توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404663
15 پروژه محیط زیستی با آلمان نهایی شد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۱
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: 15 پروژه محیط زیستی با آلمان نهایی شد.

‌به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار صبح امروز در بدو ورود به زنجان با بیان اینکه دیپلماسی محیط زیست یکی از محورهای حفاظت از محیط زیست در دولت یازدهم است، گفت: 15 پروژه با آلمان نهایی شده است که برجام چنین شرایطی را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: در همین راستا تلاش شده است که در حوزه‌های مختلف با تبادل تجربیات و افزایش توان علمی و اجرایی کشور در حوزه‌های مختلف در بحث دولتی و غیردولتی ورود پیدا کنیم.

ابتکار با بیان اینکه در سفری که به آلمان صورت گرفت یک بخش خصوصی علاقه‌مند به حضور در حوزه مختلف محیط‌ زیست در ایران بود که از جمله حوزه‌های مربوطه می‌توان به حوزه انرژی‌های نو، آب ،مدیریت پسماند و بهبود فرآیندهای صنعتی با شاخص‌های محیط زیستی فعالیت کند.

وی افزود: در آلمان تفاهم‌نامه‌ای با بخش دولتی امضاء شد که شامل همکاری مختلف فنی و آموزش و پژوهشی محیط‌ زیست امضاء شده است و نیز 15 پروژه نهایی با آلمان منعقد شده که در یک بخش از آن به بحث آلودگی هوا، کمک به صنایع برای کاهش شدت انرژی و پساب‌های صنعتی و کمک به شهرک‌های صنعتی برای حل مسائل مربوط به پساب‌ها و دیگری همکاری برای حفظ تنوع زیستی و حیات‌وحش در دوره‌های آموزشی برای همکاری مشترک پرداخته شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تاکنون 95 دوره بین‌المللی آموزشی، کارگاه‌های فنی و توان‌افزایی بین‌المللی برگزار شده است، خاطرنشان کرد: این دوره‌ها با اعزام کارشناسان به کشورهای مختلف و همچنین ایران برگزار شده است و از این محل 450 نفر آموزش دیده‌اند که نتیجه همکاری‌های بین‌المللی بوده است و دولت در این مهم کم‌ترین هزینه را داشته است.

وی تصریح کرد: پس از برجام فرصت‌های استثنایی برای ایران فراهم شد تا با کشورهای مختلف وارد تعامل شود.

 به گزارش ایسنا،  ابتکار همچنین امروز در سفر یک روزه خود به زنجان از دشت سهرین بازدید کرد و از این منطقه که محل زیست گونه نادری از آهوان ایرانی است دیدن کرد و از چند و چون کارهایی که برای حفاظت از آهوان در حال انجام است، اطلاع یافت.

بر اساس آخرین سرشماری به‌ عمل آمده تعداد آهوان دشت سهرین 13 درصد کاهش داشته است. بر اساس آخرین سرشماری به عمل آمده از محل اسکان آهوان در دشت سهرین و منطقه فیله‌خاصه که با حضور محیط‌بانان و کارشناسان محیط زیست طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست زنجان انجام شد، مشخص شد تعداد این گونه زیبا نسبت به سال گذشته 13 درصد جمیعت آهوان کاهش داشته است.

به گفته مسئولان طی سه سال گذشته جمیعت آهوان دشت سهرین کاهش چشم‌گیری داشته است که در سال 93 نتایج سرشماری کاهش 14 درصدی و در سال 94 نتایج سرشماری 10 درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس سرشماری صورت گرفته 1082 راس آهو در دشت سهرین و منطقه شکار ممنوع فیله‌خاصه سرشماری شد، در حالی که در سال گذشته 1246 راس آهو در منطقه، سرشماری شده بود.

تغییر کاربری اراضی منطقه، جزیره‌ای شدن دشت سهرین و شکار غیرمجاز از عمده‌ترین دلایل کاهش جمیعت آهوان عنوان شده است.
 
کلمات کلیدی : محیط زیست+ابتکار
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.