ي گذشته با توجه به انتشار فيلمي توهين‌آميز به مقدسات مسلمانان بايد توجه زيادي به آن مبذول شود. من اين مساله را به وضوح مطرح كرده‌ام كه دولت آمريكا هيچ ارتباطي با اين فيلم ندارد و اعتقاد من بر اين است كه پيام اين فيلم بايد از طرف تمامي افرادي كه به انسانيت احترام مي‌گذارند، رد شود. انتشار اين فيلم نه تنها توهيني به مسلمانان بلكه توهيني به آمريكا به شمار مي‌آيد. ما كشوري هستيم كه از هر قشر و ديني حمايت مي‌كنيم. ما نه تنها به آزادي اديان احترام مي‌گذاريم بلكه قوانيني داريم كه بر اساس آن نبايد به افراد به خاطر ظاهر و يا اعتقاداتشان آسيب زده شود. ما متوجه اين مساله هستيم كه چرا انتشار اين فيلم باعث ابراز خشونت بسياري از مسلمانان شده است و در عين حال ميليون‌ها تن از شهروندان آمريكايي نيز از انتشار اين فيلم خشمگين شدند.

من مي‌دانم افرادي هستند كه مي‌پرسند چرا آمريكا جلوي پخش اين فيلم را نمي‌گيرد. پاسخ در قوانين ما نهفته است: قانون اساسي ما از حق استفاده از آزادي بيان حمايت مي‌كند. اين‌جا در آمريكا نشريه‌هاي بسياري مطالب توهين‌آميز منتشر مي‌كنند. بسياري از آمريكايي‌ها همچون من مسيحي هستند اما ما مطالبي را كه در آن به اعتقاداتمان توهين مي‌شود، سانسور نمي‌كنيم. علاوه بر آن، من به عنوان رييس‌جمهوري آمريكا و فرمانده ارتش اين كشور شاهد اين هستم كه افراد بسياري هر روزه چيزهاي توهين‌آميز به من مي‌گويند و من هميشه به حق آنها احترام مي‌گذارم. آمريكايي‌ها براي حفظ حقوق مردم جهت ابراز عقايدشان - حتي عقايدي كه ما با آن مخالف هستيم - در سراسر جهان جنگيده و كشته شده‌اند.

اين اقدام ما نه به اين خاطر است كه از اقدام‌هاي موهن حمايت مي‌كنيم بلكه به اين خاطر است كه بنيان‌گذاران (كشور) ما متوجه اين مساله شدند كه بدون چنين حمايت‌هايي، حق آزادي بيان افراد ممكن است مورد تهديد قرار گيرد. ما بدين ترتيب عمل مي‌كنيم زيرا در يك جامعه تلاش براي محدود كردن حق آزادي بيان افراد مي‌تواند به ابزاري براي ساكت كردن منتقدان يا سركوب كردن اقليت‌ها تبديل شود. ما بدين ترتيب عمل مي‌كنيم زيرا با توجه به اختلافات مذهبي بايد در نظر داشت كه قوي‌ترين سلاح مقابله با سخنان نفرت‌انگيز، سركوب نيست بلكه مقابله به مثل از طريق كلامي است.

من مي‌دانم تمامي كشورهايي كه در سازمان ملل متحد عضو هستند اين رويكرد را نسبت به حق آزادي بيان ندارند. با اين همه در سال ۲۰۱۲ كه هركسي مي‌تواند با يك تلفن همراه ديدگاه‌هاي توهين‌آميز را با يك كليك منتشر كند اين عقيده كه مي‌توان اطلاعات را كنترل كرد كاملا ناممكن است. سوال اين است كه ما چگونه بايد واكنش نشان دهيم. درباره‌ي اين مساله بايد يك چيز مورد توافق قرار گيرد: هيچ سخني نمي‌تواند توجيه‌كننده اقدام خشونت‌آميز و بدون فكر باشد. هيچ كلمه‌اي وجود ندارد كه كشته شدن افراد بي‌گناه را توجيه كند. هيچ فيلمي نمي‌تواند توجيه‌كننده حمله به يك سفارت باشد. هيچ اظهاراتي نمي‌تواند بهانه‌اي براي سوزاندن يك رستوران در لبنان يا تخريب يك مدرسه در تونس يا كشتن افراد در پاكستان باشد.

به طور گسترده‌تر رويدادهاي دو هفته‌ي گذشته نشان‌دهنده نياز به توجه به تنش‌ها ميان غرب و جهان عرب است. ما از كشورهاي ديگر انتظار نداريم كه سر هر موضوعي با ما موافق باشند. ما بر اين باوريم كه خشونت‌هاي هفته‌هاي گذشته و اظهارنظرهاي برخي افراد نشان‌دهنده‌ي موضع عقيده‌ي اكثريت مسلمانان نيست و به همين ترتيب عقايد مطرح شده در فيلم اهانت‌آميز به مقدسات مسلمانان، نشان‌دهنده موضع آمريكا نبوده است.

با اين همه من به طور قطع بر اين باورم كه همه‌ي رهبران و همه‌ي كشورها بايد قويا با خشونت و افراطي‌گري مخالفت كنند. زمان آن فرا رسيده كه افرادي كه نسبت به آمريكا و غرب خشونت به كار مي‌برند، به حاشيه رانده شوند. سياستي كه شرق را از غرب، شمال را از جنوب، مسلمان را از مسيحي و هندو را از يهودي جدا كند نمي‌تواند باعث تحقق آزادي شود. اين نوع سياست، تنها نوعي اميد واهي براي جوانان مي‌آفريند. سوزاندن پرچم آمريكا هيچ نفعي براي آموزش و پرورش يك كودك ندارد. سوزاندن يك رستوران، يك شكم گرسنه را سير نخواهد كرد. حمله به يك سفارت باعث ايجاد يك موقعيت شغلي نخواهد شد. اين نوع سياست، تنها دستيابي به چيزي را كه همه‌ي ما دنبال آن هستيم، دشوارتر مي‌كند. چيزي كه ما در پي آنيم، حفاظت از حقوق بشر و توسعه‌ي دموكراسي و آموزش و پرورش كودكان و نيز ايجاد فرصت‌هاي شايسته است.

بايد متوجه اين باشيم كه آمريكا هرگز در جهان عزلت نخواهد گزيد. ما افرادي را كه به شهروندانمان و دوستمان آسيب مي‌زنند پاي ميز محاكمه خواهيم كشاند. ما در كنار هم‌پيمانان خود خواهيم بود و مايليم با كشورهاي ديگر روابط بهتري داشته باشيم و همكاري‌هاي خود را در زمينه‌هاي تجاري، علمي، فناوري و انرژي توسعه بخشيم و اين اقدام‌ها مي‌تواند راهي را براي برون‌رفت از بحران اقتصادي و به ثبات رساندن تغييرات دموكراتيك ايجاد كند. با اين همه چنين تلاش‌هايي وابسته به وجود نوعي روحيه‌ي مشترك و احترام متقابل است. هيچ دولت، شركت، مدرسه يا سازمان غيردولتي نمي‌تواند با كشوري همكاري كند كه مردم آن شاهد ثبات نيستند. براي موثر بودن يك همكاري، شهروندان ما بايد احساس امنيت داشته باشند و تلاش‌هاي ما بايد مورد استقبال قرار گيرد.

سياستي كه برپايه خشم و ايجاد جدايي در دنيا باشد باعث كاهش همكاري‌هاي بين‌المللي مي‌شود.

به خاطر داشته باشيد كه مسلمانان در مقابل افراطي‌گري بيشترين آسيب را ديده‌اند. همان روزي كه غيرنظاميان ما در بنغازي كشته شدند، يك افسر پليس تركيه در استانبول تنها چند روز پس از مراسم ازدواجش كشته شد، بيش از ده يمني در يك بمب‌گذاري در صنعا جان باختند و چندين كودك افغان زخمي شدند.

زمان آن فرا رسيده كه خشونت و سياست پشت سر آن رها شود. در مسائل مختلف ما با يك انتخاب ميان آينده و گذشته مواجه هستيم و نمي‌توان در اين انتخاب اشتباه كرد. بايد دم را غنيمت شمرد. آمريكا آماده است تا با همه افرادي كه به دنبال داشتن آينده‌اي بهتر هستند، همكاري كند.

آينده به افرادي كه مسيحيان قبطي را در مصر مورد هدف قرار دادند، متعلق نيست بلكه ازآن افرادي است كه در ميدان التحرير مصر شعار «مسلمانان و مسيحيان يكي هستند» سر دادند. آينده متعلق به افرادي كه زنان را مورد آزار و اذيت قرار مي‌دهند متعلق نيست بلكه بايد توسط دختراني كه به مدرسه مي‌روند، شكل گيرد. آينده نبايد به افرادي كه منابع يك كشور را به غارت مي‌برند، متعلق باشد بلكه بايد ازآن دانشجويان، كارگران، صاحبان مشاغل و افرادي باشد كه به دنبال آباداني براي همه مردم هستند.

آينده به افرادي كه به پيامبر اسلام (ص) توهين كردند، متعلق نيست. با اين همه، افرادي كه اين توهين را محكوم كردند، بايد همچنين توهين به ساحت حضرت عيسي (ع)، تخريب كليساها و انكار هلوكاست را محكوم كنند. بياييد حملاتي را كه به مسلمانان و زائران شيعه انجام مي‌شود، محكوم كنيم.

زمان آن فرا رسيده كه به سخنان گاندي توجه كنيم: ناشكيبايي و بي‌صبري به نوع خود خشونت و مانع رشد روح دموكراسي واقعي است. ما بايد دركنار يكديگر در راستاي دستيابي به جهاني همكاري كنيم كه در آن تفاوت‌ها باعث ايجاد تحكيم در روابط شود. اين منظري است كه آمريكا از آن حمايت مي‌كند.

ميان اسراييلي‌ها و فلسطيني‌ها آينده نبايد به افرادي كه از صلح حمايت نمي‌كنند، تعلق پذيرد. بياييد افرادي را كه به دنبال افزايش مناقشات در فرآيند صلح هستند، مورد توجه قرار ندهيم. مسير پيش روي فرآيند صلح خاورميانه دشوار است اما هدف آن مشخص است. با توجه به چنين رويكردي در قبال صلح لازم است توافق‌هايي در اين زمينه ميان طرفين صورت پذيرد و آمريكا از تمامي جناح‌هايي كه در اين مسير حركت مي‌كنند، حمايت مي‌كند.

در سوريه آينده نبايد متعلق به فردي باشد كه مردم را مي‌كشد. اگر دليلي براي اعتراض در جهان وجود داشته باشد، آن دليل آزار كودكان و حملات موشكي به آپارتمان‌ها است. ما بايد با يكديگر همكاري داشته باشيم تا اطمينان حاصل شود كه خواسته‌هاي شهروندان سوري محقق مي‌شود.

ما در كنار يكديگر از افرادي كه در سوريه به دنبال اتحاد هستند، حمايت مي‌كنيم. اين افراد به دنبال كشوري هستند كه در آن تمامي مردم در مورد نحوه اداره كشور اظهار نظر كنند. اين چيزي است كه مورد حمايت آمريكا است و نتيجه همكاري‌هاي ما خواهد بود. در حقيقت آمريكا با تحريم‌ها و اعمال فشار به دنبال اين هدف است. باور ما بر اين است كه در سوريه افرادي كه به دنبال اين اهداف هستند، مشروعيت لازم را براي حكومت دارند.

درباره ايران بايد گفت كه تهران در استفاده از موقعيت براي نشان دادن صلح‌آميز بودن برنامه‌هاي هسته‌يي‌اش بازمانده است و نتوانسته به تعهدات خود به سازمان ملل متحد جامه عمل بپوشاند. بگذاريد به وضوح بگويم آمريكا مي‌خواهد اين مساله را از طريق ديپلماسي حل كند و اعتقاد ما بر اين است كه هنوز زمان و فضاي لازم براي اين كار وجود دارد اما اين زمان نامحدود نيست. ما به حقوق كشورها براي دستيابي به انرژي هسته‌اي صلح‌آميز احترام مي‌‌‌‌گذاريم اما يكي از اهداف سازمان ملل متحد اين است كه از صلح آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌يي اطمينان حاصل شود. اشتباه نكنيد: ايراني كه داراي تسليحات هسته‌اي باشد، چالشي قابل كنترل نيست و تهديد‌هايي از جمله از ميان بردن اسراييل، ايجاد بي‌ثباتي در وضعيت اقتصاد جهاني و ايجاد ناامني در منطقه خليج فارس را به دنبال خواهد داشت. وجود تسليحات هسته‌اي در ايران مي‌تواند به نوعي در منطقه ايجاد رقابت كند و باعث زيرپا گذاشتن قرارداد‌هاي بين‌المللي شود. به همين دليل، برخي كشورها دولت ايران را مسئول مي‌دانند و آمريكا تلاش مي‌كند تا از دسترسي ايران به سلاح‌هاي هسته‌اي جلوگيري شود.

ما با توجه به تجربه‌اي دردناك مي‌دانيم كه مسير امنيت و آباداني خارج از محدوديت‌هاي قوانين بين‌‌‌المللي و احترام به حقوق بشر نيست. به همين دليل است كه سازمان ملل متحد با هدف جلوگيري از خودكامگي به وجود آمد. تاريخ نشان مي دهد صلح و پيشرفت سراغ افرادي مي‌رود كه انتخاب‌هاي درست دارند. در اقصي نقاط دنيا كشورها اين مسير دشوار را پشت سر گذاشته‌‌اند. اروپا كه در قرن ۲۰ صحنه درگيري‌هاي خونين بود اكنون متحد و آزاد بوده و در صلح و ثبات به سر مي‌برد.

به دليل پيشرفت‌هايي كه در دوره تقريبا چهارساله رياست‌جمهوري خود شاهد بودم، درباره آينده جهان اميدوار هستم. جنگ در عراق پايان يافته و نيروهاي ما به كشور باز گشته‌اند. ما فرايند خروج نيروها را در افغانستان آغاز كرده‌ايم و آمريكا و هم‌پيمانانش در سال ۲۰۱۴ طبق برنامه به جنگ افغانستان خاتمه خواهند داد. القاعده تضعيف شده و اسامه بن لادن ديگر زنده نيست. با توجه به چالش‌هاي اقتصادي كنوني كشورهاي مختلف در كنار يكديگر به همكاري مي‌پردازند تا صلح و آباداني گسترش يابد. در نشست گروه ۲۰ ما به توافق رسيديم تا جهان را به سوي مسيري براي بهبود اوضاع هدايت كنيم.

آمريكا همواره به دنبال حمايت از آرمان‌هاي مردم در سراسر جهان بوده است. اين يكي از اهداف اوليه ما به شمار مي‌رود و تاريخ نيز همين مساله را نشان داده است.»
 
سيامك
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۷:۳۶:۱۸
اوباما: ما بدين ترتيب عمل مي‌كنيم زيرا در يك جامعه تلاش براي محدود كردن حق آزادي بيان افراد مي‌تواند به ابزاري براي ساكت كردن منتقدان يا سركوب كردن اقليت‌ها تبديل شود. ما بدين ترتيب عمل مي‌كنيم زيرا با توجه به اختلافات مذهبي بايد در نظر داشت كه قوي‌ترين سلاح مقابله با سخنان نفرت‌انگيز، سركوب نيست بلكه مقابله به مثل از طريق كلامي است. (969047) (moderator1)
 
یخی
Turkey
۱۳۹۱-۰۷-۰۶ ۰۱:۲۴:۴۲
واقعا که شیطان چقدر کارش رو خوب بلده.
احترام به آزادی بیان!!!!
خفه کردن سوال در باره ی هولوکاست (970217) (moderator1)
 
علی
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۷:۵۸:۱۷
با اینکه از این آدما نیستم که بگم همه بدن فقط ما خوب!
اما خدایش دیگه این دم خروسش خیلی بیرونه!!!!!!! (969062) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۸:۰۱:۲۵
با سلام و تشکر بابت انتشار متن کامل سخنرانی رئیس جمهور آمریکا
لطف کنید متن یا فیلم زبان اصلی رو هم منتشرکنید تا باعث اعتماد بیشتر شما نزد مردم شود (969066) (moderator1)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۸:۰۳:۱۱
چند نکته آقای پرزیدنت:
گفتی "وي مانند بقيه ديپلمات‌هاي آمريكايي به دنبال ايجاد رابطه ميان فرهنگ‌ها بود" میشه بگی شما غیر از فرهنگ لیبرال دموکراسی خودتون چی رو قبول دارید و به چی اجازه حیات می دی؟

گفتی " ما از همكاري و كمكي كه از دولت و ملت ليبي دريافت كرديم، بسيار سپاس‌گزار هستيم." آنها هم از توهینی که شما به پیامبرشان کردی (یا لااقل در قبال عوامل توهین به پیامبرشان سکوت کردید) بسیار عصبانی هستند

گفتی "در اينجا بار ديگر اعلام مي‌كنيم كه حكومت بشار اسد، رييس‌جمهوري سوريه بايد به پايان برسد" و " اعتقاد داريم آزادي و حق تعيين سرنوشت به يك فرهنگ خاص محدود نمي‌شود." آیا ملت سوره حق تعیین سرنوشت ندارند که شما کفالت انها را بر عهده می گیری؟

گفتی "راي نخستين بار در چند دهه‌ي گذشته مصري‌ها، تونسي‌ها و ليبيايي‌ها در انتخابات آزاد و عادلانه پاي صندوق‌هاي راي رفتند و رهبران خود را انتخاب كردند. " میگم ولی ایرانی ها هم مرتب پای صندوق میرن بعد شما با اونا چطور برخورد کردی؟

گفتی "دموكراسي واقعي مستلزم آن است كه شهروندان به خاطر اعتقاداتشان به زندان نروند و فعاليت‌هاي جامعه بدون پرداخت رشوه ادامه يابد. " مستر پرزیدنت می تونم راجع به هلوکاست خلاف نظر شما نظر بدم؟

گفتی "هيچ فيلمي نمي‌تواند توجيه‌كننده حمله به يك سفارت باشد. هيچ اظهاراتي نمي‌تواند بهانه‌اي براي سوزاندن يك رستوران در لبنان يا تخريب يك مدرسه در تونس يا كشتن افراد در پاكستان باشد." میگم پس همشیره ابوی بنده بود که به بهانه سلاحهایی که هیچوقت نفهمیدیم پیداشد یا نشد اون همه ملت عراق را به خاک و خون کشید؟ یا بابای من بود که افغانستان رو به خاک و خون کشید؟

گفتی "سوزاندن پرچم آمريكا هيچ نفعي براي آموزش و پرورش يك كودك ندارد." نه بابا! راست می گی؟

گفتی"در سوريه آينده نبايد متعلق به فردي باشد كه مردم را مي‌كشد. اگر دليلي براي اعتراض در جهان وجود داشته باشد، آن دليل آزار كودكان و حملات موشكي به آپارتمان‌ها است. ما بايد با يكديگر همكاري داشته باشيم تا اطمينان حاصل شود كه خواسته‌هاي شهروندان سوري محقق مي‌شود." اینها هم که همه کار بشار اسد است! مییییی دونم! میییییی دونم! (به سبک برزی در خانه اجاره ای)

گفتی "ميان اسراييلي‌ها و فلسطيني‌ها آينده نبايد به افرادي كه از صلح حمايت نمي‌كنند، تعلق پذيرد." بله درسته! نباید آینده به این فلسطینی ها که تو خونه خودشون نشسته بودن و اجازه ندادن اسرائیلی ها بیان و با هم تو یه خونه باشن و بعدشم خونه شون رو با لبخند به برادران اسرائیلی تقدیم کنند تعلق داشته باشد.

گفتی" ما در كنار يكديگر از افرادي كه در سوريه به دنبال اتحاد هستند، حمايت مي‌كنيم. اين افراد به دنبال كشوري هستند كه در آن تمامي مردم در مورد نحوه اداره كشور اظهار نظر كنند. اين چيزي است كه مورد حمايت آمريكا است و نتيجه همكاري‌هاي ما خواهد بود. در حقيقت آمريكا با تحريم‌ها و اعمال فشار به دنبال اين هدف است. باور ما بر اين است كه در سوريه افرادي كه به دنبال اين اهداف هستند، مشروعيت لازم را براي حكومت دارند." بابا یه کلام بگو هر چی من می گم! هر چی من می خوام! چرا رودر بایستی می کنی؟

گفتی " وجود تسليحات هسته‌اي در ايران مي‌تواند به نوعي در منطقه ايجاد رقابت كند" واقعا خیلی پررویی دیگه. یعنی اون رقیباش داشته باشن مهم نیست. اون رقیباش استفاده کنن بریزن تو سر هیروشیما مهم نیست. مهم اینه که مطمئن باشیم اون نداره. خیلی پر رویی مستر (969069) (moderator1)
 
منصور
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۸:۰۸:۲۹
سلام. هم نکات مثبت دارد وهم پنهان کاری . همه حرفها صحیح نیست همانطوریکه همه حرفحایش غلط هم نیست (969079) (moderator1)
 
بی نام
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۸:۰۹:۰۳
من از همین جا اعلام می نمایم تو بارک اوباما در جایگاهی نیستی برای کشور ایران تصمیم بگیری ایرا مثل شیردرنده ایستاده شما نمتوانی برای ایران تصمیم بگیری .زیرا ایران یه کشور ابر قدرت است. (969081) (moderator1)
 
حاج اكبر
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۸:۴۱:۵۳
باراك جون حرفات رو گفتي ولي نگفتي : اين آزادي بياني كه ازش حرف مي زني چرا وقتي پاي هولوكاست مي رسه رنگ مي بازه. بالاخره تو آمريكا هم تعداي هستند كه از اساس منكر وجود همچين چيزي اند. چرا بهشون اجازه نمي دين حرفهاشون رو راحت بزنن. چرا اگه كسي در اين ارتباط اظهار نظر كنه باهاش به شدت برخورد ميشه.
همين جنبش وال استريت خودتون نشون مي ده كه تا چه اندازه پاي بند آزادي بيان هستين. اين بد بخت ها كه چيز خاصي نمي گن. سلاح هم كه به دست نگرفتن ، فقط مي گن چرا ما 99 درصد ملت آمريكا بايستي حمال يك درصد سرمايه دار صهيونيست باشيم؟
اما بعد ، در مورد دخالتتون تو چند كشور عربي و براندازي حكومتهاي ديكتاتور اين كشورها داد سخن دادي ، اما نگفتي كه همين ديكتاتورها هم پياله هاي اسبق خودت بودند. دقت كن هم پياله خودت و نه هم پياله روساي جمهور اسبق آمريكا. آقاي باراك شما تا چند ماه قبل با قذافي و بقيه سران مرتجع عرب رفيق گرمابه و گلستان بودي ولي وقتي ديدي كه رفقات ديگه جايگاهي در كشورشون ندارن ازشون برائت جستي . شما تا زماني كه مطمئن نبودي اين ديكتاتورها رفتني اند ازشون حمايت مي كردي ولي همين كه ديدي ورق برگشت ، يه دفعه حامي ملت ستم ديده ليبي و مصر و جاهاي ديگه شدي.
در مورد ايران هم افاضاتي داشتين. كشور بنده معاهده كوفتي رو تو IAEA پذيرفته و امضا كرده . ولي هم پيمان شما ( زائده اي به نام اسرائيل ) با وجود اينكه بمب هسته اي داره . همه هم مي دونن كه مثل خودتون كه قبلا از اين سلاح ها استفاده كردين ،‌ اگه پاش بيفته عليه هر كشوري حتي امريكا از سلاح هسته اي و ميكروبي و شيميائي و .... استفاده خواهد كرد. حالا هم كه هر روز چنگ و دندون نشون مي ده . به زعم شما ايران هسته اي براي صلح جهان خطرناكه . زائده اسرائيل چطور ؟ اين زائده براي صلح كه هيچ براي خودتون هم خطرناكه . مي گي نه ، امتحان كن . البته اين بار امتحانش مجاني نيست و بايد هزينه گزاف بپردازي. شما سر حرفت باش و براي ايران خط قرمز رو تعيين نكن . از جنگ عليه ايران ت% (969142) (moderator1)
 
رضا عارف
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۸:۴۲:۱۲
یکی به این اقای بسیار مثبت بگه برای همین دموکراسی ها به صدام برای حمله به ایران کمک کردید و جوانهای ما را پر پر کردید!!!
یا برای همین از شاه ملعون تا آخرین لحظه حمایت کردید!!!
یا بمب های شیمیایی رو با همدستای اروپائیتون برای صدام فرستادید!!!
یا بمب اتم رو روی سر مردم ژاپن ریختید !!!
کدومشو میتونید انکار کنید؟؟؟؟

واقعا دو رویی جز ذات شما شده (969144) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۸:۴۶:۳۵
در مورد ایران و سوریه سانسور زیاد داشت
شما را ارجاع می دهم به یک جمله اوباما که با فشردن یک دکمه اطلاعات را دریافت و یا ارسال کند
بنابراین نمی توان مانع گسترش حقایق شد
در مورد حمایت ایران از سوریه چیزی ننوشتید
در مورد خطر ایران برای اسرائیل اغراق کردید
بهتر بود می نوشتید گزیده ای از سخنان اوباما
تمام مسئولین ما این موارد را سانسور نشده می خوانند چرا برای ما سانسور می کنید
این که دیدگاه شما نیست نقل قول است
یعنی شما باید برای گفته های دیگران هم پاسخگو باشید؟؟!!1 (969148) (moderator1)
 
daneshju
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۸:۵۶:۱۹
جالب بود ولي تعاريف ما از ازادي و مباني فکري ما کلاَ با آمريکا متفاوت است.براي هريک از بندهاي اين سخنراني مي توان جواب نوشت تحليل ارايه داد (969161) (moderator1)
 
علي احمدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۹:۰۲:۴۰
به رئيس جمهور ديكتاتور امريكا بفرمائيد آيا مردم مظلوم بحرين , عربستان , لبنان را نمبيند, وجدانتان كجاست, در عالي ترين سازمان جهان و در حضور نمايندگان كشورها نيز دروغ ميگويد. (969180) (moderator1)
 
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۹:۰۳:۱۰
اگر آصحبت های این مرد را مقایسه با سخنان معاویه بشه می بیند سیاست هیچ تغییری نکرده. این ساده لوحانند که خام و فریفته می شوند. میان حرف تا حقیقت فاصله چندانی نیست. و این را همه میدانند. (969183) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۹:۰۴:۱۰
با سلام .در مورد سخنان رئیس جمهور امریکا توجه به نکات زیر قابل تامل است ایشان در قسمتی از سخنان خود گفته که مسلمانان به حضرت عیسی ع توهین کرده اند واین را کلیه مسلمانان می دانند که توهین به هریک از پیامبران الهی کفر است ، در مورد صلاح هسته ای کسی صحبت می کند که تنها کشوری است که از این صلاح استفاده کرده است ،چرا اگر قانون منع گسترش صلاحهای هسته ای که دم از آن می زنند شامل کلیه کشورها ی دنیا است چرا اسرائیل راکه حدود 300 کلاهک هسته ای داردباآن سابقه نسل کشی وخونخواری که دارد حتی حرفی هم از ان نمی زنند،جالب این جاست که این کشورهای 5+1 تمامشان دارندگان بمب هسته ای هستند وحالا دم از صلح می زنند،اوباما سعی در بازی افکار عمومی دارد و حالا که واکنش مسلمانان را دیدند سعی در فرار از مسئولیت ان دارند وبا طرح این مطلب که امریکا حق ازادی بیان است ولی این نادانها نمی دانند که محبت حضرت محمد(ص)در بند بند وجود مسلمانان است ،وچنین جسارتهای کور کورانه را مسلمانان با شدت تمام جواب خواهند داد تا درس عبرتی برای دیگران گرددامریکا ودوستانش مطمئن باشند این کاری که کردند تنها باعث اتحاد بیشتر مسلمانان سراسر جهان گردید وچهره زشت امریکا ودوستانش را نه تنها برای مسلمانان بلکه برای کلیه انسانهای ازاده بیش از بیش روشن نمود.
لبیک یا رسول ا.. مرگ برآمریکا (969185) (moderator1)
 
محمد . ع
Canada
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۹:۱۱:۱۸
ممنون از سایت الف که بدون تحریف سخنان اوباما را در منتشر کرد و تحلیل آن را برعهده خواننده گذاشت ! (969205) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۹:۱۹:۰۷
ايكاش نيم نوشتيد متن كامل!چون مسلم بود كه بعضي مطالب گفته شده درمورد ايران را نمي توانيد درج كنيد.بهرصورت تيتر متن سخنراني براي آنكه دروغ نگفته باشيد بهتربود.ديگه امروزه همه به اطلاعات دسترسي دارند.
ياعلي (969225) (moderator1)
 
parsa
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۹:۲۵:۲۳
عجل گربه زاهد شده - این همه ظلم ستم درباره همین ادیان دردنیا اعتقادات افراد ازادی خواه که اسم دنفر از ازادی خواه راخود گفتی گاندی و ماندلا و هنوز هم افراد ازادی خواه در زندانهای تو در بند و شکنجه هستند چه ستم ها کودتاها کشتارها کارهای ناپسند و کثیفی امریکا انجام داده و هنوز هم ادامه دارد . خوشبختانه خون بر شمشیر پیروز شده دشمن بشریت از افراد ی که حقوق انسنها را محترم می شمارند حرف می زند پس ای ای ازادی خواهان جهان دشمن شما با زبان شما و اعتقاد شما دارد حرف می زند عمل خودش قبیح و ناپسند است محکم بر راه ازادی خودتان اادامه دهید شما در هر حال پیروزید افرین بر تفکر افرین بر بینش افراین بر وجود مبارک شما که مثل یک شمع می سوزید و حتی دشمن همچون امریکا که دشمن تمام بشریت است و دشمن یک زندگی سالم است در واقع خود شیطان و دیو است دارد تفکر و اندیشه شما را ترویج می کند شما ای پولاد مردان چه کردید که دشمن بلند گوی شما شده هر انسان ازاده به وجود مبارک شما انسانها ی شجاع و ازاده افتخار می کند شما انسان بهشتی هستی شما انسان عالی هستی معنی دموکراسی و ازادی در وجود شما تبلور کشته درود بر انسانهای ازاده با تمام وجود به شما انسانهای ازاده احترام می گذارم و درود می فرستم که کاری کردید .دشمن بشریت به ظاهر هم شده کارشما را تایید می کنند این خیلی کار بزرگی است بله ای امریکا دنیا متعلق به بشریت است همه حق زندگی دارند هرکه می خواهد باشد به هر دینی , عقیده ای , هر شکلی نه تنها بشر بلکه هر موجودی در این جهان لایتنهای حق زندگی دارد درود بر انسانهای صلح طلب و زندگی کن (969241) (moderator1)
 
ایرانی آگاه
Canada
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۹:۳۴:۱۹
شما خحالت نمیکشید اینقدر سانسور میکنید بعدشم میگید متن کامل سخنرانی اوباما؟
قباحت دارد. رسوایی صدا و سیما در مورد آقای مرسی براتون درس عبرت نشد؟
صحبت های آقای اوباما در باره ایران و سوریه در کحای این متن به اصطلاح کامل قرار دارد؟ اگر فکر میکنید مردم حالیشون نیست سخت در اشتباهید. لینک متن سخنرانی کامل آقای اوباما به زبان انگلیسی رو براتون می فزستم که بدونید دروغگویید:
http://blogs.wsj.com/washwire/2012/09/25/full-text-of-obamas-remarks-to-united-nations/ (969256) (moderator1)
 
محسن
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۰۹:۵۲:۳۸
عجب!
الف هم آستانه تحملش بالا رفته

فکر نمی کردم هیچوقت سخنرانی اوباما رو بذاره رو سایت ، اونم کامل و نه گزینشی

با اینکه حرفهای اوباما به دلیل روح غرور و خودبزرگ بینی مخصوص آمریکایی ها و گفته های یکجانبه و توجیه گرانه ی اوباما زیاد به دلم ننشست ،
اما امیدوارم این رویه ی خوب الف ادامه پیدا کنه (969299) (moderator1)
 
benlad
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۰:۰۲:۴۳
DOWN WITH USA (969316) (moderator1)
 
حمید
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۰:۰۳:۱۳
درمورد صحبت ایشون درباره ایران وسلاح هسته ای .باید بگم اره ارواح خاک بابات که شما مدافع حقوق بشرید معلومه از فلسطین و بهرین و مصر لیبی گرفته تا مسئله میانمار نشاندهنده اینکه شما چقدر طرفدار حقوق بشرید ازاین بهتر امکان نداشت وگرنه شما بیشتر ش رو انجام میدادید.تمام دنیا میدونه شما فقط به منافع خودتون فکر میکنید وایران مثل خاری در گلوی شما ،چون به شما باج نمیده.الحمدوالله هیچ کشوری در دنیا مثل ایران پای حرف و مردانگیش نمونده انو به همت خون وجون شهدامونه که هنوزم تو کوچه مهلاتمون جانبازای شیمیایی رو میبینیم که با سختی نفس میکشن و میگن ما هنوز ایستادهایم.ودر اآخر به توای ارمریکا و همه هم پیمانانت میگیم(ای دشمن حق ما دلیرو حق پرستیم-برگرد تا سربند یازهرا نبستیم) یاعلی (969318) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۰:۰۴:۵۸
نظراتش در مورد توهین به مقدسات بسیارعالی بود در مورد ایران باید آقای اوباما بیشتر تحقیق کند چون ایران سلاح هسته ای را حرام کرده است (969320) (moderator1)
 
vahid
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۰:۰۶:۵۲
اين اجازه رو دارم بگم؟؟!! واقعا اكثر حرفاش شنيدني بود (969326) (moderator1)
 
حسن
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۰:۳۶:۳۰
چقدر يه نفر ميتونه دروغ گوباشه!!!!
اين سخنراني بو د يا كلكسيون دروغ وبيشرفي!!!
حمايت ازكودكان؟ شايد منظورش كودكان قانا صبرا وشكيلاست!
شايد منظورش كودكان ايرانييه كه بابمباران وموشك باران عراق كشته شدن!!
كودكان پاكستاني وتمرين هواپيماهاي بي سرنشين فراموش شدني نيست
كودكان سوري عراقي افقاني يمني بحريني ايراني و....هرگز اين سخنرانييه پدرشون رو فراموش نمي كنن!!!!!! (969368) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۰:۴۴:۱۷
مسابقه تسليحاتي رو كي درمنطقه راه انداخت ؟
ايران هراسي براي فروش تسليحات كاركييه؟
چندتااز كشورهاي منطقه ما سلاح اتمي دارن؟؟؟
عربستان وقطر دارن كار اتمي ميكنن چراكسي مشكلي نداره؟؟؟؟
چراحرفي از بمب هاي اتميه اسرائيل نيست؟؟
چرادخالت درامور داخليه كشور ها مژل سوريه بحرين و....محكوم نميشه؟؟؟ (969380) (moderator1)
 
علیرضا
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۰:۴۷:۱۲
متشکرم الف از چاپ این سخنرانی، شروع خیلی کوبنده و عالی داره (969387) (moderator1)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۰:۵۰:۵۷
اوباما روباهه اسرائیل دمشه (969392) (moderator1)
 
محمود
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۱:۰۳:۳۸
با سلام
ايکاش ايسنا در نقل قول صادق بود عبارت زير سانسور شده است:
اوباماگفت پایان رنج مردم سوریه با پایان رژیم بشار اسد میسر می شود و دولت ایران ضمن آن که به حقوق مردم خود احترام نمی گذارد، حقوق مردم کشورهای دیگر را نیز نقض می کند. (969409) (moderator1)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۱:۰۵:۳۳
- خيلي زيبا واديبانه سخن گفتي ولي وجود سه مليون يتيم ويك مليون بيوه زن در جنگ عراق نشانه ي چيست؟ساير كشورهاي تحت اشغالتان هم به آمارها اضافه كنيد.
- اهداف عاليه اي در سخنانتان موج مي زند ولي شعار جنگ براي صلح ،آنها را نقض مي كند.
- قوانبن حاكم بر آمريكا باآزادي هاي اسلامي در سراسر دنيامنافات داردزيرا محكوم نكردن موهنان به پيامبر اسلام در آمريكاتوسط دولت مردان آن موجب نقض آشكار حقوق بشر گشته.
- دشمني با پيشرفت در هر جاي دنيا بويژه در ايران وتحريم هاي بي رحمانه ويك جانبه شما با ژست دموكراسي گرفتن در تضاد آشكار بسر مي برد. (969415) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۱:۰۵:۳۶
با سلام: حرفهای اوباما خوب بوده ولی در عمل ما شاهد تناقض گویی های آن ها هستیم. (969416) (moderator1)
 
عامل استکبار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۱:۱۰:۰۷
خوب اینم از محکومیت فیلم موهن توسط رئیس جمهور امریکا ایا صدا وسیمای ضرغامی این خبر را همینجور که بوده پخش میکنه ویا دوباره کلی اما واگر داره ؟؟؟؟؟؟؟؟ (969424) (moderator1)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۱:۲۵:۴۶
اي كاش آقاي اوباما از بحرين هم نامي مي بردند (969458) (moderator1)
 
مددی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۱:۴۹:۲۲
اوباما؛ «......آينده نبايد به افرادي كه منابع يك كشور را به غارت مي‌برند، متعلق باشد.»

ولی آینده متعلق به دولت هایی است(آمریکا و روباه پیر و.....) که منابع یک (چندین) کشور رو به غارت می برند.

نفرین همین کودک افغانی (که گرسنه و با درد چکمه های سربازان توی احمق شب ها نمی تونه بخوابه و یا هزار کودکی که در عراق و بحرین و ........به ضرب گلوله سربازان مستِ آمریکایی و عربی به خاک و خون کشیده) بر شما منادیانی دروغین دموکراسی و حقوق بشر باد که در عمل بشر را فقط خودتون می دونید و در نطق های پر از دروغ دم از آزادی و حقوق بشر برای کودکان مظلوم می زنید. نفرین مسیح بر شما باد نفرین مسیح برشما ناپیروان باد (969481) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۲:۰۵:۱۹
دوستان عزیز،

متن کامل نبود و بخش مربوط به ایران سانسور شده بود. عدم انتشار این سخنرانی بهتر از تحریف یا سانسور آن بود . گویا شما هم شیوه صدا و سیما را درپیش گرفته اید.

کاش درک میکردید که مردم به منابع بسیار زیاد خبری دسترسی دارند. (969501) (moderator1)
 
جمشيد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۲:۲۸:۱۴
صحبتهاي ايشان در كل خوب بود البته كمي بايد از يكسو نگري خارج شوند چرا كه ما ظلم بر مردم بحرين و عربستان و يمن و.....را مي بينيم ولي در اظهارات ايشان ديده نشد
بله ما هم دوست داريم با دنيا در جهت بهروزي و موفقيت گام برداريم البته اگر بزرگان بگذارند (969539) (moderator1)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۲:۴۰:۴۰
به امید روزی که همه مردم دنیا با صلح و آرامش در کنار هم زندگی کنند ! (969553) (moderator1)
 
United Kingdom
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۲:۴۸:۳۸
حالا این درست ترجمه شده؟! (969570) (moderator1)
 
خسته
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۴:۰۴:۴۳
لطف کنید اگر میشه فیلم یا فایل صوتیش رو بذارید ؟!! می ترسم موضوع صدا و سیما و بحرین سوریه پیش بیاد !!! (969684) (moderator1)
 
ahmad
Turkey
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۴:۴۵:۱۹
حرفهای خیلی خوبی زدند ،شعارهای آبدار .کسی که صد ها بمب اتمی دارد و
تولید کننده ،صادر کننده تسلیحات جنگی مخرب میباشد ،دولت آمریکاست کسی
که مثل گرگ حار به خاور میانه و دیگر جاها چنگ انداخته از صلح و دموکراسی
حرف میزند ....
کسی که تفکر ضد امپریالیستی را دارد ،چرا مورد حمله دولت آمریکا قرار می گیرد
هان طوری که از تروریست های سوریه حمایت میکنید از فلسطینیهای بد بخت چرا
حمایت نمیکنید ،چرا از ایران هسته ای میترسید ... (969741) (moderator1)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۵:۱۸:۲۶
ضمن تشکر از ارائه ترجمه خوب ؛ایشان هم مانند بسیاری از سیاستمداران ائلا کلی گویی کرده ، ثانیا فقط در مقام حرف مواضع خوبی نشان داده ، ثالثا موضع خودرادرمورد ایران به خوبی بیان کرده که اصلاح روابط فعلا کار دارد و اسرائیل را تایید وفلسطین را محکوم به همزیستی با آن دانسته است .درعین حال خود را متولی حمایت از آزادی ملل قلمداد میکند واز اینکه ملتی خود بتواند مشکل خودرا حل نماید نیز دوری میجوید.این است دموکراسی آمریکایی یا زورمداران (969767) (moderator1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۵:۲۲:۵۴
اقای اوباما

حرفهای قشنگی زدی اما چند سوال ازشما
1- توهین به مقدسات شما ایا به بهانه ازادی رواست
2- چه کسی قادراست امریکاراازبکارنبردن بمب اتم برای تکرارتجربه گذشته بازدارد؟
3دموکراسی اگر برای مردم جهان شمول باشد ایا حق وتو موضعیت می یابد؟
4 راستی نگفتی که کشورهای حوزه خلیج فارس هم دموکراسی دارند مردم انها ادم نیستند عربستان قطر امارات و... (969775) (moderator1)
 
مری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۵:۳۸:۳۸
حرفهای قشنگی بود.....اره اسراییل هزاران کودک فلسطینی زن و مرد را بکشد....بمب اتم داشته باشد بعد ایران خطر منطقه معرفی شود.......


چه قشگ.....انقلابهای مردم را تصاحب کردند.....هنوز یادمان نرفته جنایات اسراییل را ...


چه قشنگ از صحبتهای گاندی و ماندلا جهت توجیح جنایات خودشان استفاده میکنند......


واقعا روی روباهان را سفید کرده اید...........


واقعا چرا در امریکا بر علیه یهودیان فیلم ساخته نمی شود.......یا اگر ساخته شود ...دولت امریکا باز هم می گوید ازادی بیان در ان کشور وجود دارد.


مطمئن باشید پشت این ظاهر زیبا ......گرگ صفتی با تفکری روباهانه نهفته است.


انانی که دنبال حمایت از ارمان مردم در سراسر جهان هستند.....ایا همانها نبودند که ملت فلسطین را بد بخت کردند......ایا فلسطینیان جزئ مردم هستند....یا انان هر که بخواهند مردم مینامند.... وهر که را......نخواهند جدا از انسان..... (969798) (moderator1)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۵:۴۶:۰۲
کشته شدن هزاران برمه ای مسلمان را ندیده اید.......اگرخواستید بگویید عکسهایشان را برایتان بفرستم


انوقت از کسی که خود بودایی است حمایت کرده وجایزه نوبل را به او می دهید ...اقای اوباما باید بگویم گه انها همه انسان بودند.....و شمایی گه صحبت گاندی و ماندلا را میگنید ......باید خجالت بکشید....زیرا دولت برمه رابطه نزدیکی با اسراییل لعنتی دارد....... (969814) (moderator1)
 
قاسم احمدی
Netherlands
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۶:۰۹:۵۷
خوب بود اما باز هم سانسور کردید، آن حرف های اوباما را در بازه نقض حقوق بشر در ایران! واقعا چرا؟ کسی که انترنت دارد دیگر به همه سایت ها سر می زند...سانسور مثل دروغ است... (969850) (moderator1)
 
مهناز
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۶:۲۵:۲۰
خیلی ماهرانه اول با ماجرای کشته شدن سفیر احساسات را تحریک کرد و بعد یک مشت دروغ را القاء کرد . این سخنرانی باید در یک برنامه صدا و سیما مطرح شود و با مستندات دروغ های آن اثبات شود. (969874) (moderator1)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۷-۰۵ ۱۶:۵۴:۰۸
خیلی سخنرانی زیبا و دلربایی بود. جدی میگم

آقای اوباما از مجروح شدن چند کودک در افغانستان ناراحت هستند
آقای اوباما از آزادی مردم مصر خوشحال هستند
آقای اوباما از آزادی زندانیان سیاسی در میانمار خوشحال هستند
آقای اوباما از دستیابی ایران به بمب اتمی نگران هستند
آقای اوباما نگران شیعیان هستند
آقای اوااما خیلی دروغگو هستند
چون

آقای دروغگو جند نفر تا به حال از غیر نظامیان در افغانستان مردن
آقای دروغگو مگر با نامبارک عشق و حال نمی کردی
آقای دروغگو میانمار که مسلمانان سلاخی شدن چه کردی
آقای دروغگو بمب اتمی عمت ندارهها خود کشورت داره
آقای دروغگو شیعیات توسط معاون رئیس جمهور عراق که تو حمایتش میکنی کشته شده
آقای دروغگو برو گشمو (969906) (moderator1)
 
علی
۱۳۹۳-۰۴-۰۶ ۰۷:۴۶:۲۴
سخنان اوباما اون بخشی که مربوط به حقوق انسانها است صحیح است
اما در مورد موضعگیری سیاسی اش مغالطه می کرد (2225749) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
متن کامل سخنراني باراک اوباما در مجمع عمومي
 
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته