توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 388752
کمبود بیش از ۲۰۰ قاضی در دادگاه‌های تهران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۱
رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب تهران از کمبود بیش از ۲۰۰ قاضی در محاکم تهران خبر داد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، عباس پوریانی در گفتگویی درباره وضعیت طلاق توافقی در محاکم تهران افزود: با مقایسه آمار ۵ ماهه سال ۹۵ در مجتمع قضایی خانواده ۲ نسبت به ۵ ماهه اول سال ۹۴ حدود ۱۴ درصد ورودی پرونده های ما در زمینه دعاوی مختلف خانوادگی کاهش داشته و در سال ۹۴ در تهران ورودی پرونده های خانواده ۲ درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: یکی از مسایل تاسف بار، افزایش طلاق توافقی است و این در حالی است که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری افرادی باید به عنوان خیرخواه طرفین را دعوت به سازش بکنند و قانونگذار در تصویب قانون حمایت خانواده به ایجاد مراکز مشاوره توجه داشته است.

پوریانی گفت: پس از فرمایش مقام معظم رهبری و پیگیری های رئیس قوه قضائیه دستورات خوبی صادر و برنامه ریزی های خوبی برای ایجاد مراکز مشاوره در حال انجام است هرچند در این راستا دولت باید قوه قضاییه باید را کمک کند؛ قوه قضائیه در بحث مالی با چالش جدی مواجه است و ریاست دستگاه نیز به کرات این مسئله را مطرح کردند.

وی به تراکم پرونده ها در محاکم اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود تراکم پرونده ها و فشار بالای کار تعدا قضات ما اندک است به طوری که در محاکم تهران بیش از ۲۰۰ قاضی کم داریم.

پوریانی تاکید کرد: پیشنهاد محاکم تهران این بوده که پرونده های طلاق های توافقی پیش از ارجاع به شعبه به مراکز مشاوره ارجاع شود و در جلسات متعدد طرفین را دعوت به سازش بکنند و در صورت عدم سازش زوجین؛ این مشاورین نظر کارشناسانه خود را به مجتمع اعلام کنند و سپس پرونده به شعبه ارجاع شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بسیاری از افراد به صورت متفق القول می گویند اغلب مشاوره‌هایی که صورت می گیرد تشریفاتی است و با وجودی که قانونگذار این امر را پیش‎بینی کرده اما نقض غرضی صورت گرفته مبنی بر اینکه این مراکز مشاوره به عنوان منبع درآمدی برای تامین هزینه های مجتمع تبدیل شده است: مذاکراتی را با سازمان بهزیستی انجام دادیم و این سازمان حاضر شد مراکز مشاوره در کنار مجتمع های قضایی خانواده ایجاد شود که اگر عملیاتی شود بسیاری از مشکلات حل می شود.

پوریانی تصریح کرد: مشاوره شرایط خاصی دارد و فن و هنر خاص خودش را می‌طلبد.

وی گفت: فردی که مشاوره می دهد باید کلامش نافذ و صحبت هایش نتیجه بخش باشد در این صورت است که ورود مقام داور و مشاور برای حل اختلاف زوجین می تواند ۳۰ درصد از پرونده ها را منجر به سازش کند.

پوریانی در ارتباط با تعداد دفاتری که در مجتمع ‎ها فعال شده است گفت: دفاتری که در مجتمع قضایی مستقرند تعدادشان بسیار اندک است و پاسخگوی حجم ورودی پرونده های مربوط به طلاق توافقی نیستند، از طرفی افرادی که برای مشاوره انتخاب می شوند باید فرصت برگزاری جلسات را داشته باشند تا در کیفیت رسیدگی و سوق دادن زوجین به صلح و سازش موثر باشند.

رئیس کل محاکم تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انجام طلاق توافقی برای محاکم و دادگاه ها و از طرفی خود زوجین بهتر نیست؟ طلاق آسیب هایی را به جامعه وارد می کند و اینکه زوجین به صورت توافقی جدا شوند بر می گردد به زمان ازدواج؛ در واقع در زمان ازدواج باید دقت و تحقیقات لازم صورت گیرد، این در حالی است که گاهی احساسات بر عقل غلبه می کند و بعد از مدتی هویت طرفین برای یکدیگر مشخص می شود.
 
کلمات کلیدی : قاضی + دادگاه‌
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.