توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 293063
تلاش شرکت‌های اسپانیایی برای حضور در ایران
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۱
تارنمای اسپانیایی «اکونومیا دیخیتال» در گزارشی نوشت، کارشناسان معتقدند توجه به اهمیت ایران در زمینه اکتشاف نفت و گاز اجتناب ناپذیر است و در این راستا شرکت های اسپانیایی می خواهند جایگاهی در این کشور بدست آورند.

اکونومیا دیخیتال تصریح کرد: نمایندگان ۴۰ شرکت اسپانیایی به همراه خوسه مانوئل گارسیا مارگالو وزیر امور خارجه، آنا پاستور وزیر عمران و خوسه مانوئل سوریا وزیر صنعت، انرژی و گردشگری به ایران سفر خواهند کرد. این سفر فردا (یکشنبه) صورت می گیرد.
به گزارش ایرنا، هیأت اسپانیایی شامل همه نوع شرکتی خواهد بود که از میان آن ها شرکت های بزرگ انرژی دارای اهمیت هستند.
این گزارش می افزاید: در این سفر وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا ، جلساتی را با همتایان نفت، انرژی و صنایع ، معادن و بازرگانی برگزار می کنند. در این جلسات خصوصی تعدادی از نمایندگان تجاری نیز حضور خواهند داشت.
دیپلماسی اسپانیایی همه تسهیلات را برای شرکت های نفتی و گاز اسپانیایی فراهم خواهد کرد. در این مورد دولت اسپانیا جلسه ای با اتاق بازرگانی کشور سازماندهی خواهد کرد.
کارشناسان معتقدند که با توجه به جایگاه مهم ایران در زمینه اکتشاف نفت و گاز، تهران یک مقصد اجتناب ناپذیر است. در واقع، بسیاری از شرکت های انرژی غربی، در حال پیدا کردن جایگاه خود پس از برجام امضا شده میان قدرت های غربی و ایران که موجب آب شدن یخ های هسته ای می شود، هستند.
ماریانو مارزو استاد منابع انرژی و زمین شناسی نفتی دانشگاه بارسلونا در این رابطه به اکونومیا دیخیتال گفت: ایران چهارمین تولید کننده بزرگ نفت جهان با ۱۰ درصد بشکه ها و ۱۳ درصد سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک است. وزیران امور خارجه فرانسه و اقتصاد آلمان به این کشور سفر کردند. این صحنه ای است که اسپانیا با آن روبه رو خواهد شد.
این تارنامه ادامه داد: وضعیت مشابه با گاز رخ می دهد. ایران پس از روسیه ، دومین تولید کننده جهانی گاز است .
مارزو در این رابطه اشاره کرد: توانمندی ایران در این زمینه بسیار مهم است. میزان موفقیت در اکتشافات ۸۰ درصد است در حالی که در سطح جهان ، این میزان بین ۳۰ تا ۳۵ درصد برآورد شده است.
مارزو تصریح کرد: در مقابل چنین سناریویی، اسپانیا با چندین چالش روبه رو است که بزگترین آن مواجه با واکنش آمریکا و مخالفت عربستان و اسراییل است .
در هر حال ، ایران دارای چندین مزیت از جمله توانایی شرکت های انرژی اسپانیایی که به تهران سفر خواهند کرد، است .
استاد دانشگاه بارسلونا در این مورد گفت: از نظر فناوری ، شرکت های اسپانیایی ، چالش های بسیار بزرگتری را انجام دادند. بهره برداری از نفت و گاز ایران نباید دارای مشکلات بسیار بزرگی باشد.
این رسانه نوشت: افزون بر شرکت های نفتی و گازی شرکت های صنایع گردشگری ، فناوری و عمرانی نیزحضور خواهند داشت .
هیات اسپانیایی به اصفهان نیز سفر و در آنجا یک مراسم در ساختمان استانداری و یک جلسه با شهردار اصفهان برگزار خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : ایران+اسپانیا