نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 218868
کاهش تولید خودرو در ایران کماکان ادامه دارد
بخش تعاملی الف - حسین قلی زاده
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۳۴
گزارش انجمن جهانی خودروسازان نشان می دهد که روند نزولی تولید خودرو در کشور از دو سال پیش کماکان ادامه دارد و امسال نیز مثل سال گذشته با کاهش ۳۸ درصدی تولید خودرو مواجه شده است. بدین ترتیب ایران در سال ۲۰۱۳ با تولید ۶۲۶۱۱۰ دستگاه انواع خودرو در جایگاه بیست و یکم خودروسازان جهان قرار گرفت این در حالی است که دو سال پیش ایران با تولید ۱۶۴۸۵۰۵ دستگاه انواع خودرو به عنوان سیزدهمین تولید کننده خودرو در جهان شناخته می شد.

تحریم شرکت های فرانسوی در ارسال قطعات به ایران از مهمترین دلایل کاهش تولید خودرو در ایران به شمار می آید. با وجود اینکه سال گذشته تبلیغات گسترده ای در زمینه خودکفایی در ساخت قطعات خودرو انجام شد اما آمارها نشان می دهد که خودروسازهای داخلی توفیق چندانی در تهیه قطعات مورد نیاز خود بدست نیاورده اند و همچنان بخشی از خط تولید کشور به دلیل عدم تامین قطعات مورد نیاز بلاتکلیف رها شده است.

با وجود امیدواری هایی که بعد از توافق ژنو مبنی بر لغو تحریم های صنایع خودرو به گوش می رسید اما تا کنون هیچ اقدام عملی در این باره صورت نگرفته است و خودروسازان داخلی با وجود گذشت ماه ها از توافق مزبور نتوانسته اند ارتباطی با خودروسازان خارجی برقرار کرده و صنعت خودروسازی کشور را از رکود موجود خارج کنند.

و نکته قابل تامل اینکه خودروسازان برای جبران ضرر ناشی از تعطیلی بخشی از خط تولید خود تنها راه چاره را در افزایش قیمت خودرو می بینند و قصد دارند قیمت خودرو را بار دیگر افزایش دهند. اقدامی که تنها به ضرر مصرف کننده است و این سوال را بار دیگر پیش می کشد که مصرف کننده ایرانی تا کجا باید تاوان ضعف صنایع خودروسازی کشور را بپردازد؟
 
کلمات کلیدی : حسین قلی زاده
 
۱۳۹۲-۱۲-۱۸ ۱۱:۰۰:۰۶
تولید خودرو در ایران یک اشتباه بزرگ است ما باید قطعه ساز و سرمایه را در کشاورزی فعال کنیم (2013500) (alef-10)
 
حمید
۱۳۹۲-۱۲-۱۸ ۱۱:۰۱:۲۲
این سوال را بار دیگر پیش می کشد که مصرف کننده ایرانی تا کجا باید تاوان ضعف صنایع خودروسازی کشور را بپردازد؟
جواب : تا زمانی که این زالوی خون اشام چنان خون مردم را مکیده تا بترکد . (2013504) (alef-10)