توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 466656
برنامه نامزدها برای کاهش آلودگی هوا/ قالیباف: نیمی از زباله‌های شهر تهران به شکل کمپوست تولید می‌شوند
تاریخ انتشار : جمعه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۴
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:‌امروز نیمی از زباله‌های شهر تهران به شکل کمپوست تولید می‌شوند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدباقر قالیباف در ادامه مناظره در پاسخ به این به سوال که برای آلودگی‌های محیط زیست و تغییرات اقلیمی چه برنامه‌ای دارید؟ گفت: بحث مربوط به محیط زیست تهران از مشکلات جدی امروز کشور است. ما در حقیقت امروز مشکلات اقتصادی و بحران‌های تاثیرگذار مسائل اجتماعی را بیشتر از گذشته داریم.

او ادامه داد: در حوزه محیط زیست با دو مشکل روبه‌رو هستیم. ریزگردها که در حال حاضر از سه، چهار شهر به قریب ۲۰ استان رسیده است. بعضی‌ از ریزگردها به تهران رسیده است. البته گفته می‌شود که مشکل ریزگردها به آن سوی مرزها بازمی‌گردد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: بحث ما راجع به ریزگردها بی‌توجهی به این مساله است که در اهواز مساله را به صورت شدیدتر دیدیم. مردم دیگر در این شهر ریزگرد نمی‌گوید بلکه می‌گویند ریزمرگ. واقعا در این شهر زندگی وجود ندارد. این گرد و خاک، زندگی برای مردم نگذاشته است

این نامزد انتخاباتی عنوان کرد: وقتی ما جلوی مالچ پاشی، درختکاری و سایر اقدامات را می‌گیریم این مشکلات پیش می‌آید . ما می‌توانیم با اشتغال‌زایی برای جوانان به کمک این جریان بیاییم.

قالیباف ادامه داد: اشتغال عمومی برای جوانان تجربه‌ای است که دنیا از آن استفاده می‌کند. می‌توانیم نوعی گیاه که نیاز به آب ندارد را کشت کنیم.

او در ادامه با بیان اینکه وقتی از حقوق شهروندی حرف می‌زنیم اولین حق مردم هوا است که با بی‌تدبیری گرفته شده است گفت: شما می‌گویید از این بابت عذرخواهی می‌کنیم. در همین تهران ما طرح قابل اجرایی را به آقای جهانگیری دادیم ایشان گفتند که طرح قبول است اما خودمان آن را اجرا می‌کنیم.

شهردار تهران خطاب به جهانگیری گفت: آقای جهانگیری شما ماشین‌ها را از بیرون شهر به داخل شهر آوردید ماشین‌های فرسوده‌ای که به سرویس ادارات تبدیل کردید. کامیون‌های ۵۰ ، ۶۰ ساله را به داخل شهر بازگرداندید. امروز این مشکل حل نشدها ست.

او ادامه داد: همیشه شما می‌گویید که پول نداریم تا کاری را انجام دهیم. مردم باور کنید بدون پول هم می‌شود که این کارها را انجام داد. سالی یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به بازار کار وارد می‌شود. شما می‌گویید که ما آی تی را اجرا کردیم چرا در این حوزه نتوانستید بین کسانی که بهره‌مند هستند و نیستند چرا نتوانستند؟

جهانگیری: آقای قالیباف باید بداند با برخوردهای نظامی نمی‌توان مسائل را حل کرد

در ادامه، اسحاق جهانگیری در پاسخ به اظهارات قالیباف گفت:‌ بحث‌های زیست محیطی از مهم‌ترین مباحثی است که مردم روی آن حساس هستند و دولت‌ها هم باید در این خصوص کار جدی انجام دهند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: دولت یازدهم برای حل مسائل زیست محیطی اقدامات اساسی انجام داد که می‌توان به احیای دریاچه ارومیه، استادارد سازی خودروها و حذف کردن کامل بنزین غیراستاندارد در کلانشهر و استفاده از بنزین یورو ۴ اشاره کرد. همچنین خودروسازها موظف به رعایت استاندادرد های  زیست محیطی شدند.

او با بیان اینکه ۷۰ درصد ریزگردها منشا خارجی دارد، اظهار کرد: عراق، اردن و عربستان نقش مهمی در منشا ریزگردها دارند.برای خوزستان کار ویژه صورت گرفته و برای حل مشکلات کارهای مهمی انجام شد اما آقای قالیباف باید پاسخ بدهند که در ۱۲ سال گذشته برای حل مشکلات زیست محیطی شهر تهران چه کرد؟ چرا در طول مدت ۱۲ سال شهرداری هنوز کاری برای تفکیک زباله‌ها نشده است؟

جهانگیری با بیان اینکه قالیباف فقط در طول این ۱۲ سال شهردار سازه بودند و برای ساخت و ساز مجوز دادند، گفت: با پولی که صرف اتوبان صدر شد، می شد تمام اتوبوس های تهران را نوسازی کرد. ساخت این پل چه مشکل ترافیکی از تهران حل کرد؟ مجوز ساخت و ساز بلند مرتبه در منطقه ۲۲ داده شد و جلوی ورود باد به تهران گرفته شد. منطقه ۲۲ چه بلایی سر مردم آورده است؟

او ادامه داد: در همان شهری که شما شهردار هستید فقط مسائل شهرداری بر عهده شما است و بسیاری از ادارات دولتی مانند آب، برق، گاز و ... کمتر از شهرداری نیست در این کلانشهر مشغول به کار است. شما طوری سخن می گویید که انگار مسئولیت کل عالم با شما است. آقای قالیباف بهتر است به جای این حرف ها از اقدامات خود در تهران سخن بگویید. و در حیطه مسئولیت خود سخن بگوید. آقای قالیباف باید بداند با برخوردهای نظامی نمی‌توان مسائل را حل کرد .

میرسلیم: به سوالات به عنوان نامزد انتخابات پاسخ دهید نه شهردار تهران

میر سلیم در نقد اظهارات قالیباف گفت: به سوالات من به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری پاسخ دهید نه شهردار تهران. شما چه راهکاری برای رشد بی رویه بیابان دارید؟ بگویید دشت تهران ظرفیت پذیرش چه جمعیتی دارد به گونه ای که کرامت انسان ها حفظ شود. آیا چاره اساسی حل مشکل ترابری نیست؟ برای توسعه حمل نقل عمومی مترو چه برنامه ای دارید. استفاده بی‌رویه‌ای از آب‌های زیر سطحی شده است به گونه‌ای که دیگر قابل جبران نیست. برای آن چه راه حلی دارید برای حل فضای سبز کشور چه راه حلی دارید؟

رییسی: فعالیت آستان قدس در حوزه جنگل‌ها را متوقف کردم

در ادامه حجت الاسلام رییسی در نقد سخنان قالیباف گفت: مساله محیط زیست در قانون اساسی ما جزو اصول است. نمی‌شود که ما هر جا بخواهیم کارخانه بزنیم. باید ببینیم مساله زیست‌محیطی‌اش حل شده یا خیر؟ روزی که به آستان قدس رفتم متوجه شدم آستان در جنگل‌ها فعالیت می‌کند. به مسئول منابع طبیعی گفتم از امروز فعالیت شرکت مرتبط با آستان قدس را در حوزه جنگل‌ها قطع کنید. یک درخت نباید قطع شود. نباید محیط زیست آلوده شود.

او افزود: من فکر می کنم  که آیا مساله خوزستان قابل پیش بینی، قابل پیشگیری بود  و یا برخورد مناسب بود یا خیر؟ بحث این دولت  و آن دولت نیست. نباید وضعیت و شرایط برای عزیز ما در خوزستان رنج آور باشد. نباید در خوزستان و جاهای دیگر مردم دچار مشکل باشند. در حوزه محیط‌زیست می‌توان اشتغال‌زایی کرد. مدیریت آب حتما مساله ماست.

هاشمی‌طبا: برنامه ششم مجموعه‌ای از آمال و آرزوهاست

به گزارش ایلنا، هاشمی‌طباء‌ نیز در نقد سخنان قالیباف با ابراز تاسف از برنامه ششم گفت: متاسفانه برنامه ششم توسعه ما فقط مجموعه‌ای از آمال و آرزوهاست و شاید تصور شده که اگر خداوند می‌فرماید کن فیکن ما نیز این قدرت را داریم و در این تصورات هستیم.

او تاکید کرد : باید اولویت ها را رعایت کنیم. مسئله احیای محیط زیست، حفظ ایران و توجه به کشاورزی که هر سه با هم پیوند دارداز اولویت‌های ما ست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری از قالیباف پرسید: آیا شما در اجرای برنامه ششم اصرار بر موازی کار کردن همه موارد برنامه ششم دارید یا واقعا حیات ایران و حیات مردم و حیات زیستگاه ایران را در اولویت قرار می‌دهید و آن را مهمترین برنامه خود می‌دانید؟

روحانی: مجوزهای ساخت و ساز در تهران را چه کسی داده؟/پرونده‌های شکایت شده از شهرداری را دارم

حسن روحانی در پاسخ به اظهارات قالیباف درخصوص مسائل محیط زیستی گفت: آقای قالیباف گفتند نباید هوا را از مردم بگیریم. در تهران چه کسی هوا را گرفته است؟ ایشان مدام می‌خواهند جامعه را فقیر و غتی و ۴ درصدی و ۹۶ درصدی بکنند.

او ادامه داد: مجوز این برج‌های بزرگ را شما به همان چهار درصدی می‌دهید. البته من معتقد به این تقسیم‌بندی نیستم ولی این برج‌های بزرگ را به چه کسی مجوز داده‌اید. مجوز برج ۳۳ طبقه را به کسی که اموال مردم را غارت کرد، شما دادید؛ مگر مجوز ندادید؟ مجوزهای ساخت‌ این برج‌ها را در کوچه‌های ۱۰ متری و ۲۰ متری چه کسی داده است؟

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه تمام درخت‌های ۲۰۰ ساله و ۳۰۰ ساله را شما قطع کردید و بجای آن درخت‌های یک ساله کاشته‌اید، اظهار داشت: شما چقدر به این برج‌ها مجوز داده‌اید؟ من پرونده‌های شکایت شده از شهرداری را دارم.

روحانی با اشاره به مسئله آب تصریح کرد: بیشترین کار را برای مدرن کردن آبیاری کشور را دولت یازدهم انجام داده است. ۳۰۰ هزار هکتار را این دولت در آبیاری مدرنیزه کرده است و صرفه‌جویی بسیاری صورت گرفته است.

محمدباقر قالیباف در جمع بندی این بخش گفت: این که شما در مورد برخی مسائل صحبت می‌کنید به دلیل این است که در میان مردم حضور ندارید امروز نیمی از زباله‌های شهر تهران به شکل کمپوست تولید می‌شوند.

 شهردار تهران ادامه داد: شما در دولت پول رسیدگی به مسائل محیط زیست را به ما پرداخت نمی‌کنید همچنین پول افزایش مسیر مترو را به ما پرداخت نکردید. در چند سال اخیر ۲۰ هزار هکتار در اطراف تهران جنگل کاری انجام شد و ما به آمار ۳۹ هزار هکتار هم خواهیم رسید.

وی افزود: اگر بحث مرتفع سازی را به میان می‌کشیم این مربوط به کار اداری و قانون است و ما کاری غیر از قانون انجام نمی‌دهیم. ۲۴ درصد مردم کشور در تهران زندگی می‌کنند که این به دلیل مهاجرت و مشکلات اقتصادی است.

او خاطرنشان کرد: حالا که بحث از صداقت اخلاق به میان آمد شما قرار بود گزارش صد روزه از عملکردتان را اعلام کنید ولی آن را اعلام نکردید.

محمدباقر قالیباف در خصوص پتروشیمی گفت: آن ۴ درصد که از دوستان شما هستند محصولات پتروشیمی را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند. امروز کشور را این ۴ درصد زالو صفت در اختیار دارند آن فردی که اکنون در زندان است شما به او لوح تقدیر دادید. مسائل دولت قبل ارتباط به من ندارد و همچنین می‌توانم بگویم که در دولت قبل حرکت‌های خوبی در خصوص سفر به مناطق محروم انجام شد اما شما خودتان را تکان هم نمی‌دهید.

وی خطاب به جهانگیری خاطرنشان کرد: شما به کمک آقای روحانی آمدید که اعداد و ارقام را اعلام کنید و این وقت مردم را می‌گیرد توجه داشته باشید که ما می‌توانیم ارز کشور را به ۲ درصد افزایش دهیم.

او در قسمت‌های پایانی سخنانش گفت: در تهران بلندمرتبه‌سازی می‌شود در برخی شهرها مانند اراک ، کرج و اصفهان چرا آلودگی به وجود می‌آید این نشان دهنده ضعف مدیریت شما ست که یک مدیریت سنتی است به این موضوع مردم کشور اعتقاد دارند.
 
کلمات کلیدی : محمدباقر قالیباف، انتخابات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.