توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414833
همین که زنان اجازه داشتند،برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند،یعنی"رجل سیاسی"فقط مرد نیست
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۷
روزنامه شرق در یادداشتی در باره تعریف "رجل سیاسی" نوشت:«رجال» در معنای لغوی به معنی مردان است و برداشت عامه از آن این خواهد بود که رئیس‌جمهوری حتما باید از میان مردان باشد؛ اما طبق احکام اسلامی و حکومتی تنها امری که مختص مردان است و زنان از آن بهره‌مند نشده‌اند، ولایت فقیه است و با این اوصاف در احراز پست ریاست‌جمهوری خاصه جنسیتی نیامده است.*  به یقین این از اشکالات است که در متن قانون اساسی کشوری فارسی‌زبان از کلمه‌ای عربی استفاده شود، چنانچه در اجرا و تفسیر آن دوگانگی درک و برداشت به وجود می‌آید. اگر نظر و هدف طراحان صرفا مردان و تعیین جنسیت خاص برای مقام ریاست‌جمهوری نبوده است، چه لزومی دارد که به جای کاربرد واژه‌ای مبرهن، سلیس و دریافتنی، از کلمه غریب «رجال» استفاده شود.

* بازگشت به خطوط و اصول قانون اساسی و تغییر این کلمه به واژه‌ای که جامعیت داشته باشد و فهم سریعی از جنسیت را در بر بگیرد، حداقل کاری است که می‌توان برای رفع ابهام اصلی تا این حد مهم و ضروری انجام شود؛ بنابراین تا اینجا تنها نقد وارده بر استفاده‌نکردن مناسب و مطلوب از کلمه‌ای فارسی برای بیان روشن موضوع است یا نبود تعریفی قانونی در زیر آن اصل که «رجال» را معنا کند.

* درحال‌حاضر تعاریفی که از «رجال» در این اصل وجود دارد، نظرات شخصی دولتمردان، فعالان و سیاست‌مداران است که هیچ‌گاه به استناد قانون اساسی نرسیده است. 

*  اگر قصد از بیان کلمه «رجال» تنها مردان حائز شرایط بوده، نباید انتظار داشت در زمان ثبت‌نام کاندیدای ریاست‌جمهوری، حضوری از زنان مطرح شود؛ درحالی‌که بارها دیده شده در کنار مردان، زنان هم برای ثبت‌نام اقدام کرده‌اند و این برگرفته از همان شفاف‌نبودن اصل ١١٥ قانون اساسی است.

اگر رجال تنها مردان است، زنان را چرا تا میز ثبت‌نام کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری سوق می‌دهند و اگر «رجال» مردان و زنان با هم تعریف می‌شود، چرا نظرات یکسان و هم‌رنگی بین نخبگان سیاسی کشور در این اصل وجود ندارد.

* اگر فرض بر این باشد که معنی اصطلاحی «رجال» تنها مردان نباشد و به نخبگان و عقلای جامعه برمی‌گردد، انتظار می‌رود مفسران قانون اساسی که درحال‌حاضر شورای نگهبان و در مقام استفسار هم مجلس شورای اسلامی هستند، در راستای تفسیر این اصل و به‌ویژه واژه «رجال سیاسی» اقدام کنند تا پرده ابهام از آن کنار زده شود.
۱۳۹۶/۰۲/۲۸ ۰۸:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۴ ۱۰:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۱ ۰۱:۳۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۳ ۰۰:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۲ ۲۳:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۰ ۰۰:۲۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۲۳:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۲۲:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۷ ۱۳:۲۸
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۶ ۰۷:۴۵
 
 
کلمات کلیدی : رجل سیاسی + انتخابات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.