نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 368952
بازار خرید و فروش آب در جنوب تهران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۷
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران آخرین اقدامات انجام شده این شرکت برای تشکیل بازارهای محلی آب در دشت ورامین و سه دشت دیگر استان تهران را تشریح کرد.

به گزارش آنا، خسرو ارتقایی در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار آنا درباره اقدامات انجام شده برای تشکیل بازارهای محلی آب در تهران گفت: بازارهای محلی آب جزء فعالیت‌های طرح احیا و تعادل بخشی سفره‌های آب زیر زمینی هستند که اکنون این طرح در چهار دشت استان از جمله دشت ورامین به صورت پایلوت در حال بررسی است.

وی افزود: مطالعات تشکیل بازارهای محلی انجام شده است و مشاورانی برای تقویت بازارها به کار گرفته شده‌اند.

ارتقایی با بیان اینکه البته هنوز دستاوردی از انجام این مطالعات در دست نداریم، تصریح کرد: این طرح همانند واگذاری تضمینی ۳۰ میلیون متر مکعب پساب به سرمایه‌گذار است که این پساب‌ها پس از تصفیه یقینا با قیمت بیش از نرخ فعلی به کشاورزان ورامینی فروخته می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران، یکی از اهداف خرید پساب جنوب تهران رهاسازی ۳۰ میلیون متر مکعب آب است اما در این شیوه یقینا سرمایه‌گذار آب را با نرخ عرضه ۳۰ تومانی فعلی به کشاورز نمی‌فروشد و در واقع با چنین روش‌هایی قیمت واقعی آب تعیین می‌شود.

وی عنوان کرد: ما در تشکیل بازارهای محلی آب به دنبال ارزیابی زمینه‌های ایجاد بورس آب در منطقه هستیم تا مردم بتوانند آب را در این بورس عرضه کنند.

ارتقایی تاکید کرد: در بازارهای محلی آب با مشکلات قضائی مربوط به زمین نیز مواجه هستیم. در برخی از استان‌ها مانند سمنان بحث آب و زمین برای تشکیل این بازار جدا شده است و هر فردی با کپن‌های مخصوص آب خود را می‌فروشد.

وی بیان کرد: اکنون خرید و فروش آب به صورت سنتی در برخی از مناطق کشور و حتی تهران در حال انجام است اما ما نظارتی بر روی آن نداریم که باید در همین راستا اقداماتی صورت گیرد تا آب ارزش واقعی خود را پیدا کند.

وی درباره قیمت تمام‌شده آب خام عنوان کرد: قیمت تمام شده آب از هر سد متفاوت است به طوریکه وزارت نیرو هر متر مکعب آب استحصالی شرکت آب منطقه‌ای از سد امیرکبیر را ۴۰ تومان و سد طالقان را ۷۰ تومان خریداری می‌کند.

ارتقایی گفت: همچنین قیمت تمام‌شده امروز آب سد لار بدون احتساب قیمت برق ۳۲۰ تومان در هر متر مکعب خواهد بود که در صورتی که این آب تصفیه شده و به دست مردم برسد یقینا قیمت آن به هزار تومان هم می‌رسد در حالی که نرخ فروش هر متر مکعب آب از سوی آبفا به مردم ۴۰۰ تومان است.

وی با تاکید بر اینکه آب با نرخ کمتر از هزار تومان ارزان است، افزود: اگر بخواهیم آب را با سرمایه‌گذاری جدید و احداث سازه‌های جدید محاسبه کنیم قیمت آن حتی در مناطق پرآب کمتر از دو تا دو هزار و ۵۰۰ تومان در هر متر مکعب نخواهد بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات آب منطقه‌ای تهران برای جلوگیری از تبخیر آب سدها نیز عنوان کرد: از آنجا که سدهای امیر کبیر، لتیان و لار عموما در مناطق نسبتاً سردسیر قرار دارند و تبخیر بالایی ندارند، استفاده از روش‌های کاهش تبخیر در مخزن سد چندان توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

ارتقایی ابراز کرد: در مورد سد ماملو نیز که نسبتاً در مناطق گرمسیر قرار دارد طرح‌های کاهش تبخیر آب از سطح می‌تواند موثر باشد اما تا کنون مطالعه‌ای درباره آن نداشته‌ایم. هر چند می‌تواند جزء برنامه‌های آتی آب منطقه‌ای تهران باشد.
 
کلمات کلیدی : کم ابی
 
مخمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۳ ۱۵:۳۷:۳۵
یادش بخیر یک وقتی در دولتی یارانه می دادند تا مصرف حامل های انرژی مدیریت شود. امروزه دولتی که مدعی تدبیر و .. است یارانه ها را قطع کرده، حامل های انرژی را گران و گران تر کرده، حقوق های حرام بعضی از مدیران خودش را از گلوی مردم بیچاره بریده به آنان می دهد.... خدایا انتخابات 96 را برسان.. (3800875) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.