توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 483792
جایگزین احتمالی ابوبکر البغدادی کیست؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۰
تابناک نوشت: از هفته گذشته، گزارش هایی در مورد مرگ ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش در یک حمله هوایی در حومه رقه در برخی نشریات خارجی و به ویژه انگلیسی زبان منتشر شد.
 
پس از آن بود که مقامات روسی تأیید کردند در این حمله هوایی که از سوی نیروی هوایی روسیه صورت گرفته بوده است، احتمالا ابوبکر البغدادی به هلاکت رسیده؛ هرچند لاوروف بیان کرده که همچنان پیگیر صحت این موضوع از کانال های مختلف هستند.
 
 اکنون مرگ ابوبکر البغدادی که قبل از این نیز چندین بار خبر آن منتشر  و بعدا تکذیب شد، صورتی جدی تر به خود گرفته است. وزیر دفاع روسیه تأیید کرده است که البغدادی در حمله هوایی روز 28 می ـ که یک جلسه رده بالا از سران داعش که در میان آنها ابوبکر البغدادی نیز حضور داشته را هدف گرفته ـ به هلاکت رسیده است؛ جلسه ای که ظاهرا در مورد چگونگی خروج نیروهای داعش از رقه به سمت مسیر موسوم به «راهروی جنوبی» به سمت دیر الزور بوده است.

جایگزین احتمالی ابوبکر البغدادی کیست؟ / چرا آمریکا نمی‌تواند مرگ البغدادی را تایید کند؟
در میان بیش از 30 فرمانده ارشد و 300 سرباز داعشی که در این حمله هوایی به هلاکت رسیده اند، فرماندهان و مقامات رده بالایی از داعش همچون ابو الحاج المصری، امیر ابراهیم النائف فرمانده بخش مهمی از رقه و همچنین فرمانده ارشد امنیتی داعش سلیمان السواح حضور داشته اند.

هرچند ابوبوکر البغدادی تا کنون رسما هیچ جانشینی برای خود تعیین نکرده است، دو تن از افراد بسیار نزدیک به وی ـ که احتمال جانشینی آنها وجود داشته ـ عبارتند از: اباد العبیدی، وزیر دفاع وی و ایاد الجمیلی که اکنون امنیت وی را بر عهده داشته. گفته می شود، الجمیلی طی یک حمله هوایی در ماه آوریل در مرز سوریه و عراق به هلاکت رسیده است.

در نتیجه می توان حدس زد که هم اکنون محتمل ترین گزینه برای جانشینی ابوبکر البغدادی، العبیدی است. هر دو العبیدی و الجمیلی پیش از این به عنوان افسران امنیتی در دوران صدام حسین و در رژیم بعثی وی خدمت کرده اند و از العبیدی به عنوان معاون اول البغدادی نیز یاد شده است.

البته گفتنی است، ایالات متحده آمریکا و پنتاگون تا کنون نه مرگ الجمیلی و نه مرگ البغدادی را تأیید نکرده اند. رسانه های جریان اصلی در ایالات متحده با اشاره به انتشار گزارش های قبلی در مورد مرگ البغدادی بر این باور هستند که وی هنوز هم زنده بوده و به همراه دو تن از بادیگاردهای خود در بیابان های مرز رقه و موصل آواره است.

اما آنچه مهم است اینکه حتی در صورت تأیید نهایی گزارش روس ها و گزارش های تأیید شده از سوی خود نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده درمورد مرگ البغدادی، اکنون به نفع ایالات متحده نیست که موضوع مرگ وی را تأیید کند. این موضوع بیش از هر چیز به دلیل حملات سنگین نیروهای آمریکایی و ائتلاف تحت هدایت این کشور در موصل و رقه است که تا کنون بنا به گزارش های حقوق بشری منجر به مرگ بسیاری از شهروندان غیر نظامی شده است.

ائتلاف آمریکا در حجم وسیعی اقدام به استفاده از تسلیحات متعارف و همچنین فسفر سفید در هر دو این شهرها کرده و در مجموع افکار عمومی به شدت در مورد مداخله آمریکا در سوریه و عراق بدبین و ناخشنود است.

گزارش های میدانی از سوریه و عراق و گزارش های تأیید شده از سوی نهادهای نظامی و اطلاعاتی روسیه نشان می دهد که ایالات متحده از هفته گذشته، بارانی از فسفر سفید را بر سر رقه فرود آورده است و در عین حال به تروریست های داعش، اجازه خروج امن از این شهر به سمت «راهروی جنوبی» را می دهد که دقیقا منتهی به منطقه دیرالزور است که اکنون درگیری در آن میان داعش و نیروهای دولت سوریه و نیروهای ائتلاف آمریکا موسوم به «نظامیان معتدل» در جریان است.

در نتیجه به خوبی می توان حدس زد که به جای مبارزه مؤثر با تروریسم، اکنون استراتژی آمریکا در سوریه، نوعی از تقسیم شبه بالکانی سوریه بین کردها در شمال، دولت سوریه در غرب و ائتلاف تحت هدایت خود در قسمت های نفت خیز شرق است.

در نتیجه اکنون به هیچ وجه در منافع آمریکا نیست که مرگ و هلاکت رهبر و سرکرده داعش را تأیید کند؛ حتی اگر گزارش های جدی و معتبری در این مورد به دست آورده باشد. همچنان شبه ابوبکر البغدادی برای آمریکا لازم است تا با ادامه حملات در سوریه و عراق به اهداف استراتژیک خود در این دو منطقه دست یابد.
 
کلمات کلیدی : ابوبکر بغدادی + عراق + داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.