توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494862
احتمال استعفای تیلرسون از وزارت خارجه آمریکا تا پایان سال
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۰
شبکه سی ان ان به نقل از دو منبع نزدیک به وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که تیلرسون به دلیل اختلافات با ترامپ از جمله درباره برجام احتمالا تا قبل از پایان سال جاری از سمت خود کناره گیری می کند.

به گزارش مهر، شبکه سی ان ان گزارش داد که رکس تیلرسون وزیر خارجه به دلیل اختلاف دیدگاه با ترامپ ممکن است تا پیش از پایان سال جاری میلادی از سمت خود کناره گیری کند.

این اتفاق که از آن با عنوان REXIT در محافل رسانه‌ای آمریکا یاد شده، بعد از اختلافات دونالد ترامپ با شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید که منجر به استعفای وی شد و همچنین اختلافات وی با جف سشنز دادستان کل آمریکا در ارتباط با موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری، سومین رخداد مهم از این جنس است.

بنابر این گزارش، تیلرسون بر سر موضوعات مختلفی از جمله توافق هسته‌ای ایران و همچنین ترکیب کادر وزارت خارجه آمریکا با دونالد ترامپ اختلافاتی دارد.

این گزارش می افزاید: با وجود ناامیدی تیلرسون از اوضاع کاخ سفید، او ممکن است تا پایان سال به عنوان وزیر خارجه آمریکا باقی بماند تا حداقل یک سال تمام در این سمت مهم بوده باشد اما دو منبع نزدیک به رکس تیلرسون که نخواستند نامشان فاش شود به سی ان ان گفته‌اند که حتی اگر تیلرسون قبل از پایان سال استعفا کند آنها هرگز متعحب نخواهند شد. 

این گزارش افزود: هر دوی این افراد از محافظه کاران نزدیک به تیلرسون در خارج از واشنگتن هستند و می‌گویند که تیلرسون از شرایط بسیار ناامید است و تردید دارد که جدال و اختلافاتش با کاخ سفید به زودی فروکش کند. 

این منابع اگاه از هفته سخت تیلرسون با ترامپ طی هفته گذشته خبر دادند و می‌گویند که شواهدی دارند مبنی بر اینکه تیلرسون در جستجوی راههایی برای خروج از وزارت خارجه بوده است.

رسانه‌های آمریکایی از بحث و جدل رکس تیلرسون و جیمز متیس وزیر دفاع این کشور با دونالد ترامپ در جلسه امنیتی هفته قبل پیرامون توافق هسته‌ای با ایران خبر داده بودند. 

در این جلسه که حدود یک ساعت به طول انجامیده است تیلرسون برخلاف میل باطنی ترامپ، وی را قانع کرده است که متعهد بودن ایران به برجام را برای ۳ ماه دیگر تمدید کند. براساس گزارشها، ترامپ با اکراه این موضوع را پذیرفته است.

با این حال، ترامپ بلافاصله پس از این جلسه، پرونده بازنگری برجام را از وزارت خارجه سلب کرد و آن را در اختیار یک تیم دیگر قرار داد که از افراد قابل اعتماد و مخالف برجام هستند.
 
کلمات کلیدی : تیلرسون + آمریکا + ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.