نظر منتشر شده
۱۵۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 385368
ثبت سند خودرو در دفترخانه‌ها، اضافی یا الزامی؟
بخش اجتماعی الف، 5 شهریور 95
تاریخ انتشار : جمعه ۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۶
سالانه میلیاردها تومان بابت ثبت نقل و انتقالات خودرو در دفاتر ثبت اسناد رسمی کشور هزینه می‌شود؛ هزینه‌ای که به‌گفته پلیس «اضافی» است و به‌گفته کانون سردفتران، «الزامی»؛ هزینه‌ای که در نظرداریم الزامی یا اضافی بودنش را در پرونده‌ای مجزا بررسی کنیم.

به گزارش تسنیم،پس از تصویب قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در اوایل سال ۸۹ بود که منازعه نقل و انتقال خودرو میان کانون سردفتران و نیروی انتظامی شکل گرفت و مردم هر روز سردرگم‌تر از همیشه نظاره‌گر این منازعه بوده و در آخر هم نتوانستند به درستی درک کنند که آیا پس از نقل و انتقال خودرو، تعویض پلاک و اخذ سند سبز مالکیت وسیله نقلیه، ملزم به ثبت این خرید و فروش در دفاتر اسناد رسمی هستند یا خیر... مردمی که با نظاره منازعه کانون سردفتران و نیروی انتظامی، امیدوارند سرانجام کار به نحوی رقم بخورد که بار مالی بیشتری بر اقتصاد کم رمق خانواده‌ها تحمیل نشود.

گرچه در میان منازعه کانون سردفتران و پلیس، مردم نقش چندانی ایفا نمی‌کنند و نتیجه این کشمکش برای خریداران و فروشندگان خودرو مشخص نیست ولی کم نیستند افرادی که به‌قول معروف برای چهارقفله کردن معامله و خدای ناکرده به تباهی ندادن بخش عظیمی از دارایی‌شان در دام کلاهبرداران، حاضرند پیه ثبت اسناد خرید و فروش وسایل نقلیه‌شان را به بدن بمالند و هزینه‌های سرسام‌آور ثبت معاملات در دفاتر ثبت و تشریفات ثبتی را گردن گیرند؛ مسئله‌ای که به‌گفته بسیاری از فرماندهان پلیس و حقوق‌دان‌ها، پرداخت این هزینه‌ها از جیب مردم به هیچ عنوان محلی از اعراب نداشته و صرفاً یک دوباره‌کاری است که آورده‌ای جز هزینه‌های گزاف برای مردم ندارد.

اما شاید اصلی‌ترین محل مناقشه، ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی است؛ در ماده ۲۹ این قانون آمده: «نقل و انتقال خودرو به‌موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند.»، ماده‌ای که باعث شده تأویل و تفاصیل متفاوتی از قانون شکل بگیرد و دردسر عظیمی برای مردم به وجود آید؛ دردسری که کمترینش سرازیر شدن میلیاردها تومان پول از جیب مردم و عدم آرامش روانی خریداران و فروشندگان وسائل نقلیه است.

این مناقشه که سال‌هاست در میان تک‌مضراب‌ها و مصاحبه‌های جسته و گریخته مسئولان کانون و پلیس به‌صورت نیش و کنایه ادامه داشته، این روزها به جایی رسیده که می‌توان شاهد تبدیل وضعیت آن به جدال لفظی و خط و نشان‌های مستقیم خواند؛ خط و نشان‌هایی که گاهی از دایره ادب و شئونات قانونی نیز خارج شده و به‌سمت حرکات خارج از عرفی پیش رفته که بیش از همه مردم را درگیر سردرگمی کرده و راه را برای سودجویی عده‌ای سودجو هموار می‌کند.
 
کلمات کلیدی : ثبت سند خودرو
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۸:۰۹:۱۴
فقط میخان یه پول اضافه از مردم بگیرن..... (3904718) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۱:۴۹:۲۱
اشتغالزایی کردن
نرخ رشد و تورم و اشتغال برای همین کارهاست که بهبود پیدا کرده (3905266) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۲۰:۱۶:۳۴
حتما تجربهء منو بخونید :
سه سال قبل بود که در تلویزیون شنیدم که تعویض پلاک کافیه و به دفترخونه نمیخواد برید و من هم با فروشنده به مرکز تعویض پلاک مراجعه کردم و گروهبانی هم که اونجا بود ،اون هم همین حرف مجری تلویزیون ( آقای ناظمی ! ) رو زد و ما هم بعد از تعویض کردن به دفترخونه نرفتیم
و تمام پول ها رو - که درآمد چندین ساله ام بود - به فروشنده دادم و رفت . هیچ شناختی هم از فروشنده نداشتم و قولنامه هم ننوشتیم

بعدا که میخواستم ماشین رو بفروشم ، خریدار از من سند خواست و من هم نداشتم و با مشاور تلفنی 129 قوه قضائیه و چندین وکیل خبره راهنمایی گرفتم و همگی گفتند که باید دادخواست الزام به تنظیم رسمی اتومبیل به دادگاه بدهم و من هم رفتم دادخواست دادم و دادگاه رای داد که شما صرفا تعویض پلاک کرده ای و هیچ دلیلی برای خرید ارائه نداده ای فلذا دادخواست رد میشه
و بعد از کلی شاهد ماهد درست کردن و درآوردن سابقهء چک هایی که داده بودم و کلی تمبر هزینهء دادرسی ریختن و چندین ماه معطلی ، دادگاه به نفع من رای داد و با نمایندهء دادگاه رفتیم توی دفترخونه و سند بنام من زدند .

این حرف ها رو گوش نکنید و بعد از تعویض پلاک حتما حتما به دفترخونه برید و سند بزنید . (3907146) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۱۰:۵۳:۰۵
احتمالا شما دفتر خانه داری (3910924) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۴:۱۹:۲۶
اصل تعويض پلاك و كندن و نصب كردن فيزيكي يك پلاك فلزي را اصلاح كنيد كه سال هاست در كشورهاي ديگر و در اين عصر تكنولوژي و بهره برداري انفورماتيك منسوخ شده است . آيا نمي شود همان پلاك نصب شده را در سيستم به نام ديگري كرد ؟
آيا جز منافع مالي نيروي انتظامي بدون در نظر گرفتن وقت و سرمايه مردم توجيه ديگري در تعويض فيزيكي پلاك وجود دارد؟
چراوقتي يك پلاك قبلاً چاپ و توليد شده و در دست صاحب ماشين هست بازهم به اسم توليد و چاپ پلاك از مردم پول اخذ مي گردد؟
خود شما چند بار به مراكز تعويض مراجعه كرديد تا ازدحام و معطلي مردم را ببينيد. صف هاي طولاني و تعداد كم مراكز تعويض پلاك....
عوام فريبي كه شاخ و دم ندارد (3914728) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۸:۲۰:۲۴
ای کاش دولت ثبت سند در دفاتر را حذف می کرد که هم وقت و هم هزینه تحمیلی است و اگر نیاز به درآمد اون داره توی تعویض پلاک جبران کنه و یک بار برای همیشه مردم را از بلاتکلیفی و کاغذ بازی نجات بده (3904729) (alef-13)
 
ساسان پروانهپور
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۹:۲۶:۵۷
در هیچ کجای دنیا برای اموال منقول نیازی به محضر نیست ، شاید در گذشته که پلاک ملی و شخصی نبود برای احراز هویت مالک نیاز به ثبت در محضر میبود ، در بعضی از خودروها تا 3 % از قیمت خودرو باید بابت نقل و انتقال به دفاتر رسمی پرداخت گردد ، از یک سو این هزینه بر روی قیمت خودرو تاثیر میگذارد و از سوی دیگر حداقل یک روز کامل وقت خریدار و فروشنده گرفته میشود ، سفرهای شهری را افزایش میدهد ، یک بار باید تعویض پلاک را انجام داد و بعد مجددا از فروشنده خواهش و تمنا کرد که برای سند قطعی مجددا به محضر بیایید که در بعضی از شرایط عده ایی از فروشندگان سر باز زده و طلب وجه بیشتری میکنند به نظر من حق کاملا با نیروی انتظامی میباشد (3904805) (alef-13)
 
شاپور
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۱:۱۶:۱۴
تو کشورهای اروپایی تعویض پلاک نداریم وانتقال خودرو فقط در دفتر خونه انجام میشه (3905860) (alef-13)
 
جواد
Switzerland
۱۳۹۵-۰۶-۰۷ ۰۰:۲۲:۰۰
تو کدوم کشور اروپایی تعویض پلاک انجام نمیشه لطفا نام ببرید من که تو سوئیس زندگی میکنم تعویض پلاک انجام میشه و هر شخص پلاک خودشو داره (3907479) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۹:۳۷:۲۲
اضافی و کار بیهوده
تو دفتر خونه دزدزی بودن خودرو و حتی قلابی بودن سد مشخص نیست
اگه از ماشین شکایت شده باشه هم همینطور و ...
تو دفتر خونه سرتون کلاه میره
مستقیم برید سراغ نیرو انتظامی که بهتر چک می کنن و راهنمایی می کنن (3904819) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۹:۳۷:۳۰
وقتی خودرو از شرکت تحویل گرفته می شود مگر دارای ثبت رسمی است به نظرمیرسد آقایان به پول مفت عادت کرده اند. (3904821) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۹:۴۱:۳۸
معلوم هستش که هزینه اضافی یه
کلا" سیستم اداری ما مشکل داره دنبال درآمدن برای دفتر خانه ها و.....الان توی کشورهای عقب مونده هم دارن از سیستم اروپاه کپی برداری میکنن چه دلیل داره یه ماشین هم کارت داشته باشه و هم سند در قانون فرانسه و تمام کشورهای اروپایی صاحب ماشین کسی هستش که پلاک و کارت ماشین به نامش خورده باشه
ای کاش مسوالین ما هم یه کم مطالعه بیشتری کنن. (3904826) (alef-13)
 
شاپور
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۱:۱۴:۰۹
دوست من تو کشورهای اروپایی چیزی بنام تعویض پلاک نداریم پلاک خودرو ثابته فقط مالکیت خودرو تو دفتر خونه ها عوض میشه (3905852) (alef-13)
 
ا.ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۵:۴۸:۱۹
اگر هزينه هاي دولتي كاهش پيدا بكند، و فك پلاك منسوخ گردد از سه جهت مردم بهره مند خواهند شد:
١- درآمد عمومي افزايش پيدا كرده و عموم مردم منتفع ميشوند، به جاي اينكه يك شركت خصوصي منتفع شود.
٢- وقت مردم در مراكز فك پلاك كه به نعداد كافي در دسترس نيستند هدر نميرود.
٣-هزينه تمام شده تعديل شده و فشار مالي كمتري به مردم وارد ميشود.
(با تشكر از سايت الف) (3906667) (alef-11)
 
ایرانی
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۹:۴۹:۱۴
برای چی مردم مظلوم ایران باید اینقدر پول مفت بدن؟
خوب معلومه که دفترداران محترم دنبال منافع خود هستند و برای یه معامله یا هر کار ساده دیگه ای هزاران تا میلیون ها تومان (معلوم نیست برای چی و رو چه حسابی) از مردم میگیرند!

مساله خیلی ساده است: شما با انتقال پلاک و سند و.. در نیروی انتظامی بصورت رسمی ، دیگر چه نیازی به دوباره کاری و.. هست؟؟! (3904833) (alef-13)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۰:۰۳:۱۱
بنظر من باید تحقیقی از سایر کشورها انجام بشه .چند تا کشور اروپایی که بنده پرسیدم اصلا به این شکل نیست. (3904855) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۰:۰۴:۵۶
همانطور که در متن اشاره شده، بازنده بزرگ این میدان مردم هستند که باید وقت و هزینه زیادی را هدر دهند تا سند صادر شده در دفتر اسناد رسمی را دریافت کنند. در جامعه اموال بسیاری خرید و فروش می شوند که نیازی به سند رسمی ندارند مثل سرویس طلا یا جواهر، مثل گوشی ها و ساعت های خاص، آثار هنری و فرش های ابریشم و ... لذا باید ملاکی برای ثبتی کردن معاملات لحاظ شود که بی تردید خودرو گزینه مناسبی برای ثبتی شدن نیست چرا که مراحل اصالت و ثبت مشخصات در سامانه پلیس به دقت انجام می شود و در صورت بروز اختلاف، مشکل هویت یا سرفت، باز این نیروی انتظامی است که باید مداخله کند، برای همین عملا سند اخذ شده در دفاتر صرفا به درد همان دفاتر می خورند و بس.
اما به نظر می رسد لابی های قوی مانع از آن شد که این قاعده بی فایده لغو شود و به این ترتیب دفاتر اسناد رسمی بتوانند مشتریان دائمی برای خود داشته باشند. (3904858) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۰:۱۲:۰۸
چرا قوه قضاییه بابت یک سند چند صد هزار تومن از ملت می گیرد و جالب اینکه حدود صدهزارتومنش حق تحریره!!! واقعا بابت تایپ یک سند که از قبل وجو داره و فقط اسم و ... توش عوض میکنند مردم باید صدهزار تومن پول بدهند؟؟؟
(3904874) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۰:۴۱:۴۰
حتما درآمد هنگفتی نصیب دولت میشه که صداش درنمیاد (3904893) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۷:۵۰:۳۶
این درآمد مربوط به قوه قضاییه است که هیچ رقمه کوتاه هم نمیاید از جیب مردم (3905375) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۰:۵۳:۱۲
پول زوره آقا واقعا. بی انصافیه واقعا. (3904908) (alef-13)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۱:۰۴:۵۹
البته که اضافی است قیمت ماشین به اندازه کافی و بیخودی گران است همین کارها باعث فرار مغزها از کشور شده است (3904921) (alef-13)
 
محمدی
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۱:۱۶:۰۴
این مطلب نیز مثل مطالب قبلی، گره ای از مشکل باز نکرد و همچنان تکلیف مردم مشخص نیست چرا برای انتقال مالکیت مالی منقول باید دو سند تنظیم شود.؟ (3904926) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۱:۳۹:۰۲
باسلام و عرض ادب
با تشکر از مدیر محترم سایت، خاطر عالی را مستحضر میدارم که بموجب ماده 29 قانون اخذ جرایم و ماده 42و 43قانون مالیات بر ارزش افزوده وسایرموادقانونی تنظیم سند رسمی خودرو در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی است و نیز بخش اعظم هزینه های واریزی مردم اعم از حق الثبت و مالیات بموجب قانون مستقیما بحساب بیت المال واریز میگردد و عملکرد مراکز تعویض پلاک دقیقا مصداق بارز تضییع بیت المال است که متاسفانه با قانون گریزی مراکز تعویض پلاک دریافت نمی گردد و اگر اراده ای بر پیگیری این تضییع بیت المال باشد یقینا ارقام بسیار بالایی را شامل خواهد شد، مصوبه مجلس شورای اسلامی و نظرات ریاست معزز قوه قضاییه و روسای دادگستریها مبنی بر صلاحیت دفاتر مبتنی برقوانین و نیز نظرشورای محترم نگهبان در سیر تصویب قانون مارالذکرموید این امر است، بهتر است اگر واقعا دلسوز مردم هستیم بجای قانون شکنی و نقض قانون و تضییع بیت المال هزینه های مالیات و سایر هزینه را آنهم بموجب قانون کم نماییم و نه اینکه قانون قربانی نظرات غیر مستدل و غیر حقوقی نماییم، (3904953) (alef-13)
 
سردفتر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۱:۵۱:۱۳
ماده 29 کاملا شفاف و روشن است و در آن آمده : دارندگان وسایل نقلیه موظفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی .... این یعنی اینکه اسناد اتومبیل باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود . منتها این که هزینه های این نقل و انتقال سرسام آور است مقوله ای جداست . بیشتر این هزینه ها حقوق دولتی است و سردفتر فقط مامور وصول آن است و مستقیما به خزانه دولت واریز می گردد لذا قانون باید اصلاح گردد و مالیات نقل و انتقال اتومبیل و حق الثبت آن کاهش یابد تا هزینه های زیاد ثبت سند اتومبیل تعدیل شود در حال حاضر هزینه ثبت انتقال یک آپارتمان 300 میلیون تومانی در دفترخانه تقریبا 400 هزار تومان است و هزینه ثبت انتقال یک پژو پارس 40 میلیون تومانی 600 هزار تومان ! و این کاملا غیر منطقی است و امیدوارم نمایندگان مجلس این قانون را اصلاح نمایند تا به مردم بیش از این هزینه تحمیل نگردد . (3904964) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۰۸:۵۲
چشم سر دفتر (3905395) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۴۲:۰۸
سندی رسمی محسوب میشود که در یکی از نهادهای دولتی و حکومتی به موجب قانون و در چارچوب وظایف آن نهاد تنظیم شده باشد. شما که در ابتدا خودرو را از تولید کننده یا وارد کننده می خرید هیچ گونه سند رسمی ندارد فقط یک فاکتور دارد که قطعا سند رسمی نیست. اولین سند رسمی که بر روی آن صادر می شود شناسنامه مالکیت خودرو است که توسط نیروی انتظامی صادر می شود و به استناد آن پلاک خودرو نصب و امکان استفاده از خودرو فراهم می گردد. حال اگر همان مرجع صادر کننده سند رسمی که نیروی انتظامی است بیاید و سند قبلی را با طی تشریفاتش به شخص دیگری منتقل نماید و حتی برای آن شناسنامه جدید صادر کند چه نیازی به مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی است؟ حتی اگر بحث دریافت مالیات باشد می شود همین مالیات را در مرکز نقل و انتقال خودرو از اشخاص دریافت کرد. (3905436) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۷ ۰۰:۵۶:۱۸
خب چه فرقي ميكنه دوست عزيز وقتي قراره ماليات و عوارض و حق الثبت و هزينه پلاك رو مردم به پليس بدن ديگه هزينه اضافي وجود نداره. (3907515) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۱:۵۱:۴۲
مجلس باید تفسیر کنه قانون عادی رو .این مسءله حل بشه . (3904965) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۱:۵۷:۵۳
آیا صراحت قانون از این بیشتر من نمیدانم که چگونه اینقدر علیه یک امر بدیهی شبهه افکنی میکنند آیا اینقدر علیه قانون تبلیغ کردن مصداق تشویش اذهان عمومی نیست من نمیدانم که نیروی انتظامی که همیشه دم از اعمال قانون میزند اینطور در مقابل قانون مقاومت میکند (3904973) (alef-13)
 
محمد
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۱:۳۵:۰۵
حرف غیر منطقی؟؟؟
آقا جان حتی اگه قانون بگه باید ثبت سند در دفاتر انجام بشه اشتباهه
وقت و پول مردم هدر میره
قانون رو اصلاح کنند . و یه مبلغی به مراکز تعویض پلاک اضافه کنند ولی همش همونجا تموم بشه
مردم بیچاره رو کمتر اذیت کنید .. (3905927) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۲:۰۱:۰۳
الزامي است (3904977) (alef-13)
 
سهيل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۹:۱۲:۵۷
با سلام

به نظر بنده ثبت سند با توجه به ماده 29 اجباريه نه اختياري .

اين رو بنده كه از حقوق هيچ سررشته اي ندارم با دقت در مطالعه ماده فوق به راحتي استنباط كردم . (3905499) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۲:۲۱:۳۸
تعويض پلاك امري بيهوده است كه از كشورهاي ديگه كپي برداري شد واكنون خود اون كشورها هم اونو لغو كردن وبا توجه به تعداد زياد دفاتر اسناد رسمي ودسترسي آسان شهروندان بهتره دولت هزينه هاي انتقال خودرو را كاهش داده ودر يك مرجع كه دفترخونه محل مورد اعتماد مردم در طول ساليان دراز ميباشد انجام گيرد و كلا تعويض پلاك از گردونه نقل وانتقال بر چيده بشه اصلا چرا بايستي پليس پلاك خود شخص رو چند بار به آدم بفروشه، تازه تو خيلي از شهرها اصلا مراكز تعويض پلاك نيست و شخص بايستي براي تعويض پلاك حداقل ٤٠ ،٥٠كيلومتر بايد طي كند تا به مركز تعويض پلاك برسه در حالي كه تو شهر خودش چندين دفترخونه هست كه ميتونه به راحتي ظرف نيم ساعت انتقال رو انجام بده (3905000) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۲:۳۵:۲۶
واقعا مردم و جیب ازاری الکی است (3905017) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۲:۴۶:۳۹
یکبتر وبرای همیشه اضافی (3905031) (alef-13)
 
حقیقت جو
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۲:۵۲:۱۶
ثبت در دفترخانه 100 درصد اضافی و اجحاف به مردم و به کام دفتر داران میباشد

مسئله حقوقی خودرو همان پلاک است که به نام هر فرد صادر میشود
بقیه خودرو دیگه با یخچال و تلویزیون و سایر وسائل منزل تفاوتی ندارد (3905038) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۷ ۰۰:۵۹:۰۱
اگه واسه مالك ماشين مشكلي پيش بياد و مثلاً ورشكست بشه بعد دادگاه به شما ميگه پلاكتو بردار و برو و بقيه مسئله رو بسپار به طلبكارا (3907516) (alef-11)
 
املشی
United States
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۰۱:۳۲
این دوگانگی نشان از نبود الزامات قانونی در خیلی از مراکز کشور را هویدا میکند. (3905050) (alef-13)
 
کامبیز غلام نژاد
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۰۴:۰۹
کاملا درست است واصلا اضافی نیست زیرا همانگونه که از نام اش مشخص است سند رسمی نام دارد و ان سند رسمی است که دارای وجه قانونی در محاکم و اعضا واشخاص وسایر ارگانهاست (3905056) (alef-13)
 
محمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۰۵:۴۵
اگر این هزینه ها در امد عمومی محسوب نمیشوند بهتره که حذف یا کاهش پیدا کنه تا مردم با حضور در 1700 دفتر اسناد رسمی در سریعترین زمان ممکن معاملات خود را با ثبت رسمی تضمین کنن و ای کاش مثل همه جای دنیا عمل منسوخ تعویض فلز انتظامی رو حذف کنن تا نه وقتمون تو تعویض پلاک گرفته شه و نه چندین بار بخاطر یه پلاک متحمل هزینه شیم (3905060) (alef-13)
 
سورنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۰۶:۱۷
برای نقل و انتقال خودرو به چند مدرک نیاز است
برگه تاییدیه نقل و انتقال
عوارض شهرداری
مالیات نقل و انتقال
حق الثبت
حق التحریر
که 3تای آخری مستقیما در دفتاتر اسناد رسمی اخذ و به حساب های دولتی واریز میگردد
عوارض شهرداری رو هم که خود شهرداری میگیره
مراکز تعویض پلاک هم که خودشون جداگانه وجه دریافت میکنن
از این مقدار پولی که پرداخت میشه تقریبا درصد کمی به عنوان حق التحریر برای دفتر خانه است!
آیا مراکز تعویض پلاک برای تعویض پلاک نیاز به عوارض شهرداری میباشد ؟ جواب خیر
مالیات نقل و انتقال رو هم که نمیگیره؟ خیر
پس در ابتدا قانون رو مورد بازبینی قرار دهیم بعد جدال در این مورد شروع کنیم (3905063) (alef-13)
 
پگاه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۰۷:۱۴
سلام به نظر من كاملا الزاميست اولا كه اين هزينه هدر نميرود و به خزانه مملكت واريز ميشود اگر به اين ديد نگاه كنيم كه سالانه چه مبلغ عظيمي به نام ماليات هدر ميرود پس يك كمپين ندادن ماليات هم راه بيندازيم ثانيا وقتي اين پول پرداخت ميشود از هزاران مفسده بعدي جلوگيري ميشود و واقعا راهنمايي و رانندگي صلاحيت صدور سند را به هيچ عنوان ندارد و پليس كه انقدر به فكر مردم و جيب مردم است چرا پروسه تعويض پلاك را حذف نميكند؟ (3905068) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۶:۵۸:۰۹
احتمالاذشما خودت دفترخونه داری و بابت هر سند صد تومنی به جیب میزنی. (3905341) (alef-13)
 
فرشید غلام نژاد
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۰۷:۵۸
الزامی (3905071) (alef-13)
 
حسينيان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۰۹:۳۷
به نظرم قانون تكليف رو روشن كرده ،ماده ٢٩ صراحتا بيان نموده مرجع صدور سند رسمي دفاتر اسناد رسمي است ،معلوم نيست علت اين همه تشكيك در خصوص موردي كه قانون صراحتا تكليفشو روشن كرده چيه،واقعا چه كساني از اين قانون گريزي نفع ميبرن. (3905074) (alef-13)
 
جلیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۳:۰۰:۱۱
کجای قانون گفته مرجع صدور سند رسمی دفتر اسناد رسمیه؟؟؟هزاران سند رسمی در صدها جا هر روز صادر میشه عزیزم.نظر جنابعالی اشتباهه (3905294) (alef-13)
 
مهدی
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۱۵:۰۴
مشابه این متن رو چند ماه قبل زده بودین
مردم، پلیس، دفتر دارا ، دولت و ... هر کدوم با توجه به منافع خودشون نظر میدن
نظر خودم:
اگر سهم شهرداری و دولت (مالیات نقل وانتقال) توی مراکز تقل و انتقال دریافت بشه و دفتر خونه لازم نباشه برای همه غیر از دفتر دارا بهتره. (3905079) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۱۷:۰۴
به مردم ازرش بزارید واز بلا تکلیفی در بیارید (3905083) (alef-13)
 
عمران شعبانپور
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۲۴:۴۵
سلام
ثبت سند در دفترخانه الزامی است قانون برای اختیار مردم در انجام آن تصویب نشده است.
ماده 29 و تبصره آن از قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 مجلس شورای اسلامی که به تایید شورای نگهبان نیز رسیده است دو مرحله مجزا تعیین کرده است:1-تعویض پلاک خودرو در راهنمایی و رانندگی و 2-سپس تنظیم سند نقل و انتقال خودرو به نام خریدار (3905094) (alef-13)
 
جلیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۳:۰۲:۳۸
تنظیم سند چه ربطی به تخلف راهنمایی رانندگی داره که واسه قانون تصویب شده باشه؟؟؟شما هزار بار هم در مورد ماشینت به پلیس مراجعه کنی یک بار ازت سند دفتر اسناد رسمی رو نمیخوان.میشه یکی به من بگه این سند به چه دردی میخوره که باید کلی پول با دفترخانه داد؟؟ (3905296) (alef-13)
 
نادر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۴:۳۶:۰۰
باسلام،
فرمایش شما در صورتی قابل قبول است که وقتی خودروی صفر هم میخریم سند در محضر تنظیم گردد ، در صورتی که برگ سبز تنها سندی است که کارخانه بنام خریدار صادر میکند و در زمان فروش تنها کاری که انجام می شود تعویض برگ سبز ( سند مالکیت خودرو ) بنام خریدار جدید و ابطال سند سبز قبلی می باشد .
اگر برگ سبز سند محسوب نمی شود در زمان خرید از کارخانه هم نباید سند محسوب شود و اگر سند است پس فرقی نمی کند چون در زمان معامله دقیقاً همان سند صادر می شود ، مردم از این یک بام و دو هوائی قانون ناراحت و سردر گم هستند .
ضمناً نقل انتقال اموال منقول نیاز به تنظیم سند در دفترخانه نداشته است ، مثل اینه که بگویند برای فروش یخچال یا قالی بایستی در دفترخانه سند تنظیم شود .
یا علی (3906446) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۲۵:۴۴
توسعه سند رسمی ازدغدغه های مقام معظم رهبری است سند رسمی منجر به ثبات امنیت اجتماعی کاهش پرونده های قضایی که سالانه میلیارد ها تومان برای ان هزینه می شودو حفظ حقوق مردم می گردد تنظیم سند رسمی بخودی خود فاقد هزینه های مورد ادعای نیروی انتظامی است دولت جهت تامین هزینه های خود مقرراتی را وضع می کند ازجمله وصول مالیات نسبت به انجام معاملاتی هست که مردم انجام میدن ووصول انرا منوط کرده به زمان تنظیم سند رسمی دولت باید ازگرفتن مالیات خودداری کند این موضوع ارتباطی به تنظیم سند ندارد ازطرفی تعویض پلاک خودرو یک طرح منسوخه هست که درهیچ جای دنیا وجود ندارد نه تنها ضریب امنیتی پایینی دارد بلکه باعث افزایش مشکلات برای مردم میشود تعویض پلاک به شکل فعلی باید حذف شود واخذمالیات هم منتفی گردد سند رسمی تضمین کننده حقوق مردم وثبات اجتماعی است اصرار پلیس برای تنظیم سند چیست درحالیکه این یک موضوع تخصصی است وارتباطی به پلیس که وظیفه دیگری دارد ،ندارد ایا پلیس وشرکت خصوصی رهگشا که مسولین ان سرداران نیروی انتظامی هستند به دنبال افزایش درامد خودنیستندایاشرکت خصوصی رهگشا به دنبال حقوق مردم هست؟هیچ یک ازمحاکم دادگستری برگ سبز پلیس رامعتبر نمی دانند علت ایجاد تشویش اذهان عمومی ازسوی پلیس چیست ؟تشویق مردم به بی قانونی وازبین بردن حقوق دولت برای چیست ؟پلیس چرا به دنبال انجام وظایف وتکالیف قانونی خود که همان پیشگیری ازجرم است نیست؟پلیس چرا اصرار به انجام طرح منسوخه تعویض پلاک به هرشکل دارد ؟ایا تاکنون میزان درامد شرکت خصوصی رهگشا به مدیریت سرداران نیروی انتظامی ازتعویض پلاک اعلام شده است؟ایا درامد این شرکت مورد بازرسی قرارگرفته است؟مبنای قانونی وجوهی که پلیس درمرکز تعویض پلاک ازمردم می گیرد چیست؟تشویق مردم به بی قانونی برای چیست؟درامد هنگفت تعویض پلاک که توسط شرکت رهگشا وصول میشود متعلق به چه کسانی است؟انچه که مسلم هست پلیس به دنبال حقوق مردم نیست بلکه به دنبال افزایش درامدشرکت رهگشا است؟خذف تعویض پلاک ازپروسه نقل وانتقال خودرو بهترین راهکار برای حفظ حقوق مردم هست (3905095) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۲۲:۴۶
سند رسمي براي غير منقول اجباريه و براي اموال منقول هيچ محل اجباري نداره. مگر جنابعالي براي اموال منقولتان سند رسمي تهيه ميكنيد؟ (3905412) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۴:۱۳:۱۷
سلام
من به تازگی پرونده ای دادگاه در خصوص ماشین داشتم و حالا رای دادگاه بدوی و تجدیدنظر که قطعی هست را گرفته ام.
آگاهانه و از روی اطلاع و تجربه انجام شده عرض می کنم تا دوستان مطلع باشند.
در محاکم قضایی برگ سبز که توسط نیروی انتظامی صادر می شود هیچ ارزشی نداشته و ملاک احراز مالکیت خودرو سند رسمی تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی است.
با مالکیت اموالتان شوخی نکنید. (3906392) (alef-13)
 
محمودگ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۲۷:۱۴
سلام هزینه ها ی نقل وانتقال سندحقوق دولتی توسط دفترخانه اسناد وصول وبه حساب خزانه واریز میشه اون هزینه تغویض پلاک هم به جیب سهامداران شرکت خصوصی رهگشا میره و شناسنامه خودرووبرگ سبزتوسط شرکت خصوصی صادرمیشه/ (3905098) (alef-13)
 
نهاد سليمي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۳۰:۵۰
با سلام و احترام. اينجانب. موافق تنظيم سند در دفاتر اسناد هستم هزينه اي كه در دفاتر پرداخت ميگرد به عنوان ماليات و حق الثبت و ارزش افزوده وارد خزانه عمومي كشور ميگرد نحوه پرداختها و صاحب حساب مشخص هست دولت صاحب پولي هست كه دفاتر اسناد بابت تنظيم سند ميگيرند و صرف خدمات عمومي ميشود بخشي از درامدها به شهرداري و هلال احمر. داده ميشود بخشي صرف مسايل مربوط به سازمان ثبت ميشود مابقي كه دارايي هست همه چيز مشخص و شفاف هست اما برعكس در تعويض پلاك پولي كه از مردم ميگيرند بابت تعويض پلاك و جريمه و خلافي به كدام حساب ميرود صرف كدام كار عمومي ميگردد نه صاحبان حساب و سهامداران مشخص هستند نه نحوه خرج كردن درامد فقط به حساب چند نَفَر بازنشسته نيروي انتظامي ميگرد كار تنظيم سند تخصصي بوده هيچ ربطي به تاجا ندارد (3905106) (alef-13)
 
جیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۹:۴۳:۰۱
اگه در دفترخونه ها همه چیز شفافه پس چرا هزینه ها را نقدی میگیرن یا شماره کارت میدن تا مبلغو واریز کنی و از دستگاه p.o.s دفترخونه استفاده نمی کنن ؟ (3905580) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۷ ۱۵:۱۷:۲۳
کاملا درسته، اکثر دفتر خونه ها حاضر نیستند مبلغی رو که در سند قید شده از مشتری بگیرند و مبالغ بالاتری رو به بهانه های مختلف اخذ می کنند. دوسال پیش بنده خونه ام رو فروختم و خونه دیگه ای خریدم از بنده 30 هزار تومن هزینه استعلام سند گرفتند درحالیکه از فروشنده در دفتر خونه دیگه 10 هزارتومن هزینه گرفته شد. خانم سردفتر درجواب بنده بهونه های واهی آورد. موقع انتقال سند هم باوجودیکه در بنچاق مبلغ 96000 تومن قید شده بود ، از هریک از ما 100 هزار تومن گرفت اون هم به صورت نقدی. وقتی بنچاق رو دیدم هم اعتراضم به جایی نرسید. (3908346) (alef-11)
 
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۳۲:۱۱
سلام به نظرم سند رسمی هم خوبه هم قاطع دعوا و سند اتومبیل باید در دفترخانه انجام بشه و هزینه های سند هر چند زیاد باشه قانونی و مربوط به مالیات و هزینه های دولتی هست و باید تعویض پلاک که امری جدید و زاید است و باید حذف شود و این پلاکهای بیخود و متوالی با هزینه صد هزار تومان باید حذف بشه و مانند روال قدیم پس از انتقال مراتب در سامانه منعکس شود (3905107) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۲۱:۰۱
خب اين بايد امر كاملا داوطلبانه باشه. (3905408) (alef-11)
 
توکلی نژاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۳۶:۲۴
بدیهی است که مردم پرداخت حقوق دولتی و مالیات رو هزینه اضافی قلمداد کنن ولی در واقع محل تامین خزانه از این هزینه هاست بنظر حقیر دولت میتونه با کاهش مالیات و حق الثبت و عوارض شهرداری در توسعه سند رسمی که از اولویتهای رهبر معظم انقلاب هست نقش مهمی ایفا کنن مساله بعدی اتلاف وقت و هزینه مضاعفی است که در مراکز پلاک تحمیل مردم میشه در صورتی که در دنیای امروزی پلاک مختص خودروست و در سیستم ثبت اسناد بصورت انلاین مالک جدید پلاک و خودرو مشخص میشه (3905113) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۳۸:۱۳
برادر گرامی لطفا نیروی انتظامی مسئول امنیت است و کار خود را بصورت صحیح اجام دهد و کار سند را به صاحبان و مختصصان آن بسپارد. (3905118) (alef-13)
 
جلیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۳:۰۵:۳۳
شما هم نو دفتر اسناد کار میکنی؟؟؟؟ (3905298) (alef-13)
 
کارگاه
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۱۳:۴۷:۱۷
احتمالا شماهم بنگاهی هستی و نگران جیبت (3919213) (alef-3)
 
جلیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۳:۰۷:۵۰
همه وفاداران محترم اومدن اینجا از حق!!!خودشون دفاع کردن.ولی من تا حالا چند تا ماشین عوض کردم تو هیچکدوم هم دفترخانه نرفتم مشکلی هم پیش نیومده (3905299) (alef-13)
 
محمد حسین درویشی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۳۸:۵۳
با سلام قطعا ثبت سند در اختیار دفترخونه باشد هر نهادی وطپظیفه خودش رو باید انجام بده پلیس نظم و انضباط و دفترخونه ثبت اسناد و .... (3905122) (alef-13)
 
روشنك غلامحسين زاده
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۴۲:۱۲
به نظر ثبت سند خودرو بايد در دفاتر اسناد رسمي انجام بگيرد چون در صلاحيت دفاتر است و نيروي انتظامي بايد به وظايف خود در حيطه مسئوليت خود عمل نمايد (3905124) (alef-13)
 
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۴۴:۱۳
ثبت ستد در دفترخانه الزامیه (3905126) (alef-13)
 
علیرضا حاتمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۴۵:۲۷
بنظرمیرسد برابر قوانین مالیاتی وسایر قوانین ازجمله ماده29 ایین نامه راهنمایی رانندگی وباتوجه به قانون بودجه ومتکی نبودن به درامدنفتی لازم باشد دردفاتراسناد صورت پذیردومالیاتهای مربوطه به دولت پرداخت شودوراهنمایی نقشه انحصاربنفع خودش دارد چون اگردلسوز مردم بود هزینه های جرایم وگذرنامه وغیره راچندبرابرنمیکرد (3905128) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۵۱:۰۰
واقعا از فردي مثل آقاي توكلي كه خودشون سالها نماينده مجلس بودن و حتي همين قانون در دوران خودشون تصويب شده همچين طرز تفكري داشته باشن. شما ابتدا ببينيد دفاتر إستاد هزينه ها رو بابت چي ميگيرن يعد مدعي زياد بودنشون بشيد. فقط ١٠ تا ١٥ درصد هزينه ها به سردفتر بيچاره تعلق ميگيره و بقيه متعلق به دولته كه در هر صورت بايد وصول بشه. كاش هميشه اول خدا و بعد قانون رو مد نظر داشتيم (3905132) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۷:۰۱:۰۶
واقعا گفتی بیچاره دلم سو خت به حال سردفتران خدوم که هیچ وقت هم در دفترخونه حضور ندارند. و با دو تا تایپیست ماهی ده ها میلیون به جیب میزنن طفلکی ها. (3905343) (alef-13)
 
نادری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۵۲:۱۶
با عرض معذرت جهت اطلاع عرض کنم این هزینه ها که از نطر بعضی ها غیر ضروری خوانده میشه حدود ۸۰ در صد از آن بودجه عمومی کشور است و مستقیم به خزانه واریز می شود و مطمین باشید چه دفترخانه چه پلیس بالاخره دولت این مالیات را از نقل و انتقال خودرو خواهد گرفت و اگر دفاتر از چرخه نقل و انتقال حذف هم بشوند پلیس مامور وصول آنها خواهد شد. به نطر آنچه باید حذف شود تعویض پلاک است که الان در اکثر کشور ها منسوخ شده است و در ایران برای یک حلبی که متعلق به خودت این باید چند بار۸۰ هزار تومن بدهی (3905135) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۵۳:۵۰
چه فرقی داره اگه قرار به این باشه که رهگشا که شرکت خصوصی هست سند بزنه باید مالیات بده ، بعد مردم میرن با یه وکالت تعویض پلاک در دفترخانه قانون رو دور میزنم با کمترین هزینه ،
اصل مشکل از جای دیگه ناشی میشه و الا اگر قرار باشه نیروی انتظامی ، سند بزنه حقوق دولتی رو باید اخذ کنه ، و الان در برگ سبز محلی برای ثبت فیش دیده شده ، پس هزینه ای کم نمیشه بلکه فقط کار دست شرکت خصوصی زیر نظر رهگشا میفته ، فکر نکنید اگر قرار باشه با تعویض پلاک تموم بشه هزینه کم میشه ، نه اونوقت هزینه های دولت رو اونها میگیرند ، الان دفاتر اگر ریالی کم واریز بشه تا ده سال ماموران مالیاتی رسیدگی میکنند با جریمه سالیانه ۲۴ درصد میگیرند اما اشتباهات در ادارات دولتی دامنگیر هیچ کارمندی نمیشه ، بهتره صلاح مردم در نظر گرفته بشه ، (3905138) (alef-11)
 
رضا مقصودلو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۵۵:۵۷
الزامی باشد بهتر است
۱:-) نص قانون
۲:-)بیشاز ۷۰ درصد هزینه مربوط به مالیات و حق الثبت است و میشود قانون این دو را کاهش دهد
۳:-) جلوگیری از تشکیل پروندهای اختلافی در خصوص اتومبیل
....، (3905141) (alef-13)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۵:۵۶:۱۴
با سلام خدمت مدیر محترم سایت این کار جنابعالی و به چالش کشیدن امری که قانونگذار تکلیف آن را مشخص کرده است خودش مصداق بارز تشویش اذهان عمومی می باشد چرا که قانون به صراحت در ماده 29 قانون راهنمایی و رانندگی سال 89 تکلیف را مشخص کرده است. نظرسنجی قبل از تعیین تکلیف انجام میشود نه بعد از آن. بعد از آن میشود مداخله امر قانونگذار و اشاعه بی قانونی و قانون گریزی کاری که شرکت خصوصی رها برای منافع شخصی شخصی خودش از طریق امثالهم انجام میدهد (3905328) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۱۹:۲۸
همين قانون براي كسب درامد عده است. دوست عزيز قانون را من و تو مينويسيم. قانون بايد براي رفاه عموم باشد نه كندن پوست مردم (3905404) (alef-11)
 
داوود محمدی فر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۵۶:۴۷
با سلام
هزینه های ثبت سند رسمی که به عقیده عموم مردم وجوهی اضافی محسوب میشود که پرداخت آن در توان مردم نیست وجوه دولتی هستند که نمایندگان خود این مردم وصول آن را توسط دفاتر اسنادرسمی تصویب کرده اند حدود نود درصد از این هزینه ها مالیات میباشد که توسط دفاتر از مردم اخذ و به خزانه دولت واریز میگردد .
به عقیده من تعویض پلاک عملی اضافی و زمانبر و بیهوده است که سالهاست در اکثر کشورها منسوخ گردیده است با کم کردن مالیات و حذف تعویض پلاک این امکان وجود داره که خریدار و فروشنده با هزینه ای کم به دفاتر مراجعه و بدون تعویض پلاک از طریق سیستمی مالکیت منتقل شود با توجه به پراکنده بودن دفترخانه ها در سطح شهر امکان حضور راحت و بدون دردسر طرفین نیز وجود دارد و لازم نیست به خاطر کندن و چسباندن یک قطعه پلاک بی ارزش زمان و وقت خود را تلف کنند (3905142) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۳:۰۹:۲۰
آقای محمدی شما تو اون دفترخانه تون تو شهرستان میاندوآب روزی چند تا سند واسه خودرو مینویسید؟؟روزی چقدر از مردم پول واسه هیچی میگیرید؟؟؟چرا مردم باید پول الکی بدن دفتردار محترم؟؟؟ (3905301) (alef-13)
 
حيرون
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۰۸:۱۱
اين سيستمي كه توضييح داديد در دفترخانه كدام كشور انجام مي شود !!!؟؟؟؟؟؟ (3905394) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۰۱:۴۱
ثبت در دفاتر اسناد رسمی موضوعیتی ندارد و موجب اتلاف وقت و هزینه مردم است . (3905151) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۰۳:۵۵
مسئول محترم سايت الف 1_با کدامین موازین حقوقی پیشنهاد یک عمل حقوقی را توسط مرجع نظامی مطرح میکنند 2_تنظیم 10 دقیقه ای سند در٧٥٠٠ دفتر اسناد رسمی اسانتر انجام میشود یا 2ساعت اتلاف وقت در مسیر 4مرکز تعویض پلاک 3_ اگر هزینه مالیات نقل و انتقال و حق الثبت تحمیل هزینه بر مردم است ما نیز از حذف ان حمایت میکنیم 4_بفرمایند در کجای دنیای امروزی برای یک فلز انتظامی از مردم چندین بار هزینه اخذ میشود در صورتی که تعویض پلاک عملی منسوخ بوده و با سیستم ثبت انی بصورت انلاین مالک جدید خودرو مشخص است 5_ چرا اولویت راهور از حفظ جان مردم در جاده ها و ایمن سازی ان به کسب منافع اقتصادی دخالت در امر حقوقی سند رسمی تبدیل گشته است 6_چرا در خصوص شرکت رهگشا تحقیق و تفحصی صورت نمیگیرد بماند که حتی در تشخیص اصالت اسناد و وکالتنامه ها فاقد تخصص بوده و موجب تضرر مردم گردید ه اند 7_ از اعضای کمیسیون حقوقی انتظار میرود سیاستهای ابلاغی رهبر انقلاب در خصوص توسعه سند رسمی را اولیت خود قرار داده و تحت تاثیر جو رسانه ای قرار نگیرند .... ٨- بر أساس كدام مباني عقلي و حقوقي راجع به اجراي قانون نظر خواهي ميشود؟؟ لطفا اطلاع رسانی نمایند که به کدامین دلیل وقت و هزینه مردم در 4 مرکز تعویض پلاک انهم جهت تامین جیب شرکت خصوصی رهگشا باید اتلاف شود (3905152) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۰۵:۲۲
هزینه های ثبت سند رسمی که به عقیده عموم مردم وجوهی اضافی محسوب میشود که پرداخت آن در توان مردم نیست وجوه دولتی هستند که نمایندگان خود این مردم وصول آن را توسط دفاتر اسنادرسمی تصویب کرده اند حدود نود درصد از این هزینه ها مالیات میباشد که توسط دفاتر از مردم اخذ و به خزانه دولت واریز میگردد .
به عقیده من تعویض پلاک عملی اضافی و زمانبر و بیهوده است که سالهاست در اکثر کشورها منسوخ گردیده است با کم کردن مالیات و حذف تعویض پلاک این امکان وجود داره که خریدار و فروشنده با هزینه ای کم به دفاتر مراجعه و بدون تعویض پلاک از طریق سیستمی مالکیت منتقل شود با توجه به پراکنده بودن دفترخانه ها در سطح شهر امکان حضور راحت و بدون دردسر طرفین نیز وجود دارد و لازم نیست به خاطر کندن و چسباندن یک قطعه پلاک بی ارزش زمان و وقت خود را تلف کنند (3905154) (alef-13)
 
جبارزاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۱۴:۲۱
سلام طبق نص صریح ماده 29 قانون نحوه رسیدگی به جرایم رانندگی نقل و انتقال سند رسمی در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی می باشد و مقنن بصراحت در ماده مزبور باین اختلاف پایان داده است. (3905167) (alef-13)
 
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۲۷:۳۲
سند محضری قابل خدشه نیست
سند محضری ارزشش بیشتره (3905181) (alef-13)
 
شهاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۳۱:۲۹
سلام موافق با تنظیم سند در دفترخانه هستم،بودجه دولت از دفاتر اسنادرسمی تامین میشه و هزینه های شهرداری از اتومبیل ازطریق دفترخانه ها صورت میگیره،دراون صورت شهرداری و ثبت و دولت با مشکل مواجه میشن که پول مستقیم بره تو جیب شرکت خصوصی، این مملکت مگه کم مشکل اقتصادی داره که حالا اینکارو هم بکنیم،درهرصورت اسیبی به مردم نمیرسه چون باید همون پولی که به دفاتر میدن رو به مراکز تعویض پلاک بدن با برخورد بد و حجم کار و اشتباه زیاد،اگه تو هرشهری میانگین 150 دفتر باشه اسناد ماشین بین اونا تقسیم میشه اما اینجور همه اسناد میره طرف مراکز تعویض پلاک پس برای یه تعویض پلاک ساده باید 3 ماه تو نوبت موند (3905183) (alef-13)
 
فرحناز کیاست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۳۱:۵۱
سلام ثبت سند نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی طبق ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 مجلس لازم است.دولت می تواند هزینه های مالیات نقل و انتقال و حق الثبت را حذف کند یا کاهش دهد.حق التحریر این اسناد فشاری به خریداران وارد نمی کند.همچنین تعویض پلاک خودرو کار زائدی است و می شود مثل سایر کشورها آن را حذف کرد. (3905184) (alef-13)
 
جواد
Switzerland
۱۳۹۵-۰۶-۰۷ ۰۰:۱۸:۰۴
ظاهرا تو شبکه تلگرام محضر داران اعلام عمومی شده که بیایند و در این موضوع نظر بدهند چون از انشاء کامنت ها مشخصه که نصف نظر دهنده ها محضر دار هستند چون مردم عادی اطلاعی از ماده 29 قانون .... ندارند و تنها یک محضر دار می تواند خواستار رجوع مردم به محضرخانه ها باشد اونم تو این محضرخانه های شلوغ (3907474) (alef-13)
 
جواد
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۱۳:۵۰:۰۲
شبکه تلگرام بنگاههای معاملات اتومبیل هم همین رویه رو در پیش گرفته برادر (3919222) (alef-3)
 
سید مهدی حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۳۶:۴۵
چرا به جای این سوال این پرسش رو مطرح نمیکنید؟

«تعویض پلاک با هر انتقال الزامی است یا اضافی؟»

اصرار پلیس به اجرای کاری که در کشورهایی که در معدود کشورهایی که انجام میشده هم منسوخ شده چیست؟ (3905191) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۴۵:۴۷
اضافی (3905208) (alef-13)
 
فرشاد نيكويي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۴۹:۰۰
سلام ، دوستان فكر نكنيد اگر انتقال سند خودرو به پليس واگذار شود با همان صد هزار تومان سند خودر چند ميليوني را ميتوانيد انتقال دهيد !
خير پليس همان هزينه دفتر خانه را ميگيرد و هر زمان اراده كند اقدام به افزايش آن ميدهد مثل گذر نامه سيصد هزار توماني ، جريمه چهارصد هزار توماني و ... (3905210) (alef-13)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۱:۰۰:۵۸
هزینه سند اگر بالا است به بموجب قانون است و قانونگذار اگر به فکر مردم است تصویب کند و این هزینه ها را کاهش دهد و قدیم خودرو خرید و فروش میشد با پلاک روی آن و مردم هیچ مشکلی هم نداشتند نیروی انتظامی برای کسب درآمد بیشتر آمد و این پلاک ملی را طرح کرد وگرنه با همان پلاک های قدیمی هم سالها مردم معامله میکردند و ابن همه وقت خود را در مراکز تعویض پلاک هدر نمی دادند (3905222) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۱:۰۸:۰۷
سلام
بهتر است قوه محترم قضاییه و سازمان محترم بارزسی و نهادهای نظارتی ورود نمایند که اگر واقعا اخذ مبالغ مذکور غیر قانونی است بساط ان برچیده شود و در غیر اینصورت با متخلفان و تضیع کنندگان میلیاردها تومان حقوق بیت المال که می بایست به موجب قانون به حساب خزانه عمومی دولت واریز شود و واریز نشده برخورد قانونی شود، چرا که مبالغ ناشی از حق الثبت و مالیات ناشی از انتقال خودرو که بموجب قانون باید اخذ شود و مراکز تعویض پلاک انرا اخذ نمی نمایند بسیار نجومی و مصداق بارز تضییع حقوق دولتی است، (3905230) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۹:۴۱:۳۸
در خواب ! (3907102) (alef-11)
 
میثم
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۱:۱۱:۱۸
الزامی باشه خیال همه هم راحتره (3905234) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۱:۳۱:۳۰
سلام پلیس داره قانون و دور میزنه اینا اگه به فکر مردمند از ضبط الکی سرعت و تحمیل این همه جریمه به مردم خودداری کنه و گرنه دفترخانه کارش تنظیم سنده (3905249) (alef-13)
 
a-f
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۱:۳۹:۴۰
اگر قانون حاکم باشد اینگونه جیب بری از سوی دولت اتفاق نمیافتد . واقعا اصلا نیازی به دوباره کاری نیست وقتی اصالت اتومبیل تائید شد و برگ سبز داده و تغییر پلاک اتفاق افتاد دیگر کار تمام اسب و نیازی به دفتر خانه و کار بیهوده نیست . امیدوارم دولتمردان در این زمینه اقدام جدی به نفع مردم زجرکشیده انجام دهد . اقای مسئول سایت که الف لطفا این موضوع رو دنبال کنید تا شاید این حقوق از دست رفته مسترد گردد . متشکرم (3905255) (alef-13)
 
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۱:۴۱:۴۲
کاملاً اضافی و بیهوده است. (3905257) (alef-13)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۱:۴۵:۴۸
من کاری به دفاتر اسنادرسمی ندارم.ولی خداوکیلی برای خریدوفروش ماشین یکروزعلاف شدن برای تعویض پلاک کاری بیهوده است.اصلا عوض کردن پلاک برای چیست؟ حتی سابقه بیمه هم منتقل نمیشود.تعویض پلاک را بردارید و یا به دفاتر اسنادرسمی سطح شهر و یا مراکز پلیس +۱۰ بدهید. (3905261) (alef-13)
 
محمدرضا
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۱:۴۷:۱۰
تعویض پلاک کار زائدیه و مفهوم‌نداره پلاک هم‌میتونه با اتومبیل منتقل بشه
بهتره این هزینه ها کاهش پیدا کنه ولی بهر حال در آمد دولته مثل در آمدهای دیگه که صرف کشور میشه (3905264) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۱:۵۵:۳۶
اگر پلیس بخواهد کسی به دفترخانه مراجعه نمی کند اما بیشتراشکال ازقوانین تعویض پلاک ناشی می شود.من که ماشینی رادر شهری به غیرازسکونت خودم بگیرم چگونه تعویض پلاک کنم درحالی هر مرکز فقط کارهای تعویض پلاک همان شهرراانجام می دهد.خود پلیس منشا دردسر برای مردم شده من که ماشینی رامی گیرم بافروشنده به مرکزتعویض پلاک مراجعه کنم و بتوان به صورت سیستمی مهلت چندروزه گرفت تا درمحل سکونت خودم کارههای تعویض پلاک راانجام بدهم کاردرست می شود .فکرنکنم کارسختی باشد برای راهنمایی ورانندگی (3905271) (alef-13)
 
هلن کیمیا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۲:۱۰:۳۹
با سلام به نظر بنده ثبت سند الزامی است چرا که ما باید تابع قانون مملکت باشیم.از طرفی عدم ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی موجب از دست رفتن حقوق دولتی خواهد بود. (3905276) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۲:۲۳:۱۱
بین این همه کامنت کاملا مشخصه که چند تا سر دفتر هم وجود دارن که از ترس از دست دادن کاسبیشون دارن ساز مخالف میزنن (3905279) (alef-13)
 
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۲:۲۸:۰۷
اطلاعاتی که من دارم حاکی از این است که هزینه ای که در دفترخانه دریافت میشود بخش ناچیزی از این هزینه برای خود دفترخانه میباشد که کمنر از یک بیستم مبلغی است که در یک نمایشگاه اتومبیل برای نوشتن یک قولنامه میپردازیم ودر صورتی که هر بنگاه دیگری بخواهد سند رسمی صادر کند هزینه های دولتی ان کم نمیشود چه رهگشا و چه دفترخانه فرقی در پرداخت هزینه ندارد واین کار نوعی سو استفاده از مقام وموقعیتی است که پرسنل نیروی انتظامی از حال حاضر برای بارنشستگی خود انجام میدهند و الا بفکر مردم نیستند اگر واقعا بفکر جیب مردم اند چرا تعویض پلاک که در تمام دنیا منسوخ شده است وبزودی در ایران هم به مشکل خواهد خورد برای کم اوردن شماره وعدد که هم اکنون نیز در شهرهای بزرگ به بن بست رسیده و از سایر شهرها شماره و عدد قرض میگیرند را خاتمه نمیدهند فقط مردم بدنند و هوشیار باشند که هزینه تنظیم سند با این کار رهگشا کم نخواهد شد ما باید برای تنظیم سند اتومبیل مالیات نقل وانتال وحق الثبت و عوارض پرداخت کنیم پس چه بهتر که در همان دفاتر اسناد رسمی که مورد اعتماد مان هستند وزیر نظر قوه قضائیه کار میکنند و کنترل میشوند این کار را انجام دهیم چون مسئولین دفترخانه ها کارشناسان حقوقی هستند و بهتر میدانند چگونه وچه مطالبی را بنویسند که در اینده به مشکل نخوریم وهمچنین در هنگام تنظیم سند با استعلام های که انجام میدهند خریدار با طیب خاطر از هر گونه جعل و سوء استفاده و اینکه فروشنده اش مالک واقعی است یا صلاحیت انجام معامله را دارد یا نه اقدام به تنظیم سند و خرید اتومبیل میکند در حالی که موقع تعویض پلاک هیچ نوع استعلامی از وضعیت سند قبلی و شخص فروشنده از لحاظ ممنوع المعامله بودن یا محجور بودن ونبودن انجام نمیپذیرد (3905281) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۲:۴۲:۳۴
از قدیم الایام در دفترخانه اسناد خودرو تنظیم میشد این پلیس است که پارا از گلیم خود دراز تر کرده. حالاهم مثل قدیم سند را دفترخانه تنظیم کند تعویض پلاک هم چیز بیخودی است ثانیا کل هزینه سند قطعی اعم از مالیات و حق الثبت و حق التحریر. یک درصد قیمت واقعی ماشین میشه (3905285) (alef-13)
 
ییییی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۲:۴۸:۳۲
هیچ نیازی به ثبت در دفتر خانه نیست و همان ثبت و تعویض پلاک کفایت می کند ولی چون آقایان می خواهند نانی از جیب مردم به دفتر داران برسانند این مسئله را علم کرده اند
این اقدام از اقداماتی است که نشان میده مصوبان آن نگاهی به آخرت خود ندارند (3905289) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۴:۴۶:۳۸
این نطر سنجی خودش اشتباه است چون قانونی که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده و شورای نگهبان هم آن را تایید کرده و صراحتا در ماده ۲۹ قانون در خصوص موضوع تعیین تکلیف شده و دارندگان وسایط نقلیه موتوری میبایست پس از تعویض پلاک جهت تمظیم سند به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایند دیگر جایی برای نظر سنجی وجود ندار د مثل این است که بگوییم آیا مجازات زندان برای سرقت خوب است یا خیر ؟ یا بگوییم پرداخت مالیات از طرف صاحبان مشاغل خوب است یا خیر ؟
اجرای قانون حتی اگر آن قانون بد هم باشد بهتر از بی قانونی و به سخره گرفتن قانون است .
بهتر است نیروی انتظامی در جهت تامین امنیت و برقراری نظم و انضباط و انجام وظایف خاص نظامی و انتظامی ساعی باشد و در حوزه غیرتخصصی ورود نکند . (3905318) (alef-13)
 
شهرام نعمتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۷:۴۵:۲۶
با سلام
مگر در این مملکت قانون فصل الخطاب نیست؟این مملکت قانون داره. قانون هم قبلا تکلیق رو روشن کرده و صراحتا گفنه دفاتر اسناد رسمی صلاحیت اننقال خودرو رو داره.یه امر بدیهی و واضح که این همه سر و صدا نداره.تعویض پلاک یه کار منسوخ تو تمام دنیاست.مگه قدیما یه ماشین نبود با یه پلاک؟ نیروی انتطامی بهتره بره وظایف اصلی خودش رو انجام بده.از قدیم مردم به سند محضری اطمینان و اعتماد داشته و دارند پس بهتره سند خودرو توسط دفاتر اسناد رسمی که متخصص این کار هستند انحام بشه و مالیات و حق الثبت خودرو هم تعدیل بشه. (3905372) (alef-13)
 
حيران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۰۶:۲۸
اين نمونه فساد اداري و عدم پيگيري حقوق مردم از طرف دولت است در ايران دولت و قوه قضاييه به جاي احقاق حقوق مردم با هر طريق ممكن سعي در تحميل هزينه هاي خود به مردم هستند در كجاي دنيا اين تشريفات غلط و اشتباه انجام مي شود جالب اين است كه عده اي مضرات حذف دفترخانه ها را تشريح مي كنند كه خود ذينفع در ان هستند و از گرفتن پول اضافي از مردم به جيب خود حمايت مي كنند (3905389) (alef-11)
 
شاپور
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۱:۲۹:۱۱
دوست من هر موقع شما قبول کردین کار بنایی خونتون را بقالی محلتون انجام دهد ماهم قبول میکنیم تنظیم سند رسمی که کار دفترخونست را نیروی انتظامی انجام دهد (3905911) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۱۷:۴۸
اين فقط يك بازي براي كسب درامد دفاتر اسناد است . من و شما ميتوانيم با مراجعه به دفترخانه براي يخچال ، تلوزيون و هر وسيله سند رسمي تهيه كنيد و اما همه ميدانند كه براي يخچال منزل كه منقول هم هست سند لازم نيست
داستان خودرو هم همين است ، در هيچ جاي دنيا براي خريد خودرو نيازي به مراجعه به دفاتر اسناد نيست ضمن اينكه خريدار بطور داوطلبانه ميتواند اقدام كند (3905402) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۱۹:۴۰
نیروی انتظامی به گرفتن پول از مردم به بهانه های مختلف عادت کرده. پولی که توی جیب تعاونی کارکنان ناجا می رود. (3905406) (alef-11)
 
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۲۶:۱۵
80درصدهزینه های انتقال خودرودردفترخانه مربوط به مالیات نقل وانتقال وحق الثبت مالی هست که مستقیمابه حساب خزانه دولت واریزمیشن صاحبان دفاترهم خواستارحذف این هزینه هاهستند.علاوه اینکه انتقال سندیک امرحقوقی ودرصلاحیت دفاترهست وظیفه پلیس حفظ امنیت جاده است وامورنظامی .تعویض پلاک توهین به ملت هست چراهرشخص ایرانی بایدیک پلاک بخوره!!!!هرخودروفقط یک پلاک بایدداشته باشه ودرصورت انتقال مالکیت فقط اشخاص جابجامیشن نه پلاک !!اگه واقعابه فکرملت هستین این همه جرایم سنگین حتی واسه عبورازچراغ قرمزواسه یک وانت مدل بوق اجحاف درحق ملت هست .خوبه شهرداری هم فردابره کارنظامی انجام بده ؟؟؟؟؟؟ (3905416) (alef-13)
 
رحیمی
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۴۳:۲۹
به نظر بنده اگر شخص یا اشخاصی واقعاً به فکر وقت و جیب مردم باشند باید هر روز شاهد اعتراض ونگرانی آنها به این همه تورم وهزینه های بالا واتلاف شدن وقت مردم در تمامی ادارات وسازمانها باشیم در حالی که چنین نیست ... موسسه راهگشا(تعویض پلاک) یک شرکت خصوصی است که فقط به فکر منافع خود است ومیخواهد به هر اقدامی برای افزایش درآمدهای خود متوسل شود هر چند کاری باشد که در حیطه تخصص او نباشد تنظیم سند رسمی طبق نص صریح قانون فقط باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود حال اگر مردم به هزینه های بالا اعتراض دارند باید به میزان مالیات وحق الثبت دریافتی معترض باشند که ریالی از آن به دفاتر تعلق ندارد ودفاتر اسناد رسمی صرفاً مامور وصول آنها هستند. (3905440) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۴۴:۵۵
بهتر قبل از اظهار نظر در خصوص هزینه ها در مورد اون مطالعه کنیم. با انتقال اسناد به نیروی انتظامی فقط مرجع صدور تعویض میشه هزینه ها قرار نیست کم بشه. مالیات نقل و انتقالی که دفتر اسناد رسمی اخذ میکنن و به حساب دولت واریز میکنن رو قرار راهنمایی و رانندگی اخذ کند و به حساب دولت واریز کند و حق التحریر دفاتر اسناد رسمی رو راهنمایی و رانندگی بگیره. پس از نظر ریالی چیزی به نفع مردم نخواهد شد. فقط انتقال سند از سازمان ثبت به مرجع بی نظمی مثل راهنمایی و رانندگی با کارمندان بدون صلاحیت منتقل میشه. (3905446) (alef-13)
 
سردفتر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۴۶:۳۹
زمانی که پراید 6/5 میلیون و پژو 12 میلیون بوده قانون گفته 1% قیمت خودرو مالیات ونیم درصد حق الثبت. والان که پراید 25 میلیون و پژو 35 میلیون هست ....کلاهی که با حربه قانونی دولت سر مردم گذاشت....
سند رسمی خوب است اما هزینه های دولتی ..سرسام آور. (3905451) (alef-13)
 
ناصر ناصری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۹:۱۹:۰۴
ثبت نقل وانتقال اعم ازمنقول وغیرمنقول باید دریک مرجع خاص که همان دفتراسناد رسمی هستند ثبت بشند ونباید به خاطر اینکه هزینه دارد از ثبت آن دردفاتر خودداری نمایم که این باعث هرج ومرج ورواج بی قانونی خواهد شد اگر اجرای قانون دست خود اشخاص باشد واشخاص خودشون به نفع خودشون تفسیر نماید باعث مشکلات عدیده ای خواهدبود که کشور را به عقب ماندگی خواهد برد وقرنها به عقب خواهیم رفت اون کاری که پلیس از مردم میخواهد صرفا منافع شخصی خواهد بود وگرنه چه دلیلی دارد که پلیس که خودش مجری قانونه درروز روشن مردم را به عدم اجرای قانون تشویق نماید (3905512) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۹:۲۵:۲۴
تعویض پلاک در هیچ کجای دنیا وجود ندارد به نظر مال دوران غارنشینی است تعویض پلاک که سودش معلوم نیست جیب مبارک چه کسانی میره باید حذف بشه البته مالیات نقل و انتقال هم با توجه به وضعیت اقتصادی باید حذف بشه اگر واقعا به فکر این مردم هستید (3905530) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۹:۳۴:۴۰
الزامی است بدون هیچ شک و شبهه یی (3905552) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۹:۴۶:۳۲
اگه قانون اشکال داره باید اصلاح بشه. سردقترداران هم از کامنتهاشون معلومه که اصلا به فکر خودشون نیستن فقط دارن به دولت و مملکت و مردم فکر میکنن! جسارتا یه نفر توضیح بده ایا کسی وقتی خودرو رو از شرکت تحویل میگیره سند داره؟ آیا شما برای فرش و تلویزیون و یخچال سند صادر میگنه؟ از نظر راهنمایی رانندگی مالکیت خودرو مال کسی هست که برگ سبز به نامشه. خلاص. متاسفانه توی این مملکت همه به فکر جیبشون هستن نه به فکر مردم.
دفتر داران باید قبول کنن ثبت سند در دفتر خونه ها کار اضافی هست که قدیمی شده. (3905590) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۹:۵۵:۰۳
اضافیه به همون خدایی که پول پرستها قبولش ندارن اصلا کاری دیگه همون پول را راهنمیی رانندگی در هنگام تحویل سند مالکیت سبز دریافت کنه مردم راحت شن (3905617) (alef-13)
 
علي
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۰:۰۶:۴۴
ثبت سند در دفترخانه الزامي است و باعث امنيت مالكيت و آسودگي خاطر خريدار و فروشنده مي شود و همه مردم براي اينكه خيالشان راحت بشود به محضر (دفترخانه) مراجعه مي كنند :
به موجب قانون (مكرر تاكيد شده است ) ، راهنمايي و رانندگي صلاحيت تنظيم سند ندارد و دارد قاون شكني مي كند
وظيفه نيروي انتظامي برقراري نظم در جامعه است و متأسفانه سالانه نزديك به سي هزار نفر از هموطنان عزيز در تصادفات جاده اي جان مي بازند و صد ها هزار نفر زخمي مي شوند و ميلياردها هزار تومان به خاطر از بين رفتن اتومبيل ها خسارت ملي وارد مي شود كه ايجاد نظم و پيشگيري از آن وظيفه نيروي انتظامي است و خريد و فروش مواد مخدر و مصرف آن مثل نقل و نبات است اونوقت ناجا به جاي پرداختن به وظايف خود به فكر هزينه سند است !!!! كه طبق قانون ماده ٢٩ رسيدگي به تخلفات راهنمايي و رانندگي و مواد ٤٢ و ٤٣ قانون ماليات بر ارزش افزوده حقوق دولتي است و در هر نقل و انتقال خودرو بايد پرداخت شود . و دفاتر به خاطر تمكين از قانون دريافت مي كنند (خوب نيست عوام فريبي بكنيم )
از طرفي امر تعويض پلاك كه كپي از روش غربي ها بود در بسياري از كشورهاي غربي منسوخ شده و امر بيهوده اي است و لزومي ندارد مردم براي تعويض پلاك به حاشيه شهر سفر كنند وساعت ها وقت صرف كنند و علاوه بر آن براي تعويض يك پلاك بارها پول بپردازند ضمن اينكه با راه افتادن ثبت آني و حذف دفاتر دست نويس تنظيم سند در دفترخانه ده دقيقه زمان مي برد و با توجه به پراكندگي دفاتر اسناد رسمي در سرتاسر شهرها نيازي به سفر نيست و به آساني در دسترس مردم است همچنين با يك استعلام از نزديكترين دفترخانه آخرين مالك خودرو با تمام مشخصات مشخص مي شود (3905656) (alef-13)
 
behnam
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۰:۰۷:۵۵
اگر نیروی انتظامی به فکر مردم است بهتره مبلغ جرایم را پایین بیاره و مثلا برای رانندگانی که نمره منفی بقول خودشون گرفتن پس از گذشت زمان معین بجای حذف نمره منفی .مبلغ جریمه را اخذ نکنه. یا اینکه هزینه پاسپورت را چند برابر نکنه. و رویه تعویض پلاک کلا در کشورهای پیشرفته کنار گذاشته شده . (3905659) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۰:۵۰:۰۰
واسه نونه، واسه نونه.... (با ریتم محمد اصفهانی بخونید)

واقعا شرم آوری که دائما در حال درامد سازی برای دفاتر اسناد رسمی هستن. یه مورد جدید باب کردن که شما سند تک برگ ملک رو به نام خودت میخوای بزنی باید 85000 تومان بدی محضر، تا محضر بفرسته برات به اداره ثبت در حالی که قبلا مدارک رو خود شخص می برد تحویل دبیرخونه میداد و هیچ پولی هم نیاز نبود پرداخت کنه... (3905779) (alef-13)
 
علی حسینی
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۶ ۰۱:۵۲:۲۴
سلام
کذب محض است.
هزینه تعویض سند تک برگ 65 هزار تومان است که مستقیم به حساب اداره ثبت واریز میشه و حتی یک ریال اون هم به دفترخانه تعلق نداره.
بی انصافی در حد دفاتر اسناد رسمی تا کجا که به دروغ متوسل می شوند. (3936665) (alef-11)
 
محقق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۱:۱۳:۵۹
باسلام.مردم ايران كمي فكر كنيد ايا براي پولي كه بابت خريد خودرو به فروشنده مي دهيد پشتوانه محكم نمي خواهيد؟ فقط پلاك وشماره انتظامي كافي است؟هزينه برخي خودروها از ملك هم بيشترند. ايا خودرو شما واقعا به سند رسمي لازم الأجرأ نياز ندارد؟ ايا يك سرهنگ نيروي انتظامي در زمان خريد خودرو به تعويض پلاك اكتفا ميكند؟ مسلما خير (3905851) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۱:۱۴:۲۷
دولت سریعا به این مسئله رسیدگی کند فروش خودرو نیازی به مراجعه به دفترخانه ندارد و همان نیروی انتظامی کافیست (3905853) (alef-13)
 
دفترخانه ای
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۱:۲۱:۱۲
باسلام
خدمتتون عارض هستم که دفترخانه های بدبخت شدن سیبل تهمت ها و بدگویی ها-قانون جوری از دفترخونه ها سوئ استفاده میکنه که مردم فک میکنن این نهاد کاملا ضروری دارن واسه خودشون اسکناس چاپ میکنن!هشتاد درصد مبالغی که به نظر بنده هم هزینه اضافی برای مردم هست مستقیم ریخته میشه به جیب دولت و نیروی انتظامی مردم عزیز فکر میکنن اگه به دفترخونه مراجعه نکنن دولت قید این درآمد هنگفت رو میزنه!نه عزیزان دولت به هرطریقی شده این درآمدو وصول میکنه چه دفترخونه باشه چه تعویض پلاک باشه چه جای دیگه ای...درضمن یه سوءتفاهم هم هست که همه ملت بلااستثنا دچارش هستن اونم اینه که فکر میکنن فرایند تعویض پلاک یک عمل حکومتی هست چون توسط عزیزان ناجا انجام میشه,درصورتی که همه هزینه هایی که مردم بابت تعویض پلاک پرداخت میکنن میره به حساب شرکت راه گشا میباشد.!به امید روزی که قانون در ایران حرف اول و آخر رو بزنه (3905884) (alef-13)
 
جناب خان
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۱:۳۶:۱۷
سلام به تمام دوستانی که دلشون به حال مردم میسوزه ولی دوستیشون دوستی خاله خرسه میمونه طرف صحبتم با اونایی که این موضوع را عمومی طرح میکنن و قصدشون تشویش اذهان عمومیه تا حالا فکر کردن که چرا برگ سبز جای عوارض ومالیات و حقوق دولتی داره که باید اخذ بشه خوب اگه قرار اخذ بشه همون دفترخونه خیلی راحتتره چون حداقل هر شهر چندتا دفترخونه داره که کار راحتتر انجام میشه ولی تعویض پلاک بر عکس هر چند شهر یه مرکز رهگشا داره وبا افرادی که همیشه به دیدگاه مضنون بودن دارن بهت نگاه میکنن و ایا دوستان تابحال از طرف پلیس جریمه رانندگی شدن که واقعا حق باخودشون باشه ونتونی کاری بکنی وچند فقره جرم دیکه از قبیل ممانعت و مقابله و انجام وظیفه وغیره بهت انتساب میدن وبازداشت وقضایی و خودرو توقیف وغیره حالا انتخاب با کیه اونجا همه از خودشونن تو بیا از خودت دفاع کن و چیزی که مهمه اگه قرار کشوری پیشرفت کنه و صحبت از کشورهای دیگه میشه اونا همه کاراشونو به متخصص میسپارن وتخصصی کار میکنن نه مثل ما که هرکس کارشناس شده و تا جایی که نیروی انتظامی جا مجلس داره تفسیر قانون میکنه اونم به غلط اگه میگی اینطور نیست بیاد نظرشو به مراجع قضایی وامور مالیاتی تحمیل کنه که برگ سبزش را بعنوان سند قبول ندارن و ملاک سند کمپانی یا دفترخونه ای هست پس بهتره که موضوع یه کم تخصصی تر حل بشه چون اگه قرار باشه پلیس کارخودشو انجام بده وکار قضایی و کار شهراداری و امورمالیاتی و کار دفتر خونه بنظر شما بقیه باید چکار کنن همه برن پلیس بشن واونی که باید تشخیص بده که کار کیه و در تخصص کیه وهزینه باید چقدر باشه وکی بگیره باید به استناد قانون باشه که توسط مرجع مربوطه مشخص شده و سایر مراجع ذیربط فقط باید اجرا کنن پس بهتره همه به قانون احترام بزاریم و با تشوش اذهان عمومی مبنی براینکه برگ سز سند حساب میشه به حقوق افرادی که اطلاع ندارن ضرر نزیم وگرفتارشون نکنیم (3905928) (alef-13)
 
حسن احمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۲:۰۳:۰۲
با سلام
یک بار در تلویزیون مشاهده کردم ، رئیس قوه قضائیه تنظیم سند خودرو را بر عهده دفاتر ثبت اسناد می داند و بر آن تأکید دارد ولی چندی پیش رییس پلیس آن را برعهده نیروی انتظامی اعلام می کند ، هر دو مجری قانون هستند اما تفاسیر مختلفی از قانون دارند پس مجلس در خصوص قانونی که تصویب کرده باید ورود کند و خودش آن قانون را تفسیر کند و استفساریه داده یا آن قانون را اصلاح کند تا مردم پس از نزدیک به 6 سال از این قضایا و از بلاتکلیفی رها شوند. (3906011) (alef-13)
 
داود
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۲:۰۹:۰۲
راستی چرا مامورین نبروی انتظامی و راهنمایی و پلیس راه خودشون به دفاتر اسناد رسمی مراجعه و تقاضای تنظیم و صدور سند میکنند ولی در میان مردم شبهه درست میکنند که نیازی به سند نیست ؟ (3906030) (alef-13)
 
مهدی
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۲:۴۲:۴۸
بنام هستی بخش
من دانشجوی حقوق هستم ومیدونم این کار در صلاحیت نیروی انتظامی نیست و ذات نیروی انتظامی یعنی امنیت داخلی کشور که متاسفانه نداریم سند رسمی سندی هستش که در دفتر اسناد رسمی تنظیم بشه و اونا صلاحیت این کار رو دارند در ضمن تعویض پلاک در تمام دنیا منسوخ شده (3906134) (alef-11)
 
احمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۳:۱۰:۵۲
با سلام
مطمئن باشید گرفتن اسناد مربوط به وسائل نقلیه از دفترخانه ها مساوی است با حجم بزرگی از پرونده های متشکله و بعضاً لا ینحل در محاکم قضائی . ضمناً سروران گرامی در اخذ مبالغ از طرف دفاتر اسناد رسمی در خصوص مالیات نقل و انتقال و حق الثبت و عوارض شهرداری تامل کنند . (3906216) (alef-13)
 
علیجانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۴:۰۰:۵۲
خدا را شاهد می گیرم که 30 سال پیش در انگلیس وقتی خواستم ماشین جدید دست دوم بخرم مالک یک کاغذ نوشت به من داد و و بقیه مدارک خودش را من همه را به مرکز پلیس پست کردم و بعد از چند روز سند به نام من امد به ادرسم (3906346) (alef-13)
 
ثانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۴:۱۰:۵۸
بنده از سال1366 حدود ده سال در امارات زندگی کرده ام و در این مدت دو دستگاه ماشین خریدم در هر دو مورد فقط به اداره پلیس راهنمایی و رانندگی مراجعه و سند وسیله نقلیه بنام بنده منتقل شد ودر موقع فروش هم به همین صورت وسیله نقلیه ام را فروختم .بنابراین روش انتقال خودرو در ایران کاملا غیر اصولی بوده وجز اتلاف وقت و هزینه اضافی برای طرفین معامله در بر نخواهد ذاشت.وممر درامدی برای سر دفتران میباشد ولذا اگر قانون ایرادی دارد باید اصلاح شود.وملت را از این کاغذ بازیهای بیهوده نجات داد. (3906382) (alef-13)
 
جواد
Switzerland
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۴:۱۲:۰۷
در تمام کشورهای اروپائی نقل و انتقال سند تنها در عرض ده دقیقه انجام میشود ولیکن در ایران چند روز وقت مردم را میگیرند اونوقت میگن چرا رفتارهای اجتماعی مردم تغییر کرده و مردم عصبانی هستند خوب همین معضلات کنار هم جمع میشه و رو اعصاب مردم تاثیر میگذارد . مسئولین که هیچ وقت درگیر بنام کردن خودروهایشان نیستند چون همیشه با یک وکالت دادن برایشان انجام میشود و این مردم عادی هستند که باید دنبال نقل و انتقال خودرو راه بیافتند (3906388) (alef-13)
 
نادعلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۷:۱۱:۵۱
تعویض پلاک کار اضافی است فقط تنظیم سند کافیه (3906825) (alef-13)
 
مصلح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۷:۴۶:۰۰
قانون به صراحت بارها تنظیم سند رسمی رو در صلاحیت دفترخانه دانسته است نیروی انتظامی به جای اینکه به وظایف ذاتی خودش عمل کنه فقط داره دخالت بیجا میکنه و وظایف خودش رو در بقیه امور به دست فراموشی سپرده. کاش یه کمی به آمار تصادفات دقت میکردیم (3906901) (alef-13)
 
حکمت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۸:۱۸:۲۵
سلام ، مجلس باید ورود کنه و اختلاف پلیس و قوه قضاییه رو حل کنه و تا الان هم خیلی دیر شده ، در کشورهای دیگر دفترخانه برای انتقال نیاز نیست و فک پلاک هم منسوخ شده و وجود نداره فقط امضا و بعد هم پست ، به همین راحتی ، ولی در اینجا پلیس ، سازمان ثبت و دارایی از این مسئله سود کلان می برند ، جدیدا قیمت تعویض پلاک هم بالا رفته و بین 80 تومن (برای خودروی زیر 50 م) تا 130 تومن (برای خودروی بالای 50 م) میگیرن آن هم به حساب شرکت رهگشا که خصوصی و برای بازنشستگان ناجا هست میره ، دفترخانه هم بسته به ماشین فرق میکنه و پولی که میگیره بخشی برای خودشه و بخشی برای دارایی هست که اصل مبلغ هم همین مالیاته و ماشین هر قدر گرون تر مالیاتش بیشتر و ثبت هم نصف دارایی پول میگیره، خلاصه همه نفع می برن از این کار ، هم قوه قضائیه هم پلیس هم دفترخونه هم رهگشا ، پلیس هم اگه به فکر پول و وقت مردم بود ، فک پلاک رو گرون نمی کرد و گذرنامه و ... هم که بی قاعده هزینه هاش رشد کرده ، هر کدوم به فکر خودشونن (3906986) (alef-13)
 
عدل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۷ ۰۷:۵۴:۳۹
انتقال سند وظيفه ذاتي دفترخانه است و نيروي انتظامي به هيچ عنوان صالح نيست (3907698) (alef-11)
 
محمد علی رضایی
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۰۹:۰۴:۴۱
بسمه تعالی در این سرزمین من دنبال یک کسی میکردم که فقط به سوالم باسخ دهد رای هیت عمومی دیوان عدالت اداری چه جایگاهی دارد ایا هیت عمومی دیوان در این خصوص رای داده یا خیر طبق قانون مدنی اسناد رسمی در چه جاهایی تنظیم میشود ایا فقط دفاتر اسناد رسمی یا ادارات دولتی هم شامل میشود (3909305) (alef-11)
 
9
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۷ ۰۸:۵۸:۱۵
سوال نظرسنجی مشکل دارد مثل این است که از مردم سوال شودسربازی اجباری باشد یا اختیاری ؟که جواب معلوم که مردم می گوینداختیاری وکسی هم سربازی نمی رود (3907762) (alef-11)
 
3
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۷ ۰۸:۵۹:۴۸
الزامی اگر قانون ازامی نداشته باشدکسی ان رااجرانمی کند. (3907764) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۷ ۰۹:۲۳:۵۴
به نظر من تنظیم سند رسمی در دفترخانه الزامی باید باشه چون راهنمایی و رانندگی هیچ سلاحیتی واسه تنظیم سند خودرو نداره توی مرکز تعویض پلاک اصلا ابراز هویت نمیشه مالیات نقل و انتقالات. و حقوق دولتی دریافت نمیشه. و باور کنید با وکالتی که موکل اون فوت کرده باز هم کار ها رو انجام دادن و پلاک خودرو رو تعویض کردن پس یه نیرویی که هیچ صلاحیتی نداره میتونه سند رسمی صادر کنه (3907791) (alef-11)
 
علیرضا
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۹:۳۲:۳۰
من نمیفهمم تنظیم سند در دفترخانه به پلیس چه ضرری میرسونه ؟؟؟؟؟ (3910208) (alef-13)
 
رسول خالقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۵:۳۹:۱۲
سلام اگه شما تبلیغات منفی نکنید مردم تکلیف قانونی خودشون رو خوب می دونند که باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.
واقعا متاسفم که با پلیس همنوا شده اید و دنبال قانون گریزی هستید. (3933047) (alef-11)
 
مصطفی فرجوند
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۶ ۰۱:۴۷:۰۸
با سلام
لطفا توجه کنید:
ماده 29 و دو تبصره ذیل آن از قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 مجلس شورای اسلامی که به تایید شورای محترم نگهبان رسیده است:
ماده29ـ نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکوردر دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند.
تبصره1ـ نیروی انتظامی می‌تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد.
تبصره2ـ آیین‌نامه نحوه اجرای این ماده و نحوه حضور دوره‌ای و با رعایت نوبت برای تمامی دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک توسط وزارتخانه‌های دادگستری و کشور و نیروی انتظامی ظرف یک ماه تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. (3936661) (alef-13)
 
عمران شعبانپور
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۶ ۰۱:۴۹:۱۴
با سلام
راجع به نقل و انتقال اسناد مالکیت خودرو ما قانون مصوب مجلس شورای اسلامی داریم که به تایید شورای محترم نگهبان قانون اساسی نیز رسیده است یعنی شورای نگهبان آن را خلاف قانون اساسی و شرع انور تشخیص نداده است.
قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 قانون مورد نظر است:در ماده 29 این قانون صراحتا وظیفه نقل و انتقال اسناد مالکیت خودرو در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی به موجب اسناد رسمی تنظیمی در این دفاتر گذاشته شده و مراکز تعویض پلاک صرفا مجاز به شماره گذاری خودرو هستند ولاغیر.
حال بحث هزینه ها:
هزینه هایی که مردم می پردازند عبارت است از:
1-مالیات نقل و انتقال که مستقیم به حساب امور مالیاتی واریز میشه.
2-حق الثبت که مستقیم به حساب سازمان ثبت واریز میشه.
3-هزینه صدور الکترونیکی که مستقیم به حساب سازمان ثبت واریز میشه.
4-مالیات بر ارزش افزوده که مستقیم به حساب امور مالیاتی واریز میشه.
5-حق التحریر که تنها فقره اخیر به حساب دفترخانه واریز می گردد.
در واقع هزینه های مذکور در بندهای 1 الی 4 توسط دفترخانه که قانونا مامور وصول حقوق دولتی است وصول گردیده و مستقیم به حساب های اعلامی از طریق دستگاه کارتخوان متصل واریز میشه.
اگه دولت از مالیات و سایر حقوق دولتی بگذره و یا آنها را کاهش بده فقط حق التحریر می مونه که مبلغ متعارفی است و هیچ گونه سنگینی برای خریدار خودرو نداره.
لطفا همه هزینه ها رو به حساب دفترخونه ها نگذارید و جانب انصاف رو رعایت فرمایید.
با احترام و سپاس. (3936662) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۹:۴۶:۰۰
قانون تكليف را مشخص كرده هيچ شبهه اي نيست و قوه قضائيه هم به استناد قانون برگ سبز را سند نميشناسد بهترين حرف را همان دوستمان گفت كه با مالكيت اموالتان بازي نكنيد وخودتان را به درد سر نياندازيد (4006427) (alef-11)
 
علی از همدان
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۳۰ ۰۹:۴۲:۲۱
طبق ماده 46و47 قانون ثبت وماده22 ثبت نقل وانتقال اموال غیر منقول اجباری وثبت اموال منقول مانند خودرو وتلفن اسلحه ولوازم خانگی اختیاری است این مساله پر واضح است ولی درامد ماهی پنجاه شصت میلیونی دفتر خانه ها باعث شده صلاح کشور ومردم پایمال منافع شخص سر دفتر وکانون سر دفتران شود حق با پلیس است انتقال در مراکز تعویضپلاک کافی است وحضوردر دفتر خانه جز دوباره کاری واجحاف واتلاف وقت سودی ندارد (4023195) (alef-13)
 
علیرضا
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۱۲:۲۸:۳۸
نیروی انتظامی باید در اموری که طبق قانون به آن محول شده عمل کنه که متاسفانه نمیکنه . اوضاع نابسامان امنیت و گسترش مواد مخدر موید این موضوع است . شرکت رهگشا یک شرکت خصوصی مورد حمایت ناجا میباشد که به هیچ وجه صلاحیت اخلاقی و علمی برای تنظیم سند انتقال خودرو را ندارد . تعویض پلاک نیز امر منسوخی است و با وجود شماره ملی که میتوان آن را به پلاک اتومبیل لینک کرد نیازی بدان نیست . انتقال سند خودرو فقط در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی و سردفتران است که از حقوق اطلاع دارند و منافع طرفین معامله را تامین میکنند میباشد. (4078600) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.