توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 375657
سعید جلیلی و تغییر استراتژی سکوت!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۴
به گفته بسیاری از اصولگرایان جلیلی می‌تواند گزینه‌ مناسبی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری باشد.

به گزارش نامه‌نیوز، سعید جلیلی، مرد جدی دیپلماسی ایران از همان روزهای ثبت نام انتخابات ریاست‌جمهوری سال۹۲ با استراتژی سکوت وارد عرصه رقابت شد. وی که پیش از شروع ثبت نام حرفی در مورد آمدن نزده بود ،در یکی از روزهای فروردین به ستاد انتخابات وزرات کشور رفت و برای کاندیداتوری ریاست جمهوری رسما اعلام حضور کرد.

جلیلی سعی کرد تا درقبال جریان‌ها و رسانه‌ها سکوت کند و به سمت جریان خاصی متمایل نشود تا بتواند در صورت تایید صلاحیت حمایت اکثریت را در اختیار داشته باشد. مرد دیپلماسی ایران دلیل حضورش را خواسته مردم،حامیان و ستادهای مردمی دانست که برای ورود وی به رقابت تشکیل شده بود. اما در نهایت نتوانست در رقابت با شیخ دیپلمات نتیجه قابل قبولی کسب کند و رسیدن به پاستور بازماند.

اما با پیروزی حسن روحانی در انتخابات حل پرونده هسته ای ایران در اولویت دولت قرار گرفت و پس از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ تیم مذاکره کننده راه پر فراز و نشیبی را طی کرد تا بتواند هم به توافق هسته‌ای دست پیدا کند و هم خطوط قرمز کشور را رعایت کند.ایران از همان زمان تصویب برجام تاکنون به تمام تعهداتش در قبال برجام و غرب عمل کرده است، اما بدعهدی غرب در خصوص لغو تحریم‌ها را نمی‌توان انکار کرد.

کنگره آمریکا به اموال ایران دست درازی می‌کند، سازمان ملل بیانیه صادر می‌کند و غرب هم در لغو تحریم‌ها سنگ اندازی می‌کند.این بدعهدی‌ها باعث شد تا مقامات بلند پایه ایران نیز موضع‌گیری شدید و سرسخت‌تری داشته باشند تا جایی که علی لاریجانی در نطق پیش از دستور مجلس گفت:" مجلس شورای اسلامی با کمال تأسف از اقدام دبیرکل به دولت آمریکا، مجلس نمایندگان و سنا هشدار می‌دهد اقدامات ایذائی در مقابله با توافق هسته‌ای به نقطه‌ای رسیده که راهی جز مقابله برای ایران باقی نمانده است.

لاریجانی ادامه داد لازم است سازمان انرژی اتمی مطابق قانون مربوطه طرح راه‌اندازی کارخانه هسته‌ای برای غنی‌سازی در درجات مورد نظر کشور را آماده نموده و مجلس شورای اسلامی را در جریان قرار دهد.

از سوی دیگر اما این موضوع باعث شد تا مخالفان و منتقدان برجام بدعهدی غرب را بهانه ای برای نقد دولت مطرح کنند. آن‌ها این زمان را بهترین موقعیت برای انتقاد از دولت یازدهم و سیاست‌های آن ‌می‌دانند.

سعیدجلیلی مرد شماره یک هسته‌ای ایران در زمان احمدی‌نژاد را شاید بتوان جزیی از همین افراد دانست. او که در زمانی که ریاست مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ را برعهده داشت. جلیلی در آخرین اظهارنظر خود پس از مدتها سکوت اعلام کرده است در زمان وی کشورهای طرف مذاکره کننده در قبال ایران عقب نشینی کردند و مذاکرات بر سر غنی سازی ۲۰ درصد بوده است.

جلیلی که مدت‌ها بود استراتژی سکوت را در پیش گرفته بود، اکنون و همزمان با بدعهدی طرف مقابل و موضع گیری مقامات کشورمان در این خصوص، سعید جلیلی هم سکوت را کنار گذاشته و مواضع خود را با صدای بلند تر بیان می‌کند.

در این شرایط این تئوری مطرح می شود که جلیلی نیم نگاهی نیز به انتخابات سال آینده دارد و هم اکنون با افزایش انتقادها به برجام، فرصت را برای بازگشت به فضای سیاسی کشور مناسب دانسته است. به نظر می رسد او این استراتژی را آغاز کرده و در محافل مختلف از دستاوردهای مذاکره در زمان خودش صحبت می‌کند.

به گفته بسیاری از اصولگرایان جلیلی می‌تواند گزینه‌ مناسبی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری باشد، او شاید در تکاپو است تا بتواند راهی که قرار بود سال ۹۲ شروع کند را در سال آتی آغاز و ادامه دهد. البته می‌توان این احتمال را متصور شد سعید جلیلی در تلاش است تا بتواند با این سخنان سبد رای احمدی‌نژاد را پرتر کند و به طور غیرمستقیم برای رئیس جمهور تبلیغ کند .
 
کلمات کلیدی : سعیدجلیلی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.