توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 375864
نگرانی شدید دختر شیخ زکزاکی از وخامت وضع پدر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰
دختر شیخ زکزاکی از وخاومت اوضاع جسمانی پدر خود خبر داد.

به گزارش تسنیم، دختر شیخ ابراهیم زکزاکی از وخامت وضع جسمانی این روحانی برجسته شیعی نیجریایی که اکنون بیش از هفت ماه است تحت بازداشت دولت این کشور قرار دارد به شدت ابراز نگرانی کرده‌ ‎است.

دستگیری شیخ زکزاکی هفت ماه پیش در پی یورش ارتش نیجریه به منزل وی و یک مسجد شیعیان در شهر زاریا در شمال نیجریه صورت گرفت. نظامیان وی را به شدت مجروح کرده و ۳۴۷ نفر از پیروان وی از جمله سه پسرش را کشتند.

سهیلا زکزاکی که مدت کوتاهی را همراه وی در بازداشت سپری کرده در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت که پدرش در یورش مزبور یک چشم خود را از دست داده و ممکن است چشم دیگر خود را نیز بر اثر جراحات وارده در زمان دستگیری از دست بدهد.

وی اظهار داشت: «با گذشت حدود دو ماه از عملی که ابتدا بر روی پدرش انجام شد وی بینایی خود را به دست آورد و قادر به خواندن کتاب بود. اما با گذشت زمان وی بینایش کم شد و اکنون حدود دو ماه است که وی کماکان قادر به دیدن نیست. بهترین کار این است که اجازه دهند وی برای دریافت خدمات پزشکی بهتر از زندان خارج شود.»

جنبش اسلامی نیجریه معتقد است ممانعت از ارائه خدمات پزشکی به شیخ زکزاکی نهایت بی‌ عدالتی است از آنجا که وی مشمول هیچ اتهام یا محکومیتی قرار نگرفته است.

به گفته این جنبش، مخالفت با ارائه مراقبت‌های پزشکی از شیخ زکزاکی نشانه انگیزه‌های پنهان دولت نیجریه است.

ابراهیم موسی، عضو جنبش اسلامی نیجریه، به پرس تی‌وی گفت: «رفتار ارتش بی‌رحمانه و ظالمانه بود. شدت عمل آنان خارج از تصور بود. لذا ما از دولت می‌خواهیم که معقولانه عمل کند. مردم نگران و آزرده هستند. باید اجازه دهند که شیخ بتواند از مراقبت‌های پزشکی بهره‌مند شود. از نظر ما، اقدامات آنان کافی نبوده، باید اجازه دهند که وی را به بیمارستانی بهتر و مجهزتر منتقل کنیم.»

کمیته قضایی حقیقت‌یاب هفته گذشته گزارش خود را به فرمانداری ایالت کادونا ارسال کرد و خواستار پیگرد قانونی فرماندهی شد که همراه با شماری دیگر از افسران ارشد ارتش در این عملیات دست داشتند.
 
کلمات کلیدی : شیخ الزکزاکی+نیجریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.