توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 172067
حکایت مرغ و تخم مرغ بنزین یورو 4
بحث بر سر تولید بنزین یورو ۴ در صنعت نفت و تولید خودرو با کیفیت در شرکت های خودروسازی همانند حکایت مرغ و تخم مرغ است با این تفاوت که صنعت نفت برنده این ماجرا است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۵
به گزارش فارس با گذشت ۹ ماه از سال ۹۱ و با توجه به وعده های داده شده از سوی مدیران شرکت ملی پالایش و پخش هنوز یک لیتر از بنزین تولید شده با استاندارد یورو ۴ و ۵ در هیچ یک از جایگاه‌های کلان شهر تهران و حتی کلان شهرهای دیگر که پیش از آن وعده داده شده بود، عرضه نشده است.البته نباید از حق گذشت و اقدام شجاعانه مسئولان شرکت ملی پخش را فراموش کرد، زیرا علی رغم اینکه این وعده داده شده بود قائم مقام شرکت ملی پخش اعلام کرده است تا زمانی که تولید بنزین با این استاندارد به حجم قابل توجهی نرسد عرضه این نوع بنزین امکان پذیر نخواهد بود.

سید ناصر سجادی چندی پیش در یک نشست خبری اعلام کرده بود در تهران جایگاه‌هایی در نظرگرفته شده است تا عرضه بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ را انجام دهند،اما هم اکنون این عرضه به دلیل نرسیدن تولید به حجم قابل توجهی انجام نمی شود اما به زودی این عرضه در تهران و چند کلان شهر از جمله مشهد و اصفهان و سپس در سرتاسر ایران انجام خواهد شد.

براساس زمان بندی که مدیران شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اعلام کرده اند، مقرر شده است تا پایان سال ۹۱ تنها حدود ۲۴ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۴ تولید شود و در سال ۹۲ نیز تولید این نوع بنزین به ۵۲ میلیون لیتر برسد و پس از آن تولید این نوع بنزین تا سال ۹۴ به حجم روزانه ۷۳ میلیون لیتر خواهد رسید.

هم اکنون پالایشگاه امام خمینی شازند و پالایشگاه تهران به عنوان پیشتاز تولید بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو۴ و یورو۵ هستند و پس از آن پالایشگاه های آبادان، اصفهان، تبریز و چند پالایشگاه دیگر نیز به مررور زمان به چرخه تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ وارد می شوند.
طرف دیگر این گزارش خودرو سازانند که مدعی هستند تا عرضه سوخت یورو۴ و ۵ در کشور انجام نشود تولیدات خود را مطابق با این سوخت تغییر نخواهند داد.

آنچه که باید مورد تاکید قرار داد این است که هم اکنون همت صنعت نفت برای تولید سوخت یورو۴ و ۵ بسیار بیشتر از خودروسازان است از این رو خودرو سازان نیز باید به جای آنکه برنامه تولید را براساس عرضه این نوع بنزین تدوین کنند باید برنامه تولید این نوع سوخت را در پالایشگاه ها مد نظر قرار می دادند.

براساس مصوبه کمیسیون زیربنایی که در سال ۸۲ اعلام شد صنعت نفت و خودروسازان باید در سال ۹۰ بنزین و خودروها را براساس استاندارد یورو۴ و ۵ عرضه می کردند اما این اتفاق رخ نداد به همین دلیل این مصوبه تا سال ۹۲ نیز تمدید شده است.و از این رو همانطور که در بالا اشاره شد شاهدیم که صنعت نفت حرکتهای خوبی را برای تولید این نوع سوخت انجام داده است ولی خودروسازان به دلیل هزینه بر بودن تغییرات هنوز دست به کار نشده اند.

مدیر صنایع خودرویی ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می گوید این که خودروسازان مدعی هستند تبدیل خودروها هزینه دارد تنها بهانه است زیرا خودروسازان باید از ۱۰ سال پیش فکر تغییرات و توسعه را می کردند.حسین هاشمی تصریح می کند؛هزینه تحقیق و توسعه ای که خودروسازان دارند باید صرف تغییرات می شد و نه باید به دنبال این باشند که یکشبه تغییرات خود را اعمال کنند و هزینه این تغییرات برروی دوش مردم باشد.

به هرحال همانطور که گفته شد با همت صنعت نفت از سال ۹۲ بنزین یورو۴ و ۵ در کشور عرضه می شود و امید می‌رود خودروسازان نیز هر چه زود تر بدون تغییر قیمت تولیدات خود را مطالق با استاندار یورو ۴ و ۵ تولید کنند.
کلمات کلیدی : حکایت مرغ و تخم مرغ