نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495465
بلاتکلیفی پرونده کلاهبرداری ۳۰میلیاردی از کارکنان صنعت هوایی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۴
فعال صنفی صنعت فرودگاهی گفت: مطالبات ۳۰ میلیارد تومانی کارکنان مرکز کنترل ترافیک هوایی و شرکت فرودگاه‌ها از کلاهبرداری های یکی از همکاران سابق خود چهار ساله شد.

امیرحسین رحیمی در گفت وگو با مهر، پرونده‌های مال‌باختگان متعدد شرکت «ت.م» که عمدتاً از کارکنان شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و مرکز کنترل ترافیک هوایی کشور هستند، در قالب «ثبت‌نام​ خودرو» هم‌چنان لاینحل باقی مانده و اقدام جدی برای پیگیری، شفاف سازی، پاسخ‌گویی و استرداد سپرده‌های مالباختگان، به عمل نیامده است.

دبیرکل جامعه متخصصین مراقبت پرواز افزود:شرکت «ت.م» توسط شخصی به نام «ح میم الف» که از کارکنان شرکت فرودگاه‌ها هستند، از سال ۱۳۸۷ فعالیتش را در زمینه ثبت‌نام​ و خرید و فروش خودرو و بعضاً با دادن سود مشارکت بالا آغاز کرد. وی با پرداخت سود توانسته بود اعتماد جمع کثیری از همکارانش و کارکنان شرکت فرودگاه‌ها اعم از مسئولان رده‌های مختلف وقت تا کارکنان ستاد و کنترلرهای عملیاتی کنترل ترافیک هوایی (مراقبت پرواز) را جلب و آنها را به سپرده گذاری مطمئن و سودآور متقاعد کند.

وی تصریح کرد: این شخص عنوان می‌کرد که در شرکت های خودروساز رابطه هایی دارد و با همکاری چند تن از افراد متنفذ در این شرکت ها، می‌تواند خودروها را از کارخانه ترخیص کرده و به فروش برساند تا سودهای کلانی را عاید سرمایه گذاران در شرکت کند. وی با این ترفند توانست اندوخته‌های​ تعداد زیادی از سپرده‌گذاران را که مبلغی حدود «۳۰ میلیارد تومان» است به سمت خود جذب کند.

به گفته رحیمی، در آغاز سال ۱۳۹۲ رفته‌رفته​ بحران مالی بر این شرکت مستولی شد. «ح میم الف» در دفتر کارش حاضر نمی شد و زندگی مخفیانه‌ای را در پیش گرفت.

وی اظهار داشت: پس از متواری شدن وی، شاکیان متعددی پرونده‌هایی​ در دادسراهای مختلف تهران تشکیل دادند؛ به ویژه جمع کثیری از مراقبان پرواز در دادسرای ناحیه ۱۰ تهران تشکیل پرونده دادند. پس از مدتی مالباختگان با دعوت از وکیلی شناخته شده‌​، شکایات خود را تجمیع، تنظیم و با وکالت وی مجدداً​ به شعبه اول دادسرای ناحیه ۱۰ تهران تقدیم کردند.

نماینده مالباختگان ادامه داد: با افزایش نگرانی‌ بابت احتمال خروج غیرقانونی متهم از کشور، پس از ماه‌ها تعقیب، بالاخره در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۳۹۳ محل اختفای وی شناسایی و پس از دستگیری، روانه زندان شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۳ سال از نگهداری وی در زندان اوین می‌گذرد، ولی هیچ یک از مراجع رسیدگی کننده پاسخگو نیستند.

دبیرکل جامعه متخصصین پرواز یادآور شد: علی رغم اینکه در بازه های مختلف زمانی، مالباختگان کنترل ترافیک هوایی ابعاد پیچیده و تبعات مخرب این کلاهبرداری بر روح و روان کنترلرهای پرواز و درنتیجه بر ایمنی آسمان کشور را برای آگاه سازی و تسریع در حل و فصل بحران به همه​ مسئولان عالی‌رتبه‌ و مراجع قانونی، ارگان‌های ذی‌ربط دولتی، نهادهای قضایی، نظارتی و امنیتی منعکس و گزارش داده‌اند​ و نیز تجمعات دادخواهی در محل‌های مختلفی از جمله وزارت راه و شهرسازی، مجلس شورای اسلامی، کاخ دادگستری و ... برگزار کرده‌اند، اما متأسفانه پاسخ روشنی در خصوص «پیگیری جدی» موضوع دریافت نکرده و اراده ای برای پاسخ‌گویی به «چرایی و چگونگی ایجاد و رفع این بحران» و تلاشی در جهت خاتمه آن از سوی مراجع یاد شده ندیده اند؛ به گونه ای که تقریباً بسیاری از مال‌باختگان از رسیدن به پول های خود قطع امید کرده‌اند.

وی گفت: اکنون در آغاز پنجمین سال این بحران، دادخواهی از تمام روش های ممکن و پیگیری از همه​ مراجع قانونی، هیچ‌کدام از انباشت مشکل پیش آمده نکاسته است.

این فعال صنفی صنعت هوانوردی بیان کرد: ادامه این بحران در کنار بحران پروژه بی فرجام مسکن شهر پرند تعاونی مسکن کارکنان سازمان هواپیمایی و شرکت فرودگاه ها، جدا از انسداد و بلوکه شدن اصل سپرده ها و استهلاک سود چندین ساله آنها، موجب استهلاک و فرسایش روح و روان کارکنان شده است.
 
کلمات کلیدی : کلاهبرداری + دستگیری + پلیس آگاهی
 
قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۸:۲۲:۵۱
با سلام ،قریب به ۵سال است که بنده و همکارانم درگیر این موضوع هستیم که متاسفانه با وجود پی گیری هایه زیاد و درخواست کمک وحل این مشکل به ارگانهای مختلف ازجمله وزارت راه و وزارت اطلاعات و ....هنوز کوچکترین حرکت مثبتی دال برحل مشکل صورت نگرفته ،ولی همچنان امیدواریم با حرکتی که شروع شده وبازتاب این خبر توسط شما و البته پی گیری هایه بعدی ،همتی از جانب مسوولین امر صورت بگیره تا این کلاف پیچیده باز شه و. همکاران بنده بعد. از ۵سال به حق حقوقشان برسند،به امید موفقیت و تشکر فراوان از شما (4492654) (alef-13)
 
مهدی
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۲:۱۲:۲۵
با سلام
در احادیث اخلاقی موارد زیادی وجود دارد مبنی بر این که انسان ها موظّف هستند جلو ظلم ظالم را بگیرند، یعنی نه تنها نباید به کسی ظلم کنند، بلکه باید در مقابل ظلم انسان ها به یکدیگر بی تفاوت نباشند. از رسول اکرم (ص) نقل شده است که فرمود:
«إن الناس إذا رأوا الظالم فلم يأخذوا على يديه أوشك أن يعمهم الله بعقاب منه» یعنی انسان ها وقتی ظالم را ببینند و جلو او را نگیرند، مورد انتظار است که خداوند همه آن ها را با هم مجازات کند. یعنی کسی که می توانسته جلو ظلم را بگیرد و این کار را نکرد.
امیدوارم در جامعه ای که ادعای اسلامی بودن داره و این تعالیم ارزنده در اون وجود داره بعد از سه چهار سال قوه قضاییه و نهادهای توانا در حل این مشکل اقدام عاجل بکنن تا حق مظلوم از ظالم گرفته بشه و خانواده های درگیر این قضیه از مشکلات پیش آمده بتونم خارج بشن. (4492824) (alef-13)
 
محمدرضا فرهادنیا_ کنترلر رادار مرکز کنترل پرواز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۲۳:۰۰:۳۹
بنی‌آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

در جامعه‌ی دینی، اخلاقی و انسانی که امروزه در دنیا مدعی آنیم، نباید انسان منصف و آزاده‌ در مقابل درد و رنج همنوع خویش بی‌تفاوت باشد و از پایمال شدن حقی از دیگری به این بهانه که از تعرض این ظلم مصون مانده، خشنود باشد و با بی‌تفاوتی چشم‌ها را بست و دیگری را با رنجش تنها گذاشت...
چرا که در تنوع گرفتاری‌ها و ستم‌های گوناگونی که متأسفانه فراگیر هم شده، خدای‌ناکرده، طولی نخواهد کشید که دامن عافیت‌طلبی و بی‌تفاوتی به خارهای مشکلات غیرمنتظره‌ای گره می‌خورد و در تلخکامی رنج ستمی که سایه می‌گستراند، انتظار همدلی، همراهی و دادخواهی افسانه خواهدشد ...

هر جا که به پشتوانه و در تایید حقی قیام نکنید و یا نسبت به تضیق و پایمال شدن حقی سکوت کنید، در ظلم ظالمان شریک خواهید بود!!!

پس بیایید همگی ستم پیدا و پنهان این بحران را فریاد بکشیم، تا بلکه دادستان، دادرس و فریادرسی برای بی‌دادهای رفته‌ی بر ما پیدا شود!

امام آزادگان فرمودند:
اگر دین ندارید، لااقل «آزاده» باشید! (4494254) (alef-13)
 
مهدی مختاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۲۳:۴۵:۲۵
گویا عده ای هستند که برای هزار تومان پول ته جیب کارمند شرکت فرودگاهها ( بخوانید سنتر) نقشه کشبده اند. اول که تحت عنوان تعاونی ممسکن سازمان در شهر جدید پرند پول یه عده را گرفتند و هیچ نساختند. بعد که این آقا اومد و مابقی پس انداز کنترلرها را جمع کرد و رفت. جالب اینجاست که در هر دو جا مسؤلین شرکت که در هر دو سهام دار بودند, چه قبل و بعد از ایجاد مشکل, از ماجرا خارج شدند و علی موند و حوضش. (4494292) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.