نظر منتشر شده
۱۰۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 381191
درباره آتش زدن بنز و پورشه
محسن مهدیان، 24 مرداد 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۷
داخل مساجد اغلب تابلویی نصب است که "لطفاً تلفن همراه خود را خاموش کنید." نمازگزار از این پیام می‌فهمد که می‌تواند گوشی خود را در حالت بی صدا قرار دهد و لازم نیست حتماً خاموشش کند. این فهم عرف از حکمت یک پیام هشدارآمیز است.

بطن هر متنی فراتر از ظاهرش است. ماندن در ظاهر به ذبح هدف اصلی متن می‌انجامد. نمونه آشکار این بدفهمی مواجه با تعبیر رهبری از آتش زدن کالای قاچاق است.

روز گذشته خبری با این مضمون منتشر شد که بزودی ۱۳ خودرو بنز و پورشه به ارزش تقریبی ۱۴ میلیارد تومان در راستای مبارزه با قاچاق کالا امحا می‌شود.

این دستور ظاهراً بعد از تاکید رهبری مبنی بر آتش زدن کالای قاچاق جلوی چشم مردم است: "وقتی شما آن باند قاچاقچی را پیدا می‌کنید و آن جنس کلان قاچاق را که چند هزار تُن وزن آن است، وارد کشور می‌کنید، این جنس را جلوی چشم همه آتش بزنید؛ ضربه بزنید به قاچاقچی، به جنس دارای مشابه داخلی."

درباره این خبر دو نکته قابل توجه است. یکی مربوط به آتش زدن کالای قاچاق است و دیگری روش مواجه ما با سخنان مقام معظم رهبری.

یکم. چرا رهبری فرمودند آتش بزنید؟ آیا آتش زدن به خودی خود موضوعیت دارد؟ حکمت آتش افروختن بر کالای قاچاق چیست؟ مثلاً اگر کالای قاچاق، فولاد و آهن بود که با آتش نابود نشد باید چه کرد؟ اگر نفت و بنزین بود تکلیف چیست؟ اگر قاچاق ضبط شده یک کالای مقدس بود راه چاره چیست؟ اگر با قاچاق انسانی مواجه شدیم با این حکم چه کنیم؟ پاسخ خیلی ساده است. آتش زدن غرض نیست. موضوع امحای کالاست.

اما امحا به چه سبب است؟ مثلاً اگر با پتک نابود کنیم مفید است؟ یا زیر خاک کنیم؟ یا به دریا بیافکنیم؟ همان یک پارگرافی که از رهبری نقل شده گواه است. می فرمانید " ضربه بزنید به جنس مشابه داخلی ". حکمت امحای کالای قاچاق این است که کالای وارد شده به چرخه داخلی اقتصاد وارد نشود. هر کالای قاچاق جای یک کالای داخلی را می‌گیرد. فرقی نمی‌کند سود فروش کالا در داخل به جیب قاچاقچی رود یا دولت. در هر دو حالت تولید داخل است که ضربه می‌خورد.

با این توضیح اگر روشی اتخاذ شود که کالای قاچاق بدون آتش زدن امحا شود، از امر رهبری تخطی شده است؟ مثلاً اگر پورشه‌ها را خارج از مرزها بفروشیم یا به مبدأ بازگردانیم و پولش را به نفع مبارزه با قاچاق مصادره کنیم امحا محقق نشده است؟

خلاصه رهبری اگر فرمودند کالای قاچاق را آتش بزنید، یک منطق اقتصادی دارد و یک اثر نمادین. منطق اقتصادیش که توضیح داده شد و مفهوم نمادین آن اثر فرهنگی‌اش در داخل است. واگرنه سوزاندن بتنهایی موضوعیت ندارد. البته روشن است که کالاها چینی بی ارزش و یا لوازم آرایش و مسکرات و مواد مخدر و غیره لازم است به روش سوزاندن امحا شود. چراکه اثر نمادین سوزاندن این کالاها مهمتر از اثر اقتصادی تبدیل آن به دارایی است.

دوم. ورود به این مساله بهانه طرح موضوع مهمتری است. اشکال در نحوه مواجه ما با سخنان رهبری است. برخی تصور می‌کنند ولایت پذیری یعنی تکرار ظاهر سخنان حضرت آقا. مثلاً اگر زیادتر بر آتش زدن کالای قاچاق تاکید کنیم ولایت پذیرتریم. از میوه و لباس چینی و لوازم آرایش تا پورشه و مرسدس بنز و غیره.

بی توجهی به حکمت و باطن فرمایشات نوعی ظاهرگرایی پدید می‌آورد که بیشترین ضربه را به هدف و دغدغه ایشان می زند. فرض کنید در ملأ عام چند پورشه و بنز را آتش بزنند یا زیر خاک کنند یا با پتک و تبر متلاشی‌اش کنند. دیگران درباره ما چه فکر می‌کنند؟ با قاچاق می‌خواهیم مبارزه کنیم یا خودمان را مضحکه افکار عمومی کنیم؟ به اینجا که می‌رسیم این ظن ایجاد می‌شود که نکند خدای نکرده برخی می‌خواهند سخنان رهبری را بی منطق جلوه دهند؟

همین مواجه صوری است که وقتی رهبری از وضعیت موسیقی انتقاد می‌کنند، کنسرت‌ها تعطیل می‌شود. ولایت پذیری فهم دغدغه رهبری است نه تکرار جملات ایشان.
 
کلمات کلیدی : آتش زدن بنز و پورشه+آتش زدن کالای قاچاق
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۱۳:۰۹
فعلا ک میشه امحاش کرد و بایدم انجامش داد.... یکی از عوامل کم شدن قاچاق!همین نابودکردن کالاهاست ن فروش اونهاااااا (3883757) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۴۳:۰۸
میشه صادر کرد و پولش را صرف هزینه های کشور کرد (3883853) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۰۱:۱۶
صادر بشه پولش گیر همون قاچاقچی میاد (3883913) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۵:۰۰:۵۵
من حاضرم یکی شو رو ببگیرم و از دریافت یارانه انصراف بدم. میتونم 5 میلیون هم پیش قسط بدم. (3884227) (alef-11)
 
مریم
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۵:۵۷:۴۹
قانون بزارین
قانون که هر چی از قاچاقچی گرفته شده
مزایده عمومی گذاشته میشه و درآمدش هم خرج خیریه ها میشه
فقط خرج خیریه ها
آتیش زدن کار غیر عقلانی است
چون که پولش از مملکت خارج شده و اون رو نمیشه برگردوند که (3884346) (alef-11)
 
جانباز بسیجی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۰:۳۱:۴۲
دوست عزیز دشمن با هر حربه ای میخواهد اجناس قاچاق را وارد کشور کند تا با رواج ان در جامعه به تولید داخلی ضربه بزند ..... لذا تنها راه حل مبارزه معدوم کردن انهاست و نباید به هیچ عنوان وارد کشور شوند .....مثلا ایا توزیع البسه و کفش قاچاق در جامعه حتی اگر هزاران برابرش انها را جریمه کنند به نفع صنعت کفش است یا به ضرر صنعت کفش ..... در صنعت کفش بیکاری را بدنبال دارد یا اشتغال....من بیکار میشوم یا دشمن ........لذا باید همه با خمایت از دولت و سایر قوا برای برخورد و امحای قاچاق به خودمان و فرزندانمان کمک کنیم (3884814) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۲:۰۳:۲۲
موافقم دشمن با ورود بنز و پورشه می خواد جلوی تولید پراید رو بگیره و به تولید مونتاژ داخلی ضربه بزند. من که به جای پورشه می رم پراید می خرم تا مشت محکم به دهان استکبار جهانی بزنم!!!! (3885798) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۲۰:۰۷:۴۴
معلومه تولید کننده بنز و پورشه هستی که از ورود این اقلام که باعث تعطیلی بنگاه داخلی شما میشن ناراحتید ؟ مدیونید اگه فکر کنید که با ورود این بنز و بی ام و ها دیگه کسی پراید نمیخره
معدوم کردن اقلام قاچاق اگر غیر شرعی و غیر بهداشتی باشه کاملا درست و اگر غیر از این باشه میتوان آنها رو ضبط و منفعت حاصل از فروش آنها به جایی دیگر را مستقیما بحساب بهزیستی و یا ساخت مدرسه و جاده نمود
ولی عجب آرزوی محالی بود (3886561) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۰۰:۱۷:۲۲
اصلا غیر عقلایی نیست چرا که اثر نمادین و فرهنگی این کار اونقدر هست که جلوی بسیاری از قاچاق ها رو میگیره و در مجموع و در بلند مدت به سود اقتصاد کشوره (3885058) (alef-11)
 
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۰۹:۱۰:۴۵
آتش زدن و امحا کردن این اجناس همچون اعدام کردن در ملا عام می باشد ولی گاهی اوقات لازم هست. (3885427) (alef-11)
 
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۱:۳۲:۲۹
سلام
اومدیم حراج کردیم و خرج خیریه شد. تکلیف کارگر کارخونه که همین جنس رو تولید می کنه چیه ؟؟؟؟ هدف کمک به تولید داخلی است. (3885720) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۲:۰۷:۵۰
عزیزم این قانون هست قاچاقچی وارد کننده هم همیشه تو مزایده برندست (3885809) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۴:۲۳:۱۴
نابود کردن این قبیل کالاها احمقانه است . فلسفه نظر رهبری این است که استفاده از آن جای یک کالای ایرانی را در داخل نگیرد . بیشتر این فلسفه جایی صدق میکند که ما کالای مشابه اش را در کشور تولید کنیم . بنز و پورشه در کشور مشابه ندارد . پیشنهاد خوبی است که به نفع امور خیریه مزایده گذاشته شود . (3886100) (alef-11)
 
مازندرانی
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۰۱:۳۲
یعنی کاری که الان داره میشه ؟ (3883917) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۵۳:۴۷
صرف کدوم هزینه؟؟؟؟؟نکنه از اقوام مدیران خاصی؟؟؟؟؟؟؟ (3884079) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۰:۱۴:۳۲
هزینه های ساخت کلاس های درس در مکان هایی که کلاس ها کپری هستند.
هزینه درمان بیماذی های سخت
هزینه نگهداری و پرورش کودکان کار و خیابان
هزینه برای فضای سبز و رفع آلودگی هوا
هزینه ایمن سازی راه ها
هزینه بازسازی راه آهن
هزینه .... (3884785) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۶:۳۹:۴۴
"هزینه های ساخت کلاس های درس در مکان هایی که کلاس ها کپری هستند.
هزینه درمان بیماذی های سخت
هزینه نگهداری و پرورش کودکان کار و خیابان
هزینه برای فضای سبز و رفع آلودگی هوا
هزینه ایمن سازی راه ها
هزینه بازسازی راه آهن
هزینه ...."
شما از کره دیگه ای آمده ای، اینجا ایرانه
فرض کنیم فروخته بشه اون کسی که سوار میشه از کجا پولش را آورده و اصلا اسلام با اختلاف طبقاتی مشکل دارد
فرض کنیم صادر بشه چه تضمینی هست پولش به دلالی که اینها را میخواسته وارد کنه نرسه
آقا کی تا بحال بی منت برای مردم کاری صورت گرفته ؟
درآمد کشور از صادرات نفت و گاز و ... و مالیات و .... کم نیست مشکل اینجاست وقتی میشه با این درآمد ها چند کشور را آباد کرد چرا نمیشه ایران را آباد کرد چون .......................................مصلحت ...............اختلاف طبقاتی .......و ... (3886277) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۷:۰۹:۲۵
عزیزم شما برو کاملا تحقیق کن بعد بیا نظر بده و دیگران رو گمراه کن! مسئول مربوط گفت که صادرکردن ماشین ها هزینه اش بیشتر از فروششون هست و به خاطر همین هم امحاء کنیم بهتره.... (3884472) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۰۲:۳۶:۳۲
بايد اتشش زد و صاحب كالاي قاچاق و قاچاقچي و عواملاشان را هم مجازات شديد كرد (3885138) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۰۰:۴۱
میشه فروختش و پولش رو چند تا مسئول که چند میلیارد نیاز مالی دارن بردارن. (3883910) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۷:۲۴:۱۲
بله که بچه هاشون کمتر انتظار برداشت از سفره انقلاب داشته باشند. (3884492) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۲۱:۲۴
حتی میشود در اختیار نیروی انتظامی قرار داده شده ؛ با رنگ و علائم پلیس از آن جهت ماموریت های این نیرو استفاده کرد . (3883972) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۳۱:۲۵
هیچ جای دنیا این طور بلبشو و بی‌صاحب نیست که بخواهید ماشین بی‌صاحب را بردارید و دلبخواه صادرش کنید. باید گارانتی و حساب و کتاب داشته باشد. حتی عراق و افغانستان. (3884171) (alef-11)
 
دکتر مفتون
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۳۸:۵۷
آفرین.. نظر خوبی دادید.. کاش این فکر به ذهن مسولین مربوطه برسد و این خودرو ها را یا به پلیس یا مثلا تشریفات استقبال از دیپلماتهای بلند پایه خارجی، قرار گیرند.. (3884187) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۶:۱۵:۲۳
عزیزم درسته به قول شما قاچاقه ولی حق الناسم هست شمایی که دم از خدا و پیغمبر میزنید (3884373) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۴۹:۲۴
آیا هزینه های نگهداری این خودرو برای پلیس مقرون به صرفه خواهد بود؟؟؟؟ (3884206) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۸ ۰۵:۵۱:۰۵
ماشینی که دارای بالاترین استاندارها ساخت و کیفیت و پیشرو در سطح جهانی هست به نظر شما چه هزینه ی نگهداری ای به پلیس یا استفاده کننده اش تحمیل می کنه؟ مگه مثلا با پراید طرف هستید که چنین چیزی رو می پرسید؟ (3890081) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۵:۰۱:۳۵
بسیار عالی موافقم (3884231) (alef-11)
 
احسان
United States
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۲۴:۴۳
واقعا جای تاسف داره،این سطحی ترین برداشت از سخنان رهبری است! (3884156) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۰۰:۳۱:۰۸
؟؟؟یک سوال از آقای مهدیان و دوستان مخالف: اگر قرار باشه فقط مواد مخدر و مسکرات و کالاهای بنجل رو آتش بزنیم پس اون اثر نمادین و فرهنگی چه طور بدست میاد؟! ضمنا این جور کالا ها قبل از این هم تقریبا آتش زده میشدن پس چرا رهبری مساله آتش زدن رو مطرح کردن؟! معلومه به خاطر همون اثر نمادین که خودآقای مهدیان فرمودند. (3885067) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۰۸:۴۳:۴۳
اتفاقا باید آتش زد تا دل قاچاقچی را سوزاند. رهبری هم همین را دقیقا گفت. ضرر به قاچاقچی. مبارزه با قاچاق کار آسانیست اگر ما بخواهیم! (3885373) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۸:۴۰:۲۰
بحث کم شدن قاچاق نیست
بحث کوتاه شدن دست واسطه هاست
والا یک بچه هم میداند که بنادر ورود قاچاق دست کیست و چگونه وارد می شود
رییس جمهور رفته یکبار گفت اما پیگیری نکرد !
برای سر کار گذاشتن یک عده فعلا خوب است !!! (3884623) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۹:۱۵:۱۴
مثل همه جای دنیا بدیم به ناجا برای مامریت هاش ضد همین قاچاقچی ها و دزدها (3884681) (alef-11)
 
محمدعباسی بیرجند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۹:۳۴:۳۶
مدارس فنی هنوز موتورهای جیپ وماشینهای عهد عتیق رو برای تمرین وتعمیر بازوبسته میکنند چرااینهارو برای مدارس فنی اختصاص ندیم .کمی فکر تاپشیمان نشیم (3886531) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۱۳:۳۵
بسیار تحلیل خوبی بود از نگاه سطحی دوستان بر ولایت پذیری (3883758) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۱۴:۱۶
کاملا موافقم (3883761) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۱۴:۲۱
قرار نیست اگر دلار و طلا و نقره ی تقلبی هم کشف شد آن را آتش بزنند. مهم برخورد جدی باخود قاچاقچی است و پیشگیری از تکرار آن
فقط در قرون وسطی بود که اشیاء را مجازات می کردند.... (3883762) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۳۸:۲۸
وقتی جنس رو نابود کنند این خودش نوعی مجازات قاچاقچیه
چون سرمایه اونه که داره نابود میشه
برا بقیه هم درس عبرت میشه (3884185) (alef-11)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۱۵:۴۰
سرمایه ارزی کشور را نباید آتش زد جریمه سنگین کنید تا قاچاقچی دیگر انجام ندهد. (3883766) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۵۷:۳۴
کی جریمه کنه؟ همه دستشون در کار خلاف شریکه. بهتره امحا بشه چون اگه نشه باز یه جوری مال قاچاق رو می فروشن به ملت و قاچاقچی هم مسیر خودش رو ادامه میده. اگه واقعا سیستم درستی وجود داشت که مسائل رو رسیدگی می کرد حرف شما درست بود (3884091) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۷:۴۲:۵۰
اگر به گفته شما خلافکارها هم شریک هستند پس آتش زدن هم فایده ای نداره. (3884523) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۱۹:۳۵
والله به خدا. اجناس قاچاق رو بیرون مرز ها بفروشن پولشو بریزن به بیت المال. یا مواد خوراکی رو توزیع کنن بین فقرا. خیلی کارها میشه کرد. چرا نابودش میکنن حالا (3883779) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۷:۵۱:۰۸
حالا فکر می کنید اگه بفروشن پولش صرف این مردم میشه؟ (3884537) (alef-11)
 
سهیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۱:۳۴:۲۴
مهم اینه که این کار کثیف از بین بره یعنی قاچاق کالا
چرا حضرت موسی گوساله سامری رو که از طلا ساخته شده بود نابود کرد و به دریا ریخت؟؟؟؟ (3885726) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۲۰:۰۴
هر كي هر كيه ديگه (3883780) (alef-3)
 
مودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۲۶:۰۹
جناب مهدیان با همین توجیهات و اجتهاد ها بود که کالاهای قاچاق در مبادی ورودی ضبط میشد و سپس چند ماه بعد سر از بازار داخلی درمی آورد.....
لطفا اینگونه عقل نمایی نکنید. حداقل یک برخورد سنگین و چکشی حتی اگر با فکر شما معقول هم نباشد لازم است تا حساب کار دست خیلی ها بیاید.
راهکارهای معمولی در شرایط معمولی جواب میدهد و اکنون که حجم سنگین کالای قاچاق نفس تولید داخلی را بریده و صدهاهزار کارگر وطنی را بیکار کرده است ؛ شاید بد نباشد تا با برخوردی این چنینی هم یک پیام محکم برای قاچاقاچیان و کار چاق کنانشان فرستاده شود و هم مایه ی دلگرمی کارگران و تولید کنندگان داخلی فراهم شود. (3883800) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۲۶:۵۷
عالی بود (3883803) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۲:۳۶:۵۴
چی عالی بود..؟؟؟ (3884971) (alef-11)
 
مهندس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۲:۴۵:۵۹
".. فرقی نمی‌کند سود فروش کالا در داخل به جیب قاچاقچی رود یا دولت. در هر دو حالت تولید داخل است که ضربه می‌خورد....!!!!"
مطمئنید از این استدلال؟؟؟؟یعنع اگر پول بجیب دولت هم برود تولید داخلی ضربه میخورد؟؟؟بعد هم فروش خودروهای بالای یک میلیارد به بازار کدام خودرو تولید داخل ضربه میزند؟؟
کمی اندیشه کنید پیش از بیان مطلب... (3884981) (alef-11)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۲۸:۴۸
اگر واقعا آتش بزنند بسیار سودمند است زیرا کار به عودت بکشد . به سرانجام نمیرسد اما ... (3883806) (alef-11)
 
ش.ش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۴۴:۰۲
اگر هم می خواهند آتش بزنند لظفا کسانی بزنند که در منزل خودشان و در دست و بال خودشان و نزدیکانشان انواع جنس های خارجی نباشد
آیا چنین کسانی هستند ؟
به واقع می توان گفت :گمان نمی کنم (3883857) (alef-3)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۵۲:۰۸
اگر همه چیز سر جای خودش بود فرمایش نگارنده درست بود
ولی واقعا راهی جز نابودی نمی ماند چراکه وسوسه بهره گیری از این ها ، استفاده از پول حاصل از فروش آنها برای کار های خیر!!!!!!!!!!!! در کشور ما سر از جای دیگری در می اورد و باز همان آش و همان کاسه (3883875) (alef-11)
 
جلیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۵۲:۱۶
بنز و پورشه رو تو داخل هم بفروشیم جایگزین کالای ایرانی نمیشه.اونی که اینا رو میتونه بخره هیچوقت پراید و پرشیا نمیخره.التماس کمی عقل. (3883878) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۲:۵۸:۰۷
با متن موافقم
البته بعضی جاها که با باندهای بزرگ قاچاق مواجهیم، آتش زدن جنس قاچاق تاثیر بیشتری داره (3883897) (alef-3)
 
حافظ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۰۱:۳۱
همین یکی دو سال پیش مگه هزاران لیتر گازوئیل قاچاق رو روی زمین نریختن ،،،
تازه فیلم هم گرفته بودن که مثلا برخورد کردیم ،، (3883915) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۰۱:۳۲
اینها وقتی ضبط میشه که دیگه قاچاق نیست
باید جزو اموال عمومی باشد
دولت به نمایندگی از مردم صاحب آنهاست
اموال عمومی را که آتش نمی زنند (3883916) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۰۹:۱۶
کسانی که در مغازه هایشان کالای قاچاق دارند، جریمه ی سنگین کنند؛ کالایش را تصاحب کنند؛ به مدت یک سال نیز مغازه اش را پلمپ کنند.
اگر بعد از ای کارها قاچاقچی دیدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3883940) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۱۴:۵۴
آقاي مهديان عالي گفتيد
بهتر از اين نميشد به موضوع انتقاد كرد
راستش وقتي خبر رو شنيدم بقدري ناراحت شدم كه حد نداشت و از داشتن چنين مسئولاني احساس شرم كردم .
ساده بگم مظلوم ترين مسئول ما همين حضرت آقاست . يعني واقعا خدا به ايشون صبر بده با اين جماعتي كه قراره كارگزار ايشان باشند .
شرم آوره كه برخي از اقلام در چند سال اخير امحا شده اند . يعني ذره اي فكر و تعقل براي فهم كلام در اينان وجود نداره ؟ (3883951) (alef-3)
 
سپیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۱۵:۱۱
گفته شده اجناس مشابه داخلی
آیا ما مشابه داخلی پورشه هم داریم؟؟؟؟؟؟؟؟ (3883953) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۲:۳۹:۳۴
پرایدو (3884976) (alef-11)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۲۴:۲۶
کاش بفروشن و پولش را بدن به من چون خیلی احتیاج دارم بخدا (3883980) (alef-3)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۲۴:۵۶
چرا خود قاچاقچی رو نمیگیرن فقط کالا رو میگیرن؟؟؟؟؟ واقعا تا حالا ۱۳ ماشین قاچاق شده؟ (3883987) (alef-3)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۲۶:۲۴
اتش نزنید پولش را بدید دولت تا معوقه کارندان را پرداخت کنند (3883996) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۳۱:۵۲
این باید بنفع دولت وانجام کارهای ضروری که دولت میگوید پول ندارد ظبط شودمانند اضافه کردن حقوق کارگران اتلاف منابع خود گناه است برای تهیه ان به محیط زیست هم اسیب وارد شده واقعا باید جلوشو بگیرن (3884018) (alef-11)
 
Anonymous Proxy
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۳۹:۰۹
کالای قاچاق را باید حراج نمود و در آمد آن را برای بیماران و موسسه های درمانی بیماریهای خاص هزینه نمود . اینها همه پولهای این مملکت است که توسط قاچاقچیان از کشور خارج شده است. ظبط اموال و زندان بهترین راه حل جلوگیری از قاچاق است. (3884041) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۳:۴۴:۲۹
اگر امحا نشه دوستان لابی میکنند دوباره وارد بازار میشه (3884060) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۰۰:۳۴
نويسنده محترم ابروى مملكت با اينكارها بخطر نميفته با دفاع از قاچاقچيان بخطر ميفته و
با ورود پانصد پورشه قاچاق كه از ابو موسى وارد كشور ميشه و در مجلس علنا ميگويند صاحب ان نامعلوم است. ابرويمان ميرود نكند فردا هم ميخواهيد مقاله اى براى پورشه ها بنويسيد (3884100) (alef-11)
 
سپیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۰۷:۵۲
خیلی جالبه ها

اینارو آتیش میزنیم برای حمایت از ماشینای داخلی که خودشون آتیش میگیرن (3884114) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۱۰:۱۵
خوبه آتش بزنن شاید یکم درس عبرت بشه فقط یه کم ! (3884119) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۲۲:۰۷
چرا خودرو ها را آتش مي زنيد ، كساني كه اجازه ورورد آنها به كشور داده اند را دستگير كنيد ،
خودرو چيزي نيست كه بتوان شبانه از مرز رد كرد ، همه اين كالاهاي قاچاق از مرزها و گمركات رسمي وارد كشور مي شوند (3884147) (alef-11)
 
Australia
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۳۲:۲۹
ایکاش به مقدار قیمت اجناس جریمه میشدند و مجبورشون میکردند جنسهای قاچاق را خارج کنند. با اینهمه مردم فقیر اخر چرا امحا این همه ثروت. (3884175) (alef-11)
 
علی
Canada
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۳۳:۳۱
فکر میکنید اجناس رو بفروشند پولش به جیب مردم میرود؟ همان بهتر که آتش بزنند (3884176) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۵۶:۵۵
از دوستانی که هی میگن بفروشن پولش رو بدن فقرا سوال دارم،تا حالا که اینها رو نابود نمی کردند پولش می رسید دست فقرا!!!نه عزیز من دوباره با لابی همون قاچاقچی ها بهشون بر می گشت با کمی رشوه به ماموران (3884218) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۴:۵۷:۱۵
حالا یه سوال؟ مگه ماشین رو هم میشه قاچاق کرد؟ برای پلاک کردن مدارک برگ سبز و ... نمیخواد؟؟؟؟ (3884219) (alef-11)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۵:۰۱:۳۱
محض اطلاع قانون فقط دو راه رو,گذاشته اول مرجوعی کردن جنس قاچاق و دوم امحا و نابود کردن اون اما در این مورد به نظر بهترین کار نابود کردن اجناسه چون در صورت مرجوع کردن فرد قاچاقچی مدعی بازگشت پولش میشه و عملا زیاد ضرر نمیکنه (3884230) (alef-11)
 
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۵:۰۳:۳۹
بیاید به موضوع یه طور دیگه نگاه کنیم. آقای ایکس با بهره گیری از اموال دولتی و بیت المال به ثروت کلانی رسیده است و لو قانونی. این اقا بعد می یاد و با این پول 13 عدد پورشه و بنز و پراید و ... به صورت قاچاق وارد می کنه. حالا که لو می ره 13 میلیارد جریمه نقدی می شه. پول نداره جریمه رو پرداخت کنه تا آخر عمر می افته گوشه زندان. این 13 عدد ماشین رو هم که آتیش می زنن. حالا یه علامه بگه این پول از جیب کی رفته؟!!! (3884236) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۵:۵۴:۱۷
اگر قرار است امحاء بشود باید مردم عادی (حدوداً 500 نفر ) این صحنه را ببینند یا بهتر است ماشینها تحت نظرات دقیق مردم ومسئولین فروخته شود تا خرج امور خیریه و بهزیستی و افراد معلول وکم بضاعت شود بشرطی که پولش خورده نشود (3884334) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۵:۵۶:۲۳
با سلام و احترام کامل به نظرات شما و مقام معظم رهبری . آیا بهتر نیست این کالاهای قاچاق در مناطق محروم و دور افتاده مرزی در اختیار مردمی قرار گیرد که از لحاظ امکانات کاملآ فقیر و با کمترین امکانات روزگار سپری میکنند . آیا بهتر نیست این اموال در اختیار درمانگاه ها - بیمارستان ها - مساجد - مدارس و مردم بی بضاعت مورد استفاده قرار گیرد ؟ (3884341) (alef-11)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۱:۳۰:۳۷
همین مونده در مناطق دورافتاده ی مرزی که مردم در فقر زندگی میکنند بدیم بنز و پورشه سوارشن!!! (3884895) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۶:۱۳:۲۲
قسم میخورم به ولایت شیعه که شرط تعالی جامعه ما جاری و ساری شدن عمق و نگاه رهبر عزیز انقلاب در جامعه و سیاست و اقتصاد و پیگیری منویات ایشان است (3884368) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۶:۱۸:۰۹
از بین برده نشن. صاحبان پر نفوذشون بعد از این که آبها از آسیاب افتاد با پرداخت جریمه و زیرمیزی و ... دوباره اتوموبیلهایشان را تحویل میگیرند. (3884380) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۶:۲۱:۵۱
آتش زدن كالاهاي قاچاق با منطق و عقل جور در نمياد ... خوراكي ها قاچاق رو بديد كميته امداد و بهزيستي صرف امور خيريه و مستمندان بشه .... براي بقيه اش هم يه فكر عاقلانه بكنيد نه احساسي ... (3884386) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۶:۲۳:۵۶
مگه ميشه كالاي قاچاق را قانوني صادر كرد يا فروخت چون برگه هويت ندارد. (3884392) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۷:۰۲:۴۳
کالای مقدس یعنی چی؟ (3884463) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۸:۵۹:۵۶
یعنی تابلوهایی که از چین وارد میشه و روش آیه های قران نوشته شده که ماشالا کم هم نیستن! (3884661) (alef-11)
 
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۱:۳۱:۳۴
مث قرآن، نهج البلاغه، مثل کتاب هر کتابی
همون قرآن رو هم میشه قاچاقی وارد کشور کرد هم کاغذشو هم خودشو. (3884897) (alef-11)
 
برزو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۱:۳۳:۰۴
از نظر من امحا بشه بهتره.
اجرای کامل یه قانون ناقص بهتر از اجرای ناقص یه قانون کامله (3884899) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۷:۱۲:۰۱
اونارو بفروشند وپولشو بدن به جوانهاي بدبخت وبيچاره تا ازدواج كنند البته بلا عوض (3884475) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۷:۲۳:۱۸
1- آیا اضافه شدن 13 خودرو به میلیونها خودرو داخل کشور ارزش افزوده اقتصادی ایجاد میکنه؟ خیر. پس امحای این خودروها با فرض عدم امکان صادرات آنها کار به لحاظ اقتصادی کاملا درستیه.
2- من کاملا با آتش زدن این خودروها موافقم به این دلیل که پیام روشنی به همه بازاریها ارسال میکنه که با قاچاق به شدت و به نحو برگشت ناپذیری برخورد میشه. اگر امحا نشه مردم باور نمیکنن که دست آخر واقعا برخورد شده باشه. فکر میکنن کل موضوع یک نمایش مبارزه با فساد بوده و آخرش یک باجی هم از قاچاقچی قانونی یا غیرقانونی گرفته شده و جنس رو بهش پس دادن.
3- به نظر من البته امحای جنس قاچاق خصوصا اگر جنس چشمگیری مثل پورشه باشه هم حتی کافی نیست بلکه باید قاچاقچی رو اگر بالای مثلا 10 میلیارد تومن قاچاق کرده باشه در منظر عموم اعدام کنن به عنوان مفسد فی الارض تا درس عبرتی بشه برای بقیه قاچاقچیان. (3884491) (alef-11)
 
حميد شيرازي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۷:۲۷:۱۴
بايد اتش زد تا جگر اون نمك به حروم رو كه با قاچاق نون خيلي ها رو اجر مي كنه وخودش مثل پادشاه زندگي مي كنه اتش زد (3884499) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۸:۱۶:۳۳
ببخشید جنس مشابه داخلی بنز و پورشه چیه دقیقاً؟ (3884570) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۸:۴۸:۲۰
باید فرهنگ سازی صورت بگیرد تا مردم کالای تولید داخل بخرند برخورد قهری کارساز نیست شرکتهای داخلی هم باید کیفیت محصولات خود را بالا ببرند. (3884639) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۸:۴۸:۳۹
خوب چرا به مزایده گذاشته نمیشه و پولش به چند نیازمند نرسه بهتراز اتش زدن نیست ؟؟؟؟؟ (3884640) (alef-3)
 
ن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۹:۱۷:۳۱
این چند تا را فعلا اتش بزنید که معلوم بشه پس از میلیاردها قاچاق در این کشور در و پیکر و حاکمیتی هم هست، بعد برای بعدی هاش بنشینید و یک فکر بهتری بکنید. (3884685) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۹:۱۸:۳۲
نابودش کنند چون که همین بساط بفروشیم و صادر کنیم و . . . بازم کار همون قاچاقچی است. باید درس عبرت بشود.
ولی نابود کردن را بهتر است از چیزهای دیگر شروع کنند چیزی که تولید داخلش عالی است و نیاز به خارجی نداریم نظیر میوه و شکر و برنج و . . . نه خودرو (3884687) (alef-11)
 
رضا
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۹:۴۷:۰۶
به نظر من این کار درسته که شاید بداهتاً منطقی نباشه ولی در دراز مدت ریشه‌کن کننده‌ی قاچاق است.
خود ماها بعضی وقتا از طرف پدر مادرامون دچار این طور برخوردا میشیم شاید ناراحت بشیم ولی خب! بعد می بینیم به نفعمونه.
ضمناً شما کسی که 14 میلیارد تومن قاچاق وارد می کنه را بدون اژدهای هفت سره و با ناز و مهربونی فایده‌ای نداره! (3884735) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۹:۵۰:۲۱
داداش شما نگرفتی چی شد. جز نابود کردنش هر کار دیگه ای که بشه اون نتیجه لازم رو نخواهد داشت. فقط باید به یک نحوی نابود بشه تا اونی که وارد کرده دلش همچین بسوزه که دیگه وسوسه نشه این کارو تکرار کنه. رهبری هم منظورشون دقیقا این بود که این کالای قاچاق به هیچ اسم و عنوانی و با هیچ شکلی به چرخه اقتصاد برنگرده. (3884742) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۰:۰۰:۴۲
به نظر بنده برای کالاهای بدون مشابه خود کالا فقط ضبط بشه ولی برای کالاهای دارای مشابه داخلی جنس به تولید کننده داخلی یا خارجی فروخته شود و درصدی مثلا 10 درصد به عوامل کشف و ضبط جایزه داده شود تا فساد هم کم شود و انگیزه برای برخورد بیشتر بالا رود مثلا یک سرباز ممکن است از قاچاقچی رشوه بگیرد و کالا را رد کند اما وقتی بداند با گزارش آن و ضبط آن چیزی هم گیر او می آید ترجیح می دهد کار صحیح را انجام دهد (3884769) (alef-11)
 
ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۰:۲۵:۳۷
با سوادای عزیز توجه کنن، جنس قاچاق مصداق مال حرام هست... حالا هرکی از اینکه مال حرام تناول کته اِبا نداره به خودش ربط داره، می تونه بره دزدی...ولی اینجا مثلا مملکت اسلامی قراره باشه (3884805) (alef-11)
 
غلامحسین
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۰:۲۵:۳۹
چرا اینا رو نمیدن مراکز آموزشی دانشگاهی تا در دورهای اموزشی مهندسین تکنسینها استفاده بشه حداقل دانش فنی اونها به درد بخوره نابود کردن انها یا له کردن و اتش زدن حسرت فراوانی دارد چون راههای بهتری جهت استفاده درست از این خودروهای قاچاق است (3884806) (alef-11)
 
عماد
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۲۲:۰۴:۵۲
نخیر. بانظر نگارنده مخالفم. چون اعتماد کافی به سیستم بروکراسی نیست و فساد ریشه دوانده همان بهتر که بسوزد. اگر بماند دست بروکراسی را خواهد سوزاند. (3884927) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۱:۰۷
اگر حکم بر نابودی خودرو های قاچاق شده ، بهتره برای ساخت فیلم از آن استفاده شود یعنی در یک سکانس از دره پرت شود پایین ، یا منفجر شود و آتش بگیرد ، حداقل یه استفاده ای برده شده است . (3885043) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۰۷:۰۳:۱۵
این تحلیل تنها ناشی از عدم اطلاع از شرایط واقعی نوشته شده است ؛ با توجه به شرایط وافعی امحاء یا همان نابود کردن کالاهای قاچاق بهترین راه است (3885202) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۰۹:۳۵:۱۳
بهتر است قاچاقچی را زنده زنده آتش بزنند نه ماشین بی عقل و منطق (3885470) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۰۹:۴۳:۲۳
چرا قاچاقچی رو محاکمه و رندانی نمیکنند؟ (3885487) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۰:۵۸:۴۰
مرد حسابی بهتره اینارو بدن به چند نفر فقیر و محتاج و بدبخت (3885664) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۱۶:۳۳:۳۴
یکی از مواردی که معاویه و علی (ع) با هم اختلاف داشتند موضوع بت های طلایی بود که در جنگ ها بدست آمده بود و معاویه برای اینکه ارزش این بت های طلایی حفظ شود و منافع آن به جیب بیت المال برود آنها را صادر کرد ولی حضرت علی (ع) به شدت با این موضوع مخالفت کردند و نفس آنرا ترویج بت پرستی دانستند
چاره خورد کردن بت ها بود (3886263) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۵ ۲۳:۲۲:۵۰
بل اخره بايد از يك جايي مبارزه واقعي با قاچاق شروع شود ايا همان كالاي قاچاق كه كشف شده مجددا از طريق دولت وارد بازار شود صحيح است؟يا بهتر است كه براي عبرت ديگران واقعا معدوم شود؟قطعا اگر مبارزه با قاچاق واقعي باشد حتي با معدوم كردن نبايد بگذارند كالاي قاچاق وارد كشور شود (3886743) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۲۷ ۰۰:۴۲:۱۶
فقط حرف رهبري رو اجرا كنيد. آتش زده شود. اينقدر هم از خودتون طرح و ايده نديد. (3888383) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
درباره آتش زدن بنز و پورشه