نظر منتشر شده
۱۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 204728
جان کری: الان که ژنو را ترک می‌کنم سوالی در ذهنم وجود ندارد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۰۵
وزیر خارجه آمریکا گفت: مذاکرات جدی و سازنده و مبتنی بر احترام متقابل بود.

به گزارش ایسنا، جان کری، وزیر خارجه آمریکا پس از ۳ روز مذاکرات ایران و ۱+۵ افزود: بدون اغراق می‌گویم که پیشرفت قابل توجهی در حرکت به جلو داشتیم. الان که ژنو را ترک می‌کنم سوالی در ذهنم وجود ندارد. با حسن نیت می‌توانیم به موفقیت دست پیدا کنیم. او اظهار کرد: دیپلماسی به زمان نیاز دارد و طول می‌کشد تا اعتماد بین دو کشوری که زمان‌های طولانی اعتماد بین آن‌ها از بین رفته است احیا شود.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که ما به نگرانی‌های متحدان خود احترام می‌گذاریم گفت: مدت زمان زیادی است که بر روی این مساله کار می‌کنیم و سعی می‌کنیم راهی مسالمت‌آمیز برای مساله هسته‌یی ایران پیدا کنیم.

کری در پاسخ به سوالی درباره اصرار سنا برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: آمریکایی‌ها نباید اشتباه کنند. هر روزی که تفاهم عقب می‌افتد ایران غنی‌سازی بیش‌تری انجام می‌دهد. پس باید اقداماتی انجام دهیم که رسیدن به یک تفاهم را نزدیک‌تر کنیم.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: انجام ندادن یک تفاهم به معنای نداشتن تفاهم نیست. ما به این‌جا با زبان‌های مختلفی آمده‌ایم و این طبیعی است. باید با هم کار کنیم و این طبیعت مذاکره است. وی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد راکتور اراک گفت که باید نگرانی‌های ما در این زمینه رفع شود.

وی گفت، همه اعضای ۱+۵ برای دستیابی به توافق با ایران و پاسخ دادن به نگرانی‌ها در مورد حرکت احتمالی یک کشور به سمت دستیابی به سلاح هسته‌ای، در ژنو حضور پیدا کرده‌اند. کری در مورد مذاکرات انجام‌شده در ۳ روز گذشته گفت این گفت‌وگوها بر اساس «احترام متقابل» اما «جدی» برگزار شد.

وی تأکید کرد که آمریکا با ایران اراده به ژنو قدم گذاشت که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، وی این هدفی بود که از همان روز اول مد نظر قرار داشت. کری تصریح کرد واشنگتن به عزم خود برای جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی و همچنین حفاظت از امنیت متحدان خود در منطقه پایبند است. وی همچنین افزود آمریکا متعهد است از منافع خود در برابر تبعات گسترش تسلیحات کشتار جمعی در جهان، محافظت کند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه در مورد روند مذاکرات هسته‌ای گفت طرف‌ها برای «کم کردن اختلافات» وارد گفت‌وگوها شدند. وی تأکید کرد که طرفین اکنون و بعد از سه روز مذاکرات فشرده در ژنو، در حالی این مذاکرات را ترک می‌کنند که بسیار به هم نزدیک‌تر شده‌اند. وی ابراز امیدواری کرد که ایران و گروه ۱+۵ بتوانند در هفته‌های آینده به توافق دست یابند. وی در ادامه به تمجید از گروه ۱+۵ پرداخت و گفت اعضای گروه وی را تحت تاثیر قرار داده‌اند. کری تأکید کرد که همه اعضا در مواضع و همچنین اهدافشان اتحاد داشته‌اند.

کری در مورد بی‌اعتمادی طرفین مذاکر هم با بیان اینکه «اعتمادسازی زمان‌بر است»، که بی‌اعتمادی میان کشورهایی که مدت‌ها با هم ارتباط نداشته‌اند، بسیار عمیق است. وی تأکید کرد که طرفین برای غلبه بر این بی‌اعتمادی و اعتمادسازی، سخت تلاش می‌کنند. او تصریح کرد که دیپلماسی به زمان نیاز دارد و طرفین برای به نتیجه رساندن مذاکرات، به زمان نیاز دارند. وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت در بازگشت با آمریکا، رئیس‌جمهور و نمایندگان کنگره را از پیشرفت‌ها و آنچه که در طول مذاکرات اخیر رخ داده، مطلع می‌کند.

او همچنین نسبت به هرگونه پیش‌داوری در مورد روند مذاکرات هسته‌ای هشدار داد و گفت کسی نباید شایعات و یا خرده اطلاعاتی را که از مذاکرات درز می‌کند، باور کند. وی تأکید کرد که «مذاکرات به صورت کاملا خصوصی در حال پیشرفت است، که این نشاندهنده جدیت طرفین در مذاکرات» است. وی با اشاره به اینکه از سال‌ها قبل و زمانی که سناتور بود، از نزدیک با پرونده هسته‌ای ایران آشنا است، گفت از پیچیدگی‌هایی که این پرونده و مذاکرات با آن‌ها روبروست، به خوبی اطلاع دارد.

کری افزود دور اخیر مذاکرات هم نشاندهنده پایبندی آمریکا به هدف خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بود. با این حال، وی تأکید کرد که «پنجره دیپلماسی کنونی برای همیشه باز نخواهد بود». کری تصریح کرد که واشنگتن همچنان برای یافتن راهکاری دیپلماتیک برای پایان دادن به مناقشه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد، چراکه معتقد است دیپلماسی به حد کافی برای جلوگیری از تهدید گسترش تسلیحات هسته‌ای، قدرت دارد.

وی در مورد احتمال تصویب دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه ایران، گفت همه از جمله کسانی که در کنگره هستند، باید به این فکر کنند که اگر توافقی حاصل نشود، چه اتفاق رخ می‌دهد و نتیجه چه می‌شود. به گفته کری، در آن صورت ایران همچنان به برنامه هسته‌ای و افزایش تعداد سانتریفیوژ‌های خود ادامه خواهد داد.

کری با اشاره به زمان‌بر بودن دیپلماسی گفت کنگره نیز باید این موضوع را درک کند، و نشان دهد که معتقد است، استفاده از اقدام نظامی آخرین راهکار و نه اولین آن است. وی در پاسخ به سوالی در مورد عدم هماهنگی در مواضع ۱+۵ گفت، اعضای این گروه کاملا هم متحد هستند. کری در مورد اختلاف با فرانسه نیز گفت، واشنگتن و پاریس بسیار نزدیک هستند، هرچند که طیبعی است برخی اختلاف نظرها نیز وجود داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که این کشور هم مانند فرانسه به دنبال افزایش شفافیت در برنامه هسته‌ای ایران است. وی گفت آمریکا پیشتر هم اعلام کرده که برای توافق با ایران عجله نمی‌کند و اینکه «یکگ معامله بد، بدتر از عدم معامله است». کری در پایان در مورد میزان اهمیت موضوع غنی‌سازی پلوتونیوم هم گفت این موضوع بسیار مهم است و در هر توافقنامه‌ای حتما باید مد نظر قرار بگیرد.
 
موسوی
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۰۷:۲۳:۱۱
راست میگه هیچ سوالی الان که ژنو را ترک میکند در ذهنش نیست چون هنوز ناتانیاهو نرفته آمریکا تا در ذهن عمله هایش سوال ایجاد کند آنهم اساسی !!!!!! (1767069) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۰۸:۲۰:۲۳
استفاده از اقدام نظامی!
پس کی غربی ها دست از بی ادبی برمی دارند؟ (1767152) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۰۸:۲۷:۴۱
جان کری یک وزیر خارجه خوب و آدم بسیار با شخصیتی است. امیدوارم مسائل بین ایران و آمریکا حل بشه. (1767168) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۰:۱۶:۱۹
اگر در زمان جان کری و اباما نشه با آمریکا رابطه برقرار کرد، در زمان هیچ کس دیگری نخواهد شد. (1767430) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۸-۲۰ ۱۴:۵۰:۳۶
این جان کری بود که با وزیر خارجه فرانسه بحث می کرد و سعی م یکرد اونو مجاب کنه و همین جان کری بود که حرف نتانیاهو را به هیچی نگرفت. از این فرصت باید خوب استفاده بشه. (1770839) (alef-6)
 
فیروز
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۰۸:۳۴:۲۶
آقای کری آیا میدانید جنگی که بر ما تحمیل کردید چقدر شما خودتان سود بردید خیلی از جوانان ما در راه وطن شهید و مفقود الاثر شدند . بدان الان اون بسجیان راه مقابله با ظلم وجور را یاد گرفته اند . بدنبال انسانیت باش درسی از تاریخ یاد بگیرید و بگذارید دنیا در صلح وآرامش باشد به دنیای مادی نگاه نکن به منافع خود فکر نکن بگذارید مردم دنیا برای کشور خودشان تصمیم بگیرند .قانون جنگل رو در دنیا پیاده نکنید به اسلام رو آورید وچگونه زیستن را یاد بگیرید.این نصیحت یک بسیجی است به شما سیاستمداران براه حق بگروید تا رستگار شوید (1767186) (alef-10)
 
داوود
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۰:۳۱:۰۴
تا وقتی این دمکرات ها در آمریکا سرکار هستند میشه کاری کرد وگرنه اگر اینها بروند دیگه مذاکره فایده نداره . (1767469) (alef-10)
 
محسن
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۰۹:۲۴:۰۴
آقای کری در میان همه وزرای خارجه 1+5 از همه بهتر، منطقی تر و مثبت تره و مواضعش خیلی بهتر از بقیه است (1767295) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۰۹:۲۷:۱۵
اگه این آقای کری به جاش بوش ریین جمهور شده بود وضعیت ما و اونها بهتر از الان بود. چقدر در این سالها از همه طرف فرصت سوزی شد. (1767302) (alef-10)
 
حسین فدایی
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۰:۱۴:۵۵
نصیحت همه ایرانیان به جان کری وزیرامورخارجه آمریکا این است که بهتر است ، مردم داری ، شرف ، غیرت و صلح دوستی ایرانیان را از دامادش دکتر بهروز والاناهید که متخصص مغز و اعصاب درآمریکا است سووال کند وبیاموزد و از او در باره انسان دوستی ، احترام به حقوق بشر که در اصل کورش کبیر پایه گذار احترام به حقوق بشر بوده است و قدمت آن به سه هزار سال پیش برمی گردد سووال کند .
آمریکا که بیش از سیصد سال نیست استقلال یافته است این همه برای اجمهوری اسلامی یران شاخ و شانه نکشد . (1767424) (alef-10)
 
عماد
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۱:۲۶:۱۴
ظریف در حال بهره برداری از قدرت اندوخته ایران در زمینه استراتژیک منطقه و بالاخص سوریه است. هنر او بهروه وری حداکثر در استفاده از این پشتوانه خواهد بود. (1767624) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۱:۲۶:۲۷
به نظر من که آقای کری تا حد زیادی حرفهای دکتر ظریف را زد. این یعنی تیم ایرانی با تیم آمریکایی مسئله ای نداشته. درواقع فشارهای کشورهای همسایه (عربستان، بحرین، اسرائیل و...) فرانسه را تحت تاثیر قرار داده و مطمئنا نتانیاهو امتیازات ویژه ای به فرانسه داده که فرانسه اینطور از منافعش حمایت کرد و در واقع خودش را خراب کرد. چون نتانیاهو در این سه روز خیلی عصبانی بود و می خواست خودش بیاد مذاکراتو بهم بزنه. فکرش هم خنده داره! از ظریف عزیز واقعا ممنونیم (1767627) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۱:۲۶:۴۵
وی تأکید کرد که آمریکا با ایران اراده به ژنو قدم گذاشت که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، وی این هدفی بود که از همان روز اول مد نظر قرار داشت.
یعنی چی ؟ (1767628) (alef-6)
 
محمدجواد!
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۲:۱۸:۳۳
فرانسه دیگه کانون روشنفکری و محل نشست وجدان های بیدار جهانی نیست . فرانسه بیمار شده و تا جاییکه حتی ماهیت خودش را فراموش کرده برای گدایی و باز بودن چندتا بار ، کازینو ، و چندتا ... سخت به پول عربستان نیاز داره نتانیاهو فرقونی چن ؟ (1767764) (alef-6)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۳:۵۳:۴۹
"هر روزی که تفاهم عقب می‌افتد ایران غنی‌سازی بیش‌تری انجام می‌دهد"
یعنی قراره غنی سازی تعلیق بشه (1768068) (alef-6)
 
سهراب
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۳:۵۹:۴۹
با همه ارومیشون باید مراقب بود دشمن از هر دری وارد میشه حتی اگه لازم باشه اشک تمساح هم میریزه در هر صورت همین طورهم که اروم شدن این یک پیروزی برای ایرانه تیم ما هم بهتر بود هم عاقلانه وبا شجاعت رفتار کرد انشاالله خدا بهشون قوت بده (1768098) (alef-6)
 
زهرا
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۱۷:۰۷:۱۹
یه نکته:دقت کردید که اقای کری میگه اگه باایران الان تفاهم نکنیم غنی سازی بیشتر میشه.مگه قراره ایران تعداد سانترفیوژهاروکم کنه تا به تفاهم برسیم؟؟؟ (1768676) (alef-6)
 
armaen
۱۳۹۲-۰۸-۱۹ ۲۳:۴۲:۳۳
بعضی وقتها فکر می کنم که این اروپاییها یهودیها ( صهیونیستها ) را دیدند که چه کار می کنند پیش خودشون فکر کردند که اونها رو به جای دیگه ای بفرستیم . هم دردسرشون کمتره هم مسلمونها رو مشغول می کنیم . این نتانیاهو رو ببینید مثل یه بچه شیرخواره رفتار می کنه بچه شیر خواره هارو دیدید که تا میگه اوخ با با مامانش میرن دورش ببینن چشه . حالا شده نتانیاهو تا میگه اوه فورا اروپایا میان ببین چشه . کسی نیست بهش بگه چته تو که بمب هسته ای داری دیگه چته . که اینقدر ناز می کنی ؟ (1769406) (alef-6)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۸-۲۰ ۱۶:۲۱:۵۲
جان کری با ایران فامیل هر چه باشه نوه اش ایرانی امریکایی است خوب این می تواند در روند بهبودی امریکا و ایران موثر باشد یک جوان ایرانی جزء خانواده وی است حتما مراعات ادب را خواهد کرد
اما فرانسه اولاند خل و چل است نمی دامن مردم فرانسه چگونه به وی رای داده اند گر چه از دست سارکوزی زنباز خلاص شدند اما گرفتار یک آدم کودن شدند (1771056) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.