نظر منتشر شده
۹۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 268566
آیا عدم توافق موجب جنگ می‌شود؟
بخش تعاملی الف - میثم ظهوریان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۱
آقای دکتر عراقچی معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان در جمع فعالان سیاسی در دفاع از روند مذاکرات با اظهار این نکته که صدور قطعنامه‌های شورای امنیت ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل در اغلب موارد موجب حمله نظامی به کشورها شده‌است، جلوگیری از وقوع جنگ و حمله نظامی به کشورمان را از جمله مهمترین دستاوردهای تیم مذاکره کننده در ۲ سال اخیر دانسته‌اند. به نظر می‌رسد چنین ادعایی هم به لحاظ مبانی فکری و هم از نظر تطابق با واقعیات اتفاق افتاده در جریان مذاکرات، دچار اشکالاتی اساسی است که در ذیل به بخشی از این اشکالات اشاره می‌شود.

• اولین نکته قابل توجه در چارچوب این استدلال این است که بر طبق تفاهم انجام شده در لوزان اصولا ایران از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل خارج نخواهد شد و صرفا شش قطعنامه صادره قبلی لغو و یک قطعنامه جدید که باز هم ذیل فصل هفتم است جایگزین آن خواهد شد که هم به محدودیت‌های وضع شده در قالب طرح برنامه جامع مشترک علیه برنامه هسته‌ای کشورمان رسمیت بین‌المللی خواهد داد و هم برخی تحریم‌ها و محدودیت‌های وضع شده در قطعنامه‌های قبلی (از جمله تحریم‌های موشکی، تسلیحاتی و فناوری) در این قطعنامه جدید تجمیع خواهد گشت. تنها تفاوت در این است که شش قطعنامه قبلی از طرف کشورمان غیر قانونی تلقی می‌شد و قطعنامه جدید با تایید ایران تصویب خواهد گشت. به عبارت بهتر پذیرش قطعنامه جدید فصل هفتمی توسط ایران از یک سو به این معنی است که کشورمان خود را به عنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی پذیرفته‌است و از سوی دیگر موظف به رعایت تحریم‌های جدید وضع شده بر برنامه موشکی و فعالیت‌های فناوری در این قطعنامه است.

• نکته‌ای دیگری که طرفداران این نوع استدلال تمایل دارند اشاره‌ای به آن نکنند این است که قطعنامه‌های مربوط به برنامه هسته‌ای کشورمان ذیل ماده ۴۱ فصل هفتم بوده است که اصولا در آن تصریح در عدم به کارگیری نیروی مسلح قید شده‌است. در این ماده از منشور سازمان ملل متحد آمده است « شوراي امنيت مي‌تواند تصميم بگيرد كه براي اجراي تصميمات آن شورا مبادرت به اقداماتي كه متضمن به كارگيري نيروي مسلح نباشد، کند » . ماده مربوط به حمله نظامی مربوط به ماده ۴۲ منشور سازمان ملل است که به نظر می‌رسد برخی با ادغام کل مواد در تحت عنوان فصل هفتم تمایل به نادیده گرفتن تفاوت مواد مختلف این فصل دارند.

• مهمترین نکته در نقد چارچوب این استدلال مذاکره کنندگان محترم این است که در واقع آن چه در طول سال‌های مختلف پس از انقلاب مانع حمله نظامی امریکا و متحدانش به ایران شده است قدرت بازدارندگی و توان دفاعی مردمی کشورمان است. این قدرت و توان به شکلی بوده‌است که آمریکا و متحدانش در معدود جنگ‌های نیابتی خود در طول این سال‌ها (به عنوان مثال جنگ سی و سه روزه در لبنان و جنگ سوریه و یمن) نه تنها نتوانستند آن طور که وزیر محترم خارجه ادعا می‌کند با یک بمب کل سیستم دفاعی کشورمان را از بین ببرند بلکه شکست‌های سختی را از ایران و متحدانش در منطقه متحمل شدند. لذا اصولا اگر آمریکا یا کشورهای متحدش توان حمله نظامی به ایران را داشتند، صرف عدم وجود قطعنامه فصل هفتمی سازمان ملل مانع آن‌ها نمی‌شد.

در مجموع به نظر می‌رسد این نوع استدلال بیشتر از این که مبتنی بر واقعیت عرصه مذاکرات باشد توجیهی برای استراتژی «هر توافقی بهتر از عدم توافق است» می‌باشد.
 
کلمات کلیدی : میثم ظهوریان
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۰:۵۲:۰۷
این توهم که امریکا از ایران می ترسد پس حمله نمی کند خنده اور است . اصولا

قدرتهای بزرگ همیشه با احتیاط عمل می کنند این باعث می شود این توهم

بوجود اید که مثلا انها می ترسند در حالی که چنین نیست . (2848502) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۴۶:۲۹
امریکا و هم پیمانانش اگر می توانستند به ایران حمله کنند لحظه ای درنگ نمی کرند ولی نمی توانند نمونه ان دوسال پیش امریکا می خواست به سوریه ای که چهار سال درگیر جنگ داخلی و فشاره و تحریم های بین ا لمللی بود حمله کند ابتدا دنبال اجماع جهانی بود هیچ کشوری زیر بار نرفت در نهایت دستور حمله به موافقت کنگره منوط کرد که کنگره هم زیر بار نرفت اینقدر وحشت زده نباشید بگذارید زیانهای جنگ افغانستان و عراق جبران بکند حمله به ایران پیش کش (2848986) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۴:۰۵:۴۷
پس چرا درمورد عراق احتیاط نکردند. چون همه حساب کتابشان میگفت پیروز میدان میشوند. قدرت های بزرگ بی گدار به آب نمیزنن. اگر حساب کتابشون احتمال پیروزی رو بده مطمئن باشید بدون لحظه ای درنگ کارشون رو شروع میکنن. مثل حمله به عراق که حتی منتظر اجازه شورای امنیت هم نشدند. جنگیدن حساب و کتاب داره و نیازمند محاسبات زیادیه. با کشیدن این اخبار به میان مردم عادی که اطلاعات درستی درباره جنگ و جنگ افزار و لجستیک ندارن فقط باعث ایجاد دلهره بین مردم میشیم. (2849038) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۱:۱۲:۳۸
هزینه جنگ عراق برای آمریکا نزدیک 2 تریلیون دلار و چندهزار کشته بوده. خوب به ایران هم حمله کنه ممکنه چندبرابر هزینه و کشته بده. بنابراین احتمال پیروزی آمریکا هست ولی هزینه اش زیاده. تازه هزینه سیاسی هم هست و باید آمریکا توجیه کافی برای جنگ به این بزرگی داشته باشه. یعنی مساله ترس یا توان شکست دادن ایران نیست مساله هزینه و فایده است.
اما آمریکا میتونه مراکز هسته ای رو بمباران کنه یا حتی مراکز نظامی و تاسیسات زیربنایی و بعد منطقه پرواز ممنوع و حتی محاصره دریایی که همه اینها برای ایران بسیار خطرناکه. تازه تحریک گروههای تروریستی در داخل ایران برای ایجاد جنگ داخلی هم گزینه دیگریه که آمریکا میتونه داشته باشه. (2849989) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۲ ۲۱:۳۲:۵۲
مقیاس و انتظارات ما با آنها فرق می کند .ارتشی که ما 8 سال باهاش می جنگیدیم یکماه هم در برابر آمریکا نتوانست مقاومت کند . مسئله این است که آمریکاییها مثل جنگ جهانی دوم انتظار داشتند در عراق از آنها استقبال شود که این طور نشد . (2863018) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۶:۳۸:۴۹
میشه بفرمائید اینجا چه خبره. آقای عراقچی در جلسه با فعالان سیاسی (نشست دانشگاه علامه) اصلاً چنین چیزی نگفته! بعد یکی میاد نقل قول الکی میکنه و الف هم چاپ میکنه و ملت هم سر کار میرن! اینم لینکش:
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940131001257
این جمله هم از متن جلسه جالب است:
"معاون وزیر خارجه در خصوص صدور قطعنامه شورای امنیت تحت فصل 7 منشور در صورت حصول توافق نیز عنوان کرد: برای لغو قطعنامه‌های گذشته، باید قطعنامه‌ای در چارچوب ماده 41 فصل 7 صادر شود و در ماده 41 بحث استفاده از زور مطرح نیست. تصویب این قطعنامه برای این است که اولا قطعنامه‌های قبلی را لغو کنیم و ثانیا تعهدات طرف مقابل لازم‌ الاجرا باشد و بعد از آن پرونده ایران عادی خواهد شد."
پس خودشونم میدونن و میگن که ماده 41 ربطی به جنگ نداره. حالا شما داری چی چی میگی؟! (2849417) (alef-13)
 
مش
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۳:۴۹:۵۴
عزیز دلم صحبت‌های آقای عراقچی در مشهد در جمع فعالان سیاسی را بخوان همین حرف را زده. ترساندن مردم از جنگ و حمله نظامی به خاطر توجیه دسته گل‌های آقایان (2850332) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۸:۳۹:۴۸
با احتیاط؟ ویتنام,عراق,افغانستان معنی احتیاطم فهمیدیم (2849643) (alef-3)
 
غلام
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۱:۵۶:۵۷
شک نکنید اگر اونها زودتر می دونستند تو ایران چه خبر ه حمله میکردند . لطفا رجوع شود به حمله اسرائیل به نیروگاه اتمی عراق در زمان صدام حسین در زمانی که صدام جنگ با ایران داشت .جرات حمله ندارند حداقلش بخاطر تشعشات و عوارض بعدی .آقای عراقچی بهتر بود حقایق را در فکت شیت به مردم می گفتید شک ندارم پای یک ترکمن چای درمیان است. (2850094) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۱۵:۰۵:۳۶
خوب شد كه اين فكت شيت افتاد رو زبون يه عده . (2893297) (alef-3)
 
مهری
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۸:۴۳:۴۲
کی گفته میترسه خوب؟! اغلب نظرها همومن احتیاط رو میگن چون حمله به ایران تبعات زیادی برای حمله کننده خواهد داشت. (2849650) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۲:۳۰:۴۱
ترس آمریکا از ایران توهم نیست بلکه واقعیت دارد خنده آور این است که ترسوها خودرا دست کم گرفتند توسط قدرت بزرگ همان آمریکا مستقیما ویا به نیابت ازاو حداقل روزی در جهان 100 نفر کشته میشوندهنوز آمریکا با هواپیما وپهباد در پاکستان عراق سوریه .یمن آفریقا .افغانستان مردم آنهارا میکشد. چرا به ایران نمیتواند حمله کند میداند نیروهای مسلح ایران جواب دندان شکنی میدهد و آمریکا را از کرده خود پشیمان خواهد کرد (2850163) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۸ ۱۲:۱۴:۱۶
خجالت نمی کشی از آمریکا دفاع می کنی واو را ستایش می کنی؟ (2853976) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۸ ۲۲:۲۷:۲۶
تو خجالت بکش که فکر میکنی جنگ شوخیه (2876757) (alef-11)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۰:۵۹:۰۳
درست است که مردم یمن تسلیم نیروهای متحدعرب نشدندولی تمام زیرساختهای یمن رانابودکردند ومعنایش این است که مردم فقیریمن فقیرترازقبل شده اند واگرمابگوئیم که مردم یمن برمتحدان عربی پیروزشدندازیک نظرحرفی غیرمنطقی به نظرمی رسد هرچندمقاومت آنهاقابل تحسین است . (2848528) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۵:۲۱:۴۱
از بین رفتن زیرساختهای اقتصادی کشور در جنگ یعنی غقب افتادن از دنیای امروز که با سرعت زیاد رو به جلو حرکت میکنه.این مردم که فقیر هستن دیگه خدا به دادشون برسه.جنگ واسه هیچ کشوری در دنیا خوشایند نیست حتی اونایی که منافع دارن چون ضررش بیشتر از سودهی هستش. (2849214) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۰۶:۱۹
بله درست است . قدرت ملت را دست کم نگیرید . (2848552) (alef-11)
 
مهرداد
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۱۳:۳۲
من به شخصه ترجیح میدم که مذاکره کنندگان کشورم هنگام مذاکره بدترین احتمالات رو در نظر بگیرند و مذاکره کنند. تا افرادی که قطعنامه ها رو کاغذ پاره میدونن و دشمن رو بی سلاح و ضعیف فرض میکنند و از روی بی خیالی تصمیم میگیرند.
نویسنده محترم، نوشته های شما سفسطه ای بیش نیست. اگر به تاریخ رجوع کنید جواب خودتونو خواهید گرفت که عدم مذاکره و سرد شدن روابط بین کشورها بارها و بارها منجر به جنگ شده و برعکس مذاکرات بین قدرت ها بارها و بارها مانع بروز جنگ شده است. بنابراین خیلی ساده انگارانه هست اگر شما فکر میکنید که مذاکرات تاثیری در روابط بین کشورها ندارد یا از اون بدتر بسیار ساده انگارانه تر است اگر فکر میکنید که اگر کشوری به کشور دیگر حمله نکند علتش اینه که قدرت حمله ندارد!!!
بهتر است قبل از نظر دادن اول کمی به تبعات و بدی های جنگ فکر کنید بعد اگر وجدانتون همچنان راضی بود چنین چیزایی رو بنویسید! (2848571) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۴۳:۴۸
درست است (2848971) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۴۳:۵۹
مهرداد عزیز هیچ کس از جنگ خوشش نمی آید اگر یادتان بیاید آمریکا وقتی خواست به عراق حمله کنه اول آمد به بهانه سلاح های شیمیایی که عراق داشت موشکهای دوربرد عراق را برید تا نتواند مانند جنگ اول خلیج فارس اسرائیل ویا پایگاههای آمریکا در منطقه را بزند بعد حمله کرد دوست عزیز چرا نمی خواهید باور کنید که انزرژی هسته ای بهانه ای بیش نیست آمریکا در قالب پروتوکل الحاقی قصد نفوذ به تاسیسات نظامی مارا دارد تا بتواند به نیات شوم خود برسد مطمئن باش تا زمانی که ملت پشت نظام هست وتا زمانی که موشکهای ما برای آنان خطر ناک باشد به ایران حمله نمی کنند اینها بازی های سیاسی است تاریخ جنگهای آمریکا نشان داده تا زمانی که ملتها پشت سر دولتها ونظامشان ایستاده اند حمله ای به آنها انجام نداده چون می داند که شکست می خورد درست است که زیر ساختهای آن کشور را از بین می برد بیگناهان را می کشد آیا با ترس از این موضوع باید زیر یوق آمریکا برویم وهرچه می گوید بگویی چشم (2848974) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۸:۳۰:۲۶
مطمئن باشید وقتی آمریکا حاضر است به ایران حمله کند که یک بتواند با کمترین هزینه ممکن ایران را فتح کند، مثل عراق، مثل افغانستان که کمترین مقاومتی نشد. در این صورت هرگز به ایران حمله نخواهد کرد. دو وقتی که واقعا ایران براش تهدید نظامی باشد.
از طرفی اگر به ایران حمله بشه، تنگه هرمز بسته میشه، چاه های نفتی عربستان و قطر و کویت و عمان و ... میرن رو هوا، آمریکا باید 17 میلیون بشکه در روز عبوری از تنگه هرمز رو تامین کنه که این شدنی نیست و این یعنی بالا رفتن بی سابقه قیمت نفت که باعث بحرانی جهانی و شاید جنگ جهانی دیگری بشود.
از طرفی با حمله به ایران، حزب الله اسرائیل رو تهدید جدی خواهد کرد و این نیز مانعی دیگر سر راه امریکاست. نکته اصلی توان نظامی ایران است که متاسفانه وزیر خارجه کشورمان برای توجیه سیاست های دولت اون رو ندید میگیرد. (2849623) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۹:۰۲:۴۷
شما بهتر است متن رو یکبار دیگه مطالعه کنید. نویسنده مخالف مذاکره نبوده و تنها انتقاداتی به توافق آتی داشته... همچنین موافق جنگ نبوده و اتفاقا میگه چرا مذاکره کنندگان دارند روی عدم توانایی غربی ها برای حمله به ایران حساب میکنند و درواقع باید احتمال حمله رو هم در نظر داشت.. (2849682) (alef-3)
 
کامران
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۲:۴۳:۳۲
آقای مهرداد تحلیل نویسند سفسطه نیست بلکه واقعیت دارد شما تحملت کم است . بلی همه میدانند جنگ برای طرفین بد وویران کننده است .موضوعی که مهم است این است که آیا در مذاکره زیاده خواهی های دشمن تمامی دارد؟ یا هرچه قدر ایران کوتاه بیاید دشمن جری تر میشود. اگر بنا باشد که ما از جنگ بترسیم همه عزت ومنافع کشوررا تسلیم دشمن کنیم پس برای چه چیزی زنده هستیم اگر جنگ برای ما بد وویران کننده است .برای دشمن هم همان خاصیت را دارد پس چرا آن نترسد (2850195) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۳ ۰۱:۴۲:۲۱
یادت نره ظریف هم گفت قطعنامه ها کاغذ پاره است (2863320) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۱۴:۰۷
بخوای نخوای ذیل فصل هفتم هستی. فکر کردی مثلا قبول نداشته باشی، قطعنامه های شورای امنیت از درجه اعتبار ساقط میشه؟ (2848573) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۵:۴۰:۱۹
چقدر عصباني مي شوم از مردمي كه در زماني كه كسي با نابخردي تمام كشور را به سازمان امنيت كشاند ساكت نشسته بودند و الان مدعي مي شوند. (2849279) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۱۴:۱۰
چرا باعث جنگ نشود؟ لا اقل باعث انزوا و شرایط شبه جنگ و شروع تنش های فراوان که می شود که خود معادل جنگ است.به هر حال دولت تصمیم گرفته از تمام توان دیپلماسی با پشتوانه های ملی و دفاعی در مذاکرات حداکثر امتیاز ممکن را بگیرد و پس از آن در اثر گشایش در کارها و فزونی قدرت ایران در منطقه و جهان،آمریکایی ها رابیشتر به قدرت ایران آشنا کند تا در آینده امتیازات بیشتری بگیرد. (2848574) (alef-11)
 
شیدا
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۲۱:۲۹
وقتی مذاکره کننده گانی که با یک اجماع ملی پای میز مذاکره رفتند را زیاد تحت فشار بگذاریم طبیعی است که حرفهایی بزنند تا غائله ختم شود . آنچه مسلم است دلیل اصلی رفتن ما پای میز مذاکره رها شدن از تحرمهای بعدی بود مانند تحریم کشتیرانی و تحریم هر نوع مبادله بازرگانی با سایر کشورها . جنگ هم مسلم است که ما توان شروعش را نداریم . (2848596) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۲۱:۴۹
بایدازتاریخ درس عبرت بگیریم و به شدت مراقب حیله وفریب کاری غربیها باشیم (2848598) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۲۳:۴۰
تحلیل قوی ای بود، ممنون (2848604) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۲۳:۵۰
برنامه هسته اي كشور در اين دولت مانند گلوله برفي بود كه از بس در طول مذاكرات آقاي ظريف با كري دست بدست چرخيد هرروز از وزن و حجم ا كاسته شد غافل از اينكه اين گلوله چيزي به انتها و اتمام و ذوب شدن باقي نمانده است ! (2848605) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۳۱:۰۱
عدم توافق موجب جنگ با آمریکا می شود.
توافق موجب جنگ با عربستان می شود.
به قول طیب نیا چه قیمت نفت بالا برود چه پائین موجب بدبختی ما میشود.
نتیجه اخلاقی:
کلا همه چیز تا 50 سال در حالت کما بماند بهتر است. (2848628) (alef-11)
 
هم وطن
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۳۱:۳۵
خانه از پایبست ویرانست
خواجه دربند نقش ایوان است!
ارزش پول توی جیب مردم رو یک سوم کردن، همه صادرات رو قطع کردن، آبرو و عزت رو از مردم گرفتن، نشستی تا علنا یه موشک هم بندازن تا خیالت راحت شه که قضیه اونجورام که بنظرت میاد شوخی نیست و واقعا قضیه جدیه؟؟ (2848631) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۴۰:۴۹
افرین (2848657) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۴۱:۵۰
جناب، برنده شدن جنگ سی و سه روزه داستان دیگری دارد. درگیر شدن مستقیم در جنگ چیز دیگری است. به نظر شما اگر ایران را بمباران و موشک باران کنند، حتی اگر زمینی هم حمله نکنند، چه اتفاقی می افتد. نکته دوم این است که جنگ امروز و فردا نیست. پس از چند سال تحریم شدیدتر و بحرانی شدن اوضاع حمله صورت می گیرد. و تازه نیاز به اجماع بین المللی نیست. چند تا کشور قدرتمند تصمیم می گیرند به ایران حمله کنند. خیلی رجز نخوانید. فعالیت های ما در حد یک سری عملیات ایذایی بیشتر نمی تواند باشد. (2848658) (alef-11)
 
صمد
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۴:۳۸:۵۶
باید به رهبری تکیه کرد و گوش به فرمایشات ایشان باشیم .
این را هم خودم بگم که مردم ایران از جنگ نمیترسند و قدرتی هم داریم که در صورت بروز جنگ تمام زیر ساختهای کشورهای عربی که متحد امریکا و اسرائیل هستند رو نابود کنیم وکل منطقه را به اتش بکشیم .
در ضمن بزرگترین ترس امریکا از موشکهای ما نیست امریکا از حکم جهاد رهبر میترید که میلیونها شیعه ی جنگ جوی عدالت خواه به میدان نبرد میایند که حتی فرست فکر کردن به امریکا را نمیدهند واسرائل وکشورهای عربی را در عرض چند هفته یا ماه تصرف میکنند (2849133) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۵:۳۴:۱۸
در ادامه هم بگم که جنگ جز اینکه جوانان ما از بین برن .تو این وضع نا بسامان کمی جنس مرد که الان خدمتم اسه همین شده 21 ماه رو هم در نظر بگیرید که این چنتا هم از بین برن (خیلی خیلی عذر میخوام که اینو میگم ) نکنه باید از چین وارد کنیم؟ (2849258) (alef-13)
 
معتدل
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۴۲:۵۸
در خاطرات پریماکوف وزیر خارجه شوروی آمده که شب قبل از حمله اول متحدین به صدام وی با عکسهای ماهواره ای نزد صدام رفته و گفته با توجه به آرایش نظامی ارتش امریکا تا 24 ساعت آینده به عراق حمله خواهد کرد و از خواست که با پذیرش عقب نشینی از کویت، مانع این حمله شود ولی صدام در پایان ملاقات به شانه او زده و گفت : آمریکا هرگز به خاطر عربها به من حمله نمی کند.
صدام هم تا شب قبل از حمله فکر می کرد با او شوخی میکنند. (2848662) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۵۱:۴۱
آنها بارها تا مرز جنگ پیش رفتند اما همانطور که خودشان اعتراف کردند توان حمله نظامی به ایران را ندارند سال 86 یک نمونه ، که خیلی ها جنگ را صددرصد می دانستند. (2848999) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۱:۵۱:۲۵
مومن با این استدلال جنابعالی تیم مذاکره کننده ایرانی مرخصند؟!!! (2848680) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۲:۰۹:۳۳
چرا سوال گمراه کننده میپرسید . مطمئن باش که آمریکا با غرب با ایران دعوای ماهیتی و ایدئولوژیکی داره و قطعا اگر بتوانند حمله میکنند . البته با این رویه که تیم پیش میره ما را به سمت جنگ میبرند (2848717) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۲:۱۰:۵۱
عدم توافق باعث فقر و بد بختی مردم شده (2848720) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۲:۳۸:۳۱
عزت کشور در گرو تلاش وصداقت مردم ومسئولین است (2848796) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۸:۳۴:۲۴
آی گل گفتی دلاور. یکی پیدا شد حرف دل ما رو زد.
دیروز یه آگهی دیدم نوشته بود به چندتا راننده تاکسی برای تحلیل مسائل خاورمیانه نیازمندیم. حال روز مملکت ماست، مردم به جای اینکه تلاش کنن، فقط نق میزنن (2849631) (alef-3)
 
راننده تاکسی
۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۰۳:۴۵:۵۸
آره هموطن عزیز افتخار شما و مسیولین کشور که لیسانس و بالا تر برای امرار معاش و رو سفیدی زن و بچه شدن راننده تاکسی (2850529) (alef-3)
 
عبداقادر خان
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۲:۱۲:۴۷
با توجه به خوداري اسراييل از گشودن تاسيسات هسته اي خودبه روي بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي و توليد بمب اتمي كه امنيت خاورميانه را به خطر انداخته است در صورت عدم توافق مناسب و تعهد عدم تعرض به جمهوري اسلامي،نياز ايران به بمب اتمي فوري بوده و پروژه توليد سري آن بايد دنبال شود. (2848729) (alef-13)
 
انصار
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۵:۱۶:۴۰
به نظر من اگر ایران هم چون اسراییل روابطش را با غرب و امریکا بهبود ببخشد نیازی به گشودن تاسيسات هسته اي خودبه روي بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي نخواهد داشت . (2849206) (alef-13)
 
یادآور
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۵:۵۰:۵۲
همه آنچه شما گفتی دلیل نیاز به بمب اتمی و ساخت آن نیست و همانطور که رهبر عزیزمان فتوا داده اند ساخت و استفاده از آن حرام است . راستی شما ایرانی هستی ؟ (2849313) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۲:۱۷:۱۰
مواظب باشید مثل عراق نشیم (2848748) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۱۷:۵۹
وضع عراق بهتر شد (2848900) (alef-11)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۰۶:۴۱
عزیزان به نظر بنده تیم مذاکره کننده محترم کشورمان انسانهای آگاه ،کار بلد ، هماهنگ و متعهدی هستند . وبه یقین تصمیم بد نخواهند گرفت ، ماهم بهتر است مثل همیشه گوش به فرمان و اوامر مقام معظم رهبری و با حمایت از تیم مذاکره کننده پیش برویم و از اعلام نظری که از روی اطلاعات کم و یا غیر کارشناسی میباشد خود داری کنیم ؛ عقل حکم میکند که کار را باید به استاد سپرد . این را هم گفته باشم با حفظ وحدت و پیروی از رهنمودهای ولی امر مسلمین اطمینان داشته باشیم مشکلات را با امید به خدا یک به یک پشت سر خواهیم گذاشت و پیروزی از آن ماست .انشا الله . (2848869) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۸:۳۶:۳۵
رهبر گفتند حمایت، اما دلیل نمیشه هیچ نقدی نکنیم، هیچ سوالی نپرسیم، یا مذاکره کنندگان خودشون رو در برابر پاسخ گویی مردم مسوول نبینند (2849634) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۰۸:۰۳:۱۸
دوست و هم وطن عزیز بنده کی گفتم 1- نقد نکن 2-هیچ سوالی نپرس 3- مذاکره کنندگان در برابر پاسخگویی مردم مسئول نیستند ؛ هم نوشته بنده مکتوب و ثابت است وهم نوشته شما ، با وجدان بیدار مطلب را بخوان وبعد هر ایرادی داشت من کوچک شما هستم و انتقاد شما را با دل وجان میپذیرم . (2850653) (alef-3)
 
سعيد
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۱۰:۴۲
فكر ميكنيد ابتدا حمله به مناطق هسته اي كشور مي شود؟؟؟ نه سخت در اشتباهيد
اولين حمله ها به نيروگاه هاي برق انجام ميشود و سپس مناطق نفتي و بدين سبب جامعه فلج ميشود و پس از ضعيف شدن جامعه آن وقت است كه آرزو ميكنيم كاش كمي هم ما عقب ميكشيديم و كاش همانند امام خميني (ره) در خصوص قطعنامه 598 گاهي راضي به نوشيدن جام زهر باشيم
هميشه صلح و دوستي بهتر از جنگ بوده (2848880) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۱۲:۴۶
چرا مثل عراق اولین بمبی که تو ایران بخوره. حداکثر تا 24 ساعت بعدش ده هزار تا موشک تو اسرائیل میزنیم 2- تنگه هرمز تا اطلاع ثانوی تعطیل 3-آل سعود ال فرار 4- کویت تعطیل .... فکر نکنم بخواد 50 سال جنگ کنند. از هر جا هواپیماهاشون بلند بش همون کشور را میزنیم. فکر کردی ما هم .... (2848886) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۱۵:۲۱:۵۶
خوب اينا بيشتر به بازيهاي كامپيوتري شبيه تا يك نبرد واقعي . (2893353) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۱۳:۴۳
ما نمگوییم مذاکرات نباشد ولی مذاکراتی که عزت و شرف و امنیت ما را زیر سوال ببرد و تهدید کند به درد لای جرز میخورد،انها میگویند باید بله قربان گوی ما باشید و هر وقت دلمان خواست به بهانه بمب هسته ای از انجا بازرسی کنیم حتی بیت رهبری.
ما غنی سازی 20درصد رساندیم به 3.5درصد اما در مقابل غربی های پست فطرت و امریکای شیطان صفت تحریم را که برنداشتند هیچف اضافه هم کردند (2848888) (alef-11)
 
ايراني
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۱۴:۴۷
تحريم و قطع ارتباط با كشور هاي قدرتمند به عبارتي محاصره ي سياسي و اقتصادي شبه جنگ است ملتي كه در فقر فلاكت باشند كمتر از نابودي در جنگ نيست .كساني كه مخالف مذاكره اند يا سيرند يا نادان . (2848891) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۱۵:۵۴
چرا جنگ دشمن از راه هاي ديگري كه برايش هزينه نداشته وارد شده احمق نيست كه جنگ بكنه تا احمق هايي مثل عربستان هست آمريكا دست به سياه وسفيد نمي زند (2848894) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۱۷:۵۰
ایران و عراق 8 سال جنگیدند و هیچ کدام پیروز نشدند به علت اینکه تقریبا توازن قوا وجود داشت یعنی نیروی نظامی ایران با عراق برابر بود.
یادم است درست قبل از حمله آمریکا به عراق یک کارشناس ارشد نظامی ایران که به تلویزیون دعوت شده بود گفت: آمریکا از دور دستی بر آتش دارد. آنها از موانع گوناگون ژئوپولیتیکی و ... عراق خبر ندارند و اینکه در زمانی کوتاه عراق را شکست دهند یک خیال ابلهانه و خام است. آنها با این کار تنها در یک باتلاق و جنگ فرسایشی طولانی فرو می روند.
اما عراق در مدت حدود دو هفته در برابر آمریکا تسلیم شد.
البته ایران امروز از نظر تسلیحات و توان نظامی مانند ایران آن روز نیست ولی به یاد داشته باشیم آمریکای امروز هم مانند آمریکای آن روز نیست.
بودجه نظامی آمریکا تقریبا 17 برابر ایران است. بعید می دانم در صورت بروز جنگ، ایران بتواند بیش از سه هفته دوام بیاورد. (2848899) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۳:۴۴:۰۲
بدترین حالت اینه که از خودمون ضعف نشون بدیم هیچیم ندااشته باشیم حق نداریم ضعیف باشیم خدا رو فراموش نکنیم (2848975) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۴:۰۱:۳۳
مذاکره باید ادامه پیدا کنه، زیر بند هفت رفتن و پذیرش ایران یعنی آره ما برا دنیا خطرناکیم و این یه حقیقت تلخه، کافیه آمانو بگه ایران نقض کرده بهانه برا حمله اونم با اعتلافی که دیگه فصل هفت تضمینش کرده به ایران حمله میکنه، اعتلاف که میگم خیلی مهمه تایکی دو سال پیش حتی انگلیسم حاضر نمیشد تو جنگ با ایران به آمریکا کمک کنه، اونایی که میگن آمریکا به عراق حمله کرد و بحث صدام رو پیش میکشن، یادتون باشه آمریکا تو جنگ کویت با یکصد ناو و یک میلیون نفر که همش اعتلاف بین المللی بود حمله کرد، تو حمله ی 2003 به عراقم همینطور، تو حمله به افغانستان بی چاره ی بی چیزم همینطور، آمریکا خودش تنها وارد جنگ کره شد 55هزار کشته داد، تو جنگ ویتنامم تنها بود شکست خورد، اصولاَ اونا عرضه ی بردن یه جنگ به تنهایی رو ندارن پس به تنهایی وارد جنگ با ایران نمیشن، برا همینه که تا حالا حمله نکردن، در ثانی خودشونم چون توانشو ندارن حرف از حمله ی محدود میزنن که اونم فقط می تونه فعالیت های ایرانو یه خورده عقب بندازه، برید مقالات مؤسسه ی آمریکایی امریکن اینترپرایز و یا تحقیقات مؤسسه ی خاور نزدیک و یا تحقیقات وزارت دفاع آمریکا رو بخونید تا نشون بده چرا حمله نمیکنن، خودشون گفتن تنها راهی که میشه با نیروهای نظامی ایران مقابله کرد استفاده از سلاح هسته ایه و بس، بگذریم برا همینه که رفتن زیر فصل هفت خیلی مهمه اعتلاف بین المللی یعنی پایان کار هرکشوری حتی ایران، توافق خوبه ولی نه به هر قیمتی ، از رو شکم سیری حرف نمی زنم، منم مثل همه ی این ملت بدبختی تحریمو کشیدم ولی نمی خوام از ترس چاله بیفتم تو چاه، نمیخوام بشیم افغانستان و عراق و سوریه و هزارتا دیگه مثل اینا. (2849025) (alef-13)
 
اسما عيل
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۴:۰۸:۰۲
جنگ جهاني دوم آمريكا صدمه زيادي نخورد علت آن چي بود.
دوري از ميدان نبرد اگر جنگ در نزديكي واشنگتن باشد .مثل 11 سپتامبر كه رييس جمهور پنهان شد . دليل اينكه آمريكا ممكن است پيروز شود دوري از محل نبرد است. زيرا نه انگيزه ما را دارند براي جنگ ونه بي باكي مارا اگر بداند كه موشك به واشنگتن اصابت ميكند ونيويورك صدمه ميبيند در جنگ تامل ميكند. (2849043) (alef-13)
 
حسن ازساوجبلاغ
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۴:۱۱:۵۳
باسلام

هیئت مذاکره کننده ایرانی مستحضرباشند:
اگرخطوط قرمزابلاغی رهبرمعظم انقلاب وعزتمندی ملت غیورورشیدایران زمین درمذاکرات آتی ونتیجه حاصله، بدست نیاید،این توافقنامه ازنظرملت ایران نامعتبر وغیرقابل اجراخواهدبود.
انتظارملت عزیزایران درخصوص مذاکرات طولانی هسته ای وهزینه های مالی وجانی گزافی که درراستای تحقق این حق مسلم،تاکنون پرداخت شده است، قطعا تحقق این فرمایش حضرت آیت الله العضمی امام خامنه ای است که فرموده اند: توافق نکردن شرف دارد به اینکه توافقی بکنید که درآن عزت وشوکت ملت ایران خدشه دار وپایمال گردد.
پس بگوش وبهوش باشید که ملت ایران موافق توافقی است که حقوق حقه ایران درتمامی ابعاد دانش هسته ای مطابق معاهده ان پی تی به رسمیت شناخته شود واجازه بازرسیهای آژانس صرفا درمباحث هسته ای وآنهم درمحدوده ی سایتهای هسته ای داده شود وتحریمهای ظالمانه وخصمانه شورای امنیت،کشورهای اروپایی وکنگره آمریکا بطور کل ویکجا همزمان با عقدتوافقنامه برچیده گردد. (2849059) (alef-13)
 
شهروند
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۵:۵۲:۳۹
با سلام

میشه بگی کی به شما نمایندگی ملت ایران رو داده که داری از جانب ملت ایران صحبت می کنی ؟؟ این به جای خود !!! نظر ملت ایران را از کجا گرفتی که میگی از نظر ملت ایران ؟!!!!
میشه لطفا کاسه کوزه خودتو جمع کنی و جای دیگه بساط بچینی !!!! (2849316) (alef-11)
 
ناصر
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۴:۲۷:۳۴
ما کشوری قوی هستیم اما آنها از ما قویترن بودجه دفاعی امریکا 600 میلیارد دلار و بودجه دفاعی ما 17 میلیارد دلار.

در جنگهای نیابتی ایران دست برتر رادارد اما اگر بنا به جنگ مستقیم باشد امریکا پیروز خواهد شد ولو با تلفات بسیار. (2849104) (alef-13)
 
mehrzad
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۴:۴۲:۳۹
اگه زمان مصدق ملت تحمل یکم فشار بیشتر رو داشتند و همینطور دولت یکم مدیریت بیشتری رو کاراش داشت حالا دنبال این و اون نبودیم که بداد ما برسید ما داریم از گرسنگی میمیریم الآن جای کره جنوبی بودیم اما حالا تو خونه هر کدوممون یه محصول کره ای هست و این کشور شده الگوی رهبران ما .
حالا هم اگه این رویه درست نشه صد سال آینده هم همین آش و همین کاسه ...
پس یکم فکر کنید و بعد حرف و عمل تا اینکه فقط حرف از ناتوانی بزنید . 8 سال جنگ جوونای این کشور با دست خالی جلوی دنیا در اومدن حالا ما از اونا بدتریم ؟!!! (2849139) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۰:۰۵:۵۰
شاید شما یادتون نباشه اما در جنگ با عراق اصلا دست خالی نبودیم .تانک های چیفتن خریداری شده از فرانسه یادتون هست؟ا قدرت نیرو هوایی ایران با بهترین خلبان های جوان وتحصیلکرده در منطقه اول بود .رشادت های شهید بابایی و دیگران را فراموش نکنیم. (2849828) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۰:۱۰:۵۹
هموطن در جنگ 8 ساله ما دست خالی نبودیم چون شاه اسلحه و توپ و تانک هایی را که از پول مردم خریده بود نتونست با خودش ببره. (2849841) (alef-3)
 
ای شا
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۴:۵۳:۵۴
از دیدگاه حکومت آمریکا اگر جنگ نشود :

1 - ایران تنبیه نشود الگوی شرارت بقیه خواهد یود
2 - چین و هند نفت مفت میبرند
3 - از شر یهود ها و سناتورها خلاص میشویم
4 - منطقه ی خاورمیانه کلا تحت سلطه ما خواهد بود
5 - درگوش روسیه ایدئولوژی خودرا اجرا میکنیم
6 - تاخیر انداختن و تبلیغات ییشتر ذهنیات دنیا را بسود ما تغییر میدهد
7 - انیار ها از ایزار جنگی انباشته شده
.
.
و .. - یه قیمت از میان رفتن اسرائیل شده باید و (باید) جنگ رابیفته (2849161) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۵:۲۲:۰۵
جاي تاسف است كه جاي جوانان قديم جبهه نبرد حق عليه باطل را امروز كساني پر كرده اند كه بخاطر چرب و شيرين اين دنيا با توپ و تشر يك مشت نادان لرزه به اندامشان مي افتد . راستي اگر شما جاي آنها بوديد مي دانيد امروز ايران چه حال و روزي داشت . قدري منطقي باشيد . حفظ ارزشهاي الهي هزينه دارد . اين بر همه آشكار است مگر امام حسين براي حفظش از همه چيزش نگذشت ؟ پس چرا در تحليل هايتان به اين نكته توجه نمي كنيد ؟ آمريكا كه جاي خود دارد اگر همه دنيا هم با هم متحد شوند . بايد بدانيم كه قدرت خدا از همه آنها بيشتر است . امروز امام حسين ما زنده است يا يزيد با لشكر چند هزار نفره اش ؟ (2849216) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۲:۳۸:۰۰
بله حفظ ارزشهای الهی هزینه دارد ولی فقط برای اقشار آسیب پذیر و بدبخت که تا چند نسلشان باید هزینه آن را بپردازند . اقا جواد میدانی در جامعه اسلامی برای حفظ ارزشها باید عموم مردم از مسئولین تا قشر ضعیف جامعه در یک سطح زندگی کنند . (2850177) (alef-11)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۵:۳۶:۴۹
همه ترسوها ،از چی می ترسین از امریکا، مگه ترس داره اخرش مرگه پس مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلته ترسوهای بدبخت شاید مثل اونا قوی نباشیم ولی وطن پرست و ناموس پرست که هستیم بعدش ده ساله می خواد حمله کنه چرا نتونسته
خیلی بدبختین که خودتو پیش دیگران خار و ذلیل و ضعیف می بینی (2849265) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۰:۱۲:۲۳
گاهی پذیرفتن واقعیت سخت است. (2849846) (alef-3)
 
قادر
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۲:۵۳:۱۳
آقاجواد چرا باید بترسیم آنها باید بترسند پس موشکها را برای چه ساختیم تمام پایگاهای حمله کننده را ویران خواهیم کرد ونفرات انرا به جهنم می فرستیم (2850225) (alef-11)
 
سامان
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۷:۳۶:۰۲
اوباما در پاسخ سوال مشابه گفت که بودجه دفاعی ایران ۳۰ میلیارد دلاره در حالی که بودجه دفاعی امریکا ۶۰۰ میلیارد دلاره پس ما میدونیم که ایران توان حمله و شکست ما رو نداره. البته با لحن بیان تاکید کردن که حتی علاقه به صحبت در این باره رو ندارن. کامنت هایی که در شبکه های اجتماعی در دفاع از این توافق صورت گرفته بیشترین لایک ها رو داشته و کامنت گذارا تاکید داشتن که دیگه جنگ نمی خوان.
اوباما در سخنرانی بعد از توافق سوئیس به نماینده های کنگره هشدار داد که دوستانش و قدرت های جهانی این توافق رو پذیرفتن و اگر کاری انجام بدن که این توافق به هم بخوره دنیا امریکا رو مسئول میدونه. (2849521) (alef-11)
 
ایرانی بیدار
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۸:۳۲:۵۹
مطمئن باشید اگه جنگ بشه امریکا با کمترین تلفات زیساختهاومراکزنظامی وصنعتی مارو نابود خواهد کرد وعراق وسوریه ای دیگررقم خواهد خورد (2849628) (alef-3)
 
ماهان
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۲:۵۴:۲۱
آمریکارا به عزای سربازانش مینشانیم (2850226) (alef-11)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۹:۰۹:۰۹
مطمین باشید قدرتهای بزرگ از این غلط ها نمیکنن . (2849693) (alef-3)
 
باران
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۱۹:۱۳:۱۷
واقعا ده ساله که امریکا می خواد حمله کنه؟ (2849707) (alef-3)
 
حیدر
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۲:۴۹:۱۳
آمریکا ببر بیدندان است نمیتواند باشیران ایران بجنگد (2850212) (alef-11)
 
حامد
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۱:۳۰:۵۶
ما از جنگ خسته ایم خسته. هرکی موافق لایک کنه (2850039) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۲:۴۸:۰۹
نه اینکه زیاد جنگیدی البته با بازیهای کامیپیوتری لالا کن نترس (2850208) (alef-11)
 
ببرذیب
۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۰۹:۰۸:۵۸
ترسومرده من هم اماده جهادم (3033377) (alef-3)
 
feri
۱۳۹۴-۰۲-۰۶ ۲۲:۴۱:۰۶
البته حرف از جنگ و ترسوندن ملت از جنگ مصرفش برای جوانان است که نمی دانند در جنگ عراق علیه ایران هم تمامی دنیای کفر با تمامی اسلام به رهبری خمینی ره می جنگید و نتوانست پیروز شود .در آن زمان ایران خیلی ضعیف تر هم بود و ابزارهای قدرت فعلی را نداشت اما امروز که در چند ثانیه اسرائیل نابود میشود امریکا به مزدوران داخلی در ایران امید بسته به غرب زدگان به وابستگانش به تربیت شدگان و تحصیل کرده های غربی اش که در امریکا و اروپا درس خوانده اند و امروز در ایران پست و مقام دارند و در مطبوعات و رسانه ها نفوذ دارند نیازی به حمله نمی بیند و هزینه هم نمیکند بلکه از طریق عمله های مفت ظلمه به اهداف خود میرسد توافق پیش رو شاهد این ماجرا خواهد بود. (2850185) (alef-11)
 
mohsen
۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۰۷:۵۵:۲۹
انتخابات مجلس نزدیکه اینجوری سعی میکنن جایگاه از دست رفتشون رو بین مردم بدست بیارن البته با دروغ و سیاه نمایی. (2850637) (alef-3)
 
عبدالصمد حجازی
۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۰۸:۴۵:۰۸
البته آمریکایی ها همواره گفته اند که گزینه نظامی همچنان روی میز است حتی پس از توافق لوزان سوییس هم این چنین گفتند و البته لابی صهیونیست هم می خواهد جنگی رخ دهد که ریشه خطر را از پیش روی صهیونیست ها بخشکاند. (2850712) (alef-3)
 
سلام
۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۱۳:۴۵:۵۱
درتاريخ هیچ جنگی رخ نداده وپیش نمی آید مگر اینکه منافع عده ای را در برداشته باشد. و هیچ قدرتی
بدون تکیه و حمایت مزدوران داخلی خودش در هر نقطه ای ازجهان توان پیروزی ندارد. (2851557) (alef-13)
 
پرویز
۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۲۲:۱۳:۳۵
امریکا با ایجاد جنگ جهانی سوم باعث فروپاشی و نابودی خودش خواهد شد.متاسفانه جنگ جهانی سوم اجتناب ناپزیر است چون شروع شده است و شعله ور تر خواهد شد.توکلتان بر خدا باشد که ایران پیروز این نبرد خواهد بود.ان شا الله. (2852878) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۴ ۰۰:۱۶:۵۸
جنگ جنگ تا رفع کل فتنه در جهان - حضرت امام (ره) حزب الله میمیرد سازش نمیپذیرد - هوشیار باشید و اماده باشید - توافق بشود یا نشود دولت ورشکسته غرب مارا درگیر جنگ خواهد کرد انان دشمن اسلام هستند (2866266) (alef-11)
 
بی نام
۱۳۹۴-۰۲-۱۵ ۰۰:۴۱:۲۰
ما منتظر حکم جهادیم (2868468) (alef-3)
 
..هادی.....
۱۳۹۴-۰۵-۱۷ ۰۳:۰۹:۲۱
جنگ نزدیکه (3100561) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.