توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474594
رابرت فیسک: پیروزی حسن روحانی خبر بدی برای حکومت ترامپ است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۲
رابرت فیسک، روزنامه نگار انگلیسی در یادداشتی نوشت: پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران خبری بدی برای حکومت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و متحدان عربش است.

به گزارش ایرنا، فیسک در این یادداشت که روز گذشته در نشریه ایندیپندنت منتشر شد، نوشت: پیروزی حسن روحانی برای حکومت ایران و جمعیت تقریبا جوانش خبر خوشایندی است، اما برای حکومت دونالد ترامپ و متحدان عربش، خبر بدی است.

رابرت فیسک افزود: روحانی که توافق هسته ای را با آمریکا امضاء کرد و به استقرار جامعه مدنی، اعتقاد دارد در این انتخابات 57 درصد آراء را کسب کرد.

این تحلیل گر انگلیسی اضافه کرد: در نقطه مقابل، تعداد زیادی از دیکتاتورهای و خودکامگان همزمان با اعلام نتایج انتخابات ایران، برای خوشامد گویی به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ریاض جمع شده اند.

وی گفت: صرف نظر از لبنان، تونس و پاکستان، تقریبا تمامی رهبران مسلمانی که در عربستان جمع شده اند، با دمکراسی به عنوان یک شوخی یا یک نمایش مسخره و امری نامربوط برخورد می کنند.

فیسک نوشت: به همین دلیل سعودی ها از اینکه یک ایرانی معقول در انتخاباتی آزاد که تقریبا هیچکدام از 50 دیکتاتوری که برای دیدار با ترامپ در ریاض گردهم آمده اند، جرات برگزاری اش ندارند، پیروز شده است، دچار وحشت خواهند شد.

وی در بخش دیگری از یادداشتش بیان داشت: در حال حاضر اگر رییسی نمادی از گذشته است، روحانی با وجود برخی مسایل، نماینده آینده شمرده می شود.

فیسک افزود: هم اکنون همه چیز بستگی به واکنش او ( روحانی) به دیوانگی رژیم ترامپ و تمایلش برای حمایت از ماشین جنگی متحد عربش (سعودی) با فروش بیش از 100 میلیارد دلار سلاح با هدف مقابله با ایران و متحدان و دوستانش، دارد.

وی گفت: روحانی برخوردار از مشارکت 70 درصدی مردم ایران در انتخابات است و این در حالی است که میزان مشارکت مردم آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که منجر به پیروزی ترامپ شد، 58 درصد بوده است.

این روزنامه نگار انگلیسی اضافه کرد: ایرانی ها افراد بسیار سیاسی هستند و انتخابات ریاست جمهوری شان را، حتی اگر از میان 1600 داوطلب نامزدی، تنها 6 نامزد تائید صلاحیت شود، خیلی جدی می گیرند .
 
کلمات کلیدی : رابرت فیسک+انتخابات ریاست جمهوری ایران+دونالد ترامپ+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.