نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502592
حاشیه‌های دومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی؛
از هوا خوردن جهانگیری و کنایه نماینده سلفی‌بگیر تا پیشنهادی که بدجور رای نیاورد!/مخالفان نقش موافق را داشتند/ آقای برجام؛ دکتر وزیر و فحاشی به ظریف/ماجرای پروفسور حسابی و ولش کن تا نماینده ای از رجال الغیب!/معجزه و سنت شکنی ده ساله یک نماینده
بخش سیاسی الف؛ 25 مرداد 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۴
به گزارش خبرنگار  الف؛  جلسه علنی مجلس شورای اسلامی (دومین روز) با دستور کار بررسی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوزادهم از صبح امروز آغاز شد، جلسه علنی نوبت صبح امروز مجلس که سومین نشست نمایندگان برای بررسی سوابق و برنامه‌های وزرای پیشنهادی حسن روحانی بود، مثل جلسات قبل با حاشیه ای خواندنی همراه بود.

آغاز دومین جلسه با 49 غایب
پس از اینکه نخستین جلسه مجلس (صبح دیروز) برای بررسی رای اعتماد با غیبت 57 نفر نمایندگان شروع شده بود؛ امروز و در دومین رو (چهارشنبه) هم جلسه مجلس با حضور 241 نفر از نمایندگان آغاز شد و 49 نماینده در این جلسه غایب بودند.

معجزه و سنت شکنی ده ساله قاضی پور
جلسه امرور مجلس که با بررسی صلاحیت علوی وزیر اطلاعات شروع شده بود؛ و نادر قاضی پور در موافقت با او سخنرانی کرد و گفت: این اولین بار است که در این 10 سال می‌خواهم در موافقت با کسی صحبت کنم و این معجزه است. علوی فردی ولایت مدار و تابع رهبر انقلاب است. آقای جهانگیری دولت ها اگر از همه لحاظ قوی و مستحکم باشند به نفع نظام است. علوی با رفتار عاقلانه در چارچوب نظام و شورای عالی امنیت ملی، به فضای امنیتی کشور آرامش داده است.

تماشا و دانلود

وقتی مطهری مخالف شد
در میان مخالفان و موافقان وزیر فعلی و پیشنهادی اطلاعات، مخالفت علی مطهری نماینده مردم تهران و نایب رئیس دوم مجلس با وی بیشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و حتی شاخک‌های خبرنگاران را حساس کرد.
مطهری که مواضع هر چند هفته یکبارش درباره رفع حصر سران فتنه ۸۸، خط ثابت برخی رسانه‌هاست، در بیان دلایل مخالفت خود با وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت اطلاعات به ضرورت دفاع از حقوق مجلس و مردم اشاره کرد و از نقص ساختاری در وزارت اطلاعات سخن گفت که به عقیده وی، باعث تداخل وظایف دستگاه‌های امنیتی می‌شود.

نایب رئیس دوم و سیاسی مجلس با این جمله آب پاکی را روی دست وزیر اطلاعات ریخت که «علوی در چهار سال گذشته مَرد میدان نبود».


یادداشت برداری علوی از سخنان مطهری
در حین مخالفت علی مطهری با وزیر پیشنهادی اطلاعات، علوی از صحبت های مطهری که در مخالفت با وی حرف می زد، یادداشت برداری می‌کرد.

تعجب بروجردی از تذکر هیئت رئیسه مجلس
بروجردی که در موافقت با وزیر پیشنهادی وزارت اطلاعات سخن می گفت، با تذکر هیئت رئیسه در مورد وقت روبرو شد. وی در حالی که از این تذکر تعجب کرد و گفت: وقتمان به این سرعت تمام شد!

لاریجانی در مقابل این تذکر گفت: وقت مال ایشان است اجازه بدهید.
 
تعجب بروجردی از تذکر هیئت رئیسه/یادداشت برداری وزیر پیشنهادی از صحبت‌های مخالفش/معجزه در مجلس!

زلال ترین وزیر پیشنهادی روحانی کیست؟
محمد حسین قربانی در موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات در هنگام نطق خود گفت: زلال ترین وزیری که آقای روحانی معرفی کرده، آقای علوی است.

لاریجانی با پایان سخنرانی این نماینده گفت: زلال بودن را هم فرمودید دیگر کفایت می کند.

ماجرای پروفسور حسابی و ولش کن عامل مشکلات
دومین وزیری که صلاحیتش در جلسه صبح امروز مورد بررسی قرار گرفت، کرباسیان وزیر پیشنهادی وزارت اقتصاد بود.
 
ولی ملکی نماینده مشکین شهر و عضو کمیسیون صنایع و معاون که در مخالفت با وزیر پیشنهادی اقتصاد حرف می زد، گفت: پروفسور حسابی می گوید کلمه ولش کن پدر مملکت را در آورده است، من هر چه گشتم در لغت نامه خارجی این را پیدا نکردم، در مسئولیت هایمان از این کلمه استفاده می کنیم همین است که در کشور مشکلات پیش می آید.
 
نماینده ای از رجال الغیب!
ملکی در ادامه گفت: می دانم که همه عزیزان رای می آورند شکی در آن نیست.

لاریجانی در پاسخ به وی گفت: شما مگر رجال الغیبی كه اين را مي گوييد.

واکنش لاریجانی به زلال‌ترین وزیر پیشنهادی روحانی/تعجب بروجردی از تذکر هیئت رئیسه/معجزه در مجلس!

فراموشی نماینده از قولی که داده بود
فریده اولادقباد هم امروز در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصادی سخن گفت؛ اما نکته جالب در نطق وی، فراموشی نسبت به قولی که به  به همکارش داده بود؛ با این توضیح که هیأت رئیسه مجلس اعلام کرد اولادقباد هفت دقیقه از وقت ۱۵ دقیقه‌ای خود را به معصومه آقاپور علیشاهی نماینده شبستر داده است، اما صحبت‌های اولادقباد آنقدر طول کشید تا به دقایق پایانی نزدیک شد و با وجود اینکه فاطمه ذوالقدر نماینده تهران کنار گوش وی به او یادآوری کرد اما انگار متوجه نبود.

حتی قدم زدن معصومه آقاپور در مقابل جایگاه ناطقان و نشان دادن عدد ۳ با دست که نشان‌دهنده سه دقیقه پایانی هم بود هم باعث نشد که اولادقباد متوجه وعده‌اش شود و تا پایان وقتش استفاده کرد.

علی لاریجانی هم با تشکر از وی با خنده گفت: دو، سه ثانیه از وقت شما باقی‌مانده، می‌خواهید این را به ایشان بدهید.

اولادقباد پس از پایین آمدن و در شرایطی که گویا تازه متوجه شده بود، کنار آقاپور و چند نماینده زن دیگر رفت و با آنها مشغول به صحبت شد.

وقتی نماینده مخالف، موافق می شود
سید هادی بهادری که به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی اقتصاد در جایگاه قرار گرفت در موافقت با وزیر پیشنهادی صحبت می کند.

وزیر اقتصاد 30 ساله شد
عبدالحميد خدري در موافقت با وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: نقطه عطف تجربيات ايشان اصلاحات 4 سال گذشته در گمرك است. آمار و ارقامي كه مخالفان اعلام كردن مربوط به دوران ايشان نيست. یک لحظه تصور کردم در جلسه استیضاح وزیر اقتصاد هستم!؛ کرباسیان از نظر انرژی و خستگی ناپذیری در حد یک جوان سی و چند ساله است
 
پیشنهادی که بدجور رای نیاورد!/مخالفت نمایندگان با سه شیفته شدن
علی لاریجانی امروز بعد از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصادی گفت: می خوام کسب نظر از نمایندگان کنم، آقایانی که این وسط هستید بفرمایید سرجایتان می خوام رای تان را بگیرم. این صحبت لاریجانی با اعتراض نمایندگان رو به رو شد سپس لاریجانی با خنده گفت من که نگفتم در مورد چه چیزی می خواهم رای بگیرم که مخالفت می کنید.

لاریجانی نظر نمایندگان را برای تشکیل جلسه نوبت سوم پس از نماز مغرب و عشاء جویا شود؛ هم نمایندگان با فریادهای «دو ـ دو» مخالفت خود را اعلام کردند و هم خبرنگاران و عکاسان با نشان دادن عدد ۲ به نمایندگان، به آنها پیغام دهند که اهالی خبر هم تحمل جلسه شب را ندارند. رأی نیاوردن این پیشنهاد باعث شد تا علی لاریجانی با تکرار عبارت «بدجوری رأی نیاورد»، منتفی شدن این تصمیم را اعلام کند.
 
سپس پیشنهاد اینکه جلسه بررسی رای اعتماد تا دو ساعت پس از اذان مغرب هم ادامه پیدا کند به رای گذاشته شد، اما این پیشنهاد رای نیاورد و لارجانی هم گفت: "بدجور رای نیاورد"!
 
http://www.mizanonline.ir/files/fa/news/1396/5/25/1266115_293.jpg
 
تنها وزیر پیشنهادی با ظرافت
پارسایی در موافقت با وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: ظرافت تنها در دکتر ظریف یافت می شود و بس.

اقدامی ضد رای وزیر پیشنهادی
در میان سخنان وزرای پیشنهادی و مخالفان و موافقان آنها، بازار تذکرهای آئین‌نامه‌ای هم همچنان داغ بود؛ از جمله تذکر علیرضا رحیمی نماینده اصلاح‌طلب تهران که به طفره رفتن وزیر پیشنهادی ارتباطات از پاسخ دادن سؤال مکتوب یک نماینده در جلسه دیروز عصر انتقاد کرد و به صورت هشدارگونه‌ای گفت وزرا اگر فکر نکنند که اگر به سؤالی جواب ندهند، این برایشان رأی جمع می‌کند؛ اتفاقاً این کار ضد رأی است.
 
آقای برجام؛ دکتر وزیر
محمدجواد ظریف پنجمین وزیری بود که صلاحیتش بررسی شد. محمدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی امورخارجه در جایگاه ناطقان قرار گرفت. او هم در بخشی از سخنان خود بجای استفاده از واژه آقای ظریف، سهوا گفت: «آقای برجام» که این موضوع که با تشویق و خنده های نمایندگان رو به رو شد.

وی همچنین گفت: اگر من جای آقای روحانی بودم، تیم دیپلماسی را عوض می‌کردم تا طرف مقابل بفهمد که دیگر ظریف با لبخندها و قدم‌زدنش‌هایش نیست و مثلاً ابطحی آمده است؛ این جمله ابطحی باعث بلند شدن خنده نمایندگان، اعضای هیأت رئیسه و وزرای پیشنهادی شد و خود او هم با لحن طنز گفت: البته من که عددی نیستم.
 
واكنش جالب ظريف به آقای برجام

 
تماشا و دانلود

همچنین حسین رضا زاده نماینده کازرون و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به عنوان موافق وزیر پیشنهادی امورخارجه در جایگاه ناطقان قرار گرفت. او در بخشی از سخنان خود بجای استفاده از واژه دکتر ظریف، سهوا گفت:«دکتر وزیر».

واکنش لاریجانی به زلال‌ترین وزیر پیشنهادی روحانی/تعجب بروجردی از تذکر هیئت رئیسه/معجزه در مجلس!
روبوسی ظریف و ابطحی نماینده مخالف وی!
محمدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر که به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی امورخارجه سخنرانی کرده بود؛ پس از اتمام سخنانش و پایین آمدن از جایگاه، به سراغ ظریف رفت و با وی روبوسی و احوال‌پرسی کرد.وقتی نخست وزیر ژاپن برای پیروزی روحانی دست زد
نکته جالب توجه در جلسه امروز خاطره‌ای بود که زهرا ساعی در موافقت با وزیر امور خارجه از قول سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات نقل کرد و گفت: آقای میرزاده تعریف می‌کرد که وقتی دو ماه قبل در سفر به ژاپن مشغول دیدار با نخست‌وزیر این کشور بوده‌اند، وقتی نخست‌وزیر متوجه پیروزی آقای روحانی در انتخابات شده، ایستاده و کف زده است.

فحاشی به ظریف در مجلس!
نکته تلخ و قابل تأمل جلسه علنی صبح امروز، فریاد اعتراضی نماینده خرمشهر در میان صحبت‌های محمدجواد ظریف بود که برای اعتراض به عملکرد ظریف از عبارات نادرستی استفاده کرد و همین باعث شد که حتی بسیاری از نمایندگان منتقد تیم دیپلماسی از جمله حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور رئیس کمیته هسته‌ای سراغ وی بروند و او را توصیه به آرامش کنند.

 در حین سخنان ظریف در صحن مجلس، عبداله سامری نماینده خرمشهر فریاد زنان شروع به فحاشی به او کرد. پس از چند دشنام، برخی نمایندگان جلوی دهان او را گرفتند و به بیرون از صحن مجلس بردند. ظریف هم از نمایندگان خواست صلوات بفرستند و پس از آن به سخنان خود ادامه داد.توضیح نماینده‌ای که در هنگام سخنان ظریف در مجلس به وزیرخارجه ناسزا گفت
البته سامری درباره خبر توهین و ناسزاگویی‌اش به ظریف گفت: من فحاشی نکردم، چنین نبود! من به آماری که وزير داشت ارائه می داد اعتراض کردم که این آمار کذب است و درست نیست. من مگر بچه ام که فحاشی کنم.

مشاور رئیس‌ مجلس، ناظم شد
شلوغی‌های قسمت جلوی جایگاه و ردیف میهمانان گاهی‌اوقات آنقدر زیاد می‌شد که حسن زمانی مشاور رئیس‌ مجلس گاهی‌اوقات نقش نظم‌دهی به نمایندگان و راهنمای آنها به سمت صندلی‌هایشان را بر عهده می‌گرفت. ردیف صندلی‌های میهمانان پس از اتمام سخنان ظریف کم‌کم خلوت شد و حاضران به تدریج جلسه را از ساعت ۱۲:۴۵ ترک کردند تا شاید نفسی تازه کنند و آماده جلسه نوبت عصر شوند.
 
تقدیر ۱۷۲ نماینده از عملکرد طیب‌نیا
۱۷۲ نماینده مجلس نیز با امضای نامه‌ای که در صحن مجلس قرائت شد، از عملکرد علی طیب نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم تقدیر کردند.

تهدیدی که جواب داد
با آغاز جلسه نوبت عصر امروز، آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات که در جلسه صبح به دلیل عدم پاسخ گویی به سوال نمایندگان مورد انتقاد علیرضا رحیمی نماینده اصلاح‌طلب تهران قرار گرفته بود، در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس اعلام کرد: بنده خودم را پاسخگو به مجلس می‌دانم.
 
کدام وزیر پیشنهادی تحمل مخالف را ندارد؟
ولی ملکی که در مخالفت با قاضی زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سخنرانی می کرد گفت: آقای هاشمی شما تحمل مخالف را ندارید. شما زود تعادل خود را از دست می‌دهید. وزیر بهداشت در جلب رضایت زیردستانش ناکام بوده است. در پرداخت دستمزد یک ساله پزشکان در مناطق محروم تاخیر وجود دارد. نظام ارجاع به طور کامل اجرا نشده است.

البته بیگدلی نماینده مردم خدابنده در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: "قاضی‌زاده هاشمی" رتبه ۱۹ چشم پزشکی دنیا را دارد؛ امیدواریم بتواند به دغدغه جامعه پزشکی و بهداشتی کشور رسیدگی کند.

اخلاق تند را تحمل می‌کنیم
تاجگردون نماینده گچساران نیز که در موافقت با هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت سخن می‌گفت، بیان کرد: ساعت یک نصف شب به‌ من زنگ زد و موضوعی را پیگیری کرد؛ حالا اگر اخلاق ایشان تند است اشکال ندارد تحمل می‌کنیم.
 
نمایندگی انحصاری لنزها متلعق به چه کسی است؟
احمد علیرضا بیگی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان نطق می‌کرد گفت: مشتاقم که بدانم نمایندگی انحصاری لنزها متلعق به چه کسی است؟ ایشان شرکت های غیردولتی مانند آواپزشک به صورت غیرقانونی تاسیس کرده است. این شرکت ها همان حیات خلوتی است که درآنها فساد صورت می گیرد. آقای وزیر، معاون غذا و داروی شما خود هم وارد کننده است ، هم فروشنده است. قول برخورد با ایشان دادید، اما چه شد؟ معلوم شد که شرکت روناک متعلق به ایشان است. نمایندگی لنزهای آمریکایی متعلق به چه کسی است؟
 
شوخی لاریجانی با نمایندگان و هوا خوردن جهانگیری
شوخی لاریجانی با نمایندگانی که دور جهانگیری جمع شده بودند. لاریجانی حین صحبت‌های قاضی زاده هاشمی از نمایندگانی که اطراف جهانگیری جمع شده بودند خواست کمی کنار بروند و سر جای خودشان بنشینند و گفت: آقای محبتی و دوستانی که دور آقای جهانگیری جمع شده اید کنار بروید که آقای جهانگیری هم کمی هوا بخورد.

او چند نماینده را نام برد و از انها خواست روی صندلی‌شان بنشینند.
 
حقوق وزیر پیشنهادی بهداشت اصلاح شد
قاضی‌زاده هاشمی، وزیر پیشنهادی بهداشت در جلسه رای اعتماد مجلس گفت: حقوقم ۳ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان است؛ همان حقوق نجومی که می‌گویید؛ بچه‌هایم راه وزارت‌خانه را بلد نیستند.

واکنش لاریجانی به زلال‌ترین وزیر پیشنهادی روحانی/تعجب بروجردی از تذکر هیئت رئیسه/معجزه در مجلس!

بعد از اینکه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت به پایان رسید، هاشمی در نامه‌ای به هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که حقوقش علاوه بر وزارت بهداشت، سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

لاریجانی گفت که آقای قاضی‌زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت در نامه‌ای به هیئت رئیسه مجلس اعلام کرده که در بیان اینکه گفته بودم حقوقم سه میلیون و خورده‌ای است، خوب بیان نشده و مطلب این است که این میزان حقوق از وزارت بهداشت است و علاوه بر عضویت در هیئت‌های علمی، این میزان را نیز از وزارت بهداشت دریافت می‌کنم و این نامه آقای قاضی‌زاده صداقت در گفتار ایشان را بیان می‌کند.
 
واکنش لاریجانی به اصرار قاضی پور
غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت عصر در تذکری خطاب به هیئت رئیسه مجلس، گفت: در نظامی که شاهد دموکراسی هستیم، خوب نیست که اتهاماتی نسبت به وزیر پیشنهادی که پشت تریبون قرار می‌گیرد، وارد شود. خوب نیست اتهاماتی نظیر ضد ولایت فقیه بودن به یک وزیر پیشنهادی که پشت تریبون قرار می‌گیرد، بدهیم. 

لاریجانی در این مورد، گفت: صحبت‌ها در پشت تریبون مجلس باید با احترام مطرح شود، نباید اتهامی به افراد بزنیم، البته نمایندگان طبق قانون آزاد هستند که در موضوعی که ابهام دارند و به ذهنشان می‌رسد، اظهارنظر کنند که البته این جزو نکات برجسته دموکراسی است.

در ادامه قاضی پور که اصرار داشت پاسخ نماینده تذکر دهنده را بدهد با واکنش لاریجانی مواجه شد و گفت: به فرض اینکه شما این را در رد خودتان بدانید ماده 79 می گوید در این جلسه یا جلسه بعد می توانید پاسخ دهید.
 
واکنش لاریجانی به زلال‌ترین وزیر پیشنهادی روحانی/تعجب بروجردی از تذکر هیئت رئیسه/معجزه در مجلس!

کنایه نماینده سلفی‌بگیر با موگرینی
نخستین موافق برنامه‌های وزیر فعلی و پیشنهادی امور خارجه، رضازاده نماینده کازرون بوده که هنوز صحنه تلاش وی در جمع سلفی‌بگیران با موگرینی در یاد رسانه‌ها و مردم است؛ رضازاده تلاش کرد تا سخنانش را با گرامیداشت یاد شهید مدافع حرم محسن حججی آغاز کند، اما به اشتباه او را «شهید حجتی» خواند و آن را اصلاح هم نکرد!

پیش از نطق فرج‌الله رجبی، قاضی پور قصد تذکر آیین نامه ای داشت اما لاریجانی به او اجازه نداد. قاضی پور که با فریادهای خود موجب قطع سخنان نماینده سلفی بگیر شد که رجبی گفت: بعد میگویند سلفی بد است، خوب این کار هم بد است!

تماشا و دانلود

قاضی‌پور: با وزیر پیشنهادی ارتباطات مشکل شخصی ندارم
نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در مجلس هم با تاکید بر اینکه با آذری جهرمی مشکل شخصی ندارد، گفت: من صرفاً براساس اطلاعاتی که به دست ما می‌رسد سخن می‌گویم. طبق حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب مسئولیت مجوز فضای مجازی بر عهده صدا و سیما قرار داده شده و من نیز که دیروز در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات صحبت کردم اطلاع دارم که مجوزهایی به افراد خاص داده شده که برخلاف حکم حکومتی است. معتقدم آقای آذری جهرمی توانایی مدیریت وزارتخانه عریض و طویل ارتباطات را ندارد و به فرامین رهبری نیز درباره فضای مجازی توجه نکرده است.

لاریجانی  در جلسه عصر در این مورد بیان کرد: همچنین آقای آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات نامه‌ای درباره اظهارات آقای قاضی‌پور مطرح کرده است مبنی بر اینکه درباره مجوز صوت و تصویر شرکت‌های ذکر شده، این مجوز مربوط به قبل از دستور مقام معظم رهبری بوده و ارتباطی به وزارت ارتباطات ندارد و برای وزارت ارشاد است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در عین حال گفت: از وزرای پیشنهادی درخواست می‌کنم که اگر توضیحاتی نسبت به مطالب نمایندگان دارند، آن را به آقای جهانگیری داده تا در دفاعیات آخر استفاده کنند؛ البته برای دفاعیات آخر باید رئیس جمهور حضور پیدا کند و آقای جهانگیری نمی‌تواند دفاعیه‌ای داشته باشد.
 
مخالفت با دو شیفته شدن جلسه علنی فردا
لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست نظر خود را درباره برگزاری شیفت عصر فردا (پنجشنبه) اعلام کنند که نمایندگان ملت با 48 رأی موافق، 157 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 257 نماینده حاضر در صحن با آن مخالفت کردند.

رئیس مجلس پیش از رأی گیری عنوان کرد قرار بود پنجشنبه جلسه علنی مجلس به صورت دو شیفته برگزار شود، اما برخی نمایندگان اعلام کردند که برای بعدازظهر جهت برنامه دیدار با موکلان خود را دارند از این رو این موضوع باید به رأی گذاشته شود.

وی افزود: با توجه به یک نوبته بودن جلسه فردا، مجلس شنبه سه شیفت خواهیم بود.

انتقاد برای عدم حضور به موقع وزرا در صحن پارلمان
محمد دادمادی در تذکری از عدم حضور وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در صحن مجلس انتقاد کرد. وی با استناد به ماده 24 آئین‌نامه داخلی پارلمان طی تذکری، گفت:  برخی از وزرای پیشنهادی هر وقت که دل‌شان می‌خواهد در مجلس حضور می‌یابند، به طور مثال وزیری 10 صبح می‌آید یا وزیری 10 دقیقه در مجلس حضور دارد و مجلس را ترک می‌کند.

نماینده مردم ساری در مجلس ادامه داد: طبق آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور و یا معاون اول وی باید در صحن مجلس حضور داشته باشد و وزرای پیشنهادی نیز باید این رویه را در نظر بگیرند تا اگر نماینده‌ای از آنها سوال داشت به آن پاسخ دهند. برخی از وزرا فکر می‌کنند چند روز مانده به اخذ رای اعتماد از مجلس، رای نمایندگان را گرفته‌اند و به دنبال رای بیش از 200 تا هستند که این‌گونه نیست. این چه لابی‌گری است که در صحن مجلس آغاز شده است.

لاریجانی رئیس مجلس که ریاست جلسه نوبت عصر را بر عهده داشت، در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: تذکری که داده شده به جا هست و وزرای پیشنهادی باید در صحن مجلس حضور داشته باشند تا اگر نماینده‌ای سوال داشته باشد به آن جواب دهند.

مخالفان نقش موافقان را داشتند
تعدادی از نمایندگان در تذکرات جداگانه‌ای بر این موضوع تاکید کردند که مخالفان وزرای پیشنهادی باید در مقام مخالفت و موافقان در مقام موافقت صحبت کنند و روندی برخلاف این مغایر شأن مجلس است و لازم است رئیس جلسه با این موضوع برخورد کند.
 
دو نماينده مجلس به سواستفاده از وقت مخالفان انتقاد کرده و گفتند: اين چه نوع لابی‌گری است كه يک نماينده به عنوان مخالف می‌آيد و از موافقان بهتر حرف می‌زند؟؛ رييس مجلس بايد نطق را متوقف كند، به جای مخالف می‌آيند حرف موافق می‌زنند.

لاريجانی هم گفت: آقايان اینجا که می‌آيند، اگر مخالفند واقعا مخالفت كنند.

محمد دامادی نماینده ساری در جلسه علنی نوبت عصر امروز (چهارشنبه) اظهار کرد: در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی برخی از نمایندگان وقت مخالفان را می‌گیرند اما به  عنوان موافق صحبت می‌کنند؛ روندی که در مجالس قبلی وجود نداشته و مشخص نیست که چه مسائلی در پشت پرده است.

حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان نیز در تذکری دیگر گفت: اگر نماینده‌ای قرار است به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی صحبت کند باید به مخالفت بپردازد نه اینکه از این وقت برای طرح مشکلات حوزه انتخابیه‌اش استفاده کند و در نهایت برای رای آوری وزیر ابراز امیدواری نماید.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در تذکری دیگر گفت: بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی به معنای بحث بر سر برنامه‌های آنها و پاسخ وزرا به سوالات است نه اینکه افراد نطق آماده خود را بخوانند و وزرا نیز بدون توجه به سوالات تنها به بیان وعده‌ها بپردازند.

وی افزود: در مجلس هشتم نماینده‌ای وقت مخالفت با یک وزیر پیشنهادی گرفت، ولی به‌عنوان موافق حرف زد که رئیس وقت جلسه علنی پس از دو بار تذکر دادن، میکروفون وی را قطع کرد. ما از رئیس جلسه می‌خواهیم که در قبال نماینده‌ای که به‌جای مخالفت، در موافقت صحبت می‌کند، تنها به تذکر بسنده نکند و اجازه چنین روندی را در مجلس ندهد تا نماینده‌ای که مخالف ثبت‌نام کرده است، در پایان صحبت‌هایش برای رای‌آوری وزیری ابراز امیدواری کند، زیرا این خلاف شأن مجلس است.

لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر فلاحت پیشه تصریح کرد که اگر نماینده‌ای به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی ثبت نام کرده است، باید در مخالفت صحبت کند و موافق نیز در موافقت سخن بگوید.

سخنرانی متفاوت جعفرزاده
غلامعلی جعفرزاده نماینده جانباز مجلس به دلیل اینکه نمی تواند پشت تریبون برود، از صندلی خود در موافقت با ربیعی گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سخنرانی کرد.
واکنش لاریجانی به زلال‌ترین وزیر پیشنهادی روحانی/کنایه نماینده مشهور سلفی‌بگیر با موگرینی/معجزه در مجلس!

جکی که ربیعی در صحن علنی تعریف کرد
در برخی از صندوق ها یک نفر کار می کند 10 نفر حقوق می گیرند ما به اصلاحات سیستماتیک نیاز داریم، این را برای خنده نمی گویم یک نفر رفت خواستگاری گفتند داماد چیکاره است؟ گفتند بازنشسته است!
 
وقتی ربیعی وقتی برای رئیس جمهور نگذاشت
 در جلسه عصر امروز، از سوی جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که در مجلس بود، اعلام شد که وزرای پیشنهادی کمتر صحبت کنند و 5 دقیقه از وقت خود را به رئیس جمهور که در پایان بررسی صلاحیت و قبل از رای گیری باید از وزرا معرفی شده صحبت کند، بگذارند که علی ربیعی از تمام وقت خود استفاده کرد.
 
نماینده ای که می خواهد وزیر شود
مهرداد لاهوتی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی کشاورزی نطق کرد پیشنها داد وزیر کشاورزی شود تا مشکلات واردات برنج را حل کند. واکنش لاهوتی به واردات برنج گفت: این برنج نیست به رنج است.
 
واکنش لاریجانی به زلال‌ترین وزیر پیشنهادی روحانی/کنایه نماینده مشهور سلفی‌بگیر با موگرینی/معجزه در مجلس!
پاسخ کتبی وزرای پیشنهادی نوعی بدعت است
 علی ادیانی نماینده مردم قائمشهر در تذکری اظهار کرد: وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم باید به سوالات مطرح شده پاسخ دهند و اینکه آنان پاسخ‌های خود را به صورت کتبی به هیئت رئیسه می‌دهند، یک نوع بدعت است.

وی با انتقاد از حضور پر تعداد معاونان وزارتخانه‌ها در روند بررسی صلاحیت وزرا گفت: این مسئله فقط باعث بر هم خوردن نظم حاکم بر مجلس می شود و معاونان باید در زمان بررسی صلاحیت وزیر مربوطه خود در مجلس حضور یابند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: با توجه به بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس، حضور معاونان پارلمانی از لحاظ آیین نامه مشکلی ندارد، اما آنان باید در جایگاه خود بنشینند.

لاریجانی درباره پاسخ‌های کتبی برخی وزرا به نمایندگان بیان کرد: بنده روز گذشته به آقای جهرمی گفتم که بهتر بود به صورت اجمالی پاسخ نمایندگان را می‌داد اما وی در پاسخ به بنده گفت که به صورت اجمالی به موضوع پرداخته است.
 
بررسی صلاحیت هفت وزیر پیشنهادی
وکلای ملت طی امروز و دیروز صلاحیت وزرای پیشنهادی «آموزش و پرورش»، «ارتباطات و فناروی اطلاعات»، «اطلاعات»، «اقتصاد و امور داریی» و «امورخارجه»، «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» را بررسی کرده اند و جلسه بعدی فردا روز پنجشنبه در یک نوبت برگزار خواهد شد.
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۲۰:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۶ ۲۲:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۶ ۱۰:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۲۰:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۱۹:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۱۴:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۱۳:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۱۳:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۱۳:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۱۰:۲۹
 
 
کلمات کلیدی : صلاحیت وزرا پیشنهادی، مجلس شورای اسلامی+مخالفان کابینه+موافقان کابینه
 
احمد سعدونی / اهواز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۹:۱۲:۲۱
از نماینده خرمشهر سپاسگزارم (4522308) (alef-11)
 
ازاد
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۰۰:۲۹:۱۲
خدا به دكتر ظريف عزيز صبر عنايت بفرماييد تا بتوانند با اين هتاكان مدارا كنند (4522652) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۹:۲۴:۱۰
قاضی زاده هاشمی: حقوقم 3میلیون و270هزار تومان است. عجب. پس شما .................................... (4522318) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۲۱:۰۸:۴۸
گفت 3 میلیون بیشتر از هیت علمی... (4522409) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۲۱:۲۱:۳۳
البته علاوه بر حقوق عضویت در هیئت علمی! (4522436) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۲۱:۱۹:۲۷
واقعا تفاوت سطح فکری آدم ها از صحبت کردنشون مشخص میشه. فکر می کنم نماینده محترم خرمشهر و آقای ظریف حداقل 20 سال تفاوت سطح فکر دارند. تازه 20 سال رو هم با اغماض گفتم (4522431) (alef-3)
 
حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۰۱:۲۷:۳۸
اقای هاشمی شما ۳ تومن میگیرید؟ من کارمند تو شهرستان هم ۳ تومن میگیرم ۸ ام گرو ۹ام هست. اونوقت پورشه شاسی بلند را با چند ماه حقوقتون خریدید؟ با طرح تحول سلامت به ۳ رسیدید بدون اون احتمالا زیر یک میشد. حالا سمت وزیری هم که نداشتید حتما میومد زیر ۲۰۰ هزار تومن!
صداقت داشته باشید اقای وزیر لازم نیست حقوقتون را اعلام کنید اما اگر اعلام میکنید ما را رنگ نکنید. نگهبان در وزارت خانه شما بیشتر از ۳ میگیره (4522701) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۲۰:۴۷:۰۰
ایشان ما را چه فرض کرده اند ...لابد وثیقه فری....ون را هم با همین سه میلیون حقوق تامین کردند...پورشه را هم وقتی قیمتش زیر سه میلیون بوده خریدن ...اینان ما رو ...فرض کردن....خلایق که ماییم هر چه لایق .... (4523734) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۰۱:۴۳:۰۱
ظریف مایه سر افکندگی ایران شده (4522706) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۲۱:۰۹:۰۰
از طرف خودت حرف بزن، (4523769) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۰۲:۰۴:۳۹
اینها هم که همشه غایبند (4522720) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۰۲:۰۷:۲۹
واقا ما ابنها را فرستادیم مجلس من که باور نمی کنم (4522725) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۱۰:۲۶:۲۴
اين نوع رفتار و سكنات نمايندگان در مجلس دون شان ملت است. (4522957) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۱۰:۲۶:۲۸
اقای ظریف یکبار برای همیشه در تلویزیون بنشینند وبا منتقدین درباره برجام بحث کنند و100 صفحه ضمیمه برجام را برای مردم توضیح دهند اگر دانستن حق مردم است (4522958) (alef-3)
 
ثریا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۱۰:۳۴:۳۶
دوست عزیز این دعوا وفحاشی برای مظلوم نمایی ظریف ورای اوردن بود سادگی نکنید حتما معنی جنگ زرگری را میدانید (4522967) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۱۰:۵۸:۲۶
به اقای ظریف بیشنهاد می کنم بجای قیل و قال با منتقدین بحث کنند (4523006) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۱۲:۱۶:۳۴
باهمه ارادتی که به اقای دهباشی دارم توییت ایشان در باره ظریف اغراق امیز بو د به ایشان پیشنهاد می کنم کل سخنان اقای ظریف از سال۹۲ تاکنون مشاهده بفرمایند تا (4523120) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۱۸:۳۸:۵۸
فک کنم یکی از دلایلی که وزیر بهداشت دوست نداشت کرسی وزارت داشته باشه این دولت همین چیزایی هست که همه میگن راجع به زندگی شخصی ایشون...این آقای وزیر خیلی پولداره، پولدار بودنشم اصن ربطی به وزارت نداره تا جایی که من میدونم...از راه چشم پزشکی و حالا از راه دیگه درآمد دارن...و ذاتا پولداره...
بودن یا نبودن هیچ وزیری برای من اهمیت نداره ولی وزیر بهداشت رو واقعا قلبن دوست دارم و دوست دارم ایشون بمونن توی این وزارت خونه چون واقعا کارای بزرگی کردن...اینو منی میگم که پدرم سرطان داره و میدونم هزینه داروهای شیمی درمانی و درمان چقدر گرون بود توی دولت قبل از روحانی...خیلی کارای بزرگی کردن آقای هاشمی...خیلی...خدا حفظشون کنه... (4523620) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.