توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471696
خبر ره‌پیک از جلسه با نمایندگان نامزدهای ریاست‌جمهوری
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۶
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان جزئیات جلسه هماهنگی ظهر امروز این شورا با نمایندگان داوطلبان ریاست‌جمهوری را تشریح کرد.
به گزارش فارس، سیامک ره‌پیک معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان به تشریح جلسه هماهنگی ظهر امروز این شورا با نمایندگان نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پرداخت.

وی توضیح داد: موضوع برگزاری انتخابات مهم ریاست‌جمهوری با مشخصه‌هایی که به ویژه از طرف مقام معظم رهبری و مشارکت بالا، امنیت و آرامش و دقت در انتخابات مشخص شده است، نیازمند همکاری بین دستگاه‌ها و نامزدهای محترم انتخابات ریاست‌جمهوری است.

ره‌پیک تصریح کرد: در دوره‌های اخیر در شورای نگهبان اقدام بسیار خوبی انجام شد و جلسه امروز هم پیرو همان اقدام بود، ما از نامزدهای محترم درخواست کردیم که نمایندگانی را برای حضور در ستاد نظارت معرفی کنند تا مسائلی که در ستادهای انتخاباتی هر نامزد مطرح می‌شود، به ویژه در روز انتخابات - که روز بسیار مهمی است و اخبار متعددی رد و بدل می‌شود - پیگیری شود.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان اظهار داشت: برخی از موضوعات به راحتی در تعامل با همدیگر قابل حل است و نیازی به طولانی شدن روند این مسئله و مشکل وجود ندارد.

ره‌پیک ادامه داد: همچنین این کار به افزایش اعتمادسازی کمک می‌کند و حضور نمایندگان نامزدها در ستاد نظارت این امکان را به آنها می‌دهد که نحوه نظارت و فرآیندهای نظارت را در ستاد نظارت شورای نگهبان از نزدیک ملاحظه کنند، به ویژه در روز رأی‌گیری، امکاناتی در اختیار نامزدها قرار می‌گیرد تا بتوانند ارتباط دو طرفه داشته باشند و اگر مشکلاتی به آنها منتقل شد به ما منتقل کنند و اگر ما هم مسائلی داریم، در سطح کشور به آنها منتقل کنیم.

وی همچنین گفت: ان‌شاءالله این تجربه که قبلاً هم صورت گرفته در این دوره هم اجرا می‌شود و همین طور نامزدها از روند شمارش و تجمیع آراء مطلع می‌شوند. این موضوع هم می‌تواند اطمینان‌بخشی کند و هم نمایندگان و نامزدها، این امکان را به شکل مناسبی به دوستداران، هواداران و ستادهای خودشان منتقل می‌کنند و این مسئله در افزایش مشارکت هم تأثیر خواهد گذاشت.

این عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری درباره ابلاغ دستورالعمل نحوه شمارش آراء در روز رأی‌گیری نیز توضیح داد: در روز برگزاری انتخابات موضوعات متعددی در شعب اخذ رأی مطرح است که با همکاری و تعامل دستگاه اجرایی و نظارتی درباره جزئیات این فرآیندها تصمیم‌گیری می‌شود و به توافق می‌رسند.

ره‌پیک تأکید کرد: درباره نحوه حضور کسانی که باید به لحاظ قانونی در شعبه حضور داشته باشند، درباره نحوه احراز هویت در خصوص برگزاری دو انتخابات شوراها و ریاست‌جمهوری و تا انتهای کار که بحث شمارش آراست، در آنجا هم باید وحدت رویه باشد و این کار انجام شده و جزئیات کار روشن شده است، آنچه از جهت نظارتی مربوط به ما بوده است، ابلاغ کرده‌ایم و دستورالعمل‌ها در سراسر کشور روشن است و همه ناظرین می‌دانند که در شعبه از ابتدا تا انتهای کار چه وظیفه‌ای دارند تا آن را به خوبی انجام دهند و باید و نبایدها مشخص شده است.

وی درباره تخلف احتمالی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری و تأثیر تخلفات روز رأی‌گیری در نتیجه انتخابات، توضیح داد: تخلفاتی قبل از برگزاری انتخابات در این ایام صورت گرفته که این موارد در مراجع مختلف بررسی و به آنها رسیدگی می‌شود.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان تصریح کرد: آنچه مربوط به مجموعه نظارت است، مبنی بر مستندسازی تخلفات و گزارش‌های دقیق از این تخلفات و اعلام مراجع که باید با این تخلفات برخورد کنند و ایجاد پرونده تا انتهای برگزاری انتخابات و اعلام نتیجه و بسته شدن پرونده در ستاد نظارت در حال انجام است.

ره‌پیک تصریح کرد: آنجایی که لازم است دستگاه قضایی رسیدگی کند، به آن مرجع اعلام می‌شود، آنجایی که لازم است در صحن شورای نگهبان رسیدگی شود، در آنجا انجام می‌شود و وظیفه رصد و جمع‌آوری این اطلاعات صورت می‌گیرد و در این چند روز این اقدامات انجام شده است و دستگاه قضایی نسبت به برخی موارد رسیدگی‌های خودش را شروع کرده است و دستگاه انتظامی در برخی مواردی که نیاز بود در صحنه برخورد شود این کارها را انجام داده است و این کار تا روز برگزاری انتخابات ادامه دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شورای نگهبان آمادگی‌های لازم را برای برگزاری انتخابات در صورت دو مرحله‌ای شدن دارد؟ گفت: بله؛ هم شورای نگهبان و هم دستگاه اجرایی هم در بحث امکانات و تجهیزاتی که لازم است و هم از جهت همکاری‌ها و برگزاری انتخابات در مرحله دوم همه پیش‌بینی‌ها را انجام داده‌اند و آماده هستند.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان درباره ارائه گزارشی از تخلفات انتخاباتی افزود: در حال حاضر عمدتاً بحث‌ها مربوط به تبلیغات یعنی نحوه دخالت در تبلیغات، تخلف از قانون در تبلیغات و حمایت‌ها از ستادهاست که از هنجارهای قانونی خارج شده‌اند البته امکان دارد در میان آن، موضوعاتی دیگر هم مطرح شده باشد که خلاف قانون باشد، همه موارد جمع‌آوری و مستندسازی می‌شود.

ره‌پیک متذکر شد: این موارد آثار متفاوتی دارد برخی از تخلفات به دستگاه انتظامی اعلام شده است و وظیفه دارد که تخلف را از بین ببرد.

وی اضافه کرد: برخی از موارد نیز تخلفاتی است که باید دستگاه قضایی رسیدگی کند و این موارد هم مستندسازی شده و با دادستان کل‌کشور هماهنگی‌هایی صورت گرفته است و ستاد پیشگیری قوه قضائیه هم کارهای خوبی انجام داده است.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان تصریح کرد: در مواردی هم ممکن است گزارش، پرونده و مستندات آماده شده باشد و در بررسی‌های مربوط به روز برگزاری انتخابات و بعد از وصول شکایت، شورای نگهبان بررسی می‌کند و تصمیم‌گیری به آینده موکول می‌شود.

ره‌پیک در پایان ابراز امیدواری کرد که تخلفات به حداقل برسد و در روز رأی‌گیری همه همکاری کنند تا بر اساس آنچه مصلحت کشور و مورد نظر مقام معظم رهبری است، یک انتخابات امن، سالم، قانونی و پرشور برگزار شود.

نمایندگان حاضر در جلسه به شرح ذیل بودند: آقای صادق به نمایندگی از آقای روحانی، آقای ویسی به نمایندگی از آقای جهانگیری، آقای مسجدی به نمایندگی از آقای هاشمی‌طبا، آقای طلا به نمایندگی از آقای رئیسی، آقای دهقان به نمایندگی از آقای قالیباف و آقای همدانی به نمایندگی از آقای میرسلیم.

سیامک ره‌پیک عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، ریاست این جلسه را بر عهده داشت.
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۵ ۱۸:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۸ ۱۹:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ۲۱:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۱ ۱۸:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۲ ۲۱:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ ۰۹:۵۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۲۳:۵۱
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۲۳:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۲۲:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ۲۲:۳۰
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست جمهوری+انتخابات ۹۶+تخلفات انتخاباتی+شورای نگهبان+ره پیک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.