نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 290192
می خواهید پولتان را به باد بدهید، در بورس سرمایه گذاری کنید
بخش تعاملی الف - محمد فراهانی فر
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۵


اینکه بازار بورس این روزها حال روز خوشی ندارد، بماند. اما اتفاقاتی در بورس ما می افتد که خیلی مضحک و واقعا گریه دار است.

ماه گذشته با چند میلیون تومان اندوخته ای که داشتم، سهام شرکت فولاد مبارکه و پتروشیمی بندر عباس را خریدم، بعد از چند روز هر دو سهم برای رفتن به مجمع بسته شد. من که قبلا هم یکبار چنین اتفاقی برایم افتاده بود تازه فهمیدم چه اشتباهی کردم. آخر اکثر سهم ها وقتی به مجمع می روند و سود توزیع می کنند با افت قیمت مواجه می شوند که در نوع خود بی نظیر است.

تصور کنید شما مالک سهام یک شرکت هستید، آخر سال انتظار دارید سود حاصل از یک سال را بدست آورید، سهام شما ۱۰۰۰ تومان می ارزد. موقع تقسیم سود، به شما می گویند که مثلا ۲۰۰ تومان به شما سود تعلق گرفته البته الان سود را نمی دهیم، شش ماه دیگر می دهیم. شما هم خوشحال از سود اکتسابی به خود می گویید عیبی ندارد. اما در کمال ناباوری متوجه می شوید ارزش سهم شما شده ۸۰۰ تومان!، پول شما را از جیبتان در می آورند و چند ماه پیش خودشان نگه می دارند و تازه اسمش را هم می گذارند "سود"!

کجای دنیا چنین چیزی را سود تعبیر می کنند؟ این اتفاق به معنی کامل ضرر است چون شما پول خودتان را هم برای مدتی در اختیار ندارید.

اتفاق مضحک دیگری که رخ داده این است که سهام های مذکور (و البته چند سهم دیگر که من اطلاع دارم) نزدیک یک ماه است که بسته مانده و اجازه خرید و فروش ندارد. این یعنی همان پول ضرر کرده را هم نمی شود نقد کرد و سازمان محترم بورس پول ما را بدون رضایت ما نزد شرکت نگه داشته است.

مگر من کارمند چقدر پس انداز دارم که چند میلیون تومانش را اینگونه بلوکه کنند. امثال من به امید سود بیشتر از بانک وارد بورس می شویم اما به لطف سیستم بیمار نه تنها سودی نکرده ایم که پول خود را هم از دسترسمان خارج کرده اند و حتی نمی توانیم بخشی از پول را با ضرر زنده کنیم.

اینگونه قرار است مردم به بورس خوش بین باشند؟ بماند حرکات عجیب بازار که آدم حس می کند کاملا مدیریت شده و به نفع صاحبان قدرت و ثروت اتفاق می افتد.

بنده حتما مبلغ منفی برای بورس خواهم بود، و به اطرافیانم اجازه نمی دهم پولشان را زیر دست مدیران کم توجه به هدر بدهند. استدلال های عجیب مثلا کارشناسان هم برایم مهم نیست، چیزی که مهم است این است که پول من پس از کسر بخشی از آن باز هم از دسترسم خارج است.

در بازار مشابه خارجی به راحتی می شود پول را نقد کرد اما در بازار ما پولمان را به زور نگهداشته اند و دستمان هم به جایی نمی رسد.
۱۳۹۴/۰۸/۱۶ ۱۰:۲۵
 
۱۳۹۴/۰۶/۱۴ ۱۰:۳۲
 
۱۳۹۴/۰۳/۰۹ ۱۰:۲۸
 
۱۳۹۳/۱۱/۲۸ ۰۷:۱۴
 
 
کلمات کلیدی : محمد فراهانی فر
 
۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۱۱:۳۷:۰۶
ساز و کار بورس این گونه است که قیمت سهام شرکتها نزدیک زمان برگزاری مجمع بالا می رود و این به خاطر پرداخت سود در آینده ای نزدیک است. (فرض کنید پولی سرمایه گذاری می کنید و در عرض کمتر از یک ماه سودی به شما تعلق میگیرد بنابراین همه متقاضی آن می شوند و قیمت سهام بالا می رود) . بعد از برگزاری مجمع این هیجان ناشی از پرداخت سود از بین رفته و سهام به قیمت عادی خود بر می گردد. (3131435) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۱:۲۲:۳۷
این توجیح است... وقتی همه می دانند که سودی که می دهند از ارزش سهام کم می شود، چه هیجانی ایجاد می کند. بعلاوه تشریف ببرید تاریخچه سهام را نگاه کنید ببینید چند تا از سهام اینجوری که شما می فرمایید رفتار کرده اند؟ (3134646) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۱:۲۵:۳۲
جهت استحضار حضرت عالی، مثلا سهم فولاد طی حدود 3 ماه قبل از مجمع، حدود 20 درصد ارزشش را از دست داد و بعد برای مجمع تعطیل شد

یعنی اولا این هیجانی که شما فرمودید وجود خارجی ندارد، ثانیا برعکس هم هست، یعنی سهامداران از ترس همین افت قیمت و بلوکه شدن پولهایشان شروع به فروش سهم مربوطه می کنند و باعث کاهش قیمت هم می شوند (3134652) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۱۲:۳۱:۴۸
جانا سخن از زبان ما می گویی. (3131656) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۱۴:۱۲:۵۲
خدا را شکر وقتی هزینه دادرسی ( مادی و معنوی ) اینقدر بالاست، کسی نیم رود و نمی تواند از سازمان بورس شکایت کند.
پتروشیمی بندر عباس سال گذشته بی دلیل 7 ماه بسته بود (3132200) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۵:۱۲:۴۴
احتمالا منظور شما شرکت پالایش نفت بندر عباس است چون در بورس سهامی بنام پتروشیمی بندر عباس وجود ندارد (3135731) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۱:۴۹:۰۹
بنظرمی رسدمقصراصلی خوددولت است چون ظاهرامنافع زیادی ازبورس نصبش نمی شودبرخلاف بازارارزوسکه وطلاکه دولت بشدت نسبت به آن حساس می باشد. (3134831) (alef-11)
 
آزاد
۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۵:۱۹:۴۷
فعاليت اقتصادي در بورس ايران ذاتا غلط است و تنها دلالان با بازي گرفتن سهامداران بي اطلاع و تازه كار با خريد و فروش مكرر سهام هاي خود در طي مدتي كوتاه، سوار بر هيجانات بازار هستند و خوب سود مي برند.
بنده ده سال است پولي را در بورس مثلا سرمايه گذاري كرده ام كه تقريبا هيچ سودي عايد من نشده و براي فروش آن سهام ها هم مشكل دارم. (3135762) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۲۲:۳۶:۰۱
این دولت و تیم اقتصادیش به کجا تا حالا ضربه نزده؟یکی رو اسم ببر.بهترین کار سود بانکی گرفتنه.دیگه نه باید چک پاس کنی نه باید حرص جنس و کالاتو بخوری.هیچکاری بهتر از خرید اوراق ماهه 23 درصدی نیست.یا روزشمار 19.5 درصد.سرمایه گذاری توی این مملکت اشتباه محضه.فقط دلالی. (3136852) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۰۲ ۰۸:۴۰:۲۳
نتیجه ورود بدون مطالعه در بورس همین است (3137395) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۶-۰۳ ۰۷:۳۸:۵۸
یعنی می فرمایید اطلاعات غلطی که شرکت ها می دهند، رفتار عجیب بورس و سود مجازی که از جیب خود فرد به او می دهند تقصیر مردم است ؟ (3140606) (alef-11)
 
فلاح
۱۳۹۴-۰۶-۰۲ ۱۳:۵۱:۵۳
دولت به تولید وبورس اهمیت نمیده. (3138536) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.