توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 363993
سراشیبی قیمت کالاهای اساسی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۳
در ماه رمضان اغلب کالاهای موردنیاز و اساسی به دلیل این که دچار افزایش تقاضا می‌شوند، با افزایش قیمت نیز همراهند هر چند امسال نیز در اوایل ماه رمضان با افزایش برخی اقلام از جمله خرما مواجه بودیم ولی با عرضه محصول جدید به بازار قیمت خرما نیز کاهش پیدا کرد.

به گزارش روزنامه قانون، به طورکلی آخرین بررسی‌ها از بازار کالاهای اساسی بعد از گذشت ۱۲ روز از ماه رمضان نشان می‌دهد که اکثر اقلام در مقایسه با هفته‌های قبل تغییر محسوسی نداشته و غالبا با ثبات قیمت‌ همراهند و برخی محصولات مانند میوه و انواع گوشت کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند. در این راستا رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی نیز از کاهش ۳۵ درصدی قیمت حبوبات تا پایان ماه مبارک رمضان خبر داد.

کاهش قیمت حبوبات تا پایان ماه رمضان

حبوبات از جمله اقلامی بودند که در آغاز امسال با افزایش قیمت همراه بودند. محمد آقا طاهر، رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی یکی از دلایل افزایش قیمت حبوبات را خشکسالی سال گذشته دانست و گفت: این موضوع سبب شده بود واردات انجام شود، چرا که در میزان برخی مواد غذایی دچار کمبود هستیم. عدس، لوبیا چیتی، نخود و غیره از جمله اقلامی هستند که از کشورهای دیگر وارد می‌شوند و در زمینه نخود و عدس به تازگی واردات داشته‌ایم. اولین محصول نخود و عدس چند روز قبل وارد بازار شده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان ماه مبارک رمضان قيمت حبوبات به میزان ۳۵ درصد کاهش یابد. در حال حاضر بخشی از محصول عدس مورد نیاز از ایلام و بخشی از نخود مورد نیاز نیز از کرمانشاه تهیه می‌شود.

زمان کاهش قیمت برنج و خرما

برنج و خرما از دیگر محصولاتی بودند که در چند وقت گذشته با افزایش قیمت همراه بودند.به خصوص خرما که در آغاز ماه رمضان با افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواجه شده بود. آقاطاهر در خصوص زمان کاهش قیمت برنج و خرما گفت: به محض به دست آمدن محصول جدید برنج و خرما با کاهش قیمت این دو محصول همراه خواهیم بود. قیمت برنج به احتمال فراوان در اواسط مرداد‌ماه کاهش خواهد یافت. علاوه براین قیمت خرما نیز با رسیدن به نیمه ماه مبارک رمضان شکست حباب قیمت را خواهد داشت.

قیمت میوه رو به کاهش

در بازار میوه و تره‌بار پس از گذشت یک هفته از ماه رمضان به دلیل تولید و عرضه کافی، افزایش قیمتی وجود نداشته است و حتی برخی اقلام میوه‌های نوبرانه کاهش قیمت داشته‌اند. در میان اقلام مختلف میوه در حال حاضر هر کیلوگرم سیب زرد ۴۵۰۰ تومان، سیب گلاب کیلویی ۱۱ هزار تومان، خیار بوته‌ای کیلویی ۳۲۰۰ تومان و خیار درختی کیلویی ۳۱۰۰ تومان است. همچنین در میان سایر اقلام گیلاس و آلبالو کیلویی ۱۰ هزار تومان، توت فرنگی کیلویی ۷۵۰۰ تومان، ‌گوجه سبز ۴ هزار تومان، ‌ هلو و زرد آلو کیلویی ۸ هزار تومان، ‌ طالبی کیلویی ۲۴۰۰ تومان، خربزه کیلویی ۲۷۰۰ تومان و ملون کیلویی ۲۸۰۰ تومان در مغازه‌های سطح شهر به طور متوسط عرضه می‌شود. انواع تره‌بار نیز مانند میوه در بیشتر اقلام ثبات قیمت و برخی اقلام مانند هندوانه تا حدودی کاهش قیمت داشته است.

قیمت انواع محصولات پروتئینی

در این میان محصولات پروتئینی از جمله اقلامی هستند که با ثبات قیمت همراه بوده‌اند. به طوری که هر کیلوگرم گوشت گوساله فیله پاک کرده ۴۵ هزار تومان در مغازه‌های سطح شهر عرضه می شود. گوشت گوسفندی راسته با استخوان نیز کیلویی ۳۰ هزار تومان، گوشت گوسفندی ران پاک کرده با استخوان کیلویی ۳۴ هزار تومان، گوشت گوسفندی ماهیچه کیلویی ۳۹ هزار تومان، گوشت استیکی کیلویی ۴۵ هزار تومان، شقه با گردن کیلویی ۳۳ هزار تومان و هر کیلوگرم گوشت چرخ‌کرده ۳۵ هزار تومان قیمت دارد. هر کیلوگرم مرغ تازه نیز ۶۳۰۰ تومان به طور متوسط در مغازه‌ها دیده می‌شود، همچنین فیله مرغ کیلویی ۱۲ هزار تومان، سینه مرغ کیلویی ۷۷۰۰ تومان، ران مرغ کیلویی ۷۳۰۰ تومان، بال مرغ کیلویی ۸۲۰۰ تومان و گردن مرغ ۳۱۰۰ تومان موجود است. در میان دیگر اقلام پروتئینی، هر کیلوگرم مغز ران بوقلمون بدون پوست و استخوان ۲۳ هزار تومان عرضه می شود. تخم مرغ نیز که از دیگر محصولات پروتئینی پر مصرف در ماه رمضان است به صورت دانه ای به طور متوسط ۳۵۰ تا ۴۰۰ تومان در مغازها قابل مشاهده است و به صورت شانه ۳۰ تایی بین ۱۰ هزار تا ۱۱ هزار تومان عرضه می شود.

وعده کاهش قیمت حبوبات

آن طور که رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی وعده داده قرار است قیمت حبوبات تا پایان ماه رمضان چیزی در حدو ۳۵ درصد کاهش پیدا ‌کند. در حال حاضر قیمت انواع حبوبات به این شرح است؛ لوبیا چشم بلبلی کیلویی ۶۸۰۰ تومان، لوبیا چیتی کیلویی ۷۰۰۰ تومان، لوبیا سفید کیلویی ۵۵۰۰ تومان و لوبیا قرمز کیلویی ۵۵۰۰ تومان در سطح شهر عرضه می شود. عدس بسته بندی ۹۰۰ گرمی نیز ۶۹۰۰ تومان و عدس ریز بسته بندی ۹۰۰ گرمی ۵۵۰۰ تومان فروخته می شود. همچنین نخود بسته بندی ۹۰۰ گرمی کیلویی ۴۸۰۰ تومان قیمت دارد. لیموعمانی به طور متوسط کیلویی ۲۵ هزار تومان در سطح شهر فروخته می شود. همچنین لپه باقالا زرد کیلویی ۴ هزارتومان و لپه باقالا سبز ۱۵ هزار تومان عرضه می شود. در میان سایر اقلام حبوبات جو پرک کیلویی ۱۳ هزار تومان، جو پوست کنده کیلویی ۲هزار تومان، سویا بسته یک کیلوگرمی ۳۶۰۰ تومان و زرشک کیلویی ۲۵ هزار تومان عرضه می شود.

قیمت انواع برنج ایرانی و خارجی

در میان انواع برنج، برنج ایرانی، هندی و پاکستانی از جمله برنج‌هایی هستند که در کشور ما بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برنج ایرانی درجه یک که به طور معمول نسبت به برنج خارجی از تقاضای بیشتری برخوردار است، در عمده فروشی ها کیلویی ۸ تا ۱۰ هزار تومان قیمت دارد و در خرده فروشی ها و مغازه های سطح شهر کیلویی ۱۳ تا ۱۶ هزار تومان عرضه می شود. در میان انواع برنج های ایرانی، هر کیلوگرم برنج طارم درجه یک به طور متوسط ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در مغازهای سطح شهر قیمت دارد.

هر کیلوگرم برنج طارم درجه یک در بازار و مراکز عمده بین ۷ تا ۸ هزار تومان عرضه می شود. برنج هاشمی درجه یک در خرده فروشی تا کیلویی ۱۶ هزار تومان فروخته می شود که حداقل ۵۰۰۰ تومان گران‌تر از قیمت این نوع برنج در عمده فروشی هاست. همچنین در میان دیگر اقلام برنج ایرانی، برنج شیرودی کیلویی ۶ هزار تومان، برنج ندا کیلویی ۵۸۰۰ تومان، برنج نیم دانه کیلویی ۴۵۰۰ تومان، برنج نیم دانه معطر ۴۶۰۰ تومان، برنج فجر کیلویی ۵۲۰۰ تومان و برنج دم‌سیاه کیلویی ۷۵۰۰ تومان به طور متوسط در مغازه های سطح شهر فروخته می‌شود. در میان برنج های خارجی نیز برنج هندی درجه یک کیلویی ۴۳۰۰ تا ۴۶۰۰ تومان قیمت دارد. همچنین هر کیلوگرم برنج پاکستانی درجه یک ۳۵۰۰ تومان به طور متوسط در مغازه های سطح شهر عرضه می شود.

چای، قند و شکر، خرما و زعفران

چای نوشیدنی محبوب ایرانی‌هاست و به‌خصوص در ماه رمضان استفاده بیشتری از آن می‌شود و به عبارتی به عنوان نوشیدنی سنتی در کشور ما شناخته می‌شود. هر کیلوگرم چای ایرانی درجه یک بین ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان و چای ایرانی درجه ۲ بین ۵ تا ۷ هزار تومان عرضه می شود. همچنین چای خارجی که به گفته فروشندگان مشتریان بیشتری دارد بین ۲۰ تا ۳۲ هزار تومان قیمت دارد. اما خرما که یکی از اصلی ترین اقلام در سفره برای بسیاری در ماه رمضان است به تازگی با افزایش قیمت همراه شده است و به گفته فروشندگان، انواع خرما حدود ۲۰۰۰ تومان در روزهای اخیر افزایش قیمت داشته است.

با وجود آن‌که مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت کشاورزی اعلام کرده است که قیمت منطقی برای هر کیلوگرم خرما در بازار ماه رمضان ۴۵۰۰ تا ۵ هزار تومان است اما بررسی بازار نشان می دهد که قیمت هر کیلوگرم خرماي بسته بندی شده بین ۷۵۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان است. همچنین هر کیلوگرم قند خرد شده در بازار ۳۲۰۰ تومان و هر کیلوگرم شکر ۳۰۰۰ تومان عرضه می شود. قند شکسته بسته بندی شده سه کیلویی ۹۰۰۰ تومان و شکر بسته بندی سه کیلویی ۸۵۰۰ تومان قیمت دارد. زعفران مثقالی نیز به طور متوسط بین ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان در بازار فروخته می شود.

بازار داغ زولبیا و بامیه

هر کیلوگرم زولبیا و بامیه بین ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار تومان در شیرینی فروشی‌ها فروخته می‌شود. همچنین هر کیلوگرم حلیم و آش رشته به ترتیب کیلویی ۱۰ و ۱۱ هزار تومان قیمت دارد.
 
کلمات کلیدی : معیشت+گرانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.