توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 340268
آیت‌الله جوادی آملی: نهی از منکر با پرخاش را صحیح نمیدانیم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۸
آیت الله جوادی می‌گوید: «الآن همین جریان عفاف و بدحجابی و کمحجابی و امثال آنها با سادهترین نهی از منکر حل میشود، ما نهی از منکر را با پرخاش صحیح نمیدانیم».

به گزارش تسنیم، آیت الله جوادی آملی مرجع تقلید شیعیان در فرازی از درس تفسیر سوره مبارکه جاثیه ، به بیان نکته ای درباره چگونگی امر به معروف و نهی از منکر در برخورد با مسئله بدحجابی پرداخت.

متن زیر را بخوانید:

الآن همین جریان عفاف و بدحجابی و کمحجابی و امثال آنها با سادهترین نهی از منکر حلّ میشود، ما نهی از منکر را با پرخاش صحیح نمیدانیم؛ اگر خانمی بدحجاب بود از اول خیابان تا آخر خیابان این خانمهایی که عبور میکنند همه با یک نگاه سخت و سنگینی به او نگاه بکنند او خودش را جمع میکند، مگر این واجب نیست؟ مگر این جزء نهی از منکر نیست؟ نهی از منکر اوّلش انزجار قلبی است، بعد چهره طوری باشد که بگویند این به چه وضعی است که خودت را درآوردی؟ همین! این اصلاً خودش را برای نشان دادن عَرضه میکند، وقتی ببیند هر کسی او را میبیند عبوس کرده میبیند و با بیاعتنایی میبیند خودش را جمع میکند، این حداقل نهی از منکر است! ما دلمان میخواهد یک گَشتی داشته باشیم و بگیر و ببند باشد که بشود نهی از منکر.

بیاعتنایی کردن که سوء‌ظن نیست! آن کسی که نهی از منکر میکند، همین‌طور با چهرهٴ خشن نگاه میکند؛ یعنی این چه وضعی است که خودت را درآوردی؟ او در همان وسط خیابان خودش را جمع میکند، وقتی ببیند همه اعتراض میکنند، خودش را جمع میکند. این حداقلِ نهی از منکر است! اصلاً لازم نیست که بگویند حجاب خود را رعایت کن! این واجب است بر همه و این مرحلهٴ ضعیفهٴ نهی از منکر است! چه مرد چه زن، وقتی نگاه اعتراضآمیز میکند که این چه وضعی است که خودت را درآوردی؟ شخص بدحجاب خودش را جمع میکند.

وقتی که چندین بار به شخص بدحجاب تذکر داده شد و اثر نکرد معلوم می شود که این فرد دارد علناً دهنکجی میکند. مراحل ابتدایی نهی از منکر اولا انزجار قلبی و ثانیا درهم کشیدن چهره است اما وقتی این عمل اثر نکرد همین که با چهره خشن نگاه بکند، او خودش را جمع می‎کند.
 
کلمات کلیدی : نهی از منکر +آیت الله جوادی آملی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته