توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471966
قاسمی: آماده گفت‌وگو با ریاض هستیم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۳
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یک رسانه عربی گفت: ما آماده گفت‌وگو با عربستان هستیم و نمی‌خواهیم که مشکلات‌مان با کشورهای همسایه استمرار پیدا کند.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی در پاسخ به این پرسش که امروزه بیشتر کشورهای همسایه به ایران به عنوان منبع تهدید نگاه می‌کنند، آیا این امر باعث نمی‌شود شما گام‌های اطمینان بخشی را بردارید؟ گفت: تلاش‌های زیادی وجود دارد که هدف آن‌ها محاصره، بدنام کردن و جنگ با ایران است و تمام ادعاهایشان غیر واقعی است. نقش ایران در منطقه برگرفته از جایگاه جغرافیایی، تمدنی و اقتصادی است. ما سیاست‌هایمان را به هیچ کس به زور تحمیل نمی‌کنیم و میل و رغبت‌هایمان را بر دوش دیگران نمی‌گذاریم. کسانی که ایران را یک تهدید می‌بینند قبل از آن برای این ادعایشان یک نقشه طراحی می‌کنند اما این تلاش‌ها به نتیجه نخواهد رسید.

وی در پاسخ به این‌که تنش میان ایران و عربستان بر بیشتر پرونده‌ها بازتاب دارد یا دلیل به وجود آمدن برخی از آن‌ها نیز هست و گفته می‌شود برخی از کشورها میان شما و عربستان میانجیگری کردند. این تلاش‌ها به نتیجه رسید؟ کشورهای میانجیگر کدامند؟ گفت: فکر نکنم که ایجاد رابطه با عربستان به واسطه و میانجیگر داشته باشد. مشکلات ما آن‌قدر پیچیده نیستند و آن چیزی که بر روابط دو جانبه ما تاثیر گذاشت سوء‌تفاهم و اتهامات واهی علیه ایران است. بعد از توافق هسته‌ای و بازگشت ایران به عرصه قدرت‌های بین‌المللی بسیاری از کشورها از جمله عربستان ترسیدند. عربستان باید اتهامات و سیاست‌های ضد ایرانی‌اش را متوقف کند و ما آماده گفت‌وگوی دو جانبه هستیم. ما نمی‌خواهیم مشکلات‌مان با کشورهای همسایه ادامه پیدا کند و سیاست خارجه ما بر اساس ایجاد روابط سازنده با دیگر کشورها از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس است. در حقیقت در مورد روابط دو جانبه با ایران و روابط منطقه‌ای و بین‌المللی تماس‌هایی با برخی مسوولان در منطقه وجود دارد. تماس‌ها و دیدارهای متقابلی میان ایران، قطر، کویت و عمان داشتیم اما من می‌توانم بگویم که مشکلات اصلی منطقه به روابط تیره ایران و عربستان برمی‌گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این‌ پرسش که امروزه تهران و ریاض و برخی کشورهای دیگر بر سر مساله یمن اختلاف دارند. آیا شما حزب‌الله دیگری در یمن تشکیل دادید؟ نقش شما در انقلاب حوثی‌ها چیست؟ اظهار کرد: این‌ها تنها تهمت است. ما بر این باوریم که هر طرفی که نتواند بر طرف دیگرش پیروز شود باید به هر شکلی مقاومت کند، بنابراین همه می‌گویند که انصارالله حمایت می‌شود. به نظر من عربستان با تجاوز به یمن مرتکب گناه بزرگی شد و این امر از نظر ایران غیرقابل قبول است. ملت یمن صبور، قوی و مبارز هستند و شرایط زندگی آنان با دیگر کشورهای منطقه تفاوت دارد. از سویی دیگر سلاح زیادی میان یمنی‌ها پخش شده است و عربستان بدون توجه به این امر فکر می‌کرد در مدت بسیار کوتاه همه چیز به نفعش به پایان برسد و فکر نمی‌کرد که با مقاومت مردمی رو به رو شود. یمن در اصل کشور بسیار دوری است و راه رسیدن به آن باز نیست و ایران نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، چگونه ما را به قاچاق اسلحه متهم می‌کنند در حالی که یمنی‌ها به سلاح ما اصلا نیاز ندارند!؟

وی در پاسخ به‌ این‌که مدتی پیش نیروهای اماراتی هواپیمای بدون سرنشین ایرانی را ساقط کردند، آیا این خبر را تکذیب می‌کنید؟ گفت: بله تکذیب می‌کنم، در یمن نه دخالت نظامی داریم و نه دخالت مالی.
 
کلمات کلیدی : ایران+عربستان+قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.