نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 327759
کدام جوانان به دنبال ازدواج با مطلقه ها هستند؟!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۹
در این گزارش به انگیزه ها ، دلایل و عواقب این رفتار جدید در جامعه می پردازیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ؛ برخی از جوانان زمانی که تصمیم به ازدواج میگیرند به گونه ای متفاوت اقدام به این کار کرده و فردی را انتخاب میکنند که شاید نسبت به دیگران محاسن و معایبی داشته باشد.این روزها ، ازدواج با فردی که از همسرش جدا شده با تغییر فرهنگ و نگرش‌های ایجاد شده در جامعه نسبت به گذشته روند متفاوتی را در پیش گرفته است.

* ازداوجی ریسک پذیر
زندگی با افرادی که از همسرشان جدا شده اند ریسک خاص خودرا به همراه دارد به ویژه اینکه همسر آینده آنها تجربه تلخی را پشت سر گذاشته و بعضا دچار آسیب های روحی و روانی شده است.آسیب هایی که احتمالا تاثیراتی مانند بی اعتمادی،بی علاقگی به همسر،بدبینی و ... را در پی خواهد داشت و فردی که تصمیم به ازدواج با این شرایط را دارد می بایست مشکلات احتمالی را در نظر بگیرد،زندگی ای که شاید برای او دردسرهایی ایجاد کند.

*دلیل اینگونه ازدواج ها چیست؟

برخی افراد به دلایل مختلف تصور میکنند ازدواج با فردی که از همسر خود جدا شده است نسبت به دیگران محاسن بیشتری دارد.به طور مثال برخی از زنان حامی مالی خوبی برای پسران مجرد محسوب میشوند و یا عده ای از دختران جوان تصور میکنند این گروه از مردان در زندگی قبلی خود تجربیات کافی را به دست آورده‌اند و پشتیبان محکمی برای آنان خواهند بود.به این ترتیب دختران و پسران مجرد با طرز تلقی‌های متفاوت تصمیم به ازدواج با افرادی که تجربه زندگی مشترک را داشته‌اند، میگیرند.

هانیه،۲۵ ساله،می‌گوید:ازدواج با افرادی که یکبار تجربه زندگی مشترک را داشته‌اند،اغلب با اهدافی مانند داشتن پشتوانه محکم برای زندگی آینده صورت می‌گیرد.

دکتر ربابه غفارتبریزی ،روانشناس،می‌گوید:دیدگاه برخی، در ازدواج با این افراد ممکن است متفاوت باشد.بعضی طرز تفکرات مبتنی بر مسائل مادی،امکانات و داشتن تجربه فرداست.البته یکی دیگر علل این ازدواج‌ها محبت،همدلی و حمایت از کسی است که نیازهای خاص‌تری در زندگی خود دارد.

* ازدواجی که گاه با ترحم و دلسوزی همراه است
برخی از افراد به دلیل وجود ترحم نسبت به فردی که از همسر خود جدا شده است، با او ازدواج میکنند. در برخی موارد نیز آنها تصور میکنند فردی را که انتخاب کرده اند از زندگی سابق خود خاطرات تلخی دارد و می‌تواند با ازدواج و محبت بیشتر،آرامش را به او هدیه دهد.البته این امر نسبی است و در تمام موارد تاثیرگذار نیست.

* درک متقابل بدون سرزنش و سرکوب
نظر روانشناسان و جامعه شناسان بیشتر بر این است که به دلیل تجربه زندگی مشترک برای فردی که از همسرش جدا شده است و نداشتن این تجربه برای مجردها احتمال اینکه زندگی آنها دچار مشکل شود افزایش می یابد .از سوی دیگر سرکوب‌ها و سرزنش ها نسبت به فردی که قبلا از همسرش جدا شده،خاطرات تلخ گذشته را برای او تداعی میکند و شاید علت آن نبود درک متقابل نسبت به دیکدیگر باشد.

نسیم که ۲ سال پیش از همسرش جدا شده است، می‌گوید:مدتی است که با فرد دیگری ازدواج کرده ام در همین مدت همسر فعلی‌ام بارها من را به خاطر زندگی سابقم سرزنش کرده است،این امر نه تنها زندگی ما را تلخ‌تر کرده است بلکه احساس میکنم او آدمی متفاوت از من است و ازدواج ما صحیح نبود.

*حل مسائل و مشکلات قبل از ازدواج مجدد
طلاق در دین مبین اسلام منفورترین حلال خدا است و افرادی که طلاق میگیرند ضربه سختی به خود،خانواده و جامعه وارد میکنند. شوکی که گاهی برای عده‌ای از افراد مسائلی عصبی و بیماری ‌های مختلف را در پی دارد.اما این افراد هرگز از چشیدن طعم شیرین زندگی دوباره محروم نمی‌شوند،برای داشتن زندگی آرام و خوشبختی‌شان کافی است در اولین گام مشکلات با مسائل گذشته خود را رفع و هضم کنند سپس از ذهنی سرشار از مثبت اندیشی ازدواج کنند.

وحید،۲۹ ساله،می‌گوید: در زندگی‌ام تجربه تلخ طلاق را داشته‌ام اما برای شروع زندگی مجدد ناامید نشدم و بعد از آنکه احساس کردم حالم نسبت به گذشته بهتر شده ازدواج کردم و اکنون دارای یک فرزند هستم و احساس خوشبختی میکنم.

* لزوم تحقیق در کنار محبت
برای ازدواج باافرادی که تجربه جدایی از همسر خود را داشته اند باید تحقیقات لازم را انجام داد و همچنین به مشاور خانواده مراجعه کرد و قوانین حل مسئله،نیاز سنجی‌ها ، مهارت ‌ها و آموزه‌های لازم را آموخت تا آینده روشن و خوشبختی را برای ما به ارمغان بیاورد.
 
کلمات کلیدی : طلاق، ازدواج
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۰۷:۱۴:۵۸
اون زن یا مردی ک ب دلایل گوناگون از هم جدا شدند رو نمیشه از ازدواج منعشون کرد!!! وقتی بنده از خانم سابقم جدا شدم هرکدوممون مشکلاتی داشتیم ک قادر ب ادامه زندگی باهم نشدیم و طلاق گرفتیم.این حق برای بنده یا خانم هست ک مجددا تجربه ازدواج رو با فرد دیگه داشته باشیم باشناخت بیشتر و درک مفهوم زندگی مشترک.ازدواج با پسر یا دختر مجرد هم ممکن ک ن!حتما مشکلاتی رو بهمراه داره ک شاید بیشتر از افراد مطلقه ب چشم نژاد. (3502369) (alef-11)
 
آریابان
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۰۸:۳۶:۵۸
ولی در هر حال بهتره که خانم ها مطلقا با مردان کوچکتر از خودشون ازدواج نکنند چون این امربیش از هر چیز به ضرر !!!! خود " خانم " تمام می شود ؛
همۀ اونهائیکه با زوج های غربی سر و کار داشته اند دیده اندکه وقتی ما ها یک خانم رو همراه یک آقای غربی در سنین بالای 50 و 60 ، می بینیم احساسمون اینه که این خانم مثلا خواهر بزرگتر!!! اون آقاست و تصور اینکه آن دو نفر همسر هم باشند، (بدلیل تفاوت سنی ظاهری آشکار) اصلا قابل قبول !!! نیست ؛
بلوغ دختران چند سال زود تر از پسران هم سن، ببار می نشیند به نحویکه یک مرد در دهۀ چهل، دوران " چلچلی " را می گذراند ، در حالیکه یک خانم هم سن وی بسیار جا افتاده تر شده ؛
علاوه بر این، معمولا خانمهای ایرانی که مادر شوند، تقریبا خود، شوهر و حتی زندگی مشترک را طلاق !!!! میدهند و خودشون رو صد در صد، وقف !!!! فرزندان می کنند که در دیگر سوی سکه ، نشان از بی توجهی بیش از پیش اونها بطراوت و شادابی و نمایش ظاهری خودشون داره که طبیعتا آنها را مسن تر از سن واقعی نشان خواهد داد ؛
بنابراین : چنانچه سن "خانم " بیشتر از " آقا " باشد ، بویژه در دهه های بالای زندگی مشترک، کهولت ظاهری خانم، بسیار بیشتر از حالت معمول، خودش رو نشون میده که بی گمان ناخشنودی و حتی اضطراب و افسردگی بیش از پیش برای خانم را باعث خواهد شد؛ (3502497) (alef-11)
 
سلام
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۳:۲۳:۵۱
وقتی تعداد دخترهای دهه شصتی با تعداد پسرهای دهه پنجاهی متناسب نیست، باید چی کار کنن؟ خوب یه تعداد مجبور میشن که با کوچکتر از خودشون ازدواج کنن. (اون موقع که شعار افزایش جمعیت داده می شد باید به این موضوع فکر میشد!)
بعد هم این روزها با تکنیکهای که برای جوان سازی پوست هست دیگه کسی سن واقعیش از رو چهره اش قابل تشخیص نیست.

بعد هم یه سال تفاوت سنی معکوس با یک سال تفاوت سنی مستقیم اونقدری فرق نمیکنه مثلا خانمی که به پنجاه سالگی میرسه چه شوهرش 55 سال باشه چه 49 یا 48 سال اونقدری تو زندگیش تفاوتی ایجاد نمیکنه.
افسردگی و دلایل روانی هم بیشتر به خاطر جو جامعه است که مدام به خانمی که از همسرش بزرگتره استرس وارد میکنن.

به نظرم دلایلتون خیلی منطقی نیست (3503210) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۹:۴۴:۱۴
والا تا جائی که من دیدم ،اتفاقا تناسب وجود داره ولی توقعات دخترا ی این دهه زیاد بود............. (3503922) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۴:۰۵:۰۰
مطلقا ؟ !
فتوی دادید شما ؟ (3503324) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۳:۳۷:۵۶
زن حتما باید از مرد کم سن تر باشد چرا که در سنین بالای 40 سال زنان جوابگوی نیاز جنسی مردان نیستند و در این خصوص میل کمتری دارند حال هر چه سن زن و مرد به هم نزدیک باشه یا زن از مرد بزرگتر باشه این مشکل مشهود تره دلیل اون هم خیانت بالای مردان بالای 40 سال به همسران هم سن و سال خودشان می باشد (3503248) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۱۱ ۱۹:۱۶:۱۵
خیانت !!!!!!!!!!؟؟؟ (3511666) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۰۸ ۱۴:۴۲:۵۹
من میگم دلیل اصلی، مهریه و هزینه سنگین ازدواج است.
مهریه چند صتایی و تالارهای چند ملیونی!

اگر دخترها با 14 سکه و با زادواج سده موافقت کنند پسرها سراغشان میایند (3503400) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۳ ۱۲:۲۷:۴۴
بعضی وقت ها همون اول چشم هامون رو باز نکردیم و این میشه که مجبور میشیم جلوی ضرر رو زودتر بگیریم و به منفعتش دل خوش کنیم، توقعات بالا و طلب ارزوهای سرکوب شده ی دختر در زندگی خانه ی پدری ، همه رو از پسر توقع دارند (3584571) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.