توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 400928
تردیدهای اجرای طرح فریز نفتی،قیمت نفت را کاهش داد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۳
قیمت نفت روز دوشنبه به دنبال ادامه تردیدها درباره اجرای برنامه فریز نفتی که در توافق اخیر اوپک تاکید شد،کاهش یافت.

به گزارش خبرآنلاین،رویترز در گزارشی نوشت، امروز معاملات آتی نفت برنت 51.58 دلار در هر بشکه رسید که 35 سنت یا به عبارتی 0.67 درصد از توافق قبلی کمتر است. معاملات آتی نفت وست تکزاس اینترمدیت نیز امروز با 39 سنت کاهش 0.78 درصد به 49.42 دلار در هر بشکه رسید.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش تولید نفت در نشست غیر رسمی که در اواخر ماه گذشته برگزارشد،توافق کرد تا  تولید نفت را بین 32.50 تا 33 میلیون بشکه در روز کاهش بدهد.

اوپک در حال حاضر به صورت میانگین 33.6 میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند.

برای تکمیل توافق انجام شده بین اعضا، از جمله بین کشورهای عربستان و ایران که رقبای سیاسی هم هستند،مقامات اوپک قرار است شش هفته دیگر در استانبول گردهم بیایند.

تحلیل گران هشدار می دهند که انتظارات زیادی از نتیجه گفت وگوهای این هفته استانبول وجود دارد؛ این ملاقات که قرار است بین تولید کننده‌های عضو و غیرعضو اوپک از جمله روسیه برگزارشود، موجب افزایش قیمت نفت در این هفته شد.موسسه مالی مورگان استانلی اعلام کرده که انتظاری از توافق روسیه وجود ندارد و حضور این کشورها بیشتر به نظر می رسد شبیه همکاری باشد.

از آنجا که وزرای نفت ایران و عراق در این نشست حضور نخواهند داشت، انتظار می رود در استانبول به جای یک نشست واحد با حضور تولید کنندگان عضو و غیر عضو اوپک، نشست هایی دو جانبه برگزار شود.

حتی اگر توافقی هم بدست بیاید،به گفته تحلیل گران چندان قابلیت اجرایی ندارد و قیمت های بالاتر دست یافتی نیست، چون شک و تردیدهایی درباره پذیرش توافق بین کشورهای رقیب عضو وجود دارد.

از سویی عراق  که در حال حضار دومین کشور تولید کننده عضو اوپک است،اعلام کرده که قصد دارد تولید نفت خود را در سال 2017 افزایش دهد و این خبر در واقع آب پاکی روی دست توافق کنندگان فریز نفتی ریخته است.

استانلی تصریح کرده که حتی با توافق ظاهری که برای کاهش تولید صورت گرفت، ما هنوز اضافه تولید در بازار داریم . شمار دکل های آمریکا در حال افزایش است و تعداد آنها تنها در ماه می 2016  به میزان 35 درصد افزایش یافته که خطر کاهش تولید را بیشتر خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : نفت+قیمت نفت + طرح فریز نفتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.