توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436758
شناسایی یک موج اسرارآمیز در جو سیاره ناهید + تصاویر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۲
دانشمندان با نهایت شگفتی یک موج اسرارآمیز عظیم را در جو بالایی زهره شناسایی کرده‌اند که به شکل ثابتی در بالای سطح سیاره باقی مانده است.
 
به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، معمولا ابرها در این ناحیه با سرعت 100 متر در ثانیه حرکت می‌کنند اما این ابر در مقایسه با چرخش سیاره، بی‌حرکت و ایستا است.

تحقیقات تازه نشان داده که این موج در جو پایین‌تر و در زمان عبور از بالای یک کوهستان ایجاد شده که پدیده مشابه آن در زمین"موج گرانشی" نامیده می‌شود. این ویژگی که با جریان جوی روی کوهستان‌ها مرتبط است، هیچ ارتباطی با پدیده مشابه "امواج گرانشی" فضا-زمان در جهان اولیه ندارد.

مجله "نیچر" در بیانیه‌ای در مورد این یافته نوشت: اگرچه هنوز مشخص نیست که امواج گرانشی ناشی از کوه می‌تواند به آسانی به سمت ابرهای بالایی سیاره ناهید بالا برود یا نه، اما ‌رصدهای اخیر نشان می‌دهد که دینامیک جوی سیاره در عمق بسیار پیچیده‌تر از تصورات قبلی است.


منطقه کمانی‌شکل براق روی سطح سیاره ناهید

منطقه ثابت از قطری حدود 10 هزار کیلومتر برخوردار بوده و در بالای کوهستانی در سطح سیاره به شکل یک کمان بسیار درخشان معلق است. یافته‌های جدید در پی رصدهای فضاپیمای "آکاتسوکی" ژاپن بدست آمده که از سال 2015 در اطراف ناهید گردش می‌کند.

این تحقیق که به رهبری "ماکوتو تاگوچی" از دانشگاه ریکیو در توکیو انجام شده، در مجله Nature Geoscience منتشر شده است.


تصویر ثبت‌شده از موج اسرارآمیز در سال 2015
 
کلمات کلیدی : منظومه شمسی + کیهانی + سیاره ناهید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.