نظر منتشر شده
۳۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498426
ترامپ: برجام، احمقانه است/ این توافق‌ها مرا می‌کشد
بخش خبری الف، ۱۲ مرداد ۹۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۱
روزنامه واشنگتن‌پست روز پنجشنبه گفته به متن کامل مکالمه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «مالکوم ثورنبال»، نخست‌وزیر استرالیا در روز ۲۸ ژانویه سال ۲۰۱۷ دست پیدا کرده است.

به گزارش فارس، رئیس‌جمهور آمریکا در یک گفت‌وگوی تلفنی در چند ماه پیش با نخست‌وزیر استرالیا که روز پنجشنبه متن آن منتشر شده از توافق‌های دولت قبلی آمریکا، از جمله برجام انتقاد کرده است.

روزنامه واشنگتن‌پست روز پنجشنبه گفته به متن کامل مکالمه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «مالکوم ثورنبال»، نخست‌وزیر استرالیا در روز ۲۸ ژانویه سال ۲۰۱۷ دست پیدا کرده است.

گفت‌وگوی میان سران دو کشور با اشاره نخست‌وزیر استرالیا به وجه اشتراک‌هایش با ترامپ آغاز شده و «ثورنبال» گفت آنها از این جهت که ابتدا تاجر بوده‌اند و بعداً به سیاستمدار تبدیل شده‌اند، مشابه یکدیگرند.

این گفت‌وگو، اما، هنگام بحث بر سر توافق دولت قبلی آمریکا برای پذیرش پناه‌جویان از بازداشتگاه‌های استرالیایی واقع در «پاپوآ گینه نو» به انتقادهای شدید ترامپ از تمامی توافق‌های قبلی واشنگتن منجر شده است.

دولت اوباما بعد از وساطت سازمان ملل متحد پذیرفته بود برخی از پناه‌جویانی که بنا به دلایل بشردوستانه در این منطقه بازداشت شده بودند را بپذیرند.

مکالمه سران دو کشور همچنین تصویر آشکاری از ترامپ به عنوان فردی ناآشنا به مسئله مورد بحث، اما نگران درباره وجهه‌اش در میان رأی‌دهندگان آمریکایی به نمایش می‌گذارد.

در یکی از بخش‌های این گفت‌وگو ترامپ از نخست‌وزیر استرالیا بابت جلوگیری از ورود پناه‌جویان به سواحل استرالیا تمجید می‌کند و می‌گوید: «ایده خوبی است. ما هم باید همین کار را انجام بدهیم.» او از سر تعارف به «ثورنبال» می‌گوید: «تو از من هم بدتری.»

اما این خوش و بش‌ها به سرعت از مکالمه رخت بر می‌بندند.

ترامپ در جایی هنگام بحث درباره پذیرش مهاجران می‌گوید: «بدم می‌آید این آدم‌ها را قبول کنم. تضمین می‌دهم آنها آدمهای بدی هستند. به خاطر همین است که آنها الان داخل زندان هستند. قرار نیست آنها آدم‌های شگفت‌انگیزی باشند که برای کار کردن به مزارع آدم‌های محلی می‌روند.»

نخست‌وزیر استرالیا در جواب برای ترامپ توضیح داد که این بازداشتی‌ها پناه‌جویان اقتصادی هستند که به هیچ جرمی متهم نشده‌اند. او می‌گوید که آنها به خاطر سیاست‌های جلوگیری از قاچاق انسان، از ورود به استرالیا منع شده‌اند.

ترامپ در جواب می‌گوید: «ببینید، من نمی دانم شما چطور آنها را وادار به امضای قراردادی مانند این کردید، ولی به خاطر همین است که آنها در انتخابات باختند. آنها می‌گفتند امکان ندارد من ۲۷۰  (رآی الکترال) به دست بیاورم، ولی من ۳۰۶ تا به دست آوردم. به خاطر توافق‌های احمقانه‌ای مثل همین است که آنها باختند.»

وی در ادامه می‌گوید: «این توافق احمقانه‌ای است. این توافق باعث می‌شود که وجهه من وحشتناک بشود.»

«ثورنبال» در جواب ترامپ می‌گوید: «آقای رئیس‌جمهور فکر می‌کنم این باعث می‌شود شما بیشتر شبیه آدمی به نظر برسید که به تعهدات آمریکا پایبند هستید. این نشان می‌دهد که شما فردی متعهد...»

ترامپ بعد از قطع حرفهای نخست‌وزیر استرالیا می‌گوید: «ولی این نشان می‌دهد که من آدم خنگی هستم. من اینطور نیستم ولی اگر مجبور باشم این کار را انجام بدهم، آن را انجام می‌دهم، ولی اصلا دوستش ندارم. من با شما صادق هستم. یک ذره هم دوست ندارم. فکر می‌کنم که این مضحک است و اوباما هیچ وقت نباید آن را امضا می‌کرد.»

وی در ادامه می‌گوید: «تنها دلیلی که آن را خواهم پذیرفت این است که مجبورم به توافقی پوسیده که رئیس‌جمهور قبلی امضا کرده پایبند باشم. من می‌گویم که این هم توافقی احمقانه مثل همه توافق‌های دیگری بوده که این کشور امضا کرده است.»

ترامپ در ادامه گفت: «باید منتظر بمانید ببینید چه کار می‌کنم. من دارم توافق‌هایی که توسط این آدم‌های نالایق انجام شده‌اند را واکاوی می‌کنم... من خنگ به نظر خواهم رسید. تنها راهی که می‌توانم این کار را انجام بدهم این است که بگویم رئیس‌جمهور قبلی توافقی انجام داد و من چاره‌ای ندارم جز اینکه به آن پایبند باشم. از این کار متنفر هستم ولی باز هم مجبورم که آنها را (پناه‌جویان) را به دقت غربالگری کنم. فرض کنید غربالگری کنم و بعد هیچ کدامشان را نگیرم؟»

ثورنبال می‌گوید: «این همان نکته‌ای است که من می‌خواهم بگویم.»

ترامپ در جواب گفت: «خب این چه فایده‌ای برای شما دارد؟»

ثورنبال می‌گوید: «خوب، فرض ما این است که ما بر اساس حسن نیت اقدام می‌کنیم.»

ترامپ در ادامه می‌پرسد: «کسی می‌داند این آدمها کی هستند؟ اهل کجا هستند؟ ۵ سال دیگر نمی‌شوند همان آدم‌هایی که در بوستون بمب‌گذاری کردند؟ شاید هم ظرف دو سال (اینطور بشوند). این آدم‌ها که هستند؟»

نخست‌وزیر استرالیا در ادامه برای ترامپ توضیح داده که این افراد به جرمی متهم نیستند و دلیل جلوگیری استرالیا از ورود آنها این است که این کشور از ورود افرادی که با قایق وارد می‌شوند، جلوگیری می‌کند؛ «و اگر آنها از طریق هواپیما یا با روادید توریستی وارد می‌شدند، به آنها اجازه ورود می‌دادیم.»

ترامپ از نخست‌وزیر استرالیا می‌پرسد: «مالکوم؛ اما آنها با قایق آمده‌اند؟»

نخست‌وزیر استرالیا می‌گوید: «بله درست است، ما جلوی قایق‌ها را می‌گیریم.»

ترامپ می‌گوید: «باشد. بدهیدشان به آمریکا! ما زباله‌دان بقیه جاهای دنیا هستیم! من مدتی است که اینجا هستم. می‌خواهم که این چیزها متوقف شود. اگر این کار را بکنم خیلی احمق به نظر می‌رسم. می‌دانم که برای شما خوب است ولی برای من بد است. برای من وحشتناک است. این چیزی است که می‌خواهم جلویش را بگیرم. من نمی‌خواهم یک اتفاق دیگر مثل سن‌برناردینو یا برج‌های دو قلو بیفتد. می‌توانم ۳۰ تای دیگر را اسم ببرم. ولی الان وقت ندارم.»

ترامپ در بخش دیگری از مکالمه از نخست‌وزیر استرالیا درباره دلیل جلوگیری از ورود قایق‌ها پرسیده است: «مشکل قایق چیست؟ چرا فقط جلوی قایق را می‌گیرید؟ آها، نمی‌خواهد، می‌دانم؛ به خاطر این است که قایق‌ها از مناطق خاصی می‌آیند. گرفتم.»

ثورنبال ضمن رد نظر ترامپ، دلایل جلوگیری از ورود قایق‌ها را اینطور توضیح می‌دهد: «نه بگذارید توضیح بدهم. مشکل قایق‌ها این است که آنها باعث می‌شوند برنامه مهاجرت ما به قاچاق‌چی‌هایی واگذار شود و این باعث می‌شود هزاران نفر در دریا غرق شوند... ما کشوری با فرهنگ مهاجرپذیر و چند ملیتی هستیم، مانند ایالات متحده و دولت و نمایندگان ملت این تصمیم‌ها را دولت می‌گیرد. من خودم مثل شما، یک تاجر اهل معامله هستم و می‌دانم که توافق باید برای دو طرف کارساز باشد. اوباما فکر کرد که این توافق برای او کارساز است و با ما بر سر آن چانه زد.»

ترامپ در جوا ب گفته است: «نمی‌دانم که چه عایدی‌ای برای او داشت. هیچوقت چیزی از اینها عاید ما نمی‌شود- از معاهده START یا توافق ایران. نمی‌دانم از کجا این آدم‌ها را گیر می‌آورند تا این توافق‌های احمقانه را انجام بدهند. به خاطر این توافق‌ها، می‌میرم.»

ثورنبال در جواب گفته است: «نمی‌میرید.»

ترامپ گفته است: «بله، همین آدم‌ها من را یک رئیس‌جمهور ضعیف و ناکارآمد خواهند دید.»

نخست‌وزیر استرالیا می‌گوید: «شما می‌توانید بگویید که این توافقی نیست که شما انجام داده‌اید، ولی به آن پایبند می‌مانید.»

ترامپ گفت: «چاره‌ای ندارم جز اینکه همین را بگویم. مالکوم، این را خواهم گفت که من چاره‌ای نداشتم جز اینکه به توافق رئیس‌جمهور ماقبلم پایبنذ باشم. فکر می‌کنم توافق وحشتناکی است، توافقی چندش‌آور که من هیچ وقت آن را انجام نمی‌دادم. مایه شرمساری برای آمریکا است، و شما می‌توانید عین همین که من گفتم را بگویید. خودم من هم همین را خواهم گفت. تا همینجا کافی است مالکوم. امروز کلاً تلفنی صحبت کرده‌ام و این بدترین تماس در طول روز بوده است. تماس با پوتین خوب بود. مضحک است.»

بخش‌های پایانی مکالمه میان سران دو کشور به صورت زیر انجام شده است:

ثورنبال: «می‌خواهید درباره سوریه و کره شمالی صحبت کنیم؟»

ترامپ: «مسخره است.»

ثورنبال: از تعهد شما متشکریم. برای ما خیلی مهم است.

ترامپ: برای شما مهم است و برای من شرم‌آور. برای من مایه شرمساری است ولی حداقل من شما را از مخمصه بیرون می‌آورم. شما ولی من را به مخمصه می‌اندازید.»

ثورنبال: می‌توانید روی من حساب کنید. من برای کمک همیشه حاضرم.

ترامپ: امیدوارم. باشد ممنون مالکوم.

ثورنال: باشد. ممنون.

پایان مکالمه
 
 
کلمات کلیدی : برجام+ترامپ+مکالمه با نخست وزیر استرالیا
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۳۲:۳۹
احمق تو هستی (4502223) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۱:۴۵:۱۵
خداوکیلی اگه برجام نتیجه داده بود ، امروز رئیس جمهور با بغض صحبت میکرد ؟؟؟؟؟ !!!!!!! (4502411) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۳:۳۱:۵۶
حضرت عباسی راه حلی جز برجام وجود داشت؟ اگر داشت بفرمایید که مردم بشنوند 6 سال هم مذاکره کردید 6 قطعنامه گرفتید الان هم طلبکار دولت هستید.
هیچ راه حلی نداشته و ندارید هر وقت هم گفتیم راه حل ارائه بفرمایید امدید یا شعالر دادید یا به خود گوینده حمله کردید
اقا وقتی که ادم راه حل دارد میاد راه حل را ارائه می کند میگید راه حل من بهتر از شما است این که دیگه نشد بحث و استدلال (4502453) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۴۸:۲۸
اگر مسئولین نیز شهامت و جسارت رهبری را داشتند، شیطان بزرگ و اروپائی‌ها و هم‌پالگی‌هایشان با ترس توأم با احترام و کرنش در مقابل ملت ایران سخن می‌گفتند و رفتار می‌کردند. (4502249) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۱:۰۶:۲۸
اره دلار هم میشد ده برابر ! (4502370) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۲:۰۰:۴۹
فرار روبه جلو (4502426) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۴۹:۳۷
ترامپ: برجام اجمقانه است.
ترامپ: برجام یک توافق بد است.
حاج حسین: ترامپ‌ فاجعه است.
نتیجه گیری:... (4502250) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۱:۰۶:۵۷
اسراییل و عربستان هم با برجام مخالف هستند (4502372) (alef-11)
 
العبد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۱:۱۱:۲۹
نمی تونی نتیجه کلیشه ای خودت را از دو گزاره بالا بگیری مگر این که :

فرض کنی ترامپ آدم منطقی و راستگویی است و دروغ نمی گوید و با تغییر شرایط ، حرف هایش هم تغییر نمی کند؟ (4502380) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۵۰:۴۴
فشارها و تحریم‌های بعد از برجام هزینه اعتماد و خوشبینی دولت و دولتمردان به آمریکاست. لطفا بار دیگر به مردم آدرس غلط ندهند. (4502254) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۵۱:۳۵
آقایان ظریف، عراقچی و دیگر اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان چرا نمی‌خواهند بپذیرند که حاصل چندین سال مذاکره آنان به نفع ملت و کشور تمام نشده است؟ بارها دلسوزانه گفتیم این کشور جز با نگاه به داخل و استفاده از ظرفیت‌های داخلی ساخته نخواهد شد و این مذاکره برای مذاکره ما را به جایی نمی‌رساند. (4502255) (alef-11)
 
Saudi Arabia
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۶:۰۴:۱۶
نگاه به درون! به جای کلی گویی و شعار بگو دقیقا چه راه حل جایگزینی داری؟ (4502478) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۷:۴۷:۱۵
اقتصاد مقاومتی (4502508) (alef-11)
 
فرهنگ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۱۱:۲۳:۴۸
دوست عزیز
نگاه به درون یعنی همان چیزی که عدم توجه به آن بسیاری ازمتخصصین و جوانان کشور را منفعل و خانه نشین کرده است . نگاه به درون یعنی توجه به بلوکه شدن نقدینگی رگردان داخل کشور که با لغ بر 1200 میلیون میلیارتومان شده است . یعنی همان چیزی که رهبری می گویدو یمک عده بخاطر تنبلی و عدم تخصص نمی گیرند . یعنی همان چیزی که عکس مماشات غیر اصولی با کدخداست . خدا شاهد است مطمعن هستم که دوستانی مثل شما مطالعه نمی کنید و بر اساس یک سری فرضیات ذهنی قضاوت می کنید .

وقتی دوستمان گفت نگاه به درون ،حقیر با همین اشاره متوجه شدم که منظور وی چیست. و ی کلی گویی نمی کند کد موضوع را بشما ارایه کرد .
لطفا شما حداقل این منبعی را که ذیلا معرفی کرده ام مطالعه بفرمایید . چنانچه از نظر تخصصی ابهاماتی داشتید با اهل فن آن مشورت بفرمایید . و البته مطالعه و باور عمیق به چهارچوب های این طرح از جانب برخی از مسئولین بسیار ضروری تر است . لیکن امثال شما به عنوان یک شهروند هم باید درست تشخیص دهید .

کتاب :" اقتصاد مقاومتی

در آمدی بر مبانی، سیاست ها و برنامۀ عمل
حجت الله عبدالملکی

به اهتمام: مؤسسۀ علمی- فرهنگی سدید" (4502749) (alef-13)
 
حبیب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۵۲:۳۹
از مسئولان کشور درخواست دارم در مقابل بدعهدی و زورگویی آمریکا در قضیه برجام منفعل نباشند و با قدرت تمام واکنش نشان بدهند، ثابت کنند که این ملت زنده است و زیر بار ذلت نمی‌رود. (4502257) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۳:۲۱:۵۳
باید برخورد حساب شده باشه و البته با قدرت. الان شرایط حساسیه و ما با ترامپ دیوانه طرفیم که اصلا قابل پیش بینی نیست. (4502283) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۳:۵۷:۴۱
حتما فردا صبح (4502305) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۵۳:۲۲
آن دسته از هموطنانی که دولت در شب امضای برجام با تحریک احساسات آنها را به خیابان‌های بالاشهر تهران کشانید و به رقص و پایکوبی واداشت حال متوجه شده‌اند برجام سرابی بیش نبوده است. امیدواریم این حوادث پرهزینه مایه عبرت و هوشیاری توده مردم و مسئولان بشود. (4502258) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۵۳:۳۶
آمریکا دو سال است آقای رئیس‌جمهور و آقای ظریف وزیر خارجه کشورمان را با برجام بازی داده و پی‌درپی زورگیری می‌کند واقعا فاجعه است. (4502260) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۵۴:۱۵
شرم‌آور است که آمریکایی‌ها مرتب ایران را تهدید می‌کنند ولی مسئولان ما در مقابل از خودشان انفعال نشان می‌دهند. (4502261) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۳:۵۵:۲۵
انفعال زمانی بود که قطع نامه را کاغذ پاره خواندیم و بعد هیچ ...فقط تحریم ها بود که اعمال شد ! (4502302) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۰:۰۶:۲۶
مثلا می خاهین ما اونا رو به چه چبزی تهدید کنیم؟ (4502314) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۱۴:۵۳:۵۴
خودکار زدن به کري :| (4502942) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۵۴:۵۴
به رئیس‌جمهور عرض می‌کنم مگر شما هم روی ماهواره‌بر سیمرغ شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائيل نوشته بودید که دوباره تحریم شدیم. (4502263) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۲:۵۵:۱۸
وقتی دولت شهامت مدیریت برجام به نفع کشور را ندارد اجازه بدهند ملت ورود پیدا کرده و خودشان این مانع را از سر راه پیشرفت کشور بردارند. (4502264) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۳:۳۱:۲۹
ملت همین دو ماه پیش با رای 24 ملیونی نظرشون را گفتند ولی بعضی ها نمی خوان بشنون (4502286) (alef-3)
 
یکی از محرومان نامحرم
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۱:۴۳:۱۸
دوستان بسه دیگه
این برجام مایه ی شرمساریست .
چرا از چیزی که وجود خارجی نداره دفاع میکنید .
دعوا بر سر هیچ ؟؟
چرا ؟؟
حیف از اینهمه هزینه ی غیر قابل برگشت ، حیف ! (4502408) (alef-3)
 
منصف مدافع نظام و کشور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۱۰:۳۷:۱۴
مطمئن باش اگر برجام نبود قرارداد توتالی نیز در کار نبود قرارداد های بزرگ میلیارد دلاری که در حال انجام است در کار نبود سایه جنگ آن هم در دولت دیوانه ترامپ 1000 برابر میشد و قطعا در انزوا شدید و وضعیت بدی قرار گرفته بودیم. (4502682) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۳:۵۶:۰۹
چطوری توضیح بدهید ؟ ورود ملت یعنی چی ؟ (4502303) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۳:۵۷:۰۵
کدام مانع بر سر راه پیشرفته ؟برجام ؟ (4502304) (alef-3)
 
ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۰:۰۳:۴۹
شما می تونی ، بفرما خودت عمل کن (4502311) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۰:۰۹:۴۹
شما پیشنهادی نداشتی 6 سال هم مذاکره =6 قطعنامه گرفتی.
الان هم هیاهو میکنی راه حل اگر داری بگو
نداری ساکت باش (4502320) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۰:۳۲:۵۸
ملت با رای به روحانی ورود پیدا کرده اند شما خوابید ! (4502335) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۱:۰۸:۴۷
اره برجام مانع بزرگی برای امثال بابک زنجانی (4502375) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۰:۱۸:۵۶
جالب است ترامپ حرف های دلوواپسان و تند روهارا میزند! (4502324) (alef-3)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۰:۴۵:۵۲
به هیچ وجه دلواپسان قبول نمی کنند ، اونا میگن به نفع آمریکا بوده و به ضرر ما (4502350) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۱:۳۷:۴۳
آقای ترامپ یک مدت سکوت بفرماییدشایدحالتان بهترشود جهان سوم راامثال شماجهان سوم کردیدماایرانیان نیت شمارا خیلی خوب می دانیم غارت مردم رامتوقف کنیدزمانه عوض شده است. (4502404) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۱۴:۴۲:۳۳
قدیمی ها راست گفته اند که: حرف راست را یا از بچه بشنو یا از دیوانه (4502919) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.