توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 176964
درمان سه بعدی سرطان در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد/ راهکارهای جلوگیری از سرطان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۳۵
مدیرگروه انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از فراهم شدن امکان درمان سه بعدی بیماران سرطانی در مراکز درمانی امام رضا(ع) و امید خبر داد.

به گزارش مهر، امیر آل داوود ظهر یک شنبه در نشست خبری هفته مبارزه با سرطان در شهرک دانش و سلامت مشهد اظهار کرد: با تجهیز دانشگاه علوم پزشکی مشهد به سیستمهای درمان سه بعدی امکان درمان بیماران سرطانی در مراکز درمانی امام رضا(ع) و امید فراهم شده است.

وی افزود: دستگاه شتاب دهنده خطی کم انرژی در بیمارستان امید ودستگاه شتاب دهنده خطی در بیمارستان امام رضا(ع) به عنوان مجهزترین دستگاه رادیوتراپی در شرق کشور با هزینه ای بیش از ۴۰ میلیارد نصب و راه اندازی شده است. وی با اشاره به اینکه ارائه روشهای نوین درمانی نقش موثری در موفقیت درمان بیماران دارد تصریح کرد: نصب و راه اندازی دستگاههای شتاب دهنده خطی و طراحی درمان سه بعدی از مهمترین دستاوردها در خدمات درمانی تخصصی است.

وی گفت: در حال حاضر در کشورهای پیشرفته از روشها طراحی درمان سه بعدی در بیماری سرطان استفاده می شود. آل داوود با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح بیش از ۴ میلیارد ریال هزینه شده است افزود :‌ با راه اندازی این سیستم امکان شناسایی موقعیت ضایعه بدخیم در بدن وپرتو درمانی تومورها با کمترین آسیب به بافتهای مجاور فراهم شده است. عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: ‌این سیستم درمانی برای بیشتر سرطانها از جمله مری، معده، روده، ریه و دیگر سرطانها کاربرد دارد.

آل داوود بیان کرد: بیماران از استانهای دیگر و کشورهای همسایه به مشهد می آیند و دانشگاه علوم پزشکی مشهد خدمات درمانی به آنان ارائه می دهد. وی افزود: به دلیل کمبود دستگاهها برخی از بیماران در گذشته به بخش خصوصی مراجعه می کردند ولی با راه اندازی این دستگاهها امکان ارائه خدمات به بیماران بر اساس مصوبات دولتی فراهم شده است. رئیس بیمارستان امید مشهد یاد آور شد: سرطان یک بیماری قابل پیشگیری و درمان است و نگرش ها نسبت به غیرقابل درمان بودن این بیماری باید اصلاح شود در حال حاضر ۴۰ درصد از سرطانها با تشخیص به موقع درمان می شوند.

وی افزود: تغذیه صحیح، داشتن وزن مناسب، خودداری از استعمال دخانیات، حرکت جسمانی مناسب، دوری از استرس، تفکر مثبت و مصرف روزانه میوه و سبزی از جمله راهکارهای پیشگیری از سرطان به شمار می رود. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان در کشور و دنیاست اما به دلیل اینکه به راحتی معالجه می شود و مرگ و میر آن کم است کمتر به آن پرداخته می شود.

وی تاکید کرد: سرطان معده، پستان، روده بزرگ و سرطان های دستگاه گوارش به ترتیب شایع ترین نوع سرطان ها هستند. آل داوود با تاکید بر اهمیت تشخیص به موقع سرطان گفت: هر چه سرطان در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود، موفقیت در درمان آن کاهش می یابد.
 
کلمات کلیدی : سرطان