نظر منتشر شده
۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 225554
درگذشت هنرمندی وطن دوست
بخش تعاملی الف - فرهاد سیمین
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۱۳


 استاد محمدرضا لطفی در بیمارستانی در تهران درگذشت. خیلی ناراحت شدم و کمی هم شوکه. آقای لطفی هنرمند تار نوازی بود که همیشه با همه پستی بلندی هایی که در کشور وجود داشت هرگز شروع به غر زدن های بی جا نکرد و همواره با دلسوزی در پی اصلاح فضای موسیقی جامعه با توجه به ارزش های میهنی و اسلامی بود. او منتقد جدی افرادی بود که بخاطر برخی ناملایمت های سیاسی، از جایگاه فرهنگی خود سوء استفاده ی کرده و حتی به خارج رهسپار می شدند تا با برخی شبکه ها و خبرگزاری های معاند با کشور، مصاحبه های جنجالی کنند. اظهار نظری که باعث شد عده ای تندرو به او حمله کنند و علیه او حرف ها بزنند و یادداشت ها بنویسند.

می گفت هرگز از کشورم بیرون نمی روم تا علیه میهنم مصاحبه کنم، اگر هم بخواهم مصاحبه ای انتقادی داشته باشم به اندازه کافی رسانه در کشورم هست. می گفت کشورم را دوست دارم و تا ابد اینجا می مانم.

خدایش بیامرزد...

در ادامه بخشی از مصاحبه هفته نامه آسمان در تاریخ ۲۸ آبان سال ۹۰ جالب توجه است:

به مصاحبه‌های اخیر محمدرضا شجریان اشاره می‌کنم و می‌پرسم محمدرضا شجریان نیز شبیه به چنین مطالبی را که شما مطرح می‌کنید مطرح کرده است. اما آیا به غیر از شما و آقای شجریان کس دیگری نیز می‌تواند جسارت طرح چنین موضوعاتی را داشته باشد؟ در بین صحبت‌هایتان نیز اشاره‌ای به فعالیت‌های صنفی داشتید؛ آیا گمان می‌کنید با شکل گرفتن فعالیت‌های منسجم صنفی و یا اصلاح ساختار خانه موسیقی به عنوان یک نهاد صنفی می‌توان دیالوگ هم‌سطحی را با حکومت در زمینه موسیقی بر قرار کرد؟

مطالبی را که آقای شجریان در بیرون مرزها و داخل مرزهای کشورمان مطرح کرده‌اند با مطالبی که من گفته‌ام و می‌گویم کاملا متفاوت است. آقای شجریان از سال ۵۷ و بعد از انقلاب تا امروز بالاترین حجم تولید و بیشترین و موفق‌ترین کنسرت‌ها را داشته است. اگر ایشان قبل از انقلاب یک‌دهم موسیقی تولید کرده بودند بعد از انقلاب صددرصد تولید داشته است. شخص آقای شجریان اگر چه مانند بسیاری از موسیقیدان‌ها دچار مشکلاتی بوده ولی هیچ وقت برنامه‌هایش قطع نشده، آثارش منتشر شده، کنسرت‌هایش برگزار شده و همیشه مجوز گرفته است.

اولین کنسرت‌های این مملکت را در شهرستان‌ها شخص آقای شجریان برگزار کرده است. خود آقای خاتمی در زمان وزارتشان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنسرت اصفهان آقای شجریان حضور داشتند. امروز من شخصا نمی‌فهمم آقای شجریان به عنوان یک موزیسین موفق که این همه کنسرت داده و کار تولید کرده و آثارش در رادیو و تلویزیون پخش شده و بیش از ۳۰۰ کنسرت خارج از کشور داشته چرا اکنون اعتراض می‌کند؟ من این را نمی‌فهمم. یک وقت شما را برای سالیان دراز محروم کرده‌اند و با کلی بدبختی یک کنسرت برگزار می‌کنید و هزار گونه مشکل دارید و اعتراض می‌کنید؛ اگر چنین شخصی بخواهد بر روی این مسائل صحبت کند قابل فهم است.

ضمن اینکه من اصلا دوست ندارم هنرمندان‌مان تریبون خودشان را از داخل به خارج از کشور ببرند. به همین دلیل شخص من هرگز با بی‌بی‌سی مصاحبه نکرده‌ام. با صدای آمریکا در طول ۲۵ سال فعالیتم در خارج از کشور به طور مشروط مصاحبه کرده‌ام.

درباره دلیل مصاحبه نکردنش با رسانه‌های خارجی می‌پرسم.

بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، رادیو بین‌المللی فرانسه و یا سایر رسانه‌های آنطرفی در ۱۰ سال اخیر مواضع اپوزیسیون به ایران دارند و گاهی اوقات نیز کار را به براندازی حکومت نیز می‌کشانند. این را ما امروز به‌طور رسمی می‌دانیم و آخرین صحبت‌های وزیر امور خارجه آمریکا یعنی خانم کلینتون و آقای اوباما و وزیر امور خارجه انگلستان همه موید این رویکرد آنها است. طبیعی است وقتی امروز رسانه‌های آنطرفی این امکان را به یک هنرمند می‌دهند تا بیاید در بی‌بی‌سی صحبت کند حتما باید در درجه اول اپوزیسیون یا نیمچه اپوزیسیون باشد. من حق دارم دوست نداشته باشم به عنوان یک هنرمند در صدای آمریکا و بی‌بی‌سی انگلستان که به عنوان دو ارگان دولتی مشغول فعالیت هستند حرف بزنم. من حتی اگر هزار مشکل در ایران داشته باشم ترجیح نمی‌دهم هرگز در تریبون‌هایی که قصد اصلاح و کمک به مردم ایران را ندارند هم‌صدا شوم. این سلیقه شخصی من است. ولی کسانی که این کار را می‌کنند اگر چه به آنها انتقاد دارم اما کار آنها را ممنوع نمی‌دانم. آنها زندگی و مسوولیت خودشان را دارند. ولی باید این مسوولیت را فردی نبینند.

آقای شجریان اگر این مسوولیت را فردی ببیند مشکل به وجود می‌آید. این مسوولیت و مشکل یک مشکل اجتماعی عمومی است و حرف‌ها و گفته‌ها برای نگرانی از وضعیت موسیقی کشور است. اما آنچه از گفته‌های آقای شجریان در رادیو استرالیا، بی‌بی‌سی و صدای آمریکا دنبال کرده‌ام تنها در ده درصد از صحبت‌هایشان به مشکلات موسیقی اشاره داشته است.

من می‌گویم یک موسیقیدان اول می‌بایست دردش خود موسیقی باشد. در این مصاحبه اخیر مصاحبه کننده از ایشان می‌پرسد «الان که آلبوم مرغ خوشخوان شما مجوز رسمی گرفته و کنسرت دادن‌تان نیز در ایران اعلام شده مشکلی ندارد، برخورد شما چگونه است؟» آقای شجریان از کنار این مساله رد می‌شود و جواب قانع کننده‌ای نمی‌دهد.

به نظر من وقتی پهلوان شدید مسوولیت شما مسوولیت یک گروه نیست؛ بلکه مسوولیت همه ملت را بر عهده دارید. در واقع سخن شما می‌بایست بازتاب سخن همه ملت ایران باشد. من خودم این مشکلات را بعد از انقلاب داشته‌ام و بدون اینکه حتی خبر داشته باشم از اسمم کلی سوءاستفاده شده است. به نظرم چنین حرکت‌هایی بیشتر سیاسی محسوب می‌شود تا فرهنگی هنری، و این نظر شخصی من است.

در مورد خانه موسیقی نیز معتقدم این نهاد دارای ساختاری نیمه‌صنفی است. خانه موسیقی حدود ۱۱ هزار عضو دارد؛ آیا مکانی داریم که این اعضا را دعوت کرده و با آنها مشاوره کنیم و نظرشان را جویا شویم. اگر انتخابات‌ خانه موسیقی انتخابات‌ درستی بود و اگر افراد مثمر ثمر و فعال بیشتری در خانه موسیقی شرکت می‌کردند و اگر برنامه صنفی دقیقی برای ارتباط بین هیات مدیره و اعضا داشت مسلما خانه موسیقی می‌توانست خیلی بیشتر از این چیزی که امروز عمل می‌کند مثمرثمر باشد. خانه موسیقی در برخی امور موفقیت‌هایی دارد اما مشکلات موسیقی و موسیقیدان‌ها را در جامعه نمایندگی نمی‌کند. حال ممکن است توان این کار را نداشته باشد یا مکانیزم‌اش به گونه‌ای باشد که من خبر ندارم. ولی به هر حال آنچه از بدو تشکیل این نهاد شاهد بوده‌ایم مسیر رو به کمالی نبوده است. من قبلا هم این سوال را مطرح کرده‌ام که وقتی ما زیر فشار محرومیت‌های قانونی و شرعی هستیم آیا قادر هستیم و حق داریم صنف داشته باشیم؟ آیا وزارت کشور به ما موزیسین‌ها اجازه می‌دهد اتحادیه داشته باشیم؟
۱۳۹۳/۰۲/۲۷ ۱۰:۳۶
 
۱۳۹۳/۰۱/۱۰ ۰۷:۵۲
 
۱۳۹۲/۰۳/۲۹ ۰۸:۵۰
 
۱۳۹۲/۰۳/۲۷ ۱۰:۳۶
 
 
کلمات کلیدی : فرهاد سیمین
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۰۷:۲۹:۴۲
ایشان استاد موسیقی بودند اما سیگار می کشیدند. در همین عکس هم مشغول سیگار کشیدن هستند.
چرا با کشیدن سیگار عمرشان را کوتاه کرده و ما را از شنیدن صدای تار خود محروم کردند؟
روحش شاد. (2130611) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۳:۲۹:۰۹
جاسیگاری روی میز هم پر از ته سیگار است. (2131380) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۴:۵۵:۴۴
با این بلاهایی که بر سر موسیقی و اهل آن آورده اند سیگار کشیدن کمترین مسکن است . (2131606) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۰۷:۳۳:۵۱
لطفی مرد که شما شجریان رو بکوبید؟ ول کنید این بنده خدارو (2130614) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۲:۱۳:۲۵
عین "نقل قول" یک ادم را منتشر کردن، دال بر ترور دیگری نیست. یاد بگیریم نقل تاریخ را "نقل تاریخ" ببینیم، حتی اگر مطلوبمان نباشد. (2131238) (alef-10)
 
لطيف
۱۳۹۳-۰۲-۲۵ ۲۲:۵۴:۰۰
بهترين اثار استاد شجريان با همكاري اساتيد بزرگوار لطفي و مشكاتيان بود.و اين بزرگواران عليرغم مشكلاتي كه با هم داشتند هميشه احترام هم رو حفظ ميكردند.قطعا اگر استاد لطفي زنده بود اجازه نميداد با انتشار ناقص برخي از مصاحبه ها بخواهيد به شخصيت استاد شجريان لطمه بزنيد.شما رو چه به هنر بريد دنبال دلواپسيهاتون. (2147405) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۰۸:۳۱:۴۱
بسیار خوب بود ممنون (2130696) (alef-10)
 
تقي گدار
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۰۹:۱۷:۴۸
پشت سرمرده حرف زدن درست نيست ولي همين اقاي لطفي ساليان سال درخارج زندگي ميكردولي استاداني چون شجريان وعليزاده وغيره درهمين خاك با همه ناملايمات اهنگ سازي مي كردند.همين اقا دست بدامان مرحوم شاملو زد كه برايش شعري بگويدتا اوروي ان اهنگسازي كند وان جنجال وتوهين به اصالت موسيقي ايراني را بباراورد.شجريان اگرانتقادمي كند براي خودش نيست بلكه براي موسيقي كشورش هست كه تلاش مي كند . (2130765) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۱:۰۶:۱۸
زنده یاد نیازی به شعر برای اهنگ نداشت .یک پیشنهد داد وایشان نبودن که جنجال افرینی کردند. (2131030) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۱:۱۰:۰۷
از استاد لطفی که گذشت اما اگر نویسنده محترم اکر هنرمند وطن دوست زنده ای می شناسد قدر دانی می کند یا صبر می کند تا جان به حان افرین بدهد؟ (2131046) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۲:۴۰:۰۰
چه جالب شما چرا خودتون رو گدار معرفی کردین؟ گدارها در شهر ما یک گروهند که اغلب به کار موسیقی می پردازن (2131292) (alef-10)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۰۹:۲۹:۲۶
من خودم از علاقمندان استاد بزرگ لطفی ام و شیفته هنر و شخصییت استاد شجریان، این بزرگان روشی در حیات مادی خود داشته و دارند که خودشان و وجدان عمومی جامعه بهترین قضاوت و برداشت را خواهند داشت ، اما آنچه این روزها آزار دهنده است اینست که یک طیف فکری که نه تنها با استاد لطفی هیچگونه همسویی و تابوی مشترکی ندارد بلکه صرفا جهت تسویه حساب شخصی با بزرگانی چون شجریان ،پشت مرحوم لطفی سنگر گرفته اند. نظر افراد محترم است اما :
چون غرض آمد هنر پوشیده شد صد حجاب از دل بسوی دیده شد (2130779) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۰۹:۳۰:۰۶
این محافظه کاران واقعا خیلی رو دارن. تا جایی که امکان داره هر فشاری و مضیقه ای رو بر فرد تحمیا می کنن، وقتی فرد فوت می کنه یه دفعه مصادرش می کنن... واقعا که (2130782) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۰:۰۳:۱۷
برادر شما اصلا واقعیت اعتراض استاد شجریان رو درک نکردید . ایشون سنگ خودشون رو که به سینه نمی زنن که . صدای شجریان هرگز خارج از عرف نبوده و لهو و لعبی در کار نبوده اما همواره با کش و قوس با او و کنسرت هایش برخورد می شده چرا هنرمندی مثل شجریان باید برای کنسرت هایش که قلبهای بسیاری را با خود تا ملکوت می برد این همه رنج بکشد؟ چرا به طور کل نسبت به موسیقی این همه با چالش برخورد می شود ؟ شجریان یک سروگردن از همه ی خواننده های حتی هم نسل خود بالاتر است و باید بدانی که رسالتی که او بر گردن خود حس می کند را احترام بگذاریم . او هم می توانست خواننده ی رسانه ی میلی باشد و فقط بخواند و بس. (2130863) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۰:۴۳:۵۹
هنرمندان هم مانند مردم عادی میتوانند خط فکری متفاوت داشته باشند و با هم بحث و گفتگو هم بکنند. مهم اینست که به آزادی اندیشه و آزادی بیان احترام گذاشته شود. (2130969) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۰:۵۲:۰۸
لطفی نوازنده بی بدیل تار در نواختن پر از احساس بود. زندگی او سراسر پر از شیدایی است. اگر درست به احوال او در 30 سال گذشته نگاه کنیم در این جهان نمی گنجید. شوریده وار ساز زد و شوریده وار زندگی کرد و به دیدار معشوق شتافت گمانم بر این است که اگاهانه مرگ را پذیرفت. روحش شاد و یادش گرامیباد (2130996) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۱:۱۱:۵۲
نویسنده الان دقیقا دغدغه چی را دارن؟ (2131053) (alef-10)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۱:۱۷:۵۳
من کاری به مسایل سیاسی ندارم.اما استاد محمد رضا شجریان اگر کنسرت برگزار کردن به خاطر هنر بی بدیل وصدای جاودانشون بوده.نه از رانت استفاده کردن نه از احساسات مردم سو استفاده.مواضع سیاسی ایشون هم به خودشون مربطه و خودشون پاسخگوی درست وغلطش هستن.ضمن احترام به روح مرحوم لطفی به نظر من در این مصاحبه غرض ورزی هایی وجود داره که شاید مربوط به چیزی دیگر به جز سیاست باشد.و از این بدتر استفاده زشتی است که برخی دوستان از احساسات ناشی از درگذشت مرحوم لطفی میکنند. (2131074) (alef-10)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۱:۲۱:۵۷
منظورتون از تندرو استاد علیزادست؟ فردا روزی که همین استاد بزرگ هم خدای نکرده به رحمت خدا برن، امثال شماها دور ور میدارید که آهنگساز عاشورایی (بخاطر آلبوم نی نوا) از بین ما رفت، وای عزا و وای عزا.
تو رو خدا کمی عاقلانه عمل کنید، این خواسته زیادیه؟ (2131085) (alef-10)
 
کارن
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۱:۳۸:۰۸
استاد لطفی خدا بیامرز خودش بعد از انقلاب وطنش را ترک کرد و بیش از بیست سال در خارج از کشور، از جمله آمریکا زندگی کرد. باشبکه های گوناگونی هم مصاحبه کرد. (2131127) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۱:۳۹:۵۵
25سال رفتیدوبعدآمدید؟خب بقیه عمرتان راهم همان جامی ماندیدخدابیامرز.چه کاری بودبرگردیدوهمه رابه هم بریزیدخدابیامرز. (2131138) (alef-10)
 
ایرانی
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۱:۴۸:۴۴
آقای شجریان به نصیحت زنده یاد ا ستاد لطفی گوش کن وبه آن عمل نما وبجای مصاحبه با دشمنان این ملت به مردم خود تکیه کن چون هر چه داری از انقلاب اسلامی داری . اگر کنسرتهایت مجوز نمی گرفتند ویا اینکه موسیقی هایت درصدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران پخش نمی شد آیا شما الآن این شهرت راداشتید؟ مطمئنا خیر. پس کمی بیاندیشید وباخودتان خلوت کنید. البته ازما نصیحت بود . (2131164) (alef-10)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۲:۰۵:۵۶
خودشان هم معترفند که با صدای امریکا مصاحبه کردهاند اگر بد است ،مشروط یا غیر مشروط ندارد . اینکه در ایام بیماری از ایشان مصاحبه بگیرند بر علیه استاد شجریان نهایت ناجوانمردی است . دیدید استاد شجریان جواب شان را هم نداند و حرمت نگه داشتند، چون اصل قضیه را می دانستند . و البته با فرو تنی تسلیت نیز گفتند . (2131222) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۲:۳۴:۱۲
خدا بیامرزدش. روانش شاد. ایا استاد شجریان،به دلیل این گفته ها،به مراسم ایشان نیامد? (2131276) (alef-10)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۳:۰۴:۲۶
بهتر بود مي نوشتيد "هنرمندي با وجدان" (2131338) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۱۷ ۱۴:۱۹:۳۹
تدروها نفس موسيقي رو قبول ندارند حالا هم با اينجور خرفا ميخوان لطفي يا شجريان رو تخريب كنند ولي كور خوندند. (2131520) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۲۴ ۱۲:۵۷:۵۲
روح استاد لطفي شاد و هزاران درود و آفرين بر شجاعت استاد شجريان (2145023) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۲-۲۵ ۱۰:۱۷:۵۱
لطفا از هنرمندان زنده وطن دوست و ایرانی و ولایی مانند خانم چرخنده هم مطلب بگذارید (2146520) (alef-13)