نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437856
اهداف متضاد کشورهای درگیر در مذاکرات سوریه/ ایران چگونه حرف خود را به کرسی نشاند
بخش بین الملل الف، 4 بهمن 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۰۰
مذاکرات دو روزه آستانه درباره سوریه فردا پشت درهای بسته در پایتخت قزاقستان برگزار می‌شود. وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرده مذاکرات 23 ژانویه (10:30 به وقت تهران روز دوشنبه )آغاز می‌شود و 24 ژانویه (10:30 به وقت تهران روز سه‌شنبه هفته جاری) به پایان می‌رسد. اين مذاكرات بر اساس قطعنامه 2336 شورای امنیت بين دولت سوریه و گروه های مخالف مشمول توافق برگزار مي شود.

بر اين اساس روسیه، ترکیه و ایران و همچنین استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه برای شرکت در این مذاکرات در آستانه حضور دارند.

 حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه، سرگئی لاورنتیف، نماینده روسیه، سدات اونال، معاون منطقه ای وزیر امور خارجه ترکیه و بشار جعفری، سفیر و نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد ریاست هیأت های شرکت کننده در اجلاس را بر عهده دارند.گروههای مخالف و مسلح سوریه نيز قرار است در این مذاکرات شرکت کنند كه محمد علوش سرپرستی گروه هاي آن ها را برعهده دارد.

در چند روز اخير پيش از شروع مذاكرات نهايي و رسمي در قزاقستان مذاكرات غيررسمي برگزار شده بود.

در هفته هاي اخير گمانه زني هاي فراواني درباره كشورهاي حاضر در اين مذاكرات منتشر شده بود. مهمترين اين كشورها حضور هئيتي از آمريكا بعد از كناره رفتن اوباما و روي كارآمدن ترامپ بود؛ امري كه با مخالفت جدي ايران مواجه شد. اما به نظر می رسد روس ها تلاش دارند با تغییر ریاست جمهوری در آمریکا، دولت ترامپ را به صورت جدی وارد مذاکرات سیاسی کنند. از این رو بود که با توجه به مخالفت مسكو با سياست هاي اوباما در روسيه، دعوت نامه حضور واشنگتن در اين مذاكرات نیز چند وقت پيش از سوي نماينده روسيه در سازمان ملل به مايكل فلين، مشاور امنيت ملي دونالد ترامپ تحويل داده شد.

در اين راستا دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین دیروز عنوان کرد مخالفت های ایران سبب شده حضور آمریکا در مذاکرات آستانه با پیچیدگی هایی روبه رو شود. بعد از آن مشخص شد که آمریکا تنها در سطح سفیر در این نشست حضور پیدا خواهد کرد. يعني هیأتی از سوی دولت جدید این کشور در مذاکرات حضور ندارد وتنها سفیر این کشور در قزاقستان در مذاکرات و در سطح ناظر حضور خواهد یافت.

اين در حالي است كه برخي از رسانه ها دليل عدم شركت هئيتي از آمريكا را به عدم شكل گيري كابينه جديد امريكا مرتبط کرده بودند اما با توجه به سخنان ديميتري پسكوف باید گفت دليل اصلي، مخالفت ايران بوده است. در واقع بدلیل نقش مخرب آمریکا در بحران سوریه، مخالفت ايران در اين باره كارساز شده و صرفاً سفیر آمريكا به عنوان ناظر در اين مذاكرات حضور خواهند داشت.
 
قبل تر علي شمخانی، دبير شوراي امنيت ملي با اشاره به سوابق بدعهدی آمریکا عنوان کرده بود: هیچ دلیلی برای مشارکت آمریکا در مدیریت، راهبری و هدایت ابتکارات سیاسی جاری در بحران سوریه وجود نداشته و ایفای نقش این کشور در اجلاس آستانه نیز کاملا منتفی است.

علی‌اکبر ولایتی، نماینده مقام معظم رهبری نیز با اشاره به برخی اخبار منتشرشده پیرامون دعوت از آمریکا برای حضور در اجلاس آستانه خاطرنشان کرد: به‌طور قطع آمریکا در فرآیند گفت‌وگوها و جمع‌بندی نتایج اجلاس آستانه نقشی نخواهد داشت و احتمال دعوت کشور میزبان از آمریکا به‌عنوان ناظر در اجلاس وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام حتی با حضور عربستان و قطر هم در نشست آستانه مخالفت کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه مخالف حضور آمریکاست. اگر اوضاع این‌طور پیش برود نگرانی از این است که عربستان و قطر هم بخواهند حضور یابند، درحالی‌که آنها در اعزام و تجهیز تروریست‌ها نقش داشتند.

البته اختلافات جدی نيز بين كشورهاي اصلي شركت كننده در اين مذاكرات مانند ايران، تركيه و روسيه نيز وجود دارد. اين اواخر تركيه و روسيه بعد از يك دوره تنش و درگيري كه بعد از سرنگوني هواپيماي روسي بوجود آمد تلاش كردند تا رویکرد همكاري در جنگ سوريه داشته باشند و جنگنده هاي روس در بمباران داعش و تصرف الباب به كمك نيروهاي تركيه آمدند اگر چه درگيري ها در این منطقه به شدت گره خورده و آنكارا نتوانسته به پيشروي جدي دست يابد.

ترکیه از ابتدای بحران سوریه پشتیبانی های گسترده ای از نیروهای تروریست در راستای سرنگونی بشار اسد داشت. روسيه نيز اگر چه حفظ ساختار سیاسی سوریه برایش از اهمیت برخوردار است اما عنوان كرده كه خواهان پايان درگيري ها از طریق راه حل سياسي می باشد.

اما ایران از روز اول بحران سوریه بر این باور بوده است که برخی از کشورها از جمله کشورهای عربی و ترکیه نقش حمایتی از تروریست ها و مخرب در روند پایان درگیری ها در سوریه دارند. از سوی دیگر تهران معتقد بوده که ضمن حفظ تمامیت ارضی سوریه، مردم این کشور می بایست تکلیف دولت آینده دمشق را مشخص نمایند و همیشه با حذف بشار اسد از سوی کشورهای خارجی مخالفت کرده است.

با توجه به مطالب فوق باید گفت با توجه به اهداف متفاوت و متضاد کشورهای مختلف، مذاکرات آستانه بعید است پایانی بر بحران سوریه باشد مگر این که کشورهای حامی تروریست ها از خواسته ها خود برای نابودی ساختار سیاسی سوریه ، حمایت از تروریسم کور و برکناری بشار اسد کوتاه بیایند. در این صورت مذاکرات آستانه می تواند در تداوم آتش بس نیم بندی که در حال حاضر برقرار است نقشی مثبت ایفا نماید.
 
کلمات کلیدی : روسیه،ایران، ترکیه، سوریه
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۰۶:۳۵:۵۰
روس ها این روزها ماهیت خود را برای دوستدارن خود اشکار کردند،امروز با چرخش 180درجه بسمت ترکها و فردا بعد از شکست مذاکرات توپ را در زمین ایران انداختن.
روس ها بفکر تشکیل محور امریکایی ، روسی هستند،و باز ایران را در منگنه تحریم رها میکنند تا بتوانند از ایران باجگیری کنند. (4131847) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۱:۵۰:۰۴
شهدا و نیروی زمینی مال ایران بودند. ولی اشغال و کمک به تروریست‌ها سهم ترکیه. امروز ترکیه کنار روسیه تعیین‌کننده اصلی است.
این یعنی هنوز ایران تنها است ولی ترکیه راحت هر جا بخواهد کتش را عوض می کند.
هنوز بازیگر اصلی ترکیه است. (4132065) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۰۸:۲۶:۱۲
ایران با تقویت جبهه مقاومت و وجود رهبری مقتدر و یکپارچه و با همت سرداران و رزمندگان مجاهد توانست حرف خود را به کرسی بنشاند و نه با لبخندهای فریب خورده و متظاهر به تدبیر و تجربه!؟ (4131894) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۲:۲۱:۰۹
مگر میشود یکی از طرفهای در گیری در بحران سوریه را در مذاکرات شرکت نداد
و توقع نتیجه گرفتن از مذاکره را داشت . (4132119) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۲۳:۰۹:۳۵
عرصه سیاست خارحی عرصه واقعیت ها است وزن شرکت کنندگان در مذاکره را شعار تعین نمیکند . مستشاران امریکائی در حمایت از کردها و نیروی هوائی اش
ترکیه با نیروی رمینی و روسیه با تمام امکانات در حمایت از اسد و ایران در صحنه حضور دارند اگر از مذاکره نتیجه میخواهند همگی باید حضور داشته باشند . (4132852) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.