توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449493
اختلاف کویت و عربستان بر سر جنگ یمن
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۴
مطلع سیاسی از بروز اختلاف نظر میان دو کشور کویت و عربستان سعودی برای تأمین هزینه های گزاف عملیات نظامی به اصطلاح ائتلاف کشورهای عربی در یمن خبر دادند.

به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه خبری 'لحج نیوز' دولت سعودی پیامی را به طرف کویتی ارسال کرده و خواستار پرداخت هزینه های سرسام آور نظامی از سوی کویت و مشارکت مالی این کشور در امر پوشش مخارج جنگ شده است.

به گفته این منابع، مبلغ درخواست شده ازکویت 10 میلیارد دلار است و دولت سعودی از کویتی ها خواسته است تا آن را به طور قطع پرداخت کند اما دولت کویت مخالفت جدی خود را با این امر اعلام کرده است.

این منابع تاکید کردند که محمد بن سلمان فرزند شاه عربستان پس از مخالفت کویت با پرداخت این مبلغ خشمگین شده و با مقامات عالی رتبه کویتی تماس برقرار کرده اما تلاش های وی به نتیجه نرسیده است.

بنا براعلام منایع دولتی یمنی، کویتی ها در پاسخ به سلمان گفته اند که با سیاست جنگ موافق نیستند و از پرداخت این پول و پذیرش هرگونه مخارج مالی مشارکت نخواهد داشت که این امر واکنش تند مقامات عربستان را به دنبال داشت.

درحالی که بیش از 22 ماه از حمله همه جانبه ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به یمن می گذرد که در این مدت نه تنها اهداف از پیش تعیین شده این تجاوز نظامی محقق نشده است، بلکه کشورهای عضو، متحمل خسارت های مالی و جانی زیادی شده اند.

عربستان برای افزایش 6.7 درصدی هزینه های جنگی خود در سال 2017 برنامه ریزی کرده است، تا بودجه نظامی آن به 191 میلیارد ریال سعودی معادل 50 میلیارد و 800 میلیون دلار برسد.

عربستان سعودی یکی از پرهزینه ترین کشورهای جهان در زمینه خریدهای نظامی است و تنها در دو دهه اخیر حدود 500 میلیارد دلار سلاح خریده است. به نظر می رسد ناکامی در جنگ علیه یمن این کشور را به افزایش خرید تجهیزات نظامی ترغیب کرده است.
 
کلمات کلیدی : عربستان + یمن + جنایات آل سعود
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.