توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 462263
ظریف: هماهنگی های توافق سران ایران و روسیه و اوضاع سوریه درمذاکرات مسکو پیگیری می شود
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۱
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که امروز (جمعه) وارد مسکو شد، هدف از سفر خود را هماهنگی در باره توافق سران ایران و روسیه در مذاکرات اخیر و بررسی اوضاع سوریه اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، ظریف که هنگام ورود مورد استقبال هیات روسی و مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه قرار گرفت، در تشریح اهداف سفر گفت: پس از تجاوز آمریکا به خاک سوریه لازم بود سه کشور ایران، روسیه و سوریه به عنوان سه متحد با هم این جلسه هماهنگی را داشته باشند.

وزیر امور خارجه همچنین ادامه داد: از سوی دیگر، لازم بود در خصوص توافقات رئیسان جمهوری ایران و روسیه که هشتم فروردین در کاخ کرملین برگزار شد، هماهنگی هایی را با طرف روس داشته باشیم.

بر اساس برنامه پیس بینی شده در جریان این سفر یک روزه، ظریف با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و در باره مسائل در دستور کار و موضوع های مورد علاقه دو کشور مذاکره خواهد کرد.

محور اصلی برنامه های این سفر در نشست سه جانبه مذاکره در باره شرایط سوریه، بررسی آخرین تحولات و همچنین رویکردهای همگرایانه برای حل سیاسی بحران این کشور است.

نشست سه جانبه امروز دومین رایزنی مشترک ظریف، لاوروف و ولیدالمعلم با موضوع سوریه و حل سیاسی بحران این کشور در مسکو بشمار می رود.

هفتم آبان ماه سال گذشته نیز مسکو میزبان نشست وزیران خارجه سه کشور بود که در آن همگرایی ها برای حل بحران سوریه تقویت شد، بگونه ای که یکی از دستاوردهای آن زمینه سازی برای آغاز مذاکرات سوری-سوری در آستانه پایتخت قزاقستان به ابتکار تهران، مسکو و آنکارا است و تاکنون هم چند دور آن برگزار شده است.

مبارزه بی اغماض با تروریسم و تلاش فراگیر برای از سرگیری مذاکرات سوری ژنو که آن زمان به دلیل کارشکنی برخی کشورهای غربی-عربی حامی گروههای مسلح و تروریستی ضدسوری متوقف شده بود، تاکیدهای سه کشور در این مذاکرات را تشکیل می داد.

نتیجه این نشست، همکاری تهران، مسکو و دمشق در مبارزه با تروریسم در منطقه به ویژه همکاری با سوریه علیه تروریست ها بود.
 
کلمات کلیدی : ظریف+روسیه+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.