توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 427460
استاندار خوزستان: با کاهش طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان موافقت نمی کنیم
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۸
استاندار خوزستان گفت: با کاهش طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان که وزارت نیرو از ما خواسته است، موافقت نمی کنیم.

به گزارش مهر، غلامرضا شریعتی  شامگاه گذشته در جلسه بررسی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری توسعه کشاورزی خوزستان اظهار کرد: یکی از مشکلات این طرح این است که در مصوبه و درخواست بنا شده که یک و نیم میلیارد دلار اعتبار به جهاد کشاورزی برای شبکه های فرعی اختصاص داده شود، ولی نشد.

وی افزود: سازمان آب و برق خوزستان ۲۵۰ هزار هکتار کانال اصلی را کشیده بود ولی جهاد کشاورزی اعتبار لازم برای ساخت شبکه های فرعی را نداشت و راندمان آب و خاک هم به دلیل نبوده زهکش پایین آمد. دولت با کاهش شدید درآمدهای نفت مواجه و در نتیجه وزارت نیرو و به تبع آن سازمان اب و برق  خوزستان از انجام تعهدات ناتوان شدند. انجام این طرح به غیر از جاهایی که کانال های اصلی کشیده شده، ابتر است.

شریعتی بیان کرد: تلاش های بسیاری برای تامین اعتبار ۴۴۰ میلیارد تومان به منظور احداث کانال های اصلی فاز اول طرح توسط سازمان آب و برق انجام شد ولی به نتیجه ای نرسیده است. رئیس جمهور به من اعلام کرد که فازبندی در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نداشتیم ولی در نهایت تا سال آینده ۳۱۲ هزار هکتار از این زمین ها آماده و ۲۴۰ هزار هکتار آن باقی می ماند که باید برای آن تامین اعتبار لازم انجام شود.

استاندار خوزستان اظهار کرد: مصوبه شورای اقتصاد داریم که ۱۶۸ هزار هکتار است و باید آن را فعال و در مدار قرار دهیم. البته باید این میزان را به ۲۴۰ هزار هکتار ارتقا دهیم تا طرح ۵۵۰ هزار هکتاری تکمیل شود.

شریعتی با اشاره به اینکه تلاش های مسئولان در حال انجام و آنها پیگیری های لازم را نیز دارند، عنوان کرد: وزارت نیرو ۱۲۰ هزار هکتار تائید شده از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را کاهش داده و نباید با آن موافقت کنیم. نباید این میزان اعلامی از سوی وزارت نیرو را قبول کنیم چون اگر اکنون کوتاه آمدیم دیگر باقی مانده آن را برای ما اجرایی نمی کنند.

وی با تاکید بر عدم رضایت نسبت به مصوبه وزارت نیرو برای کاهش بخشی از فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری گفت: اگر این مصوبه را بپذیریم به نوعی غیرمستقیم به انتقال آب بیشتر رضایت داده ایم. معاون اول رئیس جمهور رسما به من نامه ای نوشته که تأمین آب فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نهایی شده و بنابراین رسما به کاهش اراضی فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری از سوی وزارت نیرو اعتراض کردم.

استاندار خوزستان تاکید کرد: همه یک صدا برای بهبود و توسعه استان خوزستان تلاش می کنیم و پیگیری های لازم برای انجام تمام طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خواهیم داشت.
 
کلمات کلیدی : غلامرضا شریعتی + استاندار خوزستان + کشاورزی خوزستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.