نظر منتشر شده
۱۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 320198
تعداد داوطلبان انتخابات/ نمایندگانی که نیامدند/ شخصیت های معروفی که از تهران نامزد شدند/ نمایندگانی که حوزه انتخابیه خود را تغییر دادند
بخش انتخابات الف، 5 دی 94
تاریخ انتشار : شنبه ۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۹
مهلت قانونی ثبت نام برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس دهم در شرایطی تا ساعت پایانی روز جمعه به درازا کشید که شاید امسال بتوانیم نام ماراتن ثبت نام را به آن اطلاق کنیم. رکورد ثبت نام‌ها در این دوره مجلس شکست و تا پایان ساعت مقرر، داوطلبان در فرمانداری‌ها و وزارت کشور حضور داشتند و حتی پس از آن نیز شاهد حضور افرادی برای اعلام کاندیداتوری بودیم.

نام‌نویسی ۱۲ هزار و ۱۲۳ داوطلب برای انتخابات مجلس
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور آخرین آمار شرکت کنندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی را ۱۲ هزارو ۱۲۳ اعلام کرد. وی گفت: برای هر یک از ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری تعداد ۹ نفر و برای هر یک از ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی تعداد ۴۲ نفر ثبت نام کرده اند و سهم مشارکت زنان از ۸ درصد دوره قبل به ۱۲ درصد در این دوره رسیده است.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه استان تهران با ۲ هزار و ۷۶۹ داوطلب حدود ۲۳ درصد کل ثبت نام شدگان را به خود اختصاص داده است، افزود: استان‌های اصفهان با ۸ درصد، خراسان رضوی با ۷ درصد و فارس با ۶ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

خبرگانی که در انتخابات پنجم نام نویسی نکردند
نام نویسی از داوطلبان انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ۲۶ آذرماه آغاز شد و تا ساعت ۲۴ دوم دی ماه ادامه داشت. در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۸۰۱ داوطلب با حضور در ستاد انتخابات کشور و فرمانداری های حوزه های انتخابیه مراکز استان ها نام نویسی کردند.

اما آیت الله سید محسن خرازی و آیت الله رضا استادی نمایندگان مردم استان تهران، آیت الله عباس واعظ طبسی و آیت الله علی اصغر معصومی نمایندگان مردم خراسان رضوی، آیت الله عباس محفوظی نماینده مردم استان گیلان و آیت الله هادی باریک بین نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری افرادی بودند که برای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری نام نویسی نکردند.

نگاهی به تعداد داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری در چهار دوره گذشته نشان می دهد که به ترتیب ۱۶۸، ۱۸۰، ۳۹۶، ۴۹۳ نفر در انتخابات دوره های اول، دوم، سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبری نام نویسی کردند. شورای نگهبان صلاحیت داوطلبان نمایندگی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری را از ششم دی ماه تا پنجم بهمن ماه ۹۴ بررسی می کند.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفندماه سال جاری برگزار می شود.

نمایندگانی که ثبت نام نکردند

محمدرضا باهنر نماینده ادوار دوم، سوم، چهارم، پنجم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی از حوزه های کرمان و تهران که در مجموعه حدود ۲۸ سال نمایندگی را تجربه کرده است شاخص ترین فردی بوده که در انتخابات دهم ثبت نام نکرد.

روح الله حسینیان نماینده ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی از تهران که سابقه بیش از ۲۰ سال سابقه ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی را در کارنامه خود دارد و در دوره قبل مجلس نیز، پس از شکل‌گیری کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، اولین رئیس این کمیسیون شد.

علی اصغر زارعی نماینده ادوار هشتم و نهم تهران که در دوره اخیر نایب رئیسی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری برعهده داشته است. مجلسی‌ها زارعی را با دو خاطره بیش از دیگران می‌شناسند؛ اول، سیلی او بر صورت مدیر اصولگرای دولت نهم که قصد داشت با توزیع چک، مانع استیضاح مرحوم کردان شود و دوم، اشک‌های او در جریان تصویب طرح «اقدام متقابل و متناسب در اجرای برجام» در مجلس که از کارشکنی عده ای در داخل مجلس و زدن زیر توافق اصولی، گلایه کرد.

سید علیرضا مرندی نماینده ادوار هشتم و نهم مجلس که در دوره نهم ریاست هیات رئیسه سنی مجلس را برعهده داشته است، این دوره به دلیل قرار داشتن در سن بالای ۷۵ سالگی، طبق قانون ثبت‌نام نکرد؛ دکتر مرندی که سابقه دو دوره وزارت بهداشت را در کارنامه خود دارد، از سوی مردم ایران با طرح‌های تنظیم جمعیت و پیشگیری از مرگ و میر نوزادان در دهه ۷۰ شناخته می‌شود. شخصیتی علمی و آرام که سابقه ریاست تیم پزشکی رهبر انقلاب در هنگام کسالت ایشان در سال گذشته را نیز برعهده داشته است.

رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و نماینده تبریز نیز ترجیح داد دردوره آینده مجلس حضور نداشته باشد و بالاخره عباس فلاحی باباجان نیز از همین حوزه انتخابیه و از نمایندگان فعلی مجلس برای ثبت نام اقدام نکرد و در مجلس دهم دیگر شاهد حضور او نخواهیم بود.

نمایندگانی که حوزه انتخابیه خود را تغییر دادند
در این میان تعدادی از نمایندگان نیز برای دوره‌ی آینده مجلس از حوزه انتخابیه سابق خود اسباب کشی کرده و درتهران شانس خود را برای انتخابات می‌خواهند امتحان کنند جایی که رقابت سخت و نفس گیر است؛ از شاخص‌ترین افرادی که برخلاف دور قبل از تهران ثبت نام کرده کاظم جلالی نماینده دور نهم شاهرود و دبیرکل فراکسیون رهروان ولایت مجلس و از نزدیکان علی لاریجانی است؛ کسی که در روزهای پایانی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس نهم را ندارد اما در نهایت با درخواست رییس‌مجلس در ساعات پایانی با حضور در وزارت کشور اعلام کاندیداتوری کرد.

همچنین عوض حیدر پور از شهرضا، ابراهیم کارخانه‌ای از همدان وبهروز نعمتی از اسد آباد در این دوره برای کاندیداتوری از تهران ثبت نام کردند.

انتخابات مهم تهران
سیدشهاب‌الدین چاوشی رئیس ستاد انتخابات استان تهران در رابطه با آخرین آمار ثبت‌نام داوطلبان انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی در استان تهران اظهار داشت: در طی ۷ روز گذشته و در مهلت قانونی ثبت‌نام از داوطلبان تعداد ۲ هزار و ۷۸۰ نفر در کل استان تهران ثبت‌نام کردند.

وی با بیان اینکه تعداد ۲ هزار و ۴۷۷ نفر در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس ثبت‌نام کرده‌اند، افزود: بر اساس همین آمار نیز تعداد ۲۶ نفر در حوزه انتخابیه پاکدشت، ۶۰ نفر در حوزه انتخابیه دماوند، ۶۳ نفر در حوزه انتخابیه رباط کریم، ۶۴ نفر در حوزه انتخابیه ورامین، ۷۹ نفر در حوزه انتخابیه شهریار، قدس، ملارد و همچنین ۱۹ نفر به عنوان داوطلبان اقلیت‌های دینی ثبت‌نام کردند.

شخصیت‌های معروفی که از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس کاندیدا شدند
ردیف نام کاندیدا سابقه نمایندگی
1 غلامعلی حداد عادل آری
2 علیرضا زاکانی آری
3 سید محمدحسن ابوترابی فرد آری
4 غلامرضا مصباحی مقدم آری
5 حسین مظفر آری
6 حسین شیخ الاسلام آری
7 سید محسن یحیوی آری
8 حمیدرضا فولادگر آری
9 محمد رویانیان نه
10 کاظم جلالی آری
11 الیاس نادران آری
12 مهرداد بذرپاش آری
13 طیبه صفایی آری
14 زهره الهیان آری
15 سوسن صفاوردی نه
16 حسین طلا آری
17 فاطمه جوادی نه
18 موسی‌الرضا ثروتی آری
19 سید محمد حسینی آری
20 محمد عباسی نه
21 لطف‌الله فروزنده دهکردی آری
22 مرضیه وحید دستجردی آری
23 محمد ناظمی اردکانی نه
24 حسین ابراهیمی نه
25 یدالله شیرمردی نه
26 ساسان والی زاده نه
27 احمد توکلی آری
28 حسن غفوری‌فرد آری
29 لاله افتخاری آری
30 محمد نبی حبیبی نه
31 اسدالله بادامچیان آری
32 ابوالقاسم رئوفیان نه
33 اسماعیل کوثری آری
34 مهدی کوچک زاده آری
35 مرتضی آقاتهرانی آری
36 محمود نبویان آری
37 حمید رسایی آری
38 فاطمه آلیا آری
39 زهره طبیب‌زاده نوری آری
40 بیژن نوباوه وطن آری
41 ابراهیم کارخانه‌ای آری
42 محمد سلیمانی آری
43 پرویز داودی نه
44 محمدرضا عارف نه
45 علی صوفی نه
46 فاطمه راکعی آری
47 حسین کاشفی نه
48 زهرا شجاعی نه
49 اشرف بروجردی آری
50 زهرا آقاجری آری
51 سیما شکوری راد نه
52 فاطمه داداشیان نه
53 الهام ملک زاده نه
54 زهرا نژادبهرام نه
55 نسیم چالاکی نه
56 زهرا بهروزآذر نه
57 هرا صدراعظم نوری نه
58 امیرآریا زند نه
59 داود هرمیداس باوند نه
60 محسن مهرعلیزاده نه
61 مرتضی الویری آری
62 هادی غفاری آری
63 رسول منتجب نیا آری
64 محسن رهامی نه
65 الیاس حضرتی آری
66 محمدجواد حق‌شناس نه
67 ابوالفضل شکوری آری
68 سید رحیم ابوالحسنی نه
69 سمیه طهماسبی نه
70 جواد اطاعت آری
71 مصطفی کواکبیان آری
72 شمس الدین وهابی آری
73 افشین علا نه
74 مرتضی اشراقی نه
75 محمد اشرفی اصفهانی نه
76 محمدمهدی فقیهی نه
77 جلال جلالی‌زاده آری
78 حسین نقاشی نه
79 مجید فراهانی نه
80 سید محمود میرلوحی نه
81 اعظم طالقانی آری
82 سهیلا جلودارزاده آری
83 علیرضا محجوب آری
84 مهدی فرنیان نه
85 شهربانو امانی انگنه آری
86 طاهره رضازاده آری
87 فاطمه مقیمی نه
88 آمنه رضایی نه
89 نصرت‌الله تاجیک نه
90 فیاض زاهد نه
91 نجفقلی حبیبی نه
92 محمود علیزاده طباطبایی نه
93 علی مطهری آری
94 سید محمد غرضی آری
95 محمود عزیزی نه
96 عزیز محمدی نه
97 قدرتعلی حشمتیان آری
98 ژیلا موحد شریعت‌پناهی نه
99 محسن هاشمی رفسنجانی نه
100 غلامعلی رجایی نه
101 فاطمه هاشمی رفسنجانی نه
102 زهرا پیشگاهی‌فرد آری
103 علی فلاحیان نه

هنری‌های متقاضی حضور در مجلس
ثبت نام متقاضیان حضور در انتخابات دهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی به پایان رسید و در این بین باز هم نام چهره‌هایی آشنا از حوزه‌ی فرهنگ و هنر در بین کاندیداها دیده می‌شود.

حبیب‌الله کاسه‌ساز(تهیه‌کننده در سینما)، علی قا‌ئم‌مقامی( از مدیران تولید سیما)، محمود عزیزی(بازیگر)، رحمت امینی(کارگردان تئاتر)، علیرضا دهقان( گوینده سابق اخبار ورزشی در شبکه سوم تلویزیون)، عبدالرضا امیراحمدی( مجری تلویزیون) ، امیرحسین صدوق ( مجری خبری سیمای ایران)، جواد خضرایی(‌ مدیرعامل باغ موزه دفاع مقدس) اشاره کرد.

اما یکی از افرادی که حضورش برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی سروصدایی برپا کرد،‌ جواد خیابانی بود. اقدام این گزارشگر فوتبال برای کاندیداتوری مجلس که در سال‌های اخیر به واسطه نوع گزارش‌ها و اشتباهاتی که بعضا مرتکب می‌شود، با انتقادات زیادی همراه شده است، دستمایه‌ی یکسری شوخی و طنز در رسانه‌های مختلف مجازی و مکتوب شد. خیابانی از حوزه انتخابیه کرج به رقابت انتخاباتی پا گذاشته است.
 
کلمات کلیدی : انتخابات
 
جواد
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۹:۵۲:۵۹
اصلاح طلبان اگر باختند " خواهشا دبه نکنند و به رای مردم احترام بگذارند . باز از ان استدلال های خنده دار مانند داماد لرستان و عروس اذربایجان مطرح نکنند که خیلی مسخره بود . به قواعد دموکراسی که اینقدر با ان کاسبی میکنند "پایبند باشند . (3417783) (alef-13)
 
متقي
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۰:۳۰:۵۸
سوالي كه خيلي ذهن منو درگير كرده

چرا زمان تبليغات انتخابات براي نمايندگان و رياست جمهوري و خبركان نبايد حداقل شش ماه باشد

صرف هزينه هاي تبليغات كه خيلي حرف جالبي نيست

اونهم براي چنين انتخابات تاثير گذار و مهمي براي كشور و مردم (3417853) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۰:۴۸:۳۵
من تا کنون رسایی و کوچکزاده و توکلی و زاکانی و ابوترابی و دکتر عارف عزیز و رویانیان رو انتخاب کردم که بهشون رای بدم با اینکه دانشجوام حتما میام تهران و رای خواهم داد.
در ضمن از دوستان خواهش میکنم واقعا به اصلح رای بدهند و رای حزبی ندهند چرا که شرایط منطقه و داخل کشور اولا نیاز مشارکت حداکثری است در ثانی انتخاب اصلح است (3417887) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۱:۱۷:۵۴
منتظر اسفندیم همه می آییم تکلیف آنان که با چند هزار رای ادای نمایندگی ملت را در می آوردند روشن می کنیم. (3417949) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۱:۲۲:۳۴
ترتيب فهرست شخصيتهاي معروف شما از كدام اولويت تبعيت ميكنه؟ اگر معروفيت باشه كه آقاي علي مطهري (رديف ٩٣ شما) يا آقاي محسن هاشمي رفسنجاني (رديف ٩٩ شما) خيلي از ٥ نفر اول شما معروف ترند. ظاهرا شما فهرست انتخاباتي خود را داديد! (3417960) (alef-13)
 
dayani
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۱:۵۱:۲۶
مدتهاست که طولانی شدن عضویت آقای باهنر در مجلس را به رانت دریافت شده از برادرش ربط می دادم. اینکه در این دوره ایشان ثبت نام نکرده اند، تشکر می کنم. (3418018) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۲:۳۴:۵۰
جریان اصلاح طلب نیازمند لیدر قدرتمنداست درکنارابزارهای مناسب.اماایا جناح اصلاح طلب ابزارهای کافی دردست دارد؟لغو سخنرانی ها برهم زدن گردهم ایی ها گوشه ای از فشارهاست.مسیری بسیار پر فرازو نشیب (3418104) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۲:۳۶:۰۷
روند انتخاب افرادی که به نوعی چهره هستند(هنرمند، ورزشکار و یا سیاستمدار) به هیچ عنوان دردی از جامعه ما دوا نمی کند و به نظرمن می بایست با مطالعه و از سر شناخت افراد اصلح و دلسوز مردم و وطن را انتخاب نمود (3418105) (alef-13)
 
محمد رضا
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۳:۰۷:۴۵
نماینده دور نهم خرم اباد که با علی مطهری درگیر شد و نطق اورا پاره کرد ابراهیم اقا محمدی چون می دانست مورد اقبال مردم خرم اباد نیست در تهران کاندید شده ؟ (3418151) (alef-13)
 
حقیقت جو
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۳:۴۱:۳۴
در دوره ای از مجلس خبرگان در تهران ده نفر را میخواستند و 11 نفر تائید صلاحیت شده بودند. یعنی فقط یک نفر قرار بود توسط مردم از لیست خط بخورد !
امیدوارم این دوره لااقل چند برابر ظرفیت داوطلب باقی بماند تا رای مردم معنی داشته باشد (3418204) (alef-13)
 
اهل شهرضا
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۳:۵۵:۱۸
عوض حیدر پور پزشک دلسوزی که متولد شهرضا است و تا بحال دو بار پیاپی با آرای بالا از زادگاه خود نماینده مجلس بوده و اینبار نیز اگر از شهرضا کاندید میشد قطعا انتخاب میگردید لذا ، نامزد شدن این بزرگوار از تهران اشتباه بزرگی است که ایشان مرتکب گردیده زیرا در پایتخت ایشان بسیار گمنام است و بنده معتقدم حتا اگر ایشان در لیست اصولگرایان شاخص و مورد اعتماد مردم تهران نیز قرار بگیرد ، رأی آوری ایشان زیر 45% هم نخواهد بود .. (3418226) (alef-13)
 
بشققخنا
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۳:۳۱:۴۴
اقای رهامی سابقه نمایندگی دارند ایشان در دوره سوم نماینده خدابنده بودن (3418398) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۶:۵۳:۳۵
واقعا ازعدم ثبت نام اقای زارعی ناراحت شدم.مجلس بچنین ادمی احتیاج داشت ک جلوی رشوه و تخطی قانون وایسه (3418455) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۸:۱۱:۳۱
الان دكتر معين معروف نيست؟ الان اين ليست معروف هاتون بر چه مبنايي مرتب شده؟ برادر من اين قدر تابلو؟! (3418579) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۹:۰۹:۳۱
سابقه نمایندگی بعضی از کاندیدا اشتباها ذکر گردید. از جمله ردیف 21 (3418690) (alef-13)
 
دضا
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۱۶:۱۷:۵۹
با سلام آقای دکتر عباسی وزیر سابق ورزش نماینده دور هفتم بودند شما نوشتید سابقه ندارد (3419911) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۰۸:۲۴:۴۸
با سلام و خسته نباشید.نماینده بزرگی چون دکتر حسن سبحانی برای انتخابات مجلس دهم از تهران ثبت نام کرده نماینده ای که سه دوره در مجلس شورای اسلامی بود و به عنوان منظم ترین و فعالترین نماینده تاریخ ایران شناخته می شود ولی شما در لیستتان از شخص بزرگی چون ایشان نام نبرده اید شخصی که بیشتر از همه دلسوز من و شماهاست و برای ایران اسلامی عزیزمان افتخاری بالاتر از ایشان نیست (3421201) (alef-13)
 
x
۱۳۹۴-۱۰-۱۰ ۰۷:۴۷:۱۵
این لیست را نگهدارید تا روز رای شماری ظاهرن دوست دارید همین جوری اعلام شود (3427145) (alef-13)
 
بهروز
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۹:۴۹:۰۰
دکتر محسن رهامی دو دوره نماینده بودند لطفا امارتون را اصلاح کنید (3451051) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.