توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422465
ادای دین یک عکاسی فرانسوی به ایران/ همایش 10 روزه عکاسان افتتاح شد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۳
افتتاحیه پنجمین همایش 10 روز با عکاسان با رونمایی کتاب «روزهای انقلاب» از میشل ستبون، عکاس فرانسوی، عصر جمعه 19 آذر در تالار شهناز خانه­ هنرمندان ایران برگزار شد.
 
به گزارش خبرآنلاین، همایش 10 روز با عکاسان، عصر دیروز طی مراسمی افتتاح شد و در آن با حضور جواد جباری (مدیرعامل بنیاد روایت)، سیدعباس میرهاشمی (دبیر این همایش) و میشل ستبون از کتاب عکس‌های این هنرمند فرانسوی با عنوان «روزهای انقلاب» رونمایی شد.

در آغاز این مراسم، مجید رجبی‌معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران گفت: «امروز هیچ هنرصنعتی مانند عکاسی نیست که همه مردم با آن ارتباط داشته باشند. در حال حاضر که میلیاردها عکس در روز گرفته می شود، فرصت‌های جدید عکاسی بروز پیدا کرده و مخاطراتی هم ممکن است در شبکه های مجازی وجود داشته باشد که انجمن‌ها و هنرمندان برای همین باید به امر آموزش همگانی اهتمام ورزند.»

مسعود زنده روح کرمانی، رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد سیدمحمود موسوی، اصغر بیچاره، علیقلی ضیایی و فرامرز قهرمانی‌فر گفت: «انجمن عکاسان ایران، تبیین برنامه‌هایی را که به شناخت مقتضی از نیازهای علمی و عملی جامعه منجر می‌شود، در کمیته راهبردی در دستور کار خود قرار داده است و در این راه از همکاری و همراهی مراکز علمی کمک می‌گیرد.»

زنده‌روح ادامه داد: «10 روز با عکاسان ایران در همه جوانب خود مستقل است و همواره به دنبال غنای محتوایی و اجرایی شایسته هنرمندان عکاس و اقتصاد غیر وابسته به بودجه‌های فرهنگی و هنر محور است.»از راست: میشل ستبون، جواد جباری و سیدعباس میرهاشمی

در ادامه، متن سید‌عباس میرهاشمی، دبیر پنجمین همایش 10 روز با عکاسان خوانده شد. در بخشی از این متن نوشته شده بود: «عکاسی امروز در فرازی قرار دارد که پیش از این تجربه نکرده است. گسترش و ژرفای فناوری، عکاسان و عکاسی را به ورطه‌ای کشانده است که تمامی ساز و کارهای پیشین را دستخوش تغییراتی تامل برانگیز کرده است.»
در ادامه این متن آمده بود: «شتاب همه جانبه و رو به افزایش فناوریِ تولید، ویرایش، عرضه و اشتراک گذاری عکس و تصویر، آدمی را با انبوهِ غیر قابل شمارشی از تصویر در جهان مواجه کرده است. با در نظر گرفتن فرصت ها و تهدیدهایی که از هر سو ما را فرا گرفته اند، این امر شورای برگزاری را بر آن داشت تا با هدفِ بررسی و پیمایش این پدیده، نگاه به عکاسی در این دوره را با عبارت «عکاسی امروز، فرصت‌‌های جدید» پیوند زده و عکاسان و پژوهش گران را به حضور در این رویداد، فرا خواند.»

محسن راستانی، یکی از عکاسان حاضر در این مراسم نیز پشت تریبون رفت و  در سخنانی گفت: «تولید عکس فقط توسط عکاس انجام نمی‌شود، بلکه در ارتباط با جامعه و فرهنگ عکس تولید می‌شود. خوشحالم که امروز کتاب عکس میشل ستبون منتشر شده است. وقتی این عکس‌ها را می‌بینم، فکر می‌کنم تاریخ از خود رویداد مهم‌تر است چون با گذشت زمان احساسات فروکش می‌کند و منطقی‌تر به رویدادها نگاه می شود و امروز چنانکه از افتخارات خود در جنگ حرف می‌زنیم، می‌توانیم از خطاهای‌مان هم حرف بزنیم.»در ادامه این مراسم، میشل ستبون، عکاس فرانسوی در سخنانی با قدردانی از انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس برای انتشار کتاب «روزهای انقلاب» گفت: «برای من افتخار است که این کتاب بعد از فرایند طولانی منتشر شد. ایران به‌ویژه کسانی که در زمان انقلاب اسلامی به من کمک کردند، همیشه برایم ویژه بوده‌اند. این عکس‌ها سال 1979 در فرانسه منتشر شد و حالا در ایران نیز به چاپ رسیده است.»

ستبون افزود: «این عکس‌ها تاریخ مردم ایران است و برای درک امروز و آینده باید با گذشته آشنا بود. این کتاب ادای دینی به ایران است برای چیزهایی که از این کشور گرفتم و خوشحالم که امروز عکاسی در ایران پیشرفت کرده است.»
پس از این مراسم افتتاحیه، عکاسان و حاضران از نمایشگاه این همایش در گالری‌های خانه هنرمندان ایران دیدن کردند.
پنجمین همایش 10 روز با عکاسان تا 28 آذرماه جاری در خانه هنرمندان ایران ادامه دارد.
 
کلمات کلیدی : عکاسی + هنرهای تجسمی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.