نظر منتشر شده
۷۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 196890
دستگاه های خودپرداز بانکی و ابعاد اقتصادی و امنیتی آنها
بخش اقتصادی الف، 5 شهریور 92
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۸
دستگاه خودپرداز (ATM) یکی از ابزارهای ارتباطی است که به کاربران یک موسسه مالی امکان دسترسی به تبادلات مالی در محیطهای عمومی و بدون نیاز به نیروی انسانی یا کارمند بانک را فراهم می آورد.

اولین نمونه خودپرداز در جهان و ایران
اولین دستگاه مکانیکی پرداخت وجه نقد توسط لوتر جورج سیم جیان (Luther George Simjian) ساخته و در سال ۱۹۳۹ در نیویورک توسط بانک نیویورک نصب گردید. اما پس از گذشت ۶ ماه به دلیل عدم استقبال مشتریان برداشته شد. از آن پس، تولید دستگاه خودپرداز به مدت ۲۵ سال متوقف گردید تا زمانی که "دلارو" اولین دستگاه خودپرداز الکترونیکی را ساخت که نخستین بار توسط بانک بارکلی (Barclay) در شهر کوچک ان فیلد (Enfield) در شمال لندن در تاریخ ۲۷ ژوئن ۱۹۶۷ نصب شد. این اختراع به آقای جان شپرد بارن (John Shepherd Barron) منتصب گردیده است، هر چند در همان زمان برخی دیگر از مهندسین به علت تحقیقات خود در رابطه با فن آوری های مرتبط با خودپرداز جوایزی را دریافت نمودند.

اولین باجه اتوماتیک کامپیوتری (خودپرداز) در ایران، در محل شعبه مرکزی بانک بیمه بازرگانان (واقع در خیابان شاه) پیش از انقلاب نصب شده است. باجه اتوماتیک بانک بیمه بازرگانان، نخستین دستگاه کامپیوتری است که در خاورمیانه آغاز به کار میکند و با شروع بهره برداری از این دستگاه، کلیه دارندگان هر یک از حسابهای بانکی در بانک بیمه بازرگانان اعم ازحساب پس انداز، حساب سپرده ثابت، حساب جاری و حساب اعتباری، توانستند، با داشتن کارت اعتباری نقدی از باجه اتوماتیک کامپیوتری استفاده کنند و در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته، پول نقد مورد نیاز خود را به سادگی و فقط در ۱۰ ثانیه دریافت دارند. اما اولین دستگاه پس از انقلاب توسط بانک سپه و از شرکت فیلیپس وارد شد که در ابتدا از راه اندازی آن صرف نظر گردید.

تعداد دستگاه های خودپرداز در کشور


بانک ملی ایران با دارا بودن نزدیک به ۶۴۰۰دستگاه خودپرداز رتبه اول را در بین بانک ها به خود اختصاص داده، و در رتبه بعدی بانک صادرات با ۳۶۰۰دستگاه قرار دارد.

این دستگاه ها از چه کشورهایی وارد کشور می شود؟
بیشترین حجم واردات دستگاه های خودپرداز به ایران از کشور آلمان صورت می گیرد. این کشور با حجم ۶۰درصدی از کل سبد دستگاه های خودپرداز داخل کشور بیشترین حجم را در بین کشورهای وارد کننده به داخل کشور از آن خود کرده است، وینکور-نیکسدورف نام محصول آلمانی است که بازار شصت درصدی خودپرداز ها در ایران را از آن خود کرده است.

نزدیک به ۲۵% از بازار کشور نیز در اختیار محصولات آمریکایی با نام "ان سی آر"می باشد که اغلب به صورت دست دوم و از طریق کشور ثالث وارد کشور می شود. در این میان کشور چین با ۱۰% درصد رتبه سوم را به خود اختصاص داده، و کشورهای کره وایتالیا با درصدهای بسیار کم در رتبه های بعدی قرار دارند.

مقدار نیاز واقعی کشور به دستگاه های خودپرداز و ارز بری آن
استاندارد جهانی موجود برای دستگاه های خودپرداز به ازای هر هزار کارت صادر شده، یک دستگاه می باشد که تقریباً در ایران به ازای هر بیست هزار کارت اعتباری، یک دستگاه وجود دارد.
در کشور در حال حاضر سی هزار دستگاه وجود دارد که با توجه به کارت های موجود چهل هزار دستگاه دیگر نیز لازم می باشد، یعنی کشورمان برای رسیدن به شرایط ایده آل باید مجهز به هفتاد هزار دستگاه خودپرداز باشد.
نمونه های خارجی دستگاه های خودپرداز قیمتی از ۱۱هزار دلار به بالا را به خود اختصاص داده است و با توجه به عمر مفید ده ساله این دستگاه ها، باید چرخه دستگاه های خدمات بانکی هر ده سال یکبار دست به بازسازی و نوسازی مجموعه خود بزند. ارزبری زیاد این دستگاه، هرچه بیشتر باید مسئولین امر را مجاب کند تا دست به یک اقدام عاجل در این باب بزنند.

ابعاد اقتصادی_امنیتی بومی سازی این تکنولوژی
علاوه بر جلوگیری از خروج بی وقفه ارز از کشور به سبب بومی سازی کلان این تکنولوژی و همچنین خرید دستگاه های عابر بانک از شرکت های داخلی که ابعاد اقتصادی این مسئله می باشد، ابعاد امنیتی آن نیز به شدت مهم و استراتژیک ارزیابی می شود.
فروردین ماه سال امسال بود که فردی که با استفاده از فرصت شغلی خود و آمد و شد به خارج از کشور، اطلاعات نزدیک به سه میلیون نفر از مشترکین فضای بانکی کشور را بر روی وبلاگ شخصی خود قرار داد، البته این فرد در توجیه این اقدام خود آن را برای هوشیاری مردم و مسئولین قلمداد می کرد ولی اصل قضیه به جای دیگر بر می گردد.(۴)
فن آوری های بانکی و نرم افزار های آن که گاه تا چندین برنامه را به روی یک نرم افزار سوییچ می کنند، تا وقتی که در داخل کشور به صورت بومی و سازمان یافته صورت نگیرد، باعث می شود تا هر چند وقت یک بار شاهد اینگونه از حوادث باشیم.

نکته دیگر که در بعد امنیتی ورود دستگاه های خارجی عابر بانک به کشور مهم به نظر می رسد، این است که تمام سرورهای اطلاعات این گونه از دستگاه ها متمرکز بوده و توسط ماهواره ای به شرکت مادر این دستگاه ها متصل می باشد، یعنی به صورت ناخودآگاه تمام اطلاعات حساس مشتریان ایرانی به مقصد شرکت خارجی منتقل می شود و با توجه به شرایط حساس کشور(تحریم ها، دشمنان داخلی و خارجی) این اطلاعات هر آیینه در حال تهدید و دستبرد قرار دارد.

شرکت های اصلی وارد کننده این دستگاه ها
شاید علت اصلی عدم رونق خرید این گونه از اقلام بانکی از شرکت های داخلی و بومی سازی تکنولوژی حساس و استراتژیک دستگاه های خودپرداز(ATM) را باید در مسئولین خرید و سیاست گذار این گونه از شرکت ها و سیاست مسئولین بانکی جست و جو نمود.

شرکت "خدمات انفورماتیک ایران" (۵۱درصد از سهام آن در اختیار بانک مرکزی بوده،۲۱درصد بانک صادرات، ۲۱درصد بانک ملی و ۶درصد بانک صنعت و معدن می باشد) در حال حاضر بزرگترین شرکت وارد کننده انواع دستگاه های خودپرداز در سطح کشور می باشد. این شرکت با خرید تمام دستگاه های خودپرداز بانک های صادرات، ملی و . . (که بزرگترین بانک های جمهوری اسلامی به حساب می آیند) سهم حداکثری از واردات این گونه از دستگاه ها بدون در نظر گرفتن شرایط معدود تولیدکنندگان داخلی و بومی سازی ویژه این تکنولوژی را بر عهده دارد.

شرکت "ایران ارقام" (وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان و شهرداری تهران) نیز جز شرکت های پرسابقه در زمینه واردات دستگاه های خودپرداز به حساب می آید. این شرکت که نمایندگی "ان سی آر" آمریکا را داشته، بعد از تحریم های ظالمانه دشمنان در حال حاضر نمایندگی "جی آر جی" چین را بر عهده دارد.
شرکت "ایران نارا" که بر خلاف دو شرکت قبلی خصوصی بوده و در گذشته ای نه چندان دور نمایندگی دستگاه های شرکت بن کیک رو عهده دار بود که بعد از تحریم ها، نمایندگی اکثر برندهای خارجی (خصوصا هیوسانگ) در ایران را داراست.

عدم حمایت از تنها شرکت ایرانی با توانایی تولید خودپرداز و بومی سازی تکنولوژی آن
در بین شرکت هایی که در جمهوری اسلامی دست به بومی سازی نرم افزارها و همچنین تولید دستگاه های خودپرداز زده اند، تنها یک نام باقی مانده که از سال ۱۳۸۱ با فراهم آوردن امکانات و با حضور شش نفر از نخبگان المپیادی دانشگاه شریف اقدام به بومی سازی نرم افزارهای پیچیده وحساس (ATM) زده و اقدام به تولید دستگاه های خودپرداز طی فرآیندی هزینه بر در داخل کشور نموده است، ولی با توجه به رغبت مسئولین خرید و سیاست گذاران بانک های دولتی و خصوصی به خرید از خارج کشور _حتی خودپرداز دست دوم خارجی_و عدم حمایت از تولید داخلی بیم آن می رود تنها شرکت سرپا و فعال عرصه بانکداری الکترونیک کشور که بنا بر دانش بومی و ملی پایه گذاری شده، نیز به جرگه یاران تعطیل شده خود بپیوندد.
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۰:۱۷:۰۱
همه اسامی رو ذکر فرمودید الا اسم این شرکت ایرانی که داره مظلوم واقع میشه (1595870) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۲:۱۲:۳۴
دقیقا دنبال نام این شرکت بزرگ ایرانی بودم که نام آن را درج نکرده اید که در نوع خود با توجه به دفاعیه متن جال بود. (1596116) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۲:۲۱:۴۱
در خارج از ایران دستگاههای ATM دارای دو خصوصیت اضافه است که دستگاههای ایرانی فاقد آن است:

1) مجهز به دوربین هستند و هرکس که یا این دستگاه کار می کند تصویرش ضبط می شود.
2) علاوه بر پرداخت پول و قبوض، این دستگاهها پول و چک را هم قبول کرده و به حساب مشتری ویا هر حساب دیگری واریز می کنند.

در پایان این سوال برای من بدون پاسخ مانده است: چرا در تمام کشورها رمز کارت 4 رقمی است و چرا 5 رقمی یا بیشتر نیست که موجب امنیت بیشتر شود؟ (1596133) (alef-10)
 
میلاد
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۰:۳۰:۳۷
دوست من بنا به بخشنامه بانک مرکزی تمامی دستگاه ها موظف به داشتن دوربین هستند ودر حال حاضر 90 درصد دستگاه دارای دوربین هستند. (1597176) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۳:۲۹:۱۹
ج1) تمام دستگاههي خودپرداز داراي دوربين مي باشند
ج2) امكان دريافت وجه و چك توسط همين دستگاهها وجود دارد و براي مدتي هم عملياتي شد ولي به دليل نبود فرهنگ لازم اين خدمت متوقف گرديد ( مثلا مشتري پول تحويل دستگاه مي داد و بعد مدعي مي شد پول وي تقلبي نبوده است - يا مشتري چك خود را در دستگاه قرار مي داد و بعد چك پاس نمي شد و بانك را مسوول مي دانست و موارد ديگر) (1597452) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۰۸:۰۸:۵۷
از پنج سال پیش تا به حال تقریباً همه خودپردازهای ایران به دوربین مجهز شده اند. از دوسال پیش هم بانک مرکزی برای همه بانکها نصب دوربین را الزامی کرده (1597780) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۱۶:۲۲:۵۴
اولین تولید کننده ATM زمانی که مقرر بود رمزی برای کارت در نظر بگیرد تنها 4 رقم از شماره پلاک سربازی خود را حفظ بود و به همین دلیل از یک رمز 4 رقمی استفاده نمود و این موضوع در قالب یک سمبل تا کنون باقی مانده است . (1599081) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۱:۳۷:۴۳
اون شخصی که اولین بار این دستگاهها رو ساخته میخواسته رمز 6 رقمی بذاره ولی بخاطر زنش که حافظه ش ضعیف بوده 4 رقمی میذاره. بعد همین تبدیل میشه به استاندارد. :) (3903707) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۰۸:۰۸:۴۷
بروید از بانکی که به این شرکت پول داده و هنوز حتی یک جعبه هم تحویل نگرفته بپرسید. متاسفانه دید ما به تولید یک دیدگاه عقب افتاده و غیر کارا است. کشورهایی مثل تایوان که هیچ منابع طبیعی نداره با کمک تکنولوژی کشورهای پیشرفته حالا از بهترین تولید کنندگان دنیاست ولی ما همچنان در جا میزنیم و اعتقاد داریم چرخ را باید از اول اختراع کرد (1597779) (alef-10)
 
هاتف
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۰:۲۲:۳۴
عدم از حمایت تولید ملی در دولت دهم (1595882) (alef-10)
 
یک رهگذر
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۰:۳۱:۵۸
به نظرم از این طیف از دستگاه ها در کشور خیلی کم وجود دارد
در اطراف منزل ما هم تعداد معدودی از این نوع از دستگاه ها است
ولی ایرانی این نوع از دستگاه ها رو خیلی کم دیدیم
انشالله که بومی سازی بشه (1595900) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۰:۳۶:۲۸
چرا وقتی‌ طرف خارجی است و هر بنجل بی‌ ارزش رو به ما میده با افتخار و رانتهای کلان وارد می‌کنیم
ولی‌ اگر یک شرکت داخلی‌ همان کار و یا بهترش را انجام داد تحویل نمی‌گیریم ؟؟؟

لطفا رانتخوارن تخصصی جواب دهند (1595911) (alef-10)
 
سهند
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۱:۳۱:۰۳
من خودم کارمند یکی از بانکهای خصوصی هستم از چندین سال قبل که دستگاههای ساخت داخل ( با قطعات اصل چین ) تولید شده به نام.... خریداری شده هر روز خراج از سرویس میباشد . و تاکنون فقط بدنه بیرونی دستگاه عوض نشده بقیه قطعات حداقل 1 بار تعویض شده است و کیفیت آنچنانی ندارد. (1597259) (alef-10)
 
وحید
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۰:۳۶:۴۹
لطفا نام این شرکت ایرانی تولید atm را هم معرفی کنید (1595914) (alef-10)
 
حميد
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۰:۵۴:۴۱
مسوولان بانك تجارت پاسخ دهند به چه دليل براي پاس كردن هر برگ چك كه در شعبه ديگري دسته چك صادر شده باشد 500 تومان كارمزد مي گيرند؟! آيا اين شرعي و قانوني است؟! من يكي كه راضي نيستم. موضوع اين 500 تومانها نيست موضوع اين است كه احساس مي كنم اين پول. پول زور است. (1595942) (alef-10)
 
هوشنگ
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۱:۰۶:۱۰
"نکته دیگر که در بعد امنیتی ورود دستگاه های خارجی عابر بانک به کشور مهم به نظر می رسد، این است که تمام سرورهای اطلاعات این گونه از دستگاه ها متمرکز بوده و توسط ماهواره ای به شرکت مادر این دستگاه ها متصل می باشد، یعنی به صورت ناخودآگاه تمام اطلاعات حساس مشتریان ایرانی به مقصد شرکت خارجی منتقل می شود و با توجه به شرایط حساس کشور(تحریم ها، دشمنان داخلی و خارجی) این اطلاعات هر آیینه در حال تهدید و دستبرد قرار دارد."
این نکته کاملا دروغ بوده و متاسفانه به نظر میرسد که آنشرکت که در بند آخر قصد تبلیغ برای آن بوده ، اطلاعات غلطی را داده است .
از سایت الف انتظار میرود که در نشر چنین مقالاتی دقت بیشتری بخرج داده و از دادن اطلاعات علط جلوگیری نماید .
و اما در خصوص عدم خرید دستگاههای ساخت ایران ، آنچه در خرید دستگاه مورد توجه قرار میگیرد ، دارا بودن استانداردها و امنیت و کیفیت دستگاه ، تعداد دستگاه نصب و مورد بهره برداری در کشور ، توان شرکت تولید کننده و یا ارائه کننده دستگاه در پشتیبانی و ارائه خدمت به دستگاه ، و همچنین توانائی راه اندازی دستگاه با نرم افزار های موجود در شبکه بانکی و برخی ملاحظات در خصوص توانمندی مالی شرکت میباشد ولذا بصرف آنکه شرکتی ادعا نماید که دستگاه تولید نموده و دیگر بانکها باید موظف به خرید باشند چندان مسموع نیست و نمیتوان انتظار داشت که بانکها در این زمینه که با مسائل مالی مشتریان در ارتباط است ریسک بالائی نمایند و بانک مرکزی و وزارت صنایغ میتوانند با کمک بیشتر و بررسی وضعیت این شرکتها ، در تائید توان دستگاهها و کیفیت آن کمک نموده و بانکها با قبول ریسک کمتری وارد خرید و نصب این دستگاهها شوند . (1595965) (alef-10)
 
احمدخانی
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۱:۱۱:۰۷
سلام
atm آخرین راه است دریافت پول از این دستگاه باید همراه با کارمزد باشد ولیکن پرداخت هایی الکترونیکی واستفاده از کارت خوان همراه با وجه تشویقی
چرا باید انتقال وجه بین بانیک باید با کار مزد باشد؟
یک نفر وقتی خودش با کارت خودش پول انتقال می دهد دارد جای یک کارمند باجه کارمی کند ونباید از بابت این کار کارمزد دریافت شود درصورتیکه پول گذاری در atm نیاز به نیروی انسانی و... دارد و البته چاپ اسکناس خود هزینه برد است
تشویق ها باید به سوی پرداخت الکترونیک باشد
کارشناس بانک کشاورزی (1595982) (alef-10)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۰۸ ۱۵:۴۱:۲۱
سلام همکار محترم
از شما بعیده این حرفو بزنی؟!این یک نوع خدمته سریع و قابل دسترسه وگرنه مثل سابق شما باید پولو از یک بانک میگرفتی حالا معطلی و زمان تلف شده بماند و دوباره همون پولو در بانک دیگر با توجه به همه خطرات احتمالی و اتلاف زمان بحساب کس دیگه ای بریزی ...حالا کدوم بهتره؟؟500تومن کارمزد یا.....
کارشناس مالی بانک کشاورزی (3853272) (alef-11)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۱:۱۴:۵۸
اسمش شرکت همکاری های فناوری هاتف هستش. سه میلیارد تومن به پول سال 88 سرمایه گذاری کرده یک فرد از بخش خصوصی و با مدیریت همون نخبگان المپیادی شریفی که گفتین. اما کسی ازشون دستگاه رو نمیخرید تا جایی که من خبر دارم. (1595993) (alef-10)
 
هوشنگ
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۱:۱۵:۵۰
اما نکته دیگری را هم باید اعلام نمایم و آن اینستکه اولا آمار دستگاههای اعلام شده به روز نبوده و احتمالا 30% افزایش در یکسال اخیر داشته است .
نکته دیگر در خصوص تعداد کارتهای صادر شده است که بخش مهمی از این تعداد کارتها ، کارت هدیه میباشد که یکبار مصرف بوده و دیگر فعال نمیباشند و باید براساس تعداد کارتهای به روز و زنده و در گردش ، تعداد دستگاههای مورد نیاز را محاسبه نمود و این چنین حکم به 70 هزار دستگاه مورد نیاز دیگر صادر نکرد .
و اما نکته ای هم میتوان بر آن افزود که هزینه های خرید و نگهداری و پرستاری و تامین نقدینگی آنها برای بانکها بالا بوده و نصب دستگاه در هر نقطه ای برای بانکها صرفه اقتصادی ندارد و بانکها هم قادر نیستند در اکثر محلهای دور از شعب دستگاه نصب نمایند و این امر باعث میشود که بخشهائی از حوزه های جغرافیائی که کمبود شعب فیزیکی وجود دارد ، با کمبود دستگاه مواجه باشد ، اساسا بهترین شیوه آن است که دستگاه خودپرداز و بخصوص دستگاههای خارج از شعب فیزیکی ، توسط شرکتهای خصوصی پرداخت الکترونیکی نصب و پرستاری شود که هم مشکل توزیع دستگاهها را حل نماید و بانکها را بیش از آنکه وارد این بحث شوند ، بکار بانکداری خود برسند .
در این شرایط این شرکتها ، میتوانند با بررسی هزینه فایده و شرایط تکنولوژیک و درآمدهای حاصله خود از محل کارمزد تراکنشها ، نسبت به تهیه و خرید دستگاههای متناسب اقدام نمایند و شاید در این بین ، شرکتهای تولید کننده داخلی هم بتوانند با قدرت رقابت و ارائه محصول کیفی و در تعامل و شراکت با این شرکتهای پرداخت الکترونیکی ، دستگاههای خود را روانه سرویس دهی به مردم در نقاط مختلف ایران نمایند . (1595996) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۱:۲۰:۲۴
نفت آقای زنگنه که به لیبری 3000تومان رسید،همه چیزدرست میشود،! حتی ..... (1596008) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۳:۲۶:۴۶
خدا نکند روزی برسد که بگوییم : محمود برگرد. (1596280) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۱:۳۳:۲۸
آمار تعداد کارتهای صادره بانک ملت اشتباه است
بدلیل اینکه در این آمار تعداد کارتهای صادره المثنی نیز در نظر گرفته شده است.
در حالی که مابقی بانک ها آمار تعداد کارتهای صادره اولیه را اعلام نموده اند. (1596028) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۱:۵۳:۲۹
الف جان لطفا اين موضوع را پيگيري كنيد (1596071) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۱:۴۰:۲۵
همه چیز رو امنیتی میبینی حتی خودپرداز رو!!
در کدام اقتصاد همه چیز باید بومی سازی بشه؟
این دید کج و ناقص بود که صنعت خودرو ایران را بلای جان مردم کرد و هزاران کشته در سال بهای این بومی سازی و اشغال سازی خودرو میدهیم!!!
در حالی که در دنیا تنها 6 کشور برند ماشین سازی دارند
اگر توانستید انسانیت را بومی سازی کنید
سانسورچی ها (1596040) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۱:۵۴:۴۳
من تو حوزه بانك داري كار مي كنم به هيچ عنوان توليدات بومي قابل قياس با توليدات خارجي نيست. يادتون باشه پول چيزي نست كه بشه با اون شوخي كرد به همين دليل است كه بانك ها سراغ استفاده از دستگاه هاي بومي نمي روند. هميشه نبايد به فكر اختراع چرخ بود (1596074) (alef-10)
 
نارنجي پوش
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۸:۲۷:۱۶
دوست عزيز
شما كه در حوزه بانكداري فعاليت ميكنيد بهتر ميدويد كه همه بانكها ( اعم از دولتي ها و بورسي ها)متعلق به مردمند.
آيا شوخي با پول اين نيست كه با پول مردم ايران؛ دستگاه خارجي خريداري بشه و براي شركتهاي خارجي اشتغال و توسعه و حمايت اقتصادي فراهم بشه!!؟؟؟
در حالي كه با مبالغي به مراتب كمتر از اون؛ ميشه تو خاك خودمون يه صنعت اشتغالزا و پولساز و هايتك ايجاد بشه كه هم به نفع بانكه و هم مردم. (1596984) (alef-10)
 
پویا
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۰۸:۲۴:۲۶
واقعا فکر میکنی مردم به این داستان ها فکر میکنن؟!
خود شما اگر بری پای دستگاه پولت رو بخوره اون لحظه نگاه میکنی دستگاه اگر ایرانی باشه میگی اشکال نداره.؟؟؟!! (1600025) (alef-10)
 
کارشناس ATM
۱۳۹۴-۰۸-۲۳ ۱۰:۳۵:۵۰
در نظر داشته باشید که تولید ATM فقط ملاک نیست، تأمین قطعات خیلی مهمه، استهلاک دستگاههای رو هم باید در نظر داشت. (3322276) (alef-11)
 
1360
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۲:۰۸:۴۹
اگر یک دولت قوی بیاد که از فرار مالیاتی این شرکتهای خصوصی جلوگیری کنه انقدر فاصله طبقاتی رخ نمیده خیلی از تجار با حساب سازی از مالیات فرار میکنن
کارگران بیشتیرن مالیاتو میدن (1596105) (alef-10)
 
کارشناس بیمه
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۲:۱۴:۵۲
تعداد کارت های صادره بانک ملت اشتباه است لطفا اصلاح بفرمایید (1596119) (alef-10)
 
س ا
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۲:۴۶:۱۸
ای کاش به جوان های ایرانی هم اجازه خودنمای میدادند تا اینکه فقط فکر سود و جیب خودشان باشن (1596192) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۲:۵۹:۳۰
کاش در مقاله نظر کارشناسان را هم درج می کردید. چرا بانک ها باید رغبت داشته باشند کالای خارجی با این همه درد سر تهیه کنند؟ لابد هزینه های فروش و نگهداری، قابلیت های نرم افزاری و سخت افزاری، احتمال بروز قطعی و مشکلات دیگر از عواملی است که باعث می شود محصول خارجی در نهایت مقرون به صرفه تر باشد وگرنه هیچ بنگاه اقتصادی حاضر نیست خرج اضافه کند تا با دستگاه هایی که مردم عادی فرق آنها را نمی فهمند پز بدهد.

اینکه شرکت ایرانی تولید کننده داره تعطیل میشه که نشد دلیل برای خرید.

امیدوارم این متن سفارشی نبوده باشد. (1596217) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۸:۰۸:۲۶
بله شما راست می گویید! ماز از چینی ها هم بی سوادتریم!
این حرفها چیه آقا؟ دانشجویان این کشور هم می توانند این دستگاهها را با بهترین کیفیت بسازند! البته اگر امثال شماها با کمی مسئولیت پذیری! به آنها اعتماد کنید؛ مشکل این است که مدیران کهنسال ما راحتترند که خارجی بخرند و هر اتفاقی هم افتاد پای شرکت خارجی! باید دولتها به آنها الزام کنند وگرنه فقط جیب خارجی ها را پر می کنیم و جیب مردم مسلمانمان را خالی (1596945) (alef-10)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۳ ۱۹:۲۲:۳۴
سود واسطه ها برای دستگاه خارجی بیشتره
شما که واسطه نیستی؟! (3540169) (alef-11)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۳:۰۲:۱۲
اتفاقا چند روز قبل داشتم از عابر ابنک استفاده می کردم مارک آلمانی اون رو دیدم بعد با خودم گفتم ما که شهاب 3 ساختیم یعنی نمی تونیم عابر بانک بسازیم که خدا رو شکر تا این که مثل اینکه ایرانی ها دارند یه کارهایی می کنند (1596224) (alef-10)
 
علی-ب
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۳:۰۸:۱۲
با سلام
ساخت دستگاههای خود پرداز و بومی سازی تکنولژی آن با مشکلاتی روبروست که حل آن نیاز به یک پا درمیانی بزرگ و قدرتمند دارد. شکت خدمات انفورماتیک و شرکتهای زیر مجموعه آن که در حال حاضر بزرگترین سهم بازار فروش این دستگاهها را در دست دارد از دیر باز در جهت ساخت داخل آن فعال بوده و هست ولی در همین زمینه مشکلاتی عدیده بر سرراه ساخت داخل وجود دارد که این صنعت را هم مثل تمام صنایعی که سعی در بومی سازی تکنو لژی ها دارند زمین گیر کرده
1 - عدم اعتقاد به ساخت داخل و بومی سازی تکنولژی، با وصف بر اینکه این عمل شدنیست و تا کنون نزدیک به 300 دستگاه از تولیدات داخلی در بانکهای کشور باموفقیت نسبی مشغول سرویس دهی میباشد این دستگهها حد اقل 80-75 درصد ساخت داخل است و تنها قطعاتی مانند دیسپنسر و کارتخوان وسایر قطعاتی که ساخت آن درکشور صرفه اقتصادی ندارد از خارج وارد وروی آن نصب شده
2 - متاسفانه تنها شرکتی که بنیه مالی برای بومی سازی وتحقیق در این رابطه را دارد با تمام اقدامات مثبتی که در این زمینه انجام داده معهذااز نظر سازماندهی فشل و بی برنامه است
3 - اقدامات بسیار چشمگیری در ارتباط با تهیه نرم افزار این دستگاهها در شرکت خدمات انفورماتیک ایران انجام شده که بخش عمده تکنولژی اینگونه دستگاهها همان نرم افزارش میباشد ولی هیچگونه انسجام سازمانی وجود ندارد که این تلاشها را با طراحیهای سخت افزاری در یک جهت و با یک برایند حرکت دهد ویا به زبان ساده تر این شرکت یک شرکت خدماتیست و برنامه ریزی تولیدی را نمیداند باوجود اینکه از کارشناسان بسیار برجسته و سطح بالائی برخوردار است .
4 - از قدیم گفته اند که در خرید خارج حلاوتیست که در ساخت داخل نیست، این خود یکی دیگر از دلائل عدم موفقیت تولید ATM در داخل کشور است
5 - تعامل بین تولید کننده و مصرف کننده از دیگر عوامل موفقیت در ساخت داخل است. بدین معنی که تولید داخل چنانچه با همدلی مصرف کننده روبرو باشد و اطلاعات فیدبک لازم در ارتباط با مشکلات دستگاه ازطرف بانک به تولید کننده داده شود مشکل حل خواهد شد ولی چه کنیم که بانکها پول دارندو حوصله اینگونه تعامل را ندارند (1596239) (alef-10)
 
Irani
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۳:۱۹:۲۹
علی آقا رنگ کردن دستگاه وینکور آلمان و حک کردن نام شرکت خدمات انفوزماتیک به معنی تولید داخلی آن نیست. کاش شرکت خدمات انفورماتیک که دارای پشتوانه بسیار قوی بانک مرکزی و دیگر پشتیبان های دولتی هست یک کمی هم برای محققین داخلی ارزش قائل می شد و با کمک آنان دستگاه واقعآ ایرانی تولید میکرد و به همراه دیگر شرکت تولید کننده که به صورت خصوصی اداره شده مسیر را برای تولیدات داخلی دیگر باز میکرد. (1597435) (alef-10)
 
نمیگم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۱۲ ۲۲:۳۸:۲۳
عزیزم و عزیزان ..شمایی که فکر میکنید از همه ماجرا خبر دارید ..فقط به اطلاع همگی برسانم که اینجانب کارشاس یکی از همین شرکت قدر خودپرداز هستم و همه چیزو از نزدیک لمس کردم...به اطلاع شما و همگی برسانم مهمترین نکته ای که باعث تفاوت تکنولوژی ما با کشور های صاحب میشه اینه که اونها به اصطلاح فوت کوزه گری هیچوقت نمیان بگن...تو خودپرداز میسازی ولی دو روز بیشتر کار نمیکنه..علت اینه که اونها با استفاه از مهندسی مواد قطعاتی میسازن که دقت و جنس عالی داره و مطمین باش تو کل ایران نمیتونی درست کنی...حتی چرخ دنده به همین سادگی...دیگری کشور ما ئر نرم افزار خیلی ضعیف هستش...من به عینه حتی کارشناس ای شریف رو نیز دیدم مایوس شدم....اصلا چرا راه دور میری...ایران خودرو و سایپا بعد از سی سال و به اصطلاح شما نیرو های داخلی هنوز سر سیلندر از چین وارد میکنند... (4226412) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۳:۰۹:۲۱
ما فقط از خودرو ساز داخلی حمایت کنیم که تولید ملی وجیب بعضی ها ضرر نکنه کافیه.بقیه تولید کننده ها مهم نیستن (1596242) (alef-10)
 
سینا
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۳:۱۴:۱۲
در مورد تیتر( بعد امنیتی ) چیزی نگفتید (1596251) (alef-10)
 
IT man
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۳:۴۹:۲۹
آقا سینا دستگاه داخلی دارای استانداردهای بین المللی در زمینه امنیت و کیفیته. به عنوان مثال پین پد یا همون صفحه کلید این دستگاه دارای مدار خاصی است که برای بالا بردن سطح امنیتی دستگاه است. بد نیست بدونید که تکنولوژی ساخت این مدار انحصارآ در اختیار رژیم سهیونیستی بود که توسط محققین ایرانی شکسته شد. پس از لحاظ امنیتی خیالتان راحت. سندش هم کارنامه موفق این دستگاهها در بانک های دولتی و خصوصی در چندین سال گذشته میتونه باشه (1597497) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۳:۵۰:۳۱
بومی سازی دستگاهی مثل خودپرداز به این سادگی ها هم نیست و حمایت از تولید داحلی هم امروز فرق زیادی در داستان واردات نداره چرا که حتی در صورتی که تولید کننده داخلی کیفیت مناسبی هم ارایه بده ( که بنده در جریان هستم و نمی ده )، ظرفیت تولیدش با نیاز کشور قابل قیاس نیست. غیر از این در بحث نرم افزار و سخت افزارهای بانکی به جای رفتن به سمت خودکفایی های بیهوده، بهتره به این سمت بریم که ابتدا فن آوری های وارداتی رو درست مصرف کنیم و فرهنگ استفاده از اونها رو در کشور جا بیاندازیم. همین دستگاه خودپرداز جدای از قیمت و تولید کننده اش استفاده ای که در ایران ازش می شه بسیار ابتدایی هستش و با کشور های دیگه قابل مقایسه نیست. (1596333) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۸ ۱۴:۵۹:۱۳
یعنی شما فکر میکنید اون کشورایی که الان صاحب اسم و رسم تو زمینه تولید خودپردازن از اول بهترینارو تولید کردن؟ (1602723) (alef-13)
 
مهدي
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۴:۲۳:۴۲
به نظر من دليل عدم حمايت از توليد داخل دستگاه خود پرداز چند نکته است:1-پورسانت دريافتي دست انکارهاي خريد خودپرداز بانکها از شرکتهاي خارجي 2-سفرهاي خارجي مديران بانکها 3-هيچ کدام از بانکهاي ما به صورت کامل خصوصي نيستند که منافع بانک برايشان مهم باشد. (1596441) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۳:۲۳:۵۳
آقا مهدی دقیقآ حق با شماست و دلیلی جز این ها نیست. (1597441) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۴:۲۷:۲۵
متاسفانه به دلیل وجود رانت و کمیسیون های کلان از سوی شرکت هایی مانند خدمات انفورماتیک که وابسته به بانک مرکزی هستند و دستگاه های خودپرداز را وارد می کنند، مدیران بانک ها به سمت این شرکت ها متمایل هستند و اصلا به فکر خروج ارز از کشور و حتی بیکار شدن جوانان و ضرر کردن تولید کننده داخلی نیستند و صرفا به سفرهای خارجی و پر شدن جیب خود و اطرافیان خود می اندیشند. برخی از شرکت های وابسته به دولت هم برندهای خارجی که عمدتآ چینی هستند و دارای کیفت قابل قبولی هم نیستند را به عنوان تولید داخلی وارد این مناقصه های صوری میکنند و با کمک روابطی که با بانک ها که آنها هم عمدتآ دولتی هستند می کنند. بانک های خصوصی هم به تبعیت از دولتی ها پیرو آنها می شوند. به همین دلیل نخبگانی که در این وانفسای سیاسی و اقتصادی کشور مهم ترین سرمایه کشور محسوب می شوند به دلیل نداشتن حامی و مشکلات اقتصادی و حتی سرخوردگی احساسی از کشور فراری شده و سر از بلاد دشمنان در می آورند. ای کاش دولت ها و دولتمردان به جای اجرای شو و نمایش های پوچ کمی هم جلوی این بی وجدانی ها می ایستادند. گرچه پس از اختلاس های چندین هزار میلیاردی که حل نشدند، حل کردن این مسایل خیالی پوچ بیش نیست. خدا همه ما را به راه راست هدایت کند. (1596450) (alef-10)
 
لیلا
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۴:۳۲:۰۱
حماسه اقتصادی بدون حمایت ار تولید داخل که یکی از ابعادش همین تولید دستگاههای خودرداز داخل کشور است امکان پذیر نیست (1596466) (alef-10)
 
لیدا
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۴:۴۶:۰۰
باسلام
شرکت های که باعث خودکفایی در ایران میشوند را باید حمایت کرد و فضای لازم برای پیشرفت این شرکت ها رو در کشور فراهم کرد
تا بتوان به خودکفایی کامل رسید (1596502) (alef-10)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۴:۴۷:۲۸
روحانی مچکریم (1596508) (alef-10)
 
یک دلسوز
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۷:۱۶:۳۱
تا وقتی مدیرانی همچون مدیرعامل بانک توسعه صادرات خارج از سیستم بانکی مدیریت کلان بانکی را عهده دار باشند نباید بیش از این انتظار داشت همین مدیر در چند روز اخیر اقدام به تعویض 13 نفر از مدیران استانی بانک توسعه صادرات نموده است در حالیکه خودش بدون بلیط (یکی از موارد استیضاح وزیر اقتصاد احمدی نژاد بود) مدیریت این بانک را بدست آورد و در حال حاضر نیز مصاحبه می کند که من مخالف احمدی نژاد بودم تا شاید بدین وسیله چند صباح دیگر مدیر باقی بماند. شایسته است ایشان اجازه دهند مدیرعامل جدید بانک توسعه صادرات انتخاب شود و سپس مدیریت جدید مدیران را بر اساس شایستگی انتخاب کند. اگر طرفدار آقای مدیر هستید باز هم حذفش کنید (1596852) (alef-10)
 
فریبرز
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۸:۲۰:۱۷
معلوم است که این خبر یا تحلیل کاملا سفارشی است و همان شرکت ایرانی که فکر می کند مظلوم است دارد برای مدیران جدید در دولت جدید فضا سازی رسانه ای می کند که خوب است سایت الف به این موضوع توجه کند.

در ضمن این شرکت ایرانی تنها تولید کننده داخلی نیست و شرکتهای دیگری هم فعال در این حوژه هستند و اتفاقا دارند خوب کار می کنند.

و آخر اینکه این شرکت ایرانی که به نخبگان دانشگاه شریف می نازد نه پتانسیل مالی کافی دارد و نه برای کارش وقت می گذارد. دائما فکر می کند با لابی گری و فشار به مدیران بانکها می تواند کار بگیردو درحالیکه باید برای تولید وقت بگذارند و تلاش کنند. (1596970) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۲۱:۱۲:۱۵
آقا فریبرز اصلا معلوم نیست که شما یکی از اعضای همین شرکت های دونده به دنبال تکنولوژی ATM هستی. این شرکت ایرانی که تا بحال "تنها" تولید کننده در خاور میانه است به حق به نوابغ خود افتخار می کند بلکه به کارمندان ساده خود که با هر شرایطی در حال خدمت به کشور هستند افتخار میکند. اگر این خبر سفارشی بود حد اقل اسمی از این شرکت برده میشد. مدیران شرکت ها هر کدام روشی برای ادامه کار دارند. لابی قطعآ از رشوه بهتر و موجه تر است. (1599579) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۱۱:۰۴:۴۵
این تحلیل کاملن اشتباهه. اگر به عملکرد خدمات انفورماتیک و نحوه برنده شدنش در مناقصات یه نگاهی بندازین متوجه میشین. (1600319) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۳:۳۷:۲۸
بنده در پست بانک روستایی کار می کنم که پست بانک خود پرداز به دفاتر روستایی نمی دهد و می گوید مسئول دفتر باید بخرد ما درخواست دادیم پول یک خودپرداز 65 میلیون بود که خرید ان از توان همه خارج است (1597469) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۰۰:۴۹:۵۷
قیمت خودپرداز ایرانی از 1/3 این قیمت هم کمتره (1597563) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۳:۴۱:۱۳
دستگاه های بانکداری خارجی را بعضی ها وارد کرده اند و پول حسابی به جیب زده اند ولی الان که مشکل پیدا کرده اند قطعات آنها در بازار پیدا نمی شود مثل چاپگر sp40 (1597482) (alef-9)
 
سینا
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۳:۵۴:۱۱
جالبه, بنظر نویسنده (دستبرد) فقط از طرف (شرکت مادر) و توسط یک (ماهواره)

صورت میگیرد و امکانپذیر است

واین موضوع بعد امنیتی این قضیه میباشد!

به جوک بیشتر شبیه (1597509) (alef-10)
 
آفتاب
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۰۰:۴۷:۲۶
با سلام بر همگي دوستان عزيز و گرامي
حوزه فعاليت من بانكداري نوين ميباشد كه بنا بر وظيفه شغلي با تمام نام هاي تجاري و محصولات سازنده اي تي ام داخلي و خارجي بسيار آشنا ميباشم.
با توجه به فعاليت ١٦ سأله بنده در اين حوزه به نوبه خود آزادي در حوزه تصميم گيري خريد را حق مسلم بانكها ميدانم و اميدوارم ديدگاه انحصار طلبي خريد برند داخلي يا خارجي را از بين ببريم.
با تشابه سازي كالاي أي تي أم به بازار خودرو، انتخاب و خريد تنها بحث كالاي نهايي نميباشد ، چرا كه استفاده از شبكه گسترده خدمات پس از فروش نيز يكي از موارد بسيار مهم براي بانكها در بحث انتخاب محصول ميباشد كه در مقايسه در بازار فعلي ايران شركت هاي خدمات انفورماتيك و ايران أرقام داري بيشترين و بزرگترين چرخه خدمات پس از فروش هستند و درصد رضايتمندي مشتريان بسيار بالايي را كسب نموده اند

حال آنكه شركت هاي ديگر به دليل عدم سرمايه گذاري در اين حوزه، بيسار لطمه پذير ميباشند و بانكها پذير أي ريسك عدم وجود مكفي خدمات پس از فروش نخواهند بود.

ضمنا يادمان نرود با تمام حمايتهاي دولتي از صنعت خودرو ظرف سي سال گذشته كماكان
بدليل عدم رقابت توليد پرايد بي كيفيت ادامه دارد،

بياييم با سرمايه گذاري خودمان در هر صنعت و نگاهي با افقهاي والاتر و اشتغال زايي
نسبت با ارتقا كيفيت محصولات داخلي همت بگماريم و با استفاده از واژه هاي خاص بدنبال استفاده و انحصار سازي جهت اجبار استفاده از محصولات داخلي نباشيم

بدانيم دير يا زود ما به شبكه گسترده جهاني سازي وارد ميشويم و چنانچه كماكان بدنبال استفاده از رانت سياسي براي فروش باشيم، ممكن است امروز از بين نرويم، أما ظرف سألهاي آينده نابود خواهيم شد و آنجاست كه ببينيم باز هم حرفي از اتلاف بيت المال حرفي به ميان ميآيد ؟ (1597559) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۰۸:۴۵:۵۴
آفتاب عزیز، بسیار جالب و زیبا و منطقی بود (1597836) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۰۹:۴۲:۳۲
شركت هاي خودروسازي مذكور دولتي اند ولي مشتري انها مردم اند كه مجبور به خريد كالاي بي كيفيت داخلي اند. ولي اين شركت سازنده خصوصي است و مشتري ان دولت است، بين اين دو فرق بسياري وجود دارد. مطمئنا بخش خصوصي براي حفظ منافع به فكر نواوري و رعايت استانداردهاي توليد است ولي چون مشتري سيستم بانكي است و شركت هاي وارد كننده نيز دولتي اند و كار مشكل مي شود. البته مسلم است كه يك شركت نوپا نمي تواند پورسانت هايي مثل شركت هاي خدمات انفورماتيك يا بقيه به مديران بانكي پرداخت كند و ناچارا حذف مي شود. (1597998) (alef-10)
 
محبي
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۰۰:۵۰:۳۶
سلام به نظر من بايد توليد دستگاهاي خودپرداز در ايران بايد به طور جديدي پيگيري بشه تا ايران بي نياز بشه اگه ما توليد داشته باشيم خيلي از مشكلات حل ميشه (1597565) (alef-10)
 
کارمند یه شرکت تولید خودپرداز ایرانی
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۱۰:۵۸:۱۶
شرکت مارو هیچ کس حمایت نمیکنه اونایی که میگن دوربین نداره دوربین هم داره انتی اسکیمینگ هم داره از نمونه خارجیش ارزون تره کیفیتشم بهتره ولی چون اسم ایرانی روشه اگه یه ایراد کوچیکم پیدا کنه میگن این چیه ایرانیه بدرد نمیخوره ولی نمونه خارجیش بترکه هم چون خارجیه خوبه اونا جنس خوب درست میکنن و غیره

جمعی از کارمندان شرکت خودپرداز ایرانی هاتف (1598260) (alef-10)
 
موسوي
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۱۴:۰۵:۱۱
سلام من فكر ميكنم اگه توليد خودپرداز رو خودمون راه بندازيم خيلي بهتر از اينه كه از خارج وارد كنيم (1598768) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۱۶:۳۲:۴۷
سلام و علیکم

تولید DISPENSER برای ATM تنها تحت لایسنس چند تولید کننده جهانی می باشد لذا تولید کننده داخلی نیز به احتمال قوی از قلب ATM های وارداتی استفاه می کند.

یکی از عوامل عدم ستفاده بانکها از ATM های داخلی عدم توان تولید انبوه شرکت تولید کننده ATM در داخل کشور می باشد.

بحث سوم تولید نرم افزار بومی شده این محصول است که با تکیه بر دانش ایرانی این اتفاق تاکنون توسط 5 الی 6 شرکت داخلی به خوبی انجام شده است و بیش از 90 % بانکها از نرم افزار های استاندارد و بومی سازی شده 2 شرکت بزرگ عرصه این رقابت استفاده می نمایند.لذا بومی سازی نرم افزار چیز عجیب و غریبی در این زمان نمی باشد.
درپایان بهتربود این حمایت
ذکر نام شرکت تولید کننده داخلی می توانست به قوام گزارش تحلیلی مستند بر گزارشات اخذ شده از سایت بانک مرکزی که تاریخ استخراج ان مشخص نشده کمک میکرد.

من الله التوفیق (1599107) (alef-10)
 
ی
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۰۲:۴۰:۳۹
در حال حاضر ما توان تولید این دستگاه رو نداریم. مگه چند تا شرکت توان تولید دارند. ضمن اینکه مسائل امنیتی به این راحتی نیست که اطلاعات به یک کشور دیگه بره. این تحلیل ها رو دقیق و عمیق بنویسید لطفا. (1599943) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۸ ۰۲:۳۸:۲۱
دوست عزیز در حال حاظر دستگاه خودپرداز در ایران خودمون تولید شده پس توانش بوده از لحاظ امنیتی هم نگرانی وجود نداره چون این دستگاه ها تست خودشونو طی چندین سال استفاده در بانک های معتبری مثل صادرات و کشاورزی باموقفیت پس دادن. قبل از ایران ۶ کشور توان ساخت این دستگاه رو داشتن که ما ۷امین کشور شدیم. (1601897) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۸ ۰۲:۴۱:۵۳
متاسفانه از دیرباز در کشور ما مرغ همسایه غاز بوده و خواهد بود (1601898) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۱۰-۱۶ ۱۲:۳۶:۴۹
سلام من میخواستم بدونم این دوربین عابر بانک ها تا چند روز فیلمو ظبط می کنند؟ (1891528) (alef-10)
 
فاطمه
۱۳۹۴-۰۱-۰۶ ۱۴:۱۴:۳۳
سلام میخواستم بدونم تصاویر تا چند روز دردوربین عابربانک ها می ماند (2767248) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۱۲:۱۷:۳۱
برای هر زمان که نیاز باشه (3267478) (alef-11)
 
موسی ندرتی
۱۳۹۴-۰۸-۱۱ ۱۸:۱۲:۵۰
بنده می خواهم یک دستگاه خودپرداز بخرم لطفا دز مورد سود و درصد کارکرد دستگاه و هزینه آن توضیح دهید (3295064) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۲:۲۴:۱۰
این دستگاه های عابر بانک بینه راهی که دوربین نداره
؟ (3367230) (alef-11)
 
ک
۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۱۲:۳۴:۲۷
سلام میخواستم بدونم آیا در مجاورت بودن این دستگاه برای سلامت انسان ضرری هم دارد یا نه؟
ممنون (3450133) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۰۳ ۱۹:۰۳:۱۶
خیر عزیزم، انگار که در کنار یک وسیله عادی برقی نشتی، فقط مشکل گرده های اسکناس هست که بسیار خطرناک هستن (4279380) (alef-11)
 
hd
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۰۳ ۱۹:۰۱:۴۶
سلام، دوستان عزیز شرکت فرادیس البرز (بزرگترین شرکت پشتیبان خودپرداز کشور و نماینده رسمی شرکت وینکور نیکسدورف آلمان) که از زیر مجموعه های شرکت بزرگ خدمات انفورماتیک هست ، مبادرت به ساخت خودپرداز ملی (البته به اصطلاح ملی) کرد که تا حدودی در نرم افزار موفق بود(البته تا حدودی) ولی در سخت افزار هیچ موفقیتی نداشت و سخت افزار را از همون قطعات وینکور آلمان و برخی قطعات چینی و تایوانی استفاده کرد و تنها بدنه و گاوصندوق را توانست با کیفیت پایینتر و دو برابر قیمت تایوان تولید کنه
در ساخت خودپرداز لازم است یک کشور در صنایع مکانیک، نرم افزار، سخت افزار ، الکترونیک ، ریخته گری، قالب سازی و بسیاری صنایع کوچک و بزرگ در سطح بالایی باشه تا بتونه یک دستگاه خودپرداز بسازه
تازه اگر هم بسازه در اون مدت دستگاه های پیشرفته تری در اروپا و آمریکا تولید میشه
خودپرداز تولید داخل که اسمشو دوستان گفتن هم تنها در نرم افزار سعی شده بود تولید داخل باشه که اونهم خیلی موفق نبود و شکست خورد.
خودپرداز دستگاه خاصی هست که کوچکترین نویز باعث میشه به مشتری پول نده و از حسابش کم کنه
بعد همین شمایی که دم از تولید ملی میزنی پدر کارمند بدبخت شعبه رو درمیاری که پولم چی شد؟
خانه از پای بست ویران است عزیزان (4279372) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته