نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 399994
دانه درشت های محترم و آفتابه دزدهای نگون بخت
بخش تعاملی الف - سجاد خادم
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۲


چند وقت قبل در رسانه ها عکس زنی را دیدم که در مراسم تشییع فلان مرحوم معروف، جیب بری کرده و دستگیر شده بود. این عکس های کامل از صورت معمولا با دستور قضایی و به جهت یافتن شاکیان احتمالی منتشر می شود. با خودم فکر می کنم جیب برهای شهر این روزها حداکثر چقدر می توانند دزدی کنند؟! آن هم با این همه توسعه بانکداری الکترونیکی و رکود و ...! یک میلیون؟ دو میلیون؟ ده میلیون؟ چقدر؟!
 
این برخورد را می گذارم کنار برخورد با اختلاس گران و مفسدان اقتصادی دانه درشت که حجم فسادشان معمولا چند ده و گاهی چند صد و در برخی موارد چند هزار میلیارد است. وقتی که دستگیر می شوند تصویرشان که هیچ اسمشان هم مخفف می شود! مرخصی هم که می روند شیشلیک میزنند بر بدن و با رجال سیاسی عکس یادگاری می گیرند! بعد چند سال هم وقتی آزاد می شوند یا از رجال سیاسی هستند یا مدرس اقتصاد یا ...؟!
 
این برخورد را می گذارم کنار اخبار برخورد با مسببان قاچاق وسیع کالا. چند ده کامیون کالای قاچاق وسط تهران توقیف می شود. این حجم جنس قاچاق که از آسمان نازل نشده. به قول جناب ترکان کالا برای خروج از مناطق مرزی باید از مبادی قانونی عبور کند. این وسط هم بدون تردید و علی رغم میل ما عده ای مامور دولتی رشوه خواری نموده اند. سوال اینجاست که پیدا کردن کسانی که در ورود کالاهای قاچاق نقش داشته اند کار سختی است؟! اگر قاچاقچی مجرم است که هست، آن کس که با دریافت رشوه حیثیت مرزها و امنیت کشور را زیر سوال برده مجرم نیست؟! آیا این همدست ها پیدا شده اند؟! مجازات شده اند؟! اگر مجازات شده اند آبرویشان هم ریخته شده یا نه؟! تابحال شده که تصویر یک مدیر دولتی را که تخلف کرده منتشر کنند و بگویند هرکس که به این شخص رشوه داده و یا از فسادش خبری دارد بیاید و بگوید؟!
 
 
زیبنده ی نظام جمهوری اسلامی نیست که مردمش خیلی به خاطر نیاورند برخورد با مدير بلند پايه‌اي را که به اتهام فساد به صورت علني محاكمه و با فساد وي فارغ از مسائل حزبي و سياسي برخورد قاطع شده باشد؟!
شایسته نیست رویه برخورد با فساد در جامعه این پیام را القا کند، که هزینه‌ی خرده دزدی از دزدی کلان بیشتر است. و آنکه دست در جیب بیت المال می کند و میلیارد ها تومان پول می بلعد آبرویش محترم تر از کسی که دست در جیب چند نفر کرده باشد.
 
واضح است که مقصود این نوشتار این نیست که نباید خرده دزد ها را گرفت. بلکه مقصود، تذکر این گزاره است که باید وقت گرفتن دزد "در شهر هر آنچه هست گیرند" و دانه درشت ها را با جدیت بیشتر. چراکه تجربه نشان داده برخورد جدی با فسادهای کلان سبب کاهش فساد در بستر جامعه خواهد شد.
 
فساد در جامعه ای که آفتابه دزد را بگیرند و بی آبرویش کنند و به اشد مجازات برسانند اما با کارخانه دزد با تسامح و تساهل برخورد کنند ریشه کن نمی شود که هیچ، بلکه توسعه هم می یابد. این نوع برخوردهای دوگانه با فساد خواهی نخواهی به جامعه این سیگنال را ارسال می کند که اگر خواستید دزدی کنید اولا از بیت المال دزدی کنید و ثانیا بالای چند میلیارد!
 
کلمات کلیدی : سجاد خادم
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۰۸:۵۶:۴۴
درود به شرفت (3966210) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۰۹:۴۴:۵۸
کو گوش شنوا. دزدی رویه ای مرسوم در کشور شده است.... (3966278) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۳:۵۵:۳۵
حتی این دانه درشتها در سایتهای خبری خود از ضعف سیستم قضایی در برخورد با فساد دانه درشتهای دیگر گلایه هم میکنند (3966685) (alef-13)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۰۹:۵۷:۴۳
عالی
خیلی عالی
ممنون از الف (3966294) (alef-3)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۱:۵۳:۰۴
درهمین مقولۀ عدم اعلام هویت اشخاص ، ما همیشه شاهد یک تناقض آشکار بوده و هستیم ؛
هر دفعه که یک مفسد فی الارض با مجموعه ای از جرم ها و جنایات متعدد اعدام میشود ، نام و صورت این اعدامی بصورت اختصاری و چارخونه شده چاپ میشه ، ولی برعکس بهنگام انتقاد و خراب کردن یک چهرۀ معروف و یا حتی یک شخصیت شناحته شده متعلق به جناح مخالف ، هیچگونه محدودیتی !!!! را برای خود قائل نیستند (3966479) (alef-13)
 
پابرهنه
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۳:۱۳:۱۷
فساد و ما ادراک ما الفساد

ولله اگر به داد فساد نرسیم
بیچاره مان می کند (3966611) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۳:۱۸:۱۳
دانه درشت ها به جاهايي وصل هستند كه نميشود بهشان جز با لقب و القاب اشاره هم كرد چه برسه به برخورد جدي (3966622) (alef-13)
 
عزیزی
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۳:۲۷:۰۲
خدا قوت
عالی بود (3966640) (alef-13)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۳:۳۵:۵۶
شخصی را می شناسم که در یکی از گمرکهای استان ....خدمت می کند . خدا شاهد است نه از پدرش ارثی رسیده و نه گنجی یافته اما طی 15 سال خدمت اکنون ثروت وی بالغ بر 100 میلیارد تومن است . شما بگویید با کدام حقوق و یا کار اقتصادی می توان به چنین ثروتی دست یافت ؟ ما ریگی را در آسمان شکار می کنیم اما این مرزفروشان کت و شلواری را نمیتوانیم در مرز شناسایی کنیم . (3966654) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۵:۳۸:۰۴
خیلی دلمون پره، ولی کسی به این حرفا گوش نمیکنه، در سیستم قضایی باید انقلابی صورت بگیره، تا زمانی هم که مسئولان زیر لوای قانون حقوقهای نجومی میگیرن و تازه طلبکار هم هستن وضع همینه (3966818) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۵:۵۰:۵۱
درود بر شما.
دقیقا همینطور است و قانون و عدالت فقط برای ضعیفتر ها و مردم عادیست بقیه شعار است. (3966832) (alef-13)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۱۶:۱۱:۵۴
مشکل اینست که در مفاسد بزرگ سیستم کاملا مستهیل می شودو احیانا افراد سالمی هم اگر باشند کنار گذاشته می شود،لذابزرگترین چالش کشور شکستن این باندهای جنایتکار است (3966867) (alef-11)
 
یکی
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۲۱:۳۵:۳۱
این اعتراض ها
کمی آدم و اروم می کننه
ممنونم (3967239) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۲۲:۴۱:۵۹
گوش اگرگوش توناله اگرناله ماست آنچه جایی نرسدفریاداست.پ (3968288) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته