نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500035
ادعاهای سفیر عربستان در آمریکا علیه ایران و سوریه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۲
سفیر جدید عربستان در آمریکا در مصاحبه‌ای عنوان کرد که سنی‌ها و شیعیان در عراق باید با یکدیگر ادغام شوند.

به گزارش ایسنا، شاهزاده خالد بن سلمان، سفیر جدید عربستان در آمریکا و پسر کوچک پادشاه این کشور در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست درخصوص روابط آمریکا با عربستان گفت: در دولت فعلی آمریکا بهبود چشمگیری در روابط آمریکا و عربستان به وجود آمده است. من فکر می‌کنم دونالد ترامپ،‌ رئیس‌ جمهور آمریکا مصمم به همکاری با هم‌پیمانانش در منطقه به منظور مقابله با "توسعه طلبی و تروریسم ایران" است. ما نسبت به سیاست‌های فعلی در منطقه خرسند هستیم.

این سفیر عربستانی درباره بحران به وجود آمده میان چند کشور عربی با قطر گفت: من فکر می‌کنم که سیاست‌های قطر تهدیدی علیه  امنیت ملی ما بوده به ویژه هنگامی که آنها در سیاست‌های داخلی ما مداخله کرده و از افراط گران حمایت می‌کنند. آنها در سوریه از شاخه‌های وابسته به القاعده و در عراق از برخی شبه‌نظامیان تروریست حمایت کرده‌اند. ما امیدوار هستیم که قطر از حمایت از افراط گری دست بردارد.

شاهزاده خالد بن سلمان درباره امکان حمایت برخی از خانواده‌ها در عربستان از گروه‌های افراط‌گر در سوریه مدعی شد: دولت عربستان در خط مقدم جنگ با تروریسم قرار دارد. ممکن است افرادی از کشورهای مختلف زیادی باشند که از تروریسم حمایت می‌کنند اما مشکل ما در قطر این است که خود دولت از تروریسم حمایت می‌کند.

وی درباره اینکه آیا گروه‌های میانه‌رویی در سوریه وجود دارند، گفت: برخی گروه‌های میانه روی مخالف درسوریه هستند که به عنوان مثال گروه "ارتش آزاد سوریه" یکی از آنها محسوب می‌شود. در سوریه مردم زیادی هستند که می‌خواهند خود را از "دیکتاتوری بشار اسد" آزاد کنند و ما با هم‌پیمانانمان برای کمک به ایجاد ثبات در سوریه همکاری می‌کنیم.

وی همچنین مدعی شد که بهترین راه حل برای سوریه "خلاصی پیدا کردن از بشار اسد"، رئیس‌جمهور این کشور است.

این شاهزاده عربستانی درباره محمد بن نایف، ولیعهد مستعفی عربستان نیز گفت: از نظر من محمد بن نایف کار فوق‌العاده‌ای در مبارزه با تروریسم انجام داده است اما پادشاه کشورمان این تصمیم را اتخاذ کرده که مورد حمایت شورای بیعت عربستان قرار گرفت. شاهزاده بن نایف در حال حاضر در عربستان به سر می‌برد و پذیرای مهمانانش است. ما اکنون رهبران جوان پویایی داریم که مصمم به پیشبرد کشور و تنوع بخشیدن به اقتصادمان هستند.

وی درباره حقوق بشر در عربستان گفت: ما مثل هر کشور دیگری که به جلو حرکت می‌کند در حال حرکت به جلو هستیم. دو سال گذشته تغییرات بزرگی در کشور ما رخ داده است. حوزه حقوق بشر نیز در کشور ما در حال پیشرفت کردن بوده و حقوق زنان ارتقا پیدا کرده است. جوانان عربستانی نیز فرصت پیدا کردند تا در آینده کشورشان ایفای نقش کنند.

وی درباره اینکه آیا زنان عربستانی روزی اجازه رانندگی پیدا کرده و ترک کشور بدون اجازه مردان نزدیک به خود را پیدا خواهند کرد، گفت: رهبران ما پی بردند که زنان برای آینده کشور ما مهم محسوب می‌شوند و در پیشرفت اقتصاد ما اهمیت دارند. ما نمیتوانیم بدون مشارکت نیمی از جمعیت کشورمان پیشرفت کنیم.

همچنین خالد بن سلمان درباره اینکه آیا عربستان روزی با اسرائیل رابطه برقرار خواهد کرد، گفت: عربستان گفته که ما خواهان حل مساله فلسطین – اسرائیل از طریق ابتکار صلح عربی هستیم و اگر اسرائیل، فلسطین را براساس مرزهای سال 1967 به رسمیت بشناسد جهان عرب نیز با یک چنین چیزی موافقت کرده است.

خالد بن سلمان درباره وضعیت شهر موصل عراق گفت: من فکر می‌کنم موفقیت در موصل نشان دهنده عزم دولت آمریکا و همچنین عزم ارتش عراق بود.

او با تاکید بر اینکه سنی‌ها و شیعیان در عراق می‌بایست با یکدیگر ادغام شوند، گفت: فرقه‌گرایی همواره منجر به تروریسم می‌شود. سنی‌ها و شیعه‌های عراق باید شهروند عراق محسوب شده و از رفتار برابری برخوردار باشند اما "ایران می‌خواهد عراق تنها تابع خودش باشد." ما از استقلال عراق حمایت می‌کنیم.

خالد بن سلمان درباره یمن نیز گفت: عربستان از همه طرف‌ها خواسته تا پای میز مذاکره بیایند.

او منکر آغاز بحران یمن از سوی عربستان شده و گفت: این حوثی‌ها بودند که این بحران را آغاز کردند. آنها به سمت پایتخت پیشروی کردند و قبل از آنکه دولت یمن خواهان مداخله عربستان شود، یمن را تصرف کردند. در حال حاضر توپ در زمین حوثی‌ها قرار دارد. آنها باید سلاح‌هایشان زمین گذاشته و به بخشی از یمن تبدیل شوند "نه بخشی از ایران."

سفیر جدید عربستان در آمریکا درباره اینکه آیا گروه تروریستی داعش شکست خورده و یا در حال تجمیع دوباره قوایش در لیبی و آفریقا است، گفت: ما خوشحال خواهیم شد شاهد شکست خوردن داعش در عراق باشیم اما آنها تهدیدی علیه کشور ما و مذهب ما محسوب می‌شوند. ما به عنوان مسلمانان در عربستان باید هرآنچه که لازم است انجام دهیم تا یکبار برای همیشه به این تهدید پایان دهیم.

این مقام دولت عربستان ادامه داد: ایران در گذشته چندین بار تهدید به بستن فضای خلیج فارس کرده است. کل جهان از جمله دولت کشور ما در این مورد نگرانی دارند. تنگه هرمز نه فقط برای اقتصاد ما بلکه برای اقتصاد بین‌المللی مهم است. من فکر می‌کنم جریان اکنون به نفع ما تغییر پیدا کرده و آمریکا و هم‌پیمانانش درک می‌کنند که "تهدید ایران برای امنیت بین‌الملل" تا چه حد بزرگ است و ما آماده هستیم با یکدیگر همکاری کنیم تا سیاست‌های توسعه طلبانه و اقدامات ایران را مهار کنیم.

این سفیر عربستان با رد هرگونه ارتباط کشورش با حملات 11 سپتامبر 2001 گفت: اسامه بن لادن در سال 1996 اقدام به اعلام جنگ علیه آمریکا و عربستان سعودی کرد. ما در سال 1994 زمانی که بن لادن در سودان به سر می‌برد شهروندی عربستانی او را لغو کردیم. ما فکر می‌کنیم همان کسانی که در 11 سپتامبر 2001 به آمریکا حمله کردند چندین بار نیز در عربستان به ما حمله کردند.

وی درباره اینکه 15 تن از هواپیماربایان حادثه 11 سپتامبر عربستانی بودند، گفت: ما عاملان این حمله را به عنوان 19 القاعده‌ای می‌دانیم زیرا این افراد نماینده القاعده محسوب می‌شدند. اینکه القاعده 15 عربستانی را انتخاب کرد یک دلیل داشته است؛ آنها می‌خواستند میان عربستان و آمریکا شکاف ایجاد کنند.
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۷ ۱۱:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۱۶:۰۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۱۵:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۱۴:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۱۳:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۹ ۱۲:۰۳
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۵ ۱۴:۳۹
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۵ ۱۰:۴۸
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ۱۲:۰۸
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۸ ۲۰:۰۱
 
 
کلمات کلیدی : سفیر عربستان+ایران+سوریه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۲۱:۴۹:۲۲
پيداست شاهزاده هاي عربستان شب ها خوابهاي پريشان مي بينند ودايم در وحشت نفوذ ايران در منطقه هستند واز اينده حكومت ال سعود سخت نگرانند (4511562) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.