توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463992
گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نقض حقوق فلسطینیان در اراضی اشغالی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۳
دفتر امور دمکراتیک و حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا گزارش خود در مورد وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین در سال ۲۰۱۶ را صادر کرد. در این گزارش به نقض حقوق ملت فلسطین توسط رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان پرداخته شده است.

به گزارش ایسنا، این گزارش ۱۲۲ صفحه‌ای که برخی رسانه‌ها اقدام به انتشار خلاصه آن کرده‌اند، تاکید می‌کند که تشکیلات خودگردان هیچ سلطه‌ای بر فلسطینیان در قدس شرقی ندارد، به این دلیل که رژیم صهیونیستی قوانین خود را در این منطقه اعمال کرده و هرگونه فعالیت و حضور تشکیلات خودگردان در هر نقطه‌ای از قدس را ممنوع کرده است.

گزارش مذکور به شیوه‌های مختلف نقض حقوق فلسطینیان اعم از بکارگیری زور مفرط در شیوه تعامل و برخورد با آنان، بازداشت گسترده و خودسرانه آنان و به تبع آن شکنجه و آزار و اذیت فلسطینیان در زندان‌ها، تخریب خانه‌های فلسطینیان و آواره و بی‌سرپناه شدن شمار زیادی از فلسطینیان در نتیجه آن اشاره و تاکید شده است که با این وجود فلسطینیان قدرت چندانی برای بازخواست و محاکمه سران رژیم صهیونیستی در محافل بین‌المللی به خاطر ارتکاب این تجاوزات ندارند.

بر اساس گزارش وزارت خارجه آمریکا، نظامیان رژیم صهیونیستی ۹۱ فلسطینی را در سال گذشته به شهادت رسانده است. رژیم صهیونیستی مدعی است که برخی از این فلسطینیان قصد اجرای عملیات‌های مقاومتی را داشته‌اند اما گزارش‌های زیادی وجود دارد که ثابت می‌کند رژیم صهیونیستی اقدام به نقض حقوق فلسطینیان کرده و بارها آنها را به شیوه‌هایی غیر قانونی و بدون هیچ دلیلی به قتل رسانده است.

علاوه بر این، برخی گزارش‌ها نیز از بدرفتاری زندانبانان اسرائیلی با اسرای فلسطینی به ویژه حین بازداشت و بازجویی، نامناسب بودن مکان بازداشت فلسطینیان، بکارگیری تدابیر شدید امنیتی علیه آنان، مصادره و تخریب املاک و منازل فلسطینیان، محدود کردن آزادی آنان در تمامی زمینه‌ها اعم از آزادی بیان، تشکیل انجمن‌ها و عضویت در آنها و اعمال محدویت شدید بر تردد فلسطینیان و سفر آنها به خارج حکایت دارد.

یکی دیگر از مشکلات موجود خشونت گسترده شهرک نشینان صهیونیست علیه فلسطینیان است و بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد که رژیم صهیونیستی شهرک نشینان را به خاطر ارتکاب جنایت علیه فلسطینیان بازخواست و محاکمه کند.

در این گزارش آمده است که حملات و تجاوزات شهرک نشینان صهیونیست علیه فلسطینیان در قدس اشغالی به امری مرسوم و روزمره تبدیل شده است و معمولا این حملات منجر به تحقیق و بازجویی از شهرک نشینان نخواهد شد.

این گزارش در مورد نوار غزه نیز تاکید می‌کند که رژیم صهیونیستی و دولت مصر محدودیت‌های بسیار شدیدی را علیه این منطقه در پیش گرفته و اجازه تردد فلسطینیان از حمله بیماران، دانشجویان، بازرگانان و شخصیت‌های علمی به خارج از غزه را نمی‌دهند.

مهمترین مشکلات و معظلات حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین بر اساس گزارش مذکور حملات علیه غیر نظامیان به بهانه‌های سیاسی یا دینی و تبعیض نژادی علیه عرب‌های ساکن فلسطین اشغالی که بیشتر آنها خود را فلسطینی و ساکنان اصلی این سرزمین می‌دانند، ذکر شده است و آنها خواستار برخورداری از حقوق برابر و مساوی هستند.

گزارش مذکور همچنین به بررسی روایت‌ها و گزارش‌های صادر شده در مورد شکنجه فلسطینیان، محاصره جائرانه غزه، بازداشت فلسطینیان و تخریب خانه‌های آنان پرداخته است، از جمله گزارش کمیته مبارزه با شکنجه که آورده است به رغم ارائه بیش از ۸۰۰ مورد شکواییه از سوی اسرای فلسطینی پیرامون شکنجه در زندان‌های رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۱۱ و اعتراف دولت رژیم صهیونیستی به ۱۵ درصد از این شکنجه‌ها، هرگز دولت صهیونیستی اتهامی را در این زمینه به هیچ یک از بازرپرسان اسرائیلی وارد نکرده است و تاکنون هیچ بازپرس یا مسئول سازمان زندان‌های صهیونیستی به شکنجه و آزار و اذیت اسرای فلسطینی متهم نشده است.

کمیته مبارزه با شکنجه اعلام کرد که تا ۱۳ سپتامبر گذشته، ۴۱ مورد شکواییه جدید که بر شکنجه اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی تاکید دارد، ارائه شده است.

در بخش دیگری از این گزارش، به تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه ساکنان النقب و اجرای ۹۸۲ مورد تخریب منازل فلسطینیان در این منطقه در سال ۲۰۱۵ اشاره شده است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ نیز ۱۰۷۳ مورد تخریب منازل فلسطینیان گزارش شده است.

در این گزارش همچنین از عدم برخورداری فلسطینیان از آزادی دینی و دسترسی به اماکن عبادی و دینی خود، عدم حمایت از آوارگان و ممنوع بودن مشارکت آزادانه آنان در فعالیت‌های سیاسی و یا ممنوع بودن برگزاری انتخابات در این مناطق انتقاد شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در این گزارش به فساد و عدم شفاف سازی دولت رژیم صهیونیستی، تبعیض، تجاوزات و دیگر پدیده‌های منفی موجود در جامعه از جمله تجاوز و خشونت‌های خانوادگی اشاره شده است.

همچنین مسائل دیگری از جمله آموزش، تبعیض در مشاغل، دادگاه‌ها، بازداشت موقت و اقدامات و تعامل غیر انسانی در حق بازداشت شدگان سیاسی نیز در این گزارش مورد تاکید قرار گرفته است.
 
کلمات کلیدی : فلسطین + اعتصاب غذا + رژیم صهیونیستی + اسیر فلسطینی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.